Mars - opozice

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Luky

Mars - opozice

#1

Příspěvek od Luky »

Ahojte.
Včera jsem se díval na Mars, jak už je jasný. Já jsem ho svým triedrem viděl jako malý oranžový kotouček. Zajímalo by mě, kdo už na něm co našel. ;)

Mě spíš zajímají úspěchy vlastníků menších dalekohledů, ale chlubte se všichni ;D

Zatím se mějte, ahoj. :hi:
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#2

Příspěvek od PavelM »

Já jsem ho pozoroval v neděli kolem třetí hodiny ráno ale byl ještě dost nízko nad obzorem. Kotouček byl sice překvapivě velký ale žádné podrobnosti jsem neviděl. Jediné co bylo trochu vidět byla bílá severní polární čepička. Pozoroval jsem newtonem 203mm/f8 při 200x zvětšení.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Mars - opozice

#3

Příspěvek od Medved »

V neděli okolo 3:00 SELČ jsem taky koukal. Newton 114/810 zvětšení 81x a 121,5x. A teď budu mít divný pocit, protože jsem viděl více než N 203/1624 a 200x 8):o :-/ ???. Vidět byla severní polární čepička, tmavý proužek pod ní, a z něho "vybíhající" tmavší skvrnka které by jsem přiřknul název Acidalia ????. Jinak podmínky byly nic moc, silné chvění atmosféry tak 4 z 5ti, obraz se chvílemi úplně sléval, ale ta čepička s tmavým proužkem byla mimo uvedené okamžiky vidět celkem stabilně tmavší skvrnka méně často a ostatní "kanály" jen chvílemi tak se o nich nebudu rozepisovat ;). Celkovou věrohodnost bych ocenil tak 2 body z 5ti.
Když popíši pozorování z předchozích opozic kdy jsem se pokoušel i o neumělé kresby, tak vidět bývá: severní polární čepička s tmavým pásem okolo ní (skoro vždy), jižní polární čepička (mnohem menší a méně zřetelná a jakoby "nažloutlá"), Acidalia a Utopia, pánev Hellas (někdy zřetelnější něž jižní čepička), Syrtis Major + Terra Tyrhena a další "země" obepínající jižní pól slité do zmavšího pásu a jednotlivě nerozlišitelné, u ostatních "detailů" si nejsem jist 100% identifikací a spatřením. Myslím, že je toho poměrně dost. Jinak identifikace proběhla dle kreseb pořizovaných v průběhu cca 1/2 roku okolo opozice porovnaných s mapkou z internetu. Je dosti zajímavé v tomto období pořizovat kresby z nich vytvořit vlastní mapku a srovnávat. Mars má o něco málo jinou délku svého dne (solu) a každou noc je tak pohled na jeho kotouček trošku jiný. Jinak to to, že jsem viděl více než N 203/1624 mě fakt dostalo (mám v úmyslu také získat nějakou větší "trubku") i když dosti záleží na místě pozorování a větší průměry jsou prý citlivější na chvění atmosféry. Tak nevím ? No. Zdar! :hi:
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#4

Příspěvek od PavelM »

Pozoroval jsem newtonem 203mm/f8 při 200x zvětšení.
Pardon nějak jsem se překlepl. Správně mělo být:

Pozoroval jsem newtonem 203mm/f4 při 200x zvětšení.

Čili ohnisková vzdálenost je jenom 810mm
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Mars - opozice

#5

Příspěvek od Medved »

Jejejejej. Ono to snad je nakažlivé! Taktéž se omlouvám namísto:
Newton 114/810 zvětšení 81x a 121,5x.
má být Newton 110/805,85 tj 1:7,32 a z toho plynoucí korekce zvětšení 80,5x a 120,75x.
:toilet: :banghead: :mad2:
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#6

Příspěvek od PavelM »

Tak jsem se pokusil v nedeli rano poprve vyfotit Mars. Vysledek je zde http://www.gweb.cz/astro/index.php?inc=galery&id=29.
Bylo to foceno digitalnim fotakem skrz 4mm okular.
Priste to zkusim webovou kamerou kde by mohl vysledek lepsi.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#7

Příspěvek od MMys »

Tak jsem byl zase po dlouhé době fotit. Když focení na klasický film znemožnil po půl jedné právě vyšlý Měsíc, tak jsem se konečně trošku věnoval Marsu. Seeing byl příšerný, ale přesto se mi z toho podařilo kamerou vytěžit docela dost (rozhodně více, než bylo vidět vizuálně při zv. 250x). Snímek je zde: http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/plan.htm#mars
Můžete si prohlédnout i video, jak to vypadalo v reálu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
MIMA

Mars - opozice

#8

Příspěvek od MIMA »

Pozoruji Mars každý den ráno (když není zataženo) už asi 3 týdny. Na povrchu je toho vidět skutečně hodně, ale nikoli severní polární čepička. Ta, která tam je vidět, je jižní ! Refraktor 100mm mi ukázal více detailů než 200mm Maksutov Cassegrain, používám zvětšení 180x až 250x. Na východním okraji byla dnes (21.7.) patrná oblačnost, je vidět pomocí modrého filtru Wratten 80A jako světlý pruh nebo pás apod. Pro pozorování povrchových detailů je ideálním pomocníkem oranžový nebo žlutý filtr, který výrazně zlepšuje kontrast albedových útvarů na povrchu. Zelený nebo žlutozelený může pomoci odhalit prachovou bouři. Taková se vyskytovala nedávno v oblasti pánve Hellas. Pozorujte dál, Mars bude ještě větší !
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Mars - opozice

#9

Příspěvek od Janek »

Ze so/ne jsme pozorovali Mars a vyzkoušeli i barevné filtry. Na zvýraznění detailů jsem použil asi s největším úspěchem červený filtr (25), ale spolehlivě pomohl i oranžový. U nich ale zaniká polární čepička. Naopak tu nejlépe vytáhla kombinace světle modrého (80A) a zeleného filtru případně Baader Contrast booster (sofistikovaný zelený filtr). To čepička svítila. Největší překvapení mi ale přinesla kombinace dvou polarizačních filtrů. Při jejich správném pootočení je vidět vše. Jeden jsem umístil na vstup do zenitového hranolu a druhý do okuláru, který se může volně otáčet. Při stejném zvětšení a zaostření lze tak měnit nejen jasnost ale i barvu. Krásné pokoukání.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#10

Příspěvek od Psion »

Taky jsem se v sobotu mrknul na MARS na Vysočině a musím říci, že je to hezký pohled. Kolem 2,30 hod. už byla atmosféra klidnější a bylo vidět čím dál více podrobností v řádu set kilometrů. Polární čepička byla tak výrazná, že chvílemi vypadalo jako by byla na planetu přilepená pěnová "rádiovka". V srpnu bude Mars opravdu veliký a někteří z nás se jistě připravují na pozorování marsových měsíců :hi:
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Mars - opozice

#11

Příspěvek od zdenek »

Tak jsem konečně ulovil měsíce Marsu  :). V noci z 20-21.7. jsem tomu věnoval dobrou půlku noci. Při porovnání mezi půlnocí  do cca 02.30 byl naprosto zjevný jejich posun (v druhé půlce už bohužel dost rušil Měsíc). K predikci poloh jsem použil http://space.jpl.nasa.gov/, ale stejně tak lze použít i CdC s doinstaloanym modulem Planet satelites (ftp://ftp.funet.fi/pub/astro/progs/pc/w ... csatxy.exe).
Deimos byl pozorovatelný mým 254mm zrcadlem v době maximální výchylky celkem bez problémů, u Phobose rušil Mars.
 K tomu, abych mohl pozorovat oba měsíce a to i mimo jejich maximální výchylku (dokonale je přezařuje Mars svým kotoučkem) jsem si vyrobil jednoduchý přípravek.
  Pro objektiv s f´=1250mm je nutno v centrální části zastínit zorné pole cca 30". Tomu odpovídá clona  0,18-0,2mm (pro 1m ohniskové vzdálenosti to je cca 0,15mm). Na její výrobu jsem použil černý papírový prstýnek jimž jsem provlékl a napnul začerněné kovové vlákno vhodné tloušky. (Je ho nutno nastříkat matnou černou lazurou, v nejhorším zředěnou matnou černou barvou). V případě málo černé barvy lze sekudární odrazy od vlákna omezit dvojicí kruhových clonek. Vlákno je umístěno v ohniskové rovině okuláru (prostě jsem papírový prstýnek zasunul do tubusku 25mm okuláru a zafixoval tak, aby vlákno bylo ostře viditelné).
  Při pozorování otáčením okuláru schovám za tuto "rysku" kotouček Marsu, takže neruší při pozorování jeho okolí. V případě, že jsou oba měsíce na jedné straně, je možno použít obdobně přichycenou např. žiletku.

Z.Ř.
Luky

Mars - opozice

#12

Příspěvek od Luky »

Gratuluju! :o
Já jsem na hvězdárně ve Valašském Meziříčí na začátku prázdnin nespatřil ani polární čepičku. :-[Atmosféra byla velice neklidná, takže byl kotouček Marsu silně deformovaný.

Pozoroval jsem Coudé dalekohledem v hlavní kopuli. (Průměr 150 mm)

Takže ještě jednou gratuluju ;)
Luky :hi:
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Mars - opozice

#13

Příspěvek od zdenek »

Ještě jedna poznámka k Phobosu a Deimosu (na pár emailových dotazů). Ač se to možná někomu nebude zdát, tak mnohem snažší je pozorovat Deimos, byť je o dost slabší nežli jeho kolega Phobos. Phobos totiž je poměrně blízko kotoučku Marsu (při max. vychýlení tak 1.5 jeho průměru), který jej tak dokonale přezáří. Pro přímé pozorování by pak byl nutný větší dalekohled (odhaduji to tak aspoň na 360-400mm) s větším zvětšením. Trik kterým jsem si vypomohl je tak trochu odkoukaný z koronografu, je to sice trošku primitivní, účel ale spnil - umožnil odstínit jasnější Mars. Dostat Mars mimo zorné pole a tak pozorovat měsíce jsem sice nezkoušel, ale jsem dost skeptický - zejména s ohledem na malou úhlovou vzdálenost Phobose a optické vlastnosti optických soustav.
 Při pozorování rovněž záleží dost na rušení Měsícem (což jsem si osobně ověřil v 2. půlce pozorování) a rovněž stavu atmosféry. K tomu jsem měl i trochu štěstí (následující pozorování jsem byl neúspěšný - byly dost špatné podmínky , uvidíme příští víkend).

DOPLNĚNO:
Obdobný návod jak zastínit okulár lze nalézt na http://skyandtelescope.com/printable/ob ... e_1007.asp. Inu nejsem jediný kdo měl tento nápad  :). Na uvedeném linku používají úzký pásek alobalové folie.
Z.R.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Mars - opozice

#14

Příspěvek od T.o.m »

Tak jsem dneska konečně vyčkal na Mars - a vyplatilo se. Asi kolem pátý ráno byl docela dobrý seeing, takže jsem spatřil i polární čepičku a "tmavou šmouhu" hned kousek opodál. Poté se Mars zahalil do ranního oparu a kvalita náhle klesla na polovinu, takže jsem to zabalil. Ale je parádní :nod:

Tom :hi:
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Mars - opozice

#15

Příspěvek od GaN »

Stále příšerný opar, hvězdy tak do 2 mag. v 40 st. výšky! Navíc chvění vzduchu i ve dvě ráno. Vyjel jsem s triedrem do Košátek (trať na M. Boleslav ca 25 km od Neratovic) a rázem lepší podmínky (ale žádný zázrak). Čekám až p. Matoušek dostane z Ruska refraktor TAL. Jinak, v annonci ze 4.8. dobson 200/1200 za 7000 Kč - silná výzva refraktoru TAL, ale jsem již rozhodnut. Doufám, že nezmeškám příliš opozici.
Odpovědět