Čerenkovovo žiarenie?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mikoš
Příspěvky: 23
Registrován: 18. 04. 2010, 21:44

Čerenkovovo žiarenie?

#1

Příspěvek od Mikoš »

Dobrý deň včera som pozoroval oblohu a zrovna keď som hľadal M5 som zbadal, že obloha v triédri sa zjasnila cca. o 1,5 Mag nikdy predtým som nič podobné nevidel. Určite to nebol odraz blesku lebo včera nikde nad Európou nebola búrka, Irídium to tiež nebolo mohlo to byť čerenkovovo žiarenie?
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Čerenkovovo žiarenie?

#2

Příspěvek od Cassi »

Ahoj,
cerenkovovo zareni to urcite nebylo, to je detekovatelne pouze specialnimi pristroji - http://www.aldebaran.cz/glossary/print.php?id=535  http://www.aldebaran.cz/glossary/print.php?id=536

Muzes trosku lepe popsat, co jsi videl? Jakoby se prechodne zvysil jas oblohy a na jak dlouho (zlomek sekundy, sekunda, dve..?) ? Na zaklade ceho jsi urcil ze obloha zjasnela zrovna o 1,5mag? Odkud jsi pozoroval?
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Mikoš
Příspěvky: 23
Registrován: 18. 04. 2010, 21:44

Čerenkovovo žiarenie?

#3

Příspěvek od Mikoš »

Všetky údaje sú odhad. Pozoroval som triédrom oblasť blízko hviezdy Cor serpensae a zrazu sa obloha zjasnila cca. o 1,5 mag ako keby presne do toho miesta zasvietil niekto so sodíkovou výbojkou aj farba bola rovnaká pozoroval som z mesta teda bolo dosť silné svetelné znečistenie max. viď. mag. bola cca. 3mag. Nemohlo to byť pouličné osvetlenie pretože hlava hada bola dosť vysoko nad obzorom najskôr som si myslel že som sa pozrel na strop balkóna ale ten takmer v zenite a navyše pri tomto som videl hviezdy proste sa iba pozadie zjasnilo.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Čerenkovovo žiarenie?

#4

Příspěvek od KpS »

zrazu sa obloha zjasnila cca. o 1,5 mag ako keby presne do toho miesta zasvietil niekto so sodíkovou výbojkou aj farba bola rovnakáTaková barva vylučuje, že by okem prolétla rychlá nabitá částice. Intenzita Čerenkovova záření roste s frekvencí a případný záblesk by byl modrofialový.
Karel
Uživatelský avatar
Mikoš
Příspěvky: 23
Registrován: 18. 04. 2010, 21:44

Čerenkovovo žiarenie?

#5

Příspěvek od Mikoš »

Inak na jednom fóre písali, že v piatok videli nad Martinom UFO. Ja na mimozemšťanov neverím alebo teda neverím na kontakt s nimi ale nemohol to byť nejaký meteorologický úkaz? Nevidel niekto niečo zvláštne na oblohe nad Martinom v noci z piatku na sobotu?
Odpovědět