Polární záře

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6088
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Polární záře

#91

Příspěvek od Roman (Rick) »

Martin - paráda, som rád, že sa ti pošťastilo. Nádherné foto i timelapse ;).
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře

#92

Příspěvek od MaG »

ceres - tak náhodou to videjko se ti vydařilo, aurora tam opravdu je. Je jasné, že na severu jsme ve výhodě a já navíc prozřetelně včas vyrazil na tmavé místo. Cassi byl dokonce v temnotě Jizerek, to je znát. Ty sloupy polární záře se mi míhaly před očima fakt rychle - jasně, už jsem to zažil víckrát, ale stejně takto po osmi letech to byla prostě pecka.

Taky ještě večer něco přidám ze svého archívu, mám však práce nad hlavu. Divím se že jsem se vůbec trochu vyspal.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
DaveStorm
Příspěvky: 2
Registrován: 27. 09. 2011, 11:05

Polární záře

#93

Příspěvek od DaveStorm »

Parádní fotky, gratulace.. já než doběhl pro foťák, tak bylo už po. Jinak z Kolína vizuálně po 5.8. už druhá polární záře letos, ale obě spíše slabé. Snad se dočkáme behěm podzimu ještě pár šancí a i něčeho opravdu většího O:-)
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Polární záře

#94

Příspěvek od mitovka »

Krásne zábery páni!
mitovka
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Polární záře

#95

Příspěvek od denis.marc »

Takže jsem detailně probral i těch pár fotek, které jsem nechal nacvakat automaticky po 23:20 SELČ (v tu chvíli jsem nepozoroval vizuálně) a zjistil jsem, že mlha byla v takových chuchvalcích a situace se měnila z minuty na minutu ve 23:24 to dokonce vypadalo docela čistě a mám tam tento snímek:



Na první pohled mě zaujala docela výrazná červenější barva ve Velkém Voze oproti obloze přesvětlené VO vpravo dole, trochu jsem si pohrál s kontrastem, zdá se mi, že rozdíl barev trochu lépe vynikl. Myslím, že to aurora je, protože takové barvy na fotkách běžně nemám a ta červená tomu docela odpovídá, ale nejsem zkušený pozorovatel polárních září, tak dávám dotaz, co si o tom myslí zkušenější pozorovatelé?

První dva ohlasy pozorovatelů, kteří pozorovali polární záři vícekrát jsou ve vzájemném rozporu
1) Polární záře to není, pravděpodobně rozptýlené umělé světlo.
2) Na 99% se jedná o slabší polární záři.

A teď kdo se v tom má vyznat?  ::) Zkuste zhodnotit.

Větší verze: http://lh4.googleusercontent.com/-bJ3Kc ... DUBICE.jpg
Exp. 20 s, ISO-400, f/4.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře

#96

Příspěvek od MaG »

Mé poznámky:

Klidně to dnes vyfoť znova a máš určité porovnání, alespoň pokud půjde o barvu, protože mlha asi podobná nebude.

Každopádně podle mého názoru to máš červené, protože v té době končila ta intenzivní vlna.

Když spočítám kolik procent tvoří modrá a zelená složka v jednotlivých místech fotky. Tak ve Voze je nápadně víc převažující barva červená nad zelenou a především nad modrou - protože je tam příspěvek té polární záře.

Pravděpodobně by se dalo tedy říct, že jsi vyfotil opar obarvený pomocí sodíkových výbojek a polární záře přičemž vlevo máš na snímku převažující obarvení aurorou a vpravo pouliční lampou s aurorou tak 50/50. Rozhodně i napravo to není typicky oranžové, jako obvykle. Škoda že jsi přes mlhu neviděl ty struktury. Sám jsem řešil na jaký kopec jet, ale co u vás, když tam je leda tak Kuňka viď?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Polární záře

#97

Příspěvek od denis.marc »

Ano, vyfotit to znova se stejným nastavením mám v plánu.
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

Polární záře

#98

Příspěvek od viktormt »

Nadhera, mozno zazitok na 10 rokov Skoda, ze som stav slnka pozeral len vcera rano, vecer som na to zabudol.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2345
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Polární záře

#99

Příspěvek od Cassi »



Cassi: vypadá to na neplánované zpestření vašeho pozorování Přecijen na Rozdrože se nejezdí kvůli polární záři. Stihl jsi číst před odjezdem info, že se možná bude něco dít, nebo jste si jí všimli až na místě? Viděli jste jen tu vlnu kolem 23:15 nebo jste stihli si ve tmě všimnout i slabších?
Bylo to velmi pekne zpestreni pozorovani na polske strane Jizerskych hor. Uplne neplanovane nebylo, nebot jsem byl z AF informovan, ze je KP=8. Tak jsem vedel ze by nejaka zare mohla byt.

Po prijezdu na Rozdroze a rozbaleni dalekohledu jsem udelal par snimku severniho obzoru (kolem 23:06 SELC), ale nic tam nebylo. O par minut pozdeji, pri pozorovani s dobsonem jsem si vsiml, ze je sever svetlejsi, nez predtim (23:12), tak jsem udelal pokusny snimek a opravdu tam polarni zare byla! Pokusil jsem se nastavit timelapse. Behem toho ukaz nabral na sile velice rychle, zacaly se objevovat sloupy, ktere se rychle menily. Cele divadlo trvalo docela kratce, ve 23:28 jiz bylo po vsem.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Rob_B
Příspěvky: 500
Registrován: 04. 03. 2006, 03:00

Polární záře

#100

Příspěvek od Rob_B »

Gratulujem, chlapi! Krasne zabery.
http://astrofotografia.sk/
SW Newton 203/1000, SW ED 80, refr. 102/500, tr. 10x50, EQ-6 Syntrek, EQ-5M, Canon EOS 350D mod., Philips SPC900NC, QHY-5, Olympus C-760 UZ, clip CLS, okuláre 25, 10 (SW Plossl) a 5, 9mm (SW Planetary Pl.)
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Polární záře

#101

Příspěvek od Habl »

Martine gratuluji k velmi zdařilým snímkům polární záře. Je jistě krásné, že to bylo tak trochu překvapivé.  Paráda...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře

#102

Příspěvek od MaG »

Nadhera, mozno zazitok na 10 rokov Skoda, ze som stav slnka pozeral len vcera rano, vecer som na to zabudol.Viktore když má nastat polární záře, nesleduj aktivitu Slunce, ale aktivitu geomagnetického pole, protože na tom závisí zda záře bude nebo ne. Slunce na to má sice vliv, ale doba mezi erupcí a září je minimálně jeden, většinou ale asi tři dny.

Monitor na webu astro.cz je dobrým vodítkem pro začátek:
http://www.astro.cz/rady/ukazy/polar/

Pěkně ucelený souhrn o polárních zářích mají v internetovém kurzu Hvězdárny a Planetária Brno:
http://www.hvezdarna.cz/astrokurz/index ... apitola=48
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

Polární záře

#103

Příspěvek od viktormt »


Viktore když má nastat polární záře, nesleduj aktivitu Slunce, ale aktivitu geomagnetického pole
ano, tie stranky som mal na mysli, len som sa zle vyjadril.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře

#104

Příspěvek od MaG »

denis.marc: Koukám že ti nikdo další už neodpověděl. Tady máš ještě můj důkaz proč je to polární záře, stačí použít metodu korekce barev používanou pro fotky přesvětlené sv. znečištěním. Potom je krásně vidět, že i po korekci zůstává ve Voze červeno zatímco směrem do města to jde dobíla. Mám úplně stejný fotky ze včerejška, kde nad městem mi to jde dobíla, jak to bylo přesvícené, zatímco vpravo od města začínala úplně jinak barevná polární zář. Dole především zelenooranžová, výše červená a celkem ostře ohraničená nahoře do oblouku. Část oblouku tam máš taky, zbytek zakrývá záře města.



viktor: ok. Doufám, že ti další záře vyjde.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Polární záře

#105

Příspěvek od ladis »

Cassi, Mag> uzasne snimky!!! Gratulace, to musel byt zazitek! :o
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět