vybírám první dalekohled

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Spider_Lbc
Příspěvky: 2
Registrován: 01. 06. 2010, 11:52

vybírám první dalekohled

#1

Příspěvek od Spider_Lbc »

Dobrý den,  
na tento web mě přesměrovali z Kosmo.cz kde jsem pravidelným čtenářem.

Přestěhoval jsem se mimo město a obloha potěměla....  

chci dalekohled na zahradu,

již jsme si oblohu prohlížel snad kvalitním triederem 10x50

zajímají mě spíše objekty uvnitř sluneční soustavy

rád se o obraz v okuláru podělím s ostatními ( tedy asi EQ a hodinový strojek )

občas si ho asi budu někam chtít odvézt  ( ocením snadnější montáž )

občas se asi také rád podívám na krajinu, takže možnost nepřevráceného obrazu a menší zvětšení ..

cenová relace nejlépe do 5 000,-  
vím že to není moc, ale zase nechci kupovat hračky před kterými jsem si zde na tomto webu přečetl varování

předběžně jsem vybral tento model

TSC/CEL #21069 ASTROMASTER 90/1000mm MD EQ  za cca 4860,- vč DPH
(zde mě zaujal ten hodinový strojek o kterém se tam zmiňují)

zvažoval jsem také:

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2 za cca 4500,-
(zde jsme zase odtušil že by se v cenové relaci mohlo jendat o kvalitní výrobek)

více jak 5 000,-  opravdu nechci investovat

Předem děkuji za případné rady a doporučení

PS:  tento web portal je super :D
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

vybírám první dalekohled

#2

Příspěvek od Lukina »

Zdravim na foru. Pri tvych pozadavcich toto vychazi asi jako nejlepsi varianta. Jeste bych uvazil 130mm newton. Variantou je samozrejme 150 mm dobson (neboj, ona ta planeta nebo Mesic zase tak rychle ze ZP neutika (pokud tam nemas obzvlaste velke zvetseni) a soupnout do dobsona je dosti jednoduchy ukon). To by si musel cca. 1000 Kč dosetrit.

Montaz je jeste jednodussi. V podstate usadis tubus do kolibky, zasroubujes dva srouby (bez naradi) a pozorujes. Odmenou ti bude vice detailu na planetach a mnozstvi DSO, ktere ti 90mm objektiv jen stezi ukaze.

Pokud jsi sikovny, tak si muzes vlastnimi prostredky a silami vyrobi pocentku, ktera funguje jako hodinovy stroj.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Spider_Lbc
Příspěvky: 2
Registrován: 01. 06. 2010, 11:52

vybírám první dalekohled

#3

Příspěvek od Spider_Lbc »

děkuji za radu, z informací pro začítečníky jsem pochopil že se pro pozorování objektů uvnitř sluneční soustavy hodí spíše dalekohled s objektivem než se zrcadlem.

trochu mě možná svádí uvaděný údaj zvětšení 50/100 u A 90/1000mm MD EQ zatím co 130/650mm uváději pouze zvětšení 32/65

ale je pravda že zvětšení není vše o tom jsme se přesvědčil když jsem si vybíral trieder (mám 10x50)

jaký to může vytvořit rozdlíl v pozorování stejného objektu (třeba marsu) ? u zvětšení 100x bude planeta v zorném poli větší, ale bude mít méně zřetelné detaily ?

je pravda že bych měl počítat také s tím že se časem budu chtít dívat i na něco z DSO jak uvádíte, to teď asi jen zcela težko vyloučím :-)

možná ještě opravdu laická otázka, zrcadlové dalekohledy mají (pokud jsme to dobře pochopil) otevřenou konstrukci, podvědomě mám strach že se mi do takovéhoto dalekohledu dostane cizí těleso (nečistota), naproti tomu uzavřený objektiv mě tolik neznervozňuje..
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

vybírám první dalekohled

#4

Příspěvek od Lukina »

To ale neni pravda. I pro pozorovani objektu uvnitr Slunecni soustavy je prumer dulezity a nenahraditelny. S malym prumerem neuvidis tolik detailu na planetach ci Mesici. Vetsi prumer jen vice ovlivnuje seeing.

Na zvetseni se nekoukej. To je zavadejici. Maximum se uvadi 2D (tj, 2x prumer objektivu, tj. u 90mm je to 180x).

Kdyz budes mit 90mm objektiv tak 100x zvetseni je v pohode, to je jen o neco malo vice nez 1D. Ta hranice se uvadi u toho zmineneho 2D, ale to neni pravidlem.

Ono obocne. Planety a Mesic jsou pekne objekty, ale preci jen...Planet je malokdy videt vice nez 3 najednou a Merkur, Venuse, Neptun a Uran nejsou prilis zajimave objekty.

Jo, necistota se ti do newtonu urcite dostane. Kdyz to ale bude jen prach a trocha pylu, tak je to v pohode na nekolik let. Pote zrcadlo umyjes a jednou za x let pokovis. Do tubusu ti vsak nesmi padat ptaci trus, kameny, sterk, pisek, apod. To se by se ale stavat opravdu nemelo.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6091
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

vybírám první dalekohled

#5

Příspěvek od Roman (Rick) »

Vitaj na fóre.

Ten výber je podľa mňa tiež ok. Tie ďalekohľady sú v podstate skoro totožné, takže je jedno, ktorý si vyberieš.

Čo sa týka zrkadla a nečistôt - čistím ho tak raz do roka. Je v byte a pri pozorovaní na balkóne paneláku, takže maximum nečistôt bol zatiaľ len prach.

K pozorovaniu/foteniu planét - tam ani presvetlená obloha tak nevadí, ale skôr seeing (turbulencie vzduchu). Výhoda menšieho priemeru je, že nie je tak "citlivý" na seeing. A so zväčšením sa netráp - tých 180x už bude asi príliš, a využiješ ho i tak len párkrát do roka. Tých 90-100x, možno 120x bude asi najlepšie. Ja taktiež používam väčšinu roka len 125-násobné zväčšenie.

Toto je dobrá voľba na začiatok. Keď ťa to bude baviť aj naďalej, časom budeš presne vedieť čo ti bude vyhovovať (pri tej tmavej oblohe to tipujem na veľký dobson :)).
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3425
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

vybírám první dalekohled

#6

Příspěvek od hamr »

K tomu stolnímu dobsonku 130/650 lze koupit např. 4mm okulár Planetary za 920,-Kč:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... _1.25.html
a jseš rázem na zvětšení 650/4=162x a tím už na planetách a Měsíci lze leccos vidět. Troufám si říct, že ten Newton ukáže planety líp než 90kový achromatický refraktor. Já na planety používám Dobson 254/1200 a chci do budoucna aspoň 300ovku. Navíc s tou 130 určitě budou líp vidět i jasnější DSO. Takový můj názor :).

P.S.:Akorát jak to ještě čtu znova, Newton nebude moc na krajinu, ve dne tam bude stínit trochu sekundární zrcátko a taky si teď od stolu (v práci) nejsem jist, jak je to s převráceností obrazu. Dobsonem ve dne holt nekoukám, na to mám Mak a malý refraktorek.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

vybírám první dalekohled

#7

Příspěvek od Lukina »

Jo, ten mensi dobsonek taky neni spatny, jen to chce nejakou stolicku na kterou ho pri pozorovani davat, protoze je docela malinky.

Pro pozemni pozorovani je opravdu lepsi ten refraktor. Ale uz je to pak dost o kompromisu.

Jinak z tech refraktoru je lepsi ten na EQ 3-2, a to diky prave rozdilu mezi EQ2 a EQ 3-2.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Honza95
Příspěvky: 8
Registrován: 26. 07. 2010, 21:26

vybírám první dalekohled

#8

Příspěvek od Honza95 »

Ahoj, již nějakou dobu pozoruji noční oblohu a rozhodl jsem se pořídit si astronomický dalekohled. Pár dnů jsem pročítal toto fórum a jakž takž už sem si to dal všechno dohromady. Nejdříve bych chtěl začít s pozorováním měsíce a planetami naší sluneční soustavy, později bych samozře chtěl sem tam zkusit pozorovat i nějakou tu galaxii nebo mlhovinu. Pro začátek přemýšlím o dalekohledu Bresser Messier R-90/900mm http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 2&idp=1864 . Jestli s ním má někdo nějaké zkušenosti budu vděčný za jakoukoliv informaci. Případně za navrhntí nějakého jiného dalekohledu.
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

vybírám první dalekohled

#9

Příspěvek od jozopovazan »

Urobil som tu chybu ze som si kupil tento dalekohlad.
Montaz je vcelku masivna, optika priemerna,
je dobry na zaciatok, aby si pochopil ako ju ustavit, kam sa pozerat atd.
ALE TA CENA!
ak sa chces pozerat, tak si kup 8 palcoveho dobsona - to je za tu istu cenu a vydrzi ti uz navzdy.
ja som si kupil 10 palcoveho a rozdiel je obrovsky.
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 44

vybírám první dalekohled

#10

Příspěvek od Lukemon »

Je to tak,když už si tu něco pročetl z čeho jsi usoudil že zrovna tento dalekohled Ti bude vyhovovat,když skoro v každém vlákně "jaký dalekohled" zde hodně doporučují právě 200-250mm dobsona.
Ten tvůj 90/900 stojí cca stejně jako 200/1200 ve kterém uvidíš o 100% více než v refra 90/900 který zrovna na galaxie moc není.
Další otázka je jestly budeš dalekohled převážet,přenášet atd.,velké dobsony potřebují auto na převoz,nést ho i pár desítek metrů se pěkně pronese.
Chce to napsat všechny důvody proč jsi si vybral zrovna tento dalekohled,pak Ti lépe poradíme.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

vybírám první dalekohled

#11

Příspěvek od stana »

No, zní to trochu překvapivě, ale nejlepší je Dobson 250 mm...
;D
Asi jako Dr. Greenstein že aspirín a chinýýn.... :D
Ale bohužel je to tak...Na vizuální okuk oblohy asi určitě... 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Honza95
Příspěvky: 8
Registrován: 26. 07. 2010, 21:26

vybírám první dalekohled

#12

Příspěvek od Honza95 »

Uznvám že to bylo unáhlené rozhodnutí. Ano čekal sem za jak dlouho příde doporučení dobsona . Dobrá tak to vemu od začátku. Chtěl bych dalekohled který bude dobře přenosný. stačí nějaký, se kterým budu moct pozorovat Měsíc a některé nejbližší planety. teprve až se s tím naučím tak bych si chtěl pořídit nějakou tu větší hračku na galaxie a mlhoviny... hodně sem si tu toho přečetl o tzv lidlskopu. Bohužel ať hledám jak hledám nyní jediný bresser se stejnými vlastnostmi jako skylux je bresser mars junior. Ten první dalekohled asi vzešel z toho že už sem z těch hodin čtení všech možných článků byl trochu mimo . takže budu rád když mi poradíte nějaký dalekohled. viděl sem na fotkách 200mm a ětší dobsony a mám pocit že by pro mne byli poněkud prostorově náročné.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

vybírám první dalekohled

#13

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Sleduj taky bazar:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1278356181

Být Tebou, tak si stoupnu do řady, kdyby z obchodu náhodou sešlo.

Jinak k tomu výběru:
Ne každému musí vyhovovat dobson a ten refraktor bude nejspíš ukazovat pěkně. Navíc, pokud do budoucna plánuješ větší dalekohled (stejně to asi bude dobson), tak ten refraktor ho bude pěkně doplňovat. Bohužel nejsem schopen posoudit tu montáž, nedokážu ani odhadnout, jaké jsou její ekvivalenty (EQ 2-3?). Dej si pozor, aby přiliš nekmitala. Nejlíp, když si to ošaháš sám. Pokud by výrazně kmitala, raději to vyřeš jinak (třeba bazarová montáž na úrovni EQ-5 a zvlášť samotný tubus dalekohledu). Nevím také, kolik je tvůj fin. limit.

P.S. Nejsi přiliš zatížený na značku Bresser?
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7217
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

vybírám první dalekohled

#14

Příspěvek od Artaban »

Honza95: Dobson 150mm nebo i 200mm nejsou žádný velký monstra. Refraktor je taky fajn, ale v malejch průměrech moc parády nenadělá. Důležitý je průměr a tady co se týče ceny, dob. nemá konkurenci. Když refraktor, tak vědět proč a jak velkej a kvalitní. Důležitý je tedy vědět jestli refra. nebo refrektor a pak řešit další detaily.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

vybírám první dalekohled

#15

Příspěvek od caribic10 »

Tuto montáž MON1 jsem měl s 130/1000. Ze začátku to nebylo úplně špatné, ale zhruba do roka se na ní začala objevovat hodně nepříjemná vůle, se kterou bohužel nešlo nic moc dělat. Měl jsem u ní pohon RA a hodně dlouho díky té vůli trvalo, než se montáž dostala do záběru. Na vizuálním pozorování to ještě tolik nevadilo, při snímání planet už jo a to hodně.
Za tu cenu to nekupuj, dle mého názoru je cena vyhouplá jen díky značce, jinak si to nedovedu vysvětlit.
Kup dobsona, už jen pro to, že když půjdeš pozorovat, vezmeš ho na dvakrát... S tímto půjdeš minimálně třikrát a ještě to není skladný a lehký ;)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Odpovědět