Mars - opozice

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#46

Příspěvek od MMys »

Ale vždyť já jsem obyčejný smrtelník s obyčejným vybavením :D :D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Mars - opozice

#47

Příspěvek od vla »

Obyčejný smrtelník není ani z poloviny tak precizní jako Vy, u Vás je patrná až fanatická důkladnost a důslednost, a to je krásné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
MIMA

Mars - opozice

#48

Příspěvek od MIMA »

Dnešní pokus se 100 mm refraktorem a Nikon Coolpixem 995. http://www.dalekohledy.cz/upload/zbozi/pic2_1520.jpg
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#49

Příspěvek od Psion »

Moc pěkné foto. Kvalita jak ze satelitu. Holt TeleVue se zde ukazuje v plné kráse. Už bych měl začít šetřit :-)
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Mars - opozice

#50

Příspěvek od peta »

Psion napsal: Moc pěkné foto. Kvalita jak ze satelitu. Holt TeleVue se zde ukazuje v plné kráse. Už bych měl začít šetřit :-)
vysledky opravdu zavisi do znacne miry na financich... k tomu ten tvuj clanek o okularech a LVW, ja budu rad kdyz nakoupim okulary/barlow od TALu... a tech 112 milionu ze sportky je zase vcudu, kurnik to by byla hvezdarnicka :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#51

Příspěvek od Psion »

peta napsal:

vysledky opravdu zavisi do znacne miry na financich... k tomu ten tvuj clanek o okularech a LVW, ja budu rad kdyz nakoupim okulary/barlow od TALu... a tech 112 milionu ze sportky je zase vcudu, kurnik to by byla hvezdarnicka :)
Pravdou je, že cena špičkové techniky je opravdu vysoká. Včera jsem konzultoval s odborníkem kvalitu okulárů TAL a věř mi, že jsou velmi kvalitní za solidní cenu. Okuláru Ultra Wide od TALU dokáže konkurovat jen Nagler ovšem s cenou trojnásobně vyšší, takže ne vždy je to o ceně.
Co se týče sportky a jiných podobných her - doporučuji se spoléhat na vlastní hlavy a ruce, protože šance že vyhraješ první cenu je tak malá, že z malého desetitisícového města vyhraje 1 člověk za 20 let.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Mars - opozice

#52

Příspěvek od peta »

Psion napsal:

Co se týče sportky a jiných podobných her - doporučuji se spoléhat na vlastní hlavy a ruce, protože šance že vyhraješ první cenu je tak malá, že z malého desetitisícového města vyhraje 1 člověk za 20 let.

s timhle stoprocente souhlasim, nemyslel jsem tou poznamkou ze jsem vsadil...

to kolegove z prace spolecne uz x let sazeji a dnes prave ten co podaval tiket neprichazel rano do prace tak jsme jen cekali kdy pod okny zaburaci jaguar :)

(dalsi potvrzeni, ze okulary TALu jsou opravdu kvalitni mne potesilo)
petr(zavinac)fajkos.com
Luky

Mars - opozice

#53

Příspěvek od Luky »

Ahojte.
Tak jsem se dneska vrátil z Valašského Meziříčí. Počasí docela vyšlo, a tak jsem se včera kousek před 22. hodinou konečně podíval na Mars čočkovým Coudé dalekohledem ve Valašském Meziříčí. Vzhledem k tomu že ještě kolem 19:30 to ještě vypadalo, že se úplně zatáhne, mně překvapilo, že jsem Mars spatřil v dalekohledu docela pěkně. Základním objektivem jsem vytušil polární čepičku, na středu Marsu bylo rozeznat nějaké tmavší místo. Při větším zvětšení už jsem neměl problém polární čepičku najít, svítila pěkně. Rozeznal jsem pak i tvar toho tmavšího místa.
Takže jsem moc rád, že jsem konečně Mars viděl.. Myslel jsem, že už k tomu nedojde ::)

Všem pozorovatelům a fotografům Marsu přeji jasnou oblohu a dobrý seeing ;)
Luky

Mars - opozice

#54

Příspěvek od Luky »

Teď Nova odvysílala reportáž o Marsu. Jako vždycky Nova opět nezklamala  ;D.

Docela dobrý komentář k tomu měli. Třeba "Mars při pohledu dalekohledem vypadá docela neškodně".

"Sondy na Marsu budou zkoumat, jestli se na nás někdo s Marsu nedívá, tak jako se my díváme na Mars." A ke konci tam pak byl i jede astrolog, který říkal "Nó, Mars tak blízko... To nevěští nic dobrého. Bude docházet k zbytečným hádkám.."

