Jupiter
Jupiter 2009
Snímal jsem po třetí hodině. Toto video je jedno z posledních, takže asi o půl čtvrtý. Seeing byl vizuálně dobrý, ale válčím se zpracováním. Zpracovával jsem to zatím jen na laptopu, tak až se dostanu domů (večer) kouknu na to znovu a doufám že z toho vydoluli něco víc.
Líbí se mi jak jsou na tvém Jupiteru hezky vidět podrobnosti v oblačnosti. Je to super!
Líbí se mi jak jsou na tvém Jupiteru hezky vidět podrobnosti v oblačnosti. Je to super!
http://planetaryphoto.cz/ , EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Jupiter 2009
Tak jsem se dostal domů a kouknul se znovu na nasnímané data.
Snímáno za 10mm okulárem 3:42 hod., v Registaxu složeno 350 snímků a doostřeno.
Přepracoval jsem ještě i "fotomontáž". Znovu jsem tedy v jednoho přeexponovaného snímku s měsíčky ve Photoshopu snížil jas u planety a složil se snímkem kde byl jenom Jupiter.
Letos první pokus. Doufám že to příště dopadne lépe ;)
edit To rick01: Snímků je málo. Dorazil jsem ven něco kolem třetí hodiny a nechtěl jsem se zabývat ustanovením montáže než se začne rozednívat. Bez toho polárního hledáčku se mi s montáží špatně pracuje. Tak jsem ji prostě postavil, kouknul se jen od oka a hotovo. Planetu jsem s velikými problémy držel na monitoru 30 sec. Proto to tak dopadlo. Až bude trošku čas (tak v srpnu) a budu si moc hrát s montáží, snímků bude víc a snad se zlepší i výsledek.
Kuba
Snímáno za 10mm okulárem 3:42 hod., v Registaxu složeno 350 snímků a doostřeno.
Přepracoval jsem ještě i "fotomontáž". Znovu jsem tedy v jednoho přeexponovaného snímku s měsíčky ve Photoshopu snížil jas u planety a složil se snímkem kde byl jenom Jupiter.
Letos první pokus. Doufám že to příště dopadne lépe ;)
edit To rick01: Snímků je málo. Dorazil jsem ven něco kolem třetí hodiny a nechtěl jsem se zabývat ustanovením montáže než se začne rozednívat. Bez toho polárního hledáčku se mi s montáží špatně pracuje. Tak jsem ji prostě postavil, kouknul se jen od oka a hotovo. Planetu jsem s velikými problémy držel na monitoru 30 sec. Proto to tak dopadlo. Až bude trošku čas (tak v srpnu) a budu si moc hrát s montáží, snímků bude víc a snad se zlepší i výsledek.
Kuba
http://planetaryphoto.cz/ , EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
- Roman (Rick)
- Příspěvky: 6267
- Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
- Kontaktovat uživatele:
Jupiter 2009
ceres: tak to sme sa nepochopili. Ja som myslel snímanie, ako pekné obrázky. O vedeckejšom použití nasnímaných úkazov, čo popisuješ, samozrejme viem a bola tu už i reč v inom vlákne, ale myslel som, že je to doména ľudí so CCD kamerami. Keď už, aj tak by som asi radšej zbieral dáta o dynamike jupiterovej atmosféry, lebo dobrých programov, ktoré skutočne presne určia prechod červenej škvrny je ako šafránu, oproti programom, ktoré vedia pekne simulovať polohy a úkazy mesiačikov.
caribic: skús potom pri spracovaní zaťahať za tie "nižšie" posuvníky pre doostrovanie hrubších detailov. Vypadá to, že sa z toho bude dať viac
.
edit:
caribic: aha, medzitým si jupíka aktualizoval. No je to pjekné, hlavne ten kombinovaný pohľad aj s mesiačikmi.
edit2:
caribic: Skúšal som to ešte trochu doostriť z toho jpegu, čo tu máš, ale chcelo by to aspoň tú 1000 snímkov, aby nevyliezal šum. A taktiež sa už začal objavovať nepekný cibuľový efekt.
