ATIK314L
-
-karneades-
- Příspěvky: 1770
- Registrován: 28. 10. 2007, 15:49
ATIK314L
NOOO, hezký grafy, ale vůbec jim nerozumím, co z nich tedy plyne ?? Půjde ta soustava použít ??
Děkuji Milane, Petr
Děkuji Milane, Petr
ATIK314L
Je to jednoduché. Vodorovná osa je vzdálenost v pixlech na měřeném úseku - zde se jedná vždy o úhlopříčku , a to kterou, je napsáno pod obr.- jako spojnice kterých rohů. Svislá osa potom značí jas toho bodu ( jednotky ponechme stranou)
Takže z té druhé dvojice grafů plyne, že uprostřed je jas cca 150, v rozích cca 70 ( a to v každém jinak). Takže v rozích to vinětuje o minimálně 55%. Zároveń je vidět, jak velký snímač (= počet stejně velkých pixelů jako teď) bude mít jak velkou vinětaci Takže se dá říct, že by to rozumně sneslo ještě úhlopříčku snímače do nějakých 1600 pixelů ( velkých jako máš teď) , čili tak 1/3 rozměrově současného tvého snímače. '= přibližně ten ATIK 314L
Takže z té druhé dvojice grafů plyne, že uprostřed je jas cca 150, v rozích cca 70 ( a to v každém jinak). Takže v rozích to vinětuje o minimálně 55%. Zároveń je vidět, jak velký snímač (= počet stejně velkých pixelů jako teď) bude mít jak velkou vinětaci Takže se dá říct, že by to rozumně sneslo ještě úhlopříčku snímače do nějakých 1600 pixelů ( velkých jako máš teď) , čili tak 1/3 rozměrově současného tvého snímače. '= přibližně ten ATIK 314L
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ATIK314L
...přikládám test vinetace, s úrovněmi si pohrajte sami, ale nepřijde mi to nejhorší...
mne to teda pripada dost zle... s tymto by sa dal rozumne vyuzit len stred, zhruba 20 % plochy odhadujem :-/
mne to teda pripada dost zle... s tymto by sa dal rozumne vyuzit len stred, zhruba 20 % plochy odhadujem :-/
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ATIK314L
Ahoj, zásadní problé je myslím si na vstupu toho reduktoru. Vstupní průměr je 40mm čistých. Selským rozumem lze spočítat, že pokus tento průměr zmenším redukčním faktorem, v tomto případě 0,63x, vyjde mi 25,2mm. Takže již vstupní průměr je nedostatečný, protože pro obraz bez vinětace je nutné mít pro Canon zrcadlovku se sensorem APS-C cca 27mm, raději 28mm, kdyby bylo něco nakřivo.
Pokud bych provedl selský výpočet za reduktorem, pak když nepočítám zastínění OAG (které tam jistě také je), pak pokud sečtu všechny tvoje kroužky a nástavce, vyjde mi cca 150mm+/- vzdálenost mezi zadním členem reduktoru a rovinou sensoru. Při světelnosti F/6,3 je velikost vinětace při vzdálenosti 150mm asi (150/6,3), tj. asi 24mm, pokud odečtu od výstupního průměru reduktoru (40mm) těch 24mm, dostanu svazek na sensoru DSLR asi 16mm bez vinětace.
S tím OAG je to podobné, zkus si na čtverečkovaný papír namalovat svazek za reduktorem, pak to zrcátko OAG, případně ještě konstrukci OAG za zrcátkem, myslím, že na to přijděš, kde vzniká vinětace.
PS: je to sice trochu OT, ale snad to pomůže s řešením.
HonzaS
Pokud bych provedl selský výpočet za reduktorem, pak když nepočítám zastínění OAG (které tam jistě také je), pak pokud sečtu všechny tvoje kroužky a nástavce, vyjde mi cca 150mm+/- vzdálenost mezi zadním členem reduktoru a rovinou sensoru. Při světelnosti F/6,3 je velikost vinětace při vzdálenosti 150mm asi (150/6,3), tj. asi 24mm, pokud odečtu od výstupního průměru reduktoru (40mm) těch 24mm, dostanu svazek na sensoru DSLR asi 16mm bez vinětace.
S tím OAG je to podobné, zkus si na čtverečkovaný papír namalovat svazek za reduktorem, pak to zrcátko OAG, případně ještě konstrukci OAG za zrcátkem, myslím, že na to přijděš, kde vzniká vinětace.
PS: je to sice trochu OT, ale snad to pomůže s řešením.
HonzaS
ED80, ED66
- MMys
- Příspěvky: 18573
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
ATIK314L
Off topic to není. Já už to tvrdím od začátku, že to musí šíleně vinětovat. A to jsem si udělal jen jednoduchou geometrickou malůvku celé té dlouhé soustavy a bez reduktoru. Navíc tady ale bude ten redukční poměr ještě vyšší, protože foťák je od reduktoru o nějakých 45mm dále, než by měl být.