No prostě se jim ta reportáž docela povedla. ;D
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Mars - opozice

#55

Příspěvek od Myzer »

Ja som minulý týžden čítal v novinách /možno na internete to už dávno bolo/ že Rusi tam chcú poslať ľudí už v roku 2018, že vraj predložili svoj návrh a postup ostatným vesmírnym spoločnostiam. Tí potom priznali že je to reálne. Vraj na tom pracovali tajne už dosť dlhú dobu. Jediným súčasným problémom majú byť financie. Tak uvidíme.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Mars - opozice

#56

Příspěvek od Hynek2 »

Konečně jsem si udělal čas na pozorování Marsu. (pátek 22.8. 23:00 – 00:30 s Newtonem 1125/150) Při použití okuláru 10mm celkem pěkný kotouček, překvapilo mě že není červený ale šedý. Polární čepička je jasně vidět. Tmavší oblasti na středu kotoučku se dají spíše jen vytušit. Obraz byl klidný, ostrý, ale málo kontrastní. S okulárem 4mm jsem nerozlišil žádné další podrobnosti. Kotouček Marsu byl sice velký, ale nedal se zaostřit. Nevím je-li to chyba zrcadla nebo okuláru. Fotil jsem projekcí přes 10mm okulár, ostřil jsem pouze na matnici která je pro lepší průhlednost částečně proleštěna, takže doufám že snímky budou ostré? Použil jsem časy od 1/50 do 1/500 drátěnou spoušť a film Kodak 400 profesiomal, ale při délce filmu 36 okýnek bude trvat ještě dobu než uvidím výsledek. Vzpomněl jsem si na připomínku pana Myslivce „brát si s sebou cín a pájku“, protože hned při začátku pozorování mi odešel konektor a na řadu přišla improvizace. Také mě překvapila nutnost častých oprav pozice dalekohledu, přes to, že je vybaven pohonem. Buďto byla montáž chybně ustavena, nebo se snad jedná o vlastní pohyb planety vůči pozadí? Planeta byla poměrně nízko nad horizontem. Zlepšila by se kvalita obrazu kdybych ještě tak 2 hodiny počkal? Při najetí na Vegu (okulár 10mm) je obraz ostrý, trochu se rovnoměrně tříší na 3 někdy 6 paprsků, slabé hvězdy byly bez chyby. Příští týden plánuji pozorování opakovat, prosím o podmětné připomínky.
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Mars - opozice

#57

Příspěvek od mamol »

Pozoroval jsem v noci z pátku na sobotu a ze soboty soboty na neděli v tutéž dobu a přestože mám Newton 300/1700 a použil jsem planetární filtry různých barev, dosáhl jsem podobných výsledků. Faktem je, že nebylo úplně jasno (mírný opar) a atmosféra hodně vlnila.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#58

Příspěvek od Psion »

Hynek2 napsal: Konečně jsem si udělal čas na pozorování Marsu. (pátek 22.8. 23:00 – 00:30 s Newtonem 1125/150) Při použití okuláru 10mm celkem pěkný kotouček, překvapilo mě že není červený ale šedý. Polární čepička je jasně vidět. Tmavší oblasti na středu kotoučku se dají spíše jen vytušit. Obraz byl klidný, ostrý, ale málo kontrastní. S okulárem 4mm jsem nerozlišil žádné další podrobnosti. Kotouček Marsu byl sice velký, ale nedal se zaostřit. Nevím je-li to chyba zrcadla nebo okuláru. Fotil jsem projekcí přes 10mm okulár, ostřil jsem pouze na matnici která je pro lepší průhlednost částečně proleštěna, takže doufám že snímky budou ostré? Použil jsem časy od 1/50 do 1/500 drátěnou spoušť a film Kodak 400 profesiomal, ale při délce filmu 36 okýnek bude trvat ještě dobu než uvidím výsledek. Vzpomněl jsem si na připomínku pana Myslivce „brát si s sebou cín a pájku“, protože hned při začátku pozorování mi odešel konektor a na řadu přišla improvizace. Také mě překvapila nutnost častých oprav pozice dalekohledu, přes to, že je vybaven pohonem. Buďto byla montáž chybně ustavena, nebo se snad jedná o vlastní pohyb planety vůči pozadí? Planeta byla poměrně nízko nad horizontem. Zlepšila by se kvalita obrazu kdybych ještě tak 2 hodiny počkal? Při najetí na Vegu (okulár 10mm) je obraz ostrý, trochu se rovnoměrně tříší na 3 někdy 6 paprsků, slabé hvězdy byly bez chyby. Příští týden plánuji pozorování opakovat, prosím o podmětné připomínky.
Já jsem podobný problém neměl. Mars byl v mé 203/1200 zv. 240x hodně světlý a barva do růžova. S filtrem světle zeleným byly vidět moc hezké podrobnosti. Dokonce jsem mohl jít až na zv. 444x a pořád bylo vše OK. Při zv. 120x byl obraz mimořádně ostrý.
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Mars - opozice

#59

Příspěvek od Hynek2 »

Co to je, ten světlezelený filtr? Něco běžného z fotokina, nebo něco specielního?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#60

Příspěvek od Psion »

Hynek2 napsal: Co to je, ten světlezelený filtr? Něco běžného z fotokina, nebo něco specielního?
Přirovnal bych to k filtru Celestronu (světle zelený, T=53%) ale není to přesně ten typ.
Odpovědět