Stránka 7 z 33

ISS a objekty na obloze

Napsal: 29. 05. 2008, 17:20
od ceres
Viditelnost ISS u nas konci 7. juna, tak som spisal 14 preletov, ktore nas dovtedy este cakaju:

http://www.astrofoto.sk/observations/ac ... 6-iss.html

Perlickou bude sobotny start Discovery a jeho pripojenie k ISS, spolocny let by sme mali vidiet 1. juna vecer, o den neskor by uz mal byt pridokovany. Ak sa vsak start neodlozi...

ISS a objekty na obloze

Napsal: 31. 05. 2008, 04:59
od MaG
Tak jsem dnes zkusil větší zvětšení (15mm okulár = 67x) a pomohlo to ke ztmavení, ale trochu jsem neodhadl rovinu přeletu, takže jsem ji stihl honit až tak od 60 st výšky za maximem. I tak byla vidět hezky, dneska např. bezpečně byla vidět dvojice panelů vpravo a jeden panel vlevo (popis jako v okuláru). Snažil sem se rozlišit něco mezi nimi, ale viděl jsem jen jejich spojnici - nosník a zbytek jakoby tam nebyl.

ISS a objekty na obloze

Napsal: 31. 05. 2008, 05:35
od Adzo
No tak ja som mal čo robiť aby som ju udržal v zornom poli nie tak hladať nejaké detaili :-/

ISS a objekty na obloze

Napsal: 03. 06. 2008, 15:51
od dvader
Ahoj všichni, mám takový námět:
Nebylo by možné dát vlákno o focení ISS do Snímků? Protože s kosmonautikou to tak úplně nesouvisí a vždycky když se objeví aktualizace v sekci Kosmonautika, tak si myslím, že je něco nové ohledně kosmonautiky jako takové a on to je jen nový snímek ISS...
Tady bych nechal pouze informace týkající se ISS z hlediska technického a misí. ;)

ISS a objekty na obloze

Napsal: 03. 06. 2008, 20:04
od ceres
Zajtra nam pri Bratislave preleti ISS aj s raketoplanom popred Slnko. Viac tu:

http://www.astrofoto.sk/observations/ac ... s-sun.html

ISS a objekty na obloze

Napsal: 04. 06. 2008, 18:43
od MaG
dvader napsal: Ahoj všichni, mám takový námět:
Nebylo by možné dát vlákno o focení ISS do Snímků? Protože s kosmonautikou to tak úplně nesouvisí a vždycky když se objeví aktualizace v sekci Kosmonautika, tak si myslím, že je něco nové ohledně kosmonautiky jako takové a on to je jen nový snímek ISS...
Tady bych nechal pouze informace týkající se ISS z hlediska technického a misí.  ;)Takže příspěvky s fotkama a reakce na ně jsem přesunul do sekce Snímky.

Do tohoto tématu prosím přispívejte upozorněním na zajímavé přelety, které jste viděli, nebo vlastní pozorování ISS popř. i s dalšími objekty.

ISS a objekty na obloze

Napsal: 29. 09. 2008, 15:18
od Tulen
Včera v 20:42 jsem poprvé zkoušel svou 110 na azimutální montáži sledovat ISS. S okulárem 25 mm mám zorné pole cca 1 stupeň. Nachystal jsem si ovládání jemného pohybu směrem nahoru na doraz, abych měl kam kroutit a nezarazilo se mi to o konec závitu. Ve vodorovném směru jsem si povolil aretační šroub nebo co to je, abych s tím mohl volně otáčet. No byl to fakt fofr, stíhal jsem ji sice udržet v zorném poli, ale v podstatě jsem nestihnul se na ni pořádně podívat. V jednom vhodném momentě mi ale připadalo, že je to jasně zářící objekt, z něhož vybíhá něco malého, ne tak jasného. Když jsem si pak studoval diskusi o ISS ve snímcích, tak jsem se dozvěděl, že uprostřed jsou jasné radiátory - "Active Thermal Control System" a na krajích sluneční panely, tak jsem to asi viděl dobře. Sice jsem napřed myslel, že nejvíc budou odrážet Slunce ty panely, ale ty by měly záření spíš pohlcovat, než odrážet, takže budou asi spíš tmavé a odrážet záření budou moduly, co jsou uprostřed....
zdar
Petr

ISS a objekty na obloze

Napsal: 29. 09. 2008, 23:02
od MaG
Přesně tak Radiátory šíleně září, pak jsou hodně jasné moduly a nejmíň svítí ty velké solární panely - ty zas bývají i vizuálně zřetