Pozorování na Petříně

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování na Petříně

#1

Příspěvek od Psion »

Včera jsem se zastavil na petřínské hvězdárně, abych se podíval na oblohy profesionálními dalekohledy - refraktor 180/3430 a Maksutov-Cassegrain 350/3300. Refraktor má objektiv po rekonstrukci a podával skutečně kvalitní obraz - Měsíc, Mars, Jupiter, Saturn, Venuše. Bohužel se dostavilo poměrně velké množství lidí a po chvíli byl obraz silně degradován tepelným proudem unikajícím z kopule. Ty samé planety jsme pozorovali i v Cassegrainu, ale obraz planet byl citelně horší. Pro veřejná pozorování je jednoznačně lepší pozorovat ve volném prostoru - kopule je pro to naprosto nevhodná. Cassegrainem jsme pozorovali M42, M81, M82 a NGC2392. Ve včerejších podmínkách (skoroúplněk a pražská obloha) je to tak maximum co se dá vidět. Pokud porovnám, co je vidět 200mm Newtonem za dobrých pozorovacích podmínek, pak věřte, že větší průměr dalekohledu hravě doženete kvalitním pozorovacím stanovištěm. Ve východní kopuli je umístěn dalekohled Meade LX200, který není určen pro veřejná pozorování. S tímto dalekohledem byly od začátku velké problémy a žádná hvězdárna v ČR myslím Meade už nekoupí (možná se s novým modelem polepší :-)).
O vybavení petřínské hvězdárny se více dozvíte zde:
http://www.observatory.cz/pristroje.html
Uživatelský avatar
Keneth
Příspěvky: 47
Registrován: 15. 05. 2003, 18:19

Pozorování na Petříně

#2

Příspěvek od Keneth »

Zdravím,

tak jsem se vcera vydal na onen vrch Petřín. Pocasi docela pralo, tak jsem se vydal na hodinovou cestu z jihu Prahy.
Podminky : mesic v plne parade ;  pul oblohy jasne a "presvicene!". Jedinne, co se dalo pozorovat byli planety. Jelikoz jsme tam byli asi 4, tak to bylo fajn. Obraz se nechvel. Abych to srovnal s pozorovanim na Vysocine - 254 Newtonem jsme videli vice (a to jsme byli jen ve meste na zahrade).

Presto bych doporucil tuto navstevu vsem, co toho o pozorovani a vesmiru moc nevedi, protoze ten pan, ktery obluhoval refraktor vedel toho vedel opravdu mooc !! Zkousel jsem se ho jen tak zeptat, jaka je vzdalenost mesicu od Jupitera, nevedel to, ale behem 10s to spocital v hlave a trefil se :-)

Zdravim. Keneth :hi:
Fotorádce - http://www.fotoradce.cz - Váš poradce v oblasti digitální fotografie&&Lukas Adamec, Your photo-digital adviser&&
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Pozorování na Petříně

#3

Příspěvek od johnik »

to Psion:
A kolik jsi těch obloh prosím tě viděl? ;)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11595
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování na Petříně

#4

Příspěvek od Psion »

V zásadě se obloha dělí na dvě - before Moon a after Moon to jsi nevěděl??
Odpovědět