Mars - opozice

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Mars - opozice

#91

Příspěvek od MP »

Psion napsal:
To si musí Martin Myslivec dávat pozor :-)
MMys dela tak dokonale fotky, ze by mu je vazne narusila i zvedava svetluska. Mimochodem, da se svetluska odfiltrovat UHCckem ?
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Mars - opozice

#92

Příspěvek od igi »

Fakt ma tesi, ze nie len moja rodinka tomu tak nadherne nerozumie. Este jeden bombonik-ked som v zime dovliekol do zahrady dalekohlad, tesiac sa na totalnu tmu, moja mama so sestrou zacali trvat na tom, ze bud tam budu mat ohen, alebo sa ide domov. Takze nakoniec som hladal deep-sky s plapolajucim taborakom za chrbtom, ktory obcas vychrlil kudol dymu do tubusu mojho teleskopu :bomb: :banghead: :uch:. A pre tych, ktorym ta mala gulicka v okulari nestaci: predstav si uplne tu najnajnajdlhsiu vzdialenost, aka moze byt. Tak a ty sa divas na svet, ktory je asi tak tri krat dalej :o
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Mars - opozice

#93

Příspěvek od Myzer »

Mať za ďalekohladom táborák to je teda naozaj super nápad.
Ja som si v piatok prečítal jeden nemenovaný /známy/ denník píšuci o opozícii Marsu. Snažil sa normálnym ľuďom vysvetliť ako majú nájsť na oblohe Mars. No keď som sa pozrel na tú mapu podľa ktorej ho majú hladať, išlo ma  :rotflmao:. Nad Vodnárom bola umiestnená Labuť a namiesto Denebu tam bola vyznačená Severka!
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#94

Příspěvek od MMys »

MIMA napsal:
To mě tedy rozesmálo, až jsem začal slzet....V časopise Sky&Telescope jsem četl příběh astronoma, který za městem dvě a půl hodiny pointoval nějaký deep sky objekt a těšil se na fotku, když tu náhle zastavilo na silnici auto. Vystoupil z něj policista, s pistolí v jedné ruce a s baterkou v druhé přišel k astronomovi a se slovy "co to tady děláte" posvítil baterkou do tubusu... :rotflmao:

Stalo se mi něco podobného. Jezdím pozorovat za Hradec k lesu na takovou cestu. Auto vždy postavím na kraj té cesty a vedle si rozbalím dalekohled. Po cestě občas sice projede cyklista s rozsvíceným světlem, ale pokud přímo netrefí tubus, tak to nemá žádný vliv. Pokud náhodou svítí hodně, tak si stoupnu mezi něj a tubus a popocházím tak, abych svým tělem tubus kryl.

Jednou jel cyklista. Nesvítil, tak jsem byl v klidu. Když přijel až k místu, kde jsem měl rozbaleno, tak zastavil, vytáhl odněkud baterku (docela silnou  :mad:  ) a se slovy jestli neruší a že by rád věděl, co to provozuju, si na mě pořádně posvítil. Bylo to asi ve 40 minutě expozice, tak pět minut před koncem. Měl jsem chuť vraždit...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Luky

Mars - opozice

#95

Příspěvek od Luky »

Jojo, kolem jdoucí lidé často znemožňují pozorování či fotografování.
Mně se zatím jen stalo, že se mi před objektiv foťáku postavil nějaký člověk se slovy, co prý tady fotím. Tak jsem mu vysvětlil, že mi zrovna zavazí, protože zkouším dělat nějakou expozici...

Naštěstí ale žádnou baterku ani nic podobného neměl, takže na snímku se to nijak neprojevilo :).

NO a navíc se ta fotka nakonec stejně moc nepovedla, takže ikdyby mi ji pokazil, tak by to taková škoda nebyla...
No ale když někde člověk exponuje 40 minut, a pak do tubusu posvítí nějaký člověk, tak to asi pořádně naštve :mad2:
Uživatelský avatar
nad
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 09. 2003, 20:36

Mars - opozice

#96

Příspěvek od nad »

Já jsem pozoroval Mars v Hradci na hvězdárně v sobotu 6.9. refraktorem 200 mm při zvětšení 240x (konstrukce Drbohlav, pokud se nemýlím). Podmínky nebyly úplně optimální, ale ušly. Kdybych se býval stavil o týden dříve, bylo možné celkem dobře pozorovat polární čepičku na jižním pólu. V době kdy jsem tam byl já byly vidět pouze tmavé skvrny. Navíc poměrně dost rušil Měsíc.
Elektrotechnika
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#97

Příspěvek od MaG »

Ahoj všem.

Nakonec sem se rozhodl rošířit tuto asi nejdelší diskuzi :-)

Celou dobu sem s Marsem váhal ale nakonec sem pár hodin před opozicí vyměkl a šel s prosíkem na návštěvu k velkému dalekohledu (40cm), což se setkalo s kladnou odezvou a já viděl na Marsu tak malé detaily při cca 200 nás. zvětšení, že to ještě dnes nemůžu pochopit.

Zdravím Lukyho, taky sem uvažoval o triedru, ale on mi potvora teď ukazuje obrazy dva - asi sou vyhozený hranoly.. tak sem se nemohl rozhodnout, který obraz mám použít ke kouknutí na Mars :D

Neméně tak zdravím Martina Myslivce, jenž prokázal své obří zkušenosti a udělal nám radost s fotkou Deimose, což v Čechách asi málokdo zvládne.

No a jinak díky za ten humor s přepady při nočním focení. U mě to začalo už v roce 1996 při focení Hyakutake. Když mě na svém posedu viděl myslivec, asi se pořádně lekl, pak se mě nechápavě ptal co tam dělám a vysvětlení, že fotím kometu mělo účinek potaď, že fotku sem udělal a padal pryč Vono v 10 večer koukat téměř do hlavně pušky nebylo nic milýho...

S baterkou to na mě nikdo nezkoušel, ale běžně se musí člověk krýt před kužely aut. :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Mars - opozice

#98

Příspěvek od Myzer »

Viem, že teraz je v móde polárna žiara, ale pozoruje ešte niekto v tomto období Mars? Dá sa ešte na ňom niečo zaujímavé vidieť, keď sa už stále vzďaluje? Na oblohe je ešte dosť jasný, na prvý pohľad porovnateľný so Saturnom.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Mars - opozice

#99

Příspěvek od vla »

Pořád by s měl vidět základní povrchové útvary, pokud tam není prach. bouře. Ostrost díky výšce nad obzorem není taková jako u ostatních planet.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Mars - opozice

#100

Příspěvek od Prda »

Ahojte,

konečně se mně podařilo zpracovat moje první pozorování Marsu s web kamerou Philips ToUcam. Snad to tady ještě někdo čte...
Bylo to skoro měsíc po opozici - 19.9.2003 ve 23:53, webkamera připevněná za okulárem tak všelijak, na notebooku místa pouze na 4 minuty videa; 8" LX200, okulár 6.4mm, cca 450m.n.m. Rád bych uvedl ještě něco jako seeing a transparency, ale nemám úplně jasno v těch stupnicích a už vůbec netuším, jak to objektivně měřit. Kdyby někdo věděl URL, kde si o tom počtu, tak nepohrdnu... Všechny snímky jsou z jednoho zdroje (1,5min AVI), jenom postupy či nastavení jsem různě zkoušel. Většinou výběr a skládání dobrých frame v K3CCD a zaostření a výraznění pomocí wavelet procesingu v Registaxu. Jenom v barvách mám hokej, zatím moc nevím, co s tím.
A teď se pokusím připojit obrázek, snad to vyjde.

http://web.quick.cz/prda/astroforum/mar ... _23_53.jpg " alt="" />

             Prďa
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#101

Příspěvek od MaG »

Dneska sem si sedl na zadek dvakrát. Poprvé když mi MMys poslal kompozici mých fotek polární záře a podruhý teď při pohledu na ten Mars. :nod:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Mars - opozice

#102

Příspěvek od Telesto »

Tak ten Mars na těch fotkách nemá chybu... Bomba!!! :o
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Mars - opozice

#103

Příspěvek od MMys »

Super snímky. Asi jsi měl štěstí na dost malý seeing. Takhle hezky zobrazit tzv. "Oko Marsu" se mi nepovedlo ani jednou. Byť jsem se o to pokoušel několikrát. On ten seeing z roviny tady v Polabí většinou za moc nestojí, kor když není planeta blízko zenitu. Mám vyzkoušené, že seeing, který umožní zachycení takovýchhle detailů je u nás párkrát do roka.

Ad. barvy - to je problém. Je to extrémně závislé na nastavení kamery a částečně i zpracování. Snažím se, aby se barvy shodovaly s pohledem do okuláru. Problém je, když to zpracováváš déle, kdy už se nemůžeš podívat a srovnat si to.

Je to další potvrzení o vhodnosti Philips ToUcam pro snímání planet.

Mimochodem, bylo by k dispozici to AVI-čko ? Rád bych zkusil, jestli se z něj nedá vydolovat ještě víc. Jak je veliké ? Můžeš ho dát někde na net ???

Měj se a gratuluju.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Mars - opozice

#104

Příspěvek od Prda »

MMys napsal:
Ad. barvy - to je problém. Je to extrémně závislé na nastavení kamery a částečně i zpracování.
Je to další potvrzení o vhodnosti Philips ToUcam pro snímání planet.

Ohlasy potěšily, díky. Nemám ještě mnoho zkušeností, takže si asi neuvědomuju to štěstí s počasím;-)) Na druhé straně si myslím, že tato metoda má ještě reservy:
- nastavení ovladače kamery jsem napoprvé nemohl udělat dobře
- CCD čip jsem jistě neměl kolmo na okulár a nebylo to ani přesně na střed (při krajích zorného pole se projevují vady a ne-kolimace), teď mám pořádné uchycení
- prvotina je za použití filtru Meade #21 Orange, třeba s použitím IR/UV nebo jiných barev také něco navíc přinese
- větší zima nebo chladič na čipu (mrkněte se někdo na single snímky Zdeňka Bardona; já moc dobře vím, jak vypadaly jednotlivé frame z mého zdrojového AVI, takže pokud bych skládal 1000 snímků podobných těm Zdeňkovým ...)

MMys napsal:
Mimochodem, bylo by k dispozici to AVI-čko ? Rád bych zkusil, jestli se z něj nedá vydolovat ještě víc. Jak je veliké ? Můžeš ho dát někde na net ???

Je toho 600MB, ale láduju ti to na net. URL ti pošlu mailem (i jiným, pokud chtějí), případně ti to mohu nějak nakouskovat. Doma jsem uvažoval o převodu do DivX, ale to je asi hloupost, když z toho chceš dostat maximum.

Prďa
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Mars - opozice

#105

Příspěvek od T.o.m »

:o :o
nádhera- jak vidím, tak hranice kvality astronomických snímků se neklade. :hi:
Odpovědět