caribic: skús potom pri spracovaní zaťahať za tie "nižšie" posuvníky pre doostrovanie hrubších detailov. Vypadá to, že sa z toho bude dať viac
edit:
caribic: aha, medzitým si jupíka aktualizoval. No je to pjekné, hlavne ten kombinovaný pohľad aj s mesiačikmi.
edit2:
caribic: Skúšal som to ešte trochu doostriť z toho jpegu, čo tu máš, ale chcelo by to aspoň tú 1000 snímkov, aby nevyliezal šum. A taktiež sa už začal objavovať nepekný cibuľový efekt.
Jupiter 2009
Preco sa ukazy z Ceresom zverejnenej databazy nezhoduju s ukazmi s databazou zverejnenou Cassim tu?:http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 6752/29#26
Teraz neviem na ktore datumy sa mam tesit....
mitovka
P.S. inak caribic10, milan1960, pekne zaciatky sezony, tesim sa na Vase prispevky do tohto vlakna.
to rick01: Uz zvazujes ten filterwheel?
Teraz neviem na ktore datumy sa mam tesit....
mitovka
P.S. inak caribic10, milan1960, pekne zaciatky sezony, tesim sa na Vase prispevky do tohto vlakna.
to rick01: Uz zvazujes ten filterwheel?
mitovka
- Roman (Rick)
- Příspěvky: 6267
- Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
- Kontaktovat uživatele:
Jupiter 2009
miťovka: zrejme nie. Asi pôjdem cestou L + Color a nie LRGB. Na LRGB by som musel dokúpiť nejaký powermate 5x (a aj tak by som nedosiahol ohnisko, ktoré mi teraz vyhovuje). Radši než investíciu do Astronomik LRGB + filtrového kolesa, investujem do nejakej farebnej kamerky. Možno dbk24 (pre farbu stačí aj menej detailný snímok). Uvidím, to až časom. Najprv si musím zladiť ohnisko sústavy, najvhodnejší IR filter, expozíciu, fps, gain, či iné veci okolo a potom uvidím čo ďalej.
Jupiter 2009
Preco sa ukazy z Ceresom zverejnenej databazy nezhoduju s ukazmi s databazou zverejnenou Cassim tu?:http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 6752/29#26
Teraz neviem na ktore datumy sa mam tesit....
Nuz, moc velky rozdiel v tych ukazoch nie je (tak do 2 minut), navyse, Cassiho su pre Jablonec a moje pre Bratislavu... Ale za tie svoje rucim, presnejsie ruci za ne program Occult 4.0, ktory je referencnym zdrojom pre taketo ukazy. Navyse, ked som ich teraz porovnaval s udajmi, ktore mi poskytuje on-line Occult Watcher, tak tam nie je ziadna zmena. Cize, odporucam stiahnut si Occult 4.0 (http://www.lunar-occultations.com/iota/occult4.htm) a vypocitat si presne udaje pre vlastne pozorovacie miesto. Tam bude potom odchylka radovo v sekundach. Pripadne si stiahnut aj Occult Watcher (http://www.hristopavlov.net/OccultWatch ... tcher.html) a nechat sa informovat o nastavajucich zakrytoch - su tam nielen jupiterovske mesiace, ale aj saturnovske a, samozrejme, zahryty hviezd planetkami. Oba produkty vrelo odporucam a musim povedat, ze patria medzi absolutnu svetovu spicku (na com ma zasluhu aj janek950).
Teraz neviem na ktore datumy sa mam tesit....
Nuz, moc velky rozdiel v tych ukazoch nie je (tak do 2 minut), navyse, Cassiho su pre Jablonec a moje pre Bratislavu... Ale za tie svoje rucim, presnejsie ruci za ne program Occult 4.0, ktory je referencnym zdrojom pre taketo ukazy. Navyse, ked som ich teraz porovnaval s udajmi, ktore mi poskytuje on-line Occult Watcher, tak tam nie je ziadna zmena. Cize, odporucam stiahnut si Occult 4.0 (http://www.lunar-occultations.com/iota/occult4.htm) a vypocitat si presne udaje pre vlastne pozorovacie miesto. Tam bude potom odchylka radovo v sekundach. Pripadne si stiahnut aj Occult Watcher (http://www.hristopavlov.net/OccultWatch ... tcher.html) a nechat sa informovat o nastavajucich zakrytoch - su tam nielen jupiterovske mesiace, ale aj saturnovske a, samozrejme, zahryty hviezd planetkami. Oba produkty vrelo odporucam a musim povedat, ze patria medzi absolutnu svetovu spicku (na com ma zasluhu aj janek950).
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Jupiter 2009
Také opět přispěju do mlýna :)
Snímek z dnešního rána.
3:04 selč
zhruba 2800 ftp po ref.snímku vybral Registax V5 74 framů
Mak_Cass 180/2700
Canon A560,okulár Plosl 25x ,Sirius optics MV20
Doupraveno v Registaxu a PS
A ještě pro doplnění: Io po výstupu z Jupiterova disku.
Tom
Snímek z dnešního rána.
3:04 selč
zhruba 2800 ftp po ref.snímku vybral Registax V5 74 framů
Mak_Cass 180/2700
Canon A560,okulár Plosl 25x ,Sirius optics MV20
Doupraveno v Registaxu a PS
A ještě pro doplnění: Io po výstupu z Jupiterova disku.
Tom
refr. 70/700 mm,tri 10 x 50,SW 200/1000 mm,ASI 120 mc,ASI 224 mc,ASI 294 mc , C11" 280/2800 mm
https://www.youtube.com/channel/UCIRCDX ... a2rTCn8vKg
https://www.youtube.com/channel/UCIRCDX ... a2rTCn8vKg
Jupiter 2009
to Ceres:
Uz to asi zacinam chapat. Siel som cisto len podla datumov a napriklad u teba som videl ukazy na 5.8.2009 a u Cassiho nie. Ale tie ktore su spolocne vam vlastne navzajom sedia. Cassi to mozno filtroval pod vysky nad obzorom (resp. viditelnosti nad obzorom) alebo niecoho podobneho.
Budem sa snazit nieco odpozorovat, mozno nafotit. Tie programy rataju aj s tienom planety Jupiter? Napriklad 5.7.2009 nadranom to podla CdC vyzeralo na nejake tesne priblizenie 2 mesiacov, alebo zakryt, ale mesiac vzadu sa v tu dobu uz dostal do tiena planety...
mitovka
Uz to asi zacinam chapat. Siel som cisto len podla datumov a napriklad u teba som videl ukazy na 5.8.2009 a u Cassiho nie. Ale tie ktore su spolocne vam vlastne navzajom sedia. Cassi to mozno filtroval pod vysky nad obzorom (resp. viditelnosti nad obzorom) alebo niecoho podobneho.
Budem sa snazit nieco odpozorovat, mozno nafotit. Tie programy rataju aj s tienom planety Jupiter? Napriklad 5.7.2009 nadranom to podla CdC vyzeralo na nejake tesne priblizenie 2 mesiacov, alebo zakryt, ale mesiac vzadu sa v tu dobu uz dostal do tiena planety...
mitovka
mitovka
Jupiter 2009
Ale za tie svoje rucim, presnejsie ruci za ne program Occult 4.0, ktory je referencnym zdrojom pre taketo ukazy. Navyse, ked som ich teraz porovnaval s udajmi, ktore mi poskytuje on-line Occult Watcher, tak tam nie je ziadna zmena.Změna/rozdíl tam ani být nemůže. Feed (=zdroj) který vstupuje do OccultWatcheru totiž Hristo Pavlov počítal Occultem.
mn
mn
janek950, SW Dobson 355/1650, Newton 203/810, DVTI, ASI174MM
Jupiter 2009
Tie programy rataju aj s tienom planety Jupiter? Napriklad 5.7.2009 nadranom to podla CdC vyzeralo na nejake tesne priblizenie 2 mesiacov, alebo zakryt, ale mesiac vzadu sa v tu dobu uz dostal do tiena planety...Bohužel Occult s tím nepočítá. Před pozorováním je potřeba toto zkontrolovat.
mn
mn
janek950, SW Dobson 355/1650, Newton 203/810, DVTI, ASI174MM
Jupiter 2009
Tak to janek950 uviedol vsetko na spravnu mieru Kazdopadne odporucam oba tie programy. A na zaciatok by som si vybral ukazy, ktore maju velke dMag. A este cosi - v tych efemeridach sa da vycitat, ako prebieha ukaz (Occult aj nakresli, ako to vyzera). Podla toho mozno odhadnut, ktory je vhodny na snimanie. Casto totiz nastane zajprv zakryt a neskor aj zatmenie, co je odlisny ukaz. Pri zakryte totiz vidno obe telesa a meria sa spolocna magnituda, pri zatmeni je len jedno teleso, ktoreho jasnost sa meni vplyvom vstupu do tiena, vrhnuteho inym mesiacom. Tento druhy ukaz je jednoduchsi na meranie, lebo predsa len su tie mesiaciky dost jasne a velke aj uhlovo. Paradoxne tu preto mozeme pouzivat aj mensie pristroje, nemusi to byt ziadne dlhe ohnisko...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Jupiter 2009
Ahoj,
moji tabulku jsem generoval na IMCCE (Institut de mécanique céleste et de calcul des éphémérides) pro Liberec - http://www.imcce.fr/page.php?nav=en/obs ... ractif.php
Preco sa ukazy z Ceresom zverejnenej databazy nezhoduju s ukazmi s databazou zverejnenou Cassim tu?:http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 6752/29#26
Teraz neviem na ktore datumy sa mam tesit....
mitovka
P.S. inak caribic10, milan1960, pekne zaciatky sezony, tesim sa na Vase prispevky do tohto vlakna.
to rick01: Uz zvazujes ten filterwheel?
moji tabulku jsem generoval na IMCCE (Institut de mécanique céleste et de calcul des éphémérides) pro Liberec - http://www.imcce.fr/page.php?nav=en/obs ... ractif.php
Preco sa ukazy z Ceresom zverejnenej databazy nezhoduju s ukazmi s databazou zverejnenou Cassim tu?:http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 6752/29#26
Teraz neviem na ktore datumy sa mam tesit....
mitovka
P.S. inak caribic10, milan1960, pekne zaciatky sezony, tesim sa na Vase prispevky do tohto vlakna.
to rick01: Uz zvazujes ten filterwheel?
Kometa C/2024 Y1
Jupiter 2009
Můj letos první Jupiter a Io. Zpracování je mizerné, příště to bude lepší. 
8" SCT + 3xbarlow F=6000mm f/30 na LPI
8" SCT + 3xbarlow F=6000mm f/30 na LPI
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
- Roman (Rick)
- Příspěvky: 6267
- Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
- Kontaktovat uživatele:
Jupiter 2009
Tady je jeden snímok, ktorý mi vyšiel pred rezignáciou pohonu. Io práve svojim tieňom "ukrojil" z Jupitera
. Samotný mesiačik som vyznačil šípkou. Červená škvrna je veľmi slabo viditeľná, hlavne pri snímaní na tejto vlnovej dĺžke, takže jej prejav je vidieť iba ako "medzera" v páse v pravej hornej časti snímku:
Maser: máš to pekné. Mne tie farby stále chýbajú :-/. Zmenšoval si ten snímok?
Maser: máš to pekné. Mne tie farby stále chýbajú :-/. Zmenšoval si ten snímok?
Jupiter 2009
Můj letos první Jupiter a Io. Zpracování je mizerné, příště to bude lepší. 
8" SCT + 3xbarlow F=6000mm f/30 na LPI
Proč by mělo být zpracování mizerné? Vždyť je ta fotka docela pěkná.
8" SCT + 3xbarlow F=6000mm f/30 na LPI
Proč by mělo být zpracování mizerné? Vždyť je ta fotka docela pěkná.