Já myslím, že jediná šance, kdy to bude jakž takž použitelné s reduktorem, je foťák hned za reduktorem, ve správné zvdálenosti, bez OAG. Vzhledem k výstupnímu otvoru CPC-čka, a diagonále APS-C to bude tak, tak...
Já myslím, že jediná šance, kdy to bude jakž takž použitelné s reduktorem, je foťák hned za reduktorem, ve správné zvdálenosti, bez OAG. Vzhledem k výstupnímu otvoru CPC-čka, a diagonále APS-C to bude tak, tak...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
-
-karneades-
- Příspěvky: 1770
- Registrován: 28. 10. 2007, 15:49
ATIK314L
Ahoj, zásadní problé je myslím si na vstupu toho reduktoru. Vstupní průměr je 40mm čistých. Selským rozumem lze spočítat, že pokus tento průměr zmenším redukčním faktorem, v tomto případě 0,63x, vyjde mi 25,2mm. Takže již vstupní průměr je nedostatečný, protože pro obraz bez vinětace je nutné mít pro Canon zrcadlovku se sensorem APS-C cca 27mm, raději 28mm, kdyby bylo něco nakřivo.
Pokud bych provedl selský výpočet za reduktorem, pak když nepočítám zastínění OAG (které tam jistě také je), pak pokud sečtu všechny tvoje kroužky anástavce, vyjde mi cca 150mm+/- vzdálenost mezi zadním členem reduktoru a rovinou sensoru. Při světelnosti F/6,3 je velikost vinětace při vzdálenosti 150mm asi (150/6,3), tj. asi 24mm, pokud odečtu od výstupního průměru reduktoru (40mm) těch 24mm, dostanu svazek na sensoru DSLR asi 16mm bez vinětace.
S tím OAG je to podobné, zkus si na čtverečkovaný papír namalovat svazek za reduktorem, pak to zrcátko OAG, případně ještě konstrukci OAG za zrcátkem, myslím, že na to přijděš, kde vzniká vinětace.
Honzo, přesná délka celé soustavy od optické výstupní plochy reduktoru je 130 mm k CMOS (počítáno k první ploše-tedy UZ čistítku), je to tedy delší o 34 mm oproti max. doporučené vzdálenosti viz. http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2007040101 , celý vnitřní průměr sestavy je 40 mm, nikde nic nevyčnívá ani hranolek v OAG nemá vliv a to proto, že je natočen do delší strany CMOS a nezasahuje do optické cesty, ta soustava vinětuje i když připojím DSLR přímo za reduktor pomocí 40 mm UNC/T2 adaptéru, sice ne tolik, jako v celkové konfiguraci, ale přesto hodně, ten reduktor je proto asi nevhodný ke spolupráci s tak velkým čipem jako je APS a to jsem se dočetl, že je možno ho využívat až do plného formátu! Nic, nechme toho, vrátím to a šmitec, stejně ni jiného nevyšpekuluji.
Pokud bych provedl selský výpočet za reduktorem, pak když nepočítám zastínění OAG (které tam jistě také je), pak pokud sečtu všechny tvoje kroužky anástavce, vyjde mi cca 150mm+/- vzdálenost mezi zadním členem reduktoru a rovinou sensoru. Při světelnosti F/6,3 je velikost vinětace při vzdálenosti 150mm asi (150/6,3), tj. asi 24mm, pokud odečtu od výstupního průměru reduktoru (40mm) těch 24mm, dostanu svazek na sensoru DSLR asi 16mm bez vinětace.
S tím OAG je to podobné, zkus si na čtverečkovaný papír namalovat svazek za reduktorem, pak to zrcátko OAG, případně ještě konstrukci OAG za zrcátkem, myslím, že na to přijděš, kde vzniká vinětace.
Honzo, přesná délka celé soustavy od optické výstupní plochy reduktoru je 130 mm k CMOS (počítáno k první ploše-tedy UZ čistítku), je to tedy delší o 34 mm oproti max. doporučené vzdálenosti viz. http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2007040101 , celý vnitřní průměr sestavy je 40 mm, nikde nic nevyčnívá ani hranolek v OAG nemá vliv a to proto, že je natočen do delší strany CMOS a nezasahuje do optické cesty, ta soustava vinětuje i když připojím DSLR přímo za reduktor pomocí 40 mm UNC/T2 adaptéru, sice ne tolik, jako v celkové konfiguraci, ale přesto hodně, ten reduktor je proto asi nevhodný ke spolupráci s tak velkým čipem jako je APS a to jsem se dočetl, že je možno ho využívat až do plného formátu! Nic, nechme toho, vrátím to a šmitec, stejně ni jiného nevyšpekuluji.
- MMys
- Příspěvky: 18573
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
ATIK314L
Jenomže vnitřní průměr soustavy 40mm při té délce, při f/10 a následné redukci na f/6.3 je opravdu zoufale málo. Zkus si to namalovat. I samotný reduktor podle mne musí již v této vzdálenosti na APS značně vinětovat, kdyby tam vůbec žádné "trubky" nebyly.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
-
-karneades-
- Příspěvky: 1770
- Registrován: 28. 10. 2007, 15:49
ATIK314L
taky, že vinětuje, mrkni se sem, tadten reduktor nějáký maník posadil navíc na 80mm RF http://www.weatherandsky.com/Astronomy/ ... rTest.html
ATIK314L
To ale souvisí s tím, že mnoho lidí nechápe vůbec pojem vinětace. Je ptřeba sei uvědomit, že tento korektor je před původním ohniskem 160 mm ( při výsupní vzdálenosti 90 mm. ) Potom při světelnosti 1:6,3 již přímo z otvoru 40mm je na konci puhých 15 mm bez vinětace. Přitom už původní obraz je zatížen vinětací vlastní soustavy, k tomu přibude vinětace vlastního foťáku ...
..................
Ale není přeci správné říkat,že korektor vinětuje. Korektor vykreslí pouze to, na co je spočítán.
..................
Ale není přeci správné říkat,že korektor vinětuje. Korektor vykreslí pouze to, na co je spočítán.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ATIK314L
Tak lze provádět autopointaci v novém software z ledna 2009 pro ccd kamery ATIK - je tam možnost volby v menu programu.Paráda není třeba používat jiný software a pokud máte 2 ccd kamery ATIK(např. snímací ATIK314L tak na pointaci můžete použít např. starší ATIK-16). 
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
-
-karneades-
- Příspěvky: 1770
- Registrován: 28. 10. 2007, 15:49
ATIK314L
Ahoj Vašku, ten novej Artemis používám, ale asi jsem tě nepochopil zcela :-[ , vím, že je tam možnost volby "tracking", on ten nový Artemis umí obsloužit dvě CCD kamery na jednou ?? To by mě docela zajímalo.
Díky za info-Petr
Díky za info-Petr
ATIK314L
To karneades:No můžeš spustit Artemis software pro obsluhu ccd kamer ATIK ve 2 oknech - 1.okno pro obsluhu ATIK16, 2.okno pro obsluhu ATIK314L.
Tak až budeš mít čas a pokud se udělá jasno přes celou noc můžeme to společně vyzkoušet.Vzal bych ATIK16 na snímání a ty tu svoji ccd kameru ATIK16IC.Máš kabel pro připojení ccd kamery do jejího autoguider portu a autoguider portu montáže?
Tak až budeš mít čas a pokud se udělá jasno přes celou noc můžeme to společně vyzkoušet.Vzal bych ATIK16 na snímání a ty tu svoji ccd kameru ATIK16IC.Máš kabel pro připojení ccd kamery do jejího autoguider portu a autoguider portu montáže?
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
ATIK314L
To karneades: http://arnholm.org/astro/
zde je zajímavý software pro obsluhu ccd kamer ATIK - wxAstroCapture 1.5.1 pro Windows i Linux.Vyzkoušel jsem pod Windows XP a ccd kameru ATIK16 a funguje skvěle pro snímání a ukládání obrázků na harddisk v notebooku.
zde je zajímavý software pro obsluhu ccd kamer ATIK - wxAstroCapture 1.5.1 pro Windows i Linux.Vyzkoušel jsem pod Windows XP a ccd kameru ATIK16 a funguje skvěle pro snímání a ukládání obrázků na harddisk v notebooku.
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
ATIK314L
Atik vypsal na tento rok znovu fotografickou soutez:
http://www.atik-instruments.com/html/competition.html
Je tam i par snimku porizenych porizenych ATIK 314L, takze se da obkouknout, jak tahle kamera foti. Jinak do souteze jsem taky prispel, a to do sekce 1 pro male kamerky (ATIK16IC).
http://www.atik-instruments.com/html/competition.html
Je tam i par snimku porizenych porizenych ATIK 314L, takze se da obkouknout, jak tahle kamera foti. Jinak do souteze jsem taky prispel, a to do sekce 1 pro male kamerky (ATIK16IC).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
ATIK314L
Možná pro hodně adeptů na astrofotografii, kteří u nás chtějí fotit minimálně Newtony D200 bude překvapením, že valná většina fotek je udělána přístroji menšími a že Newton 200 a větší je spíše okrajovou vyjímkou. Osobně mě překvapila neúčast kamer ATI 16
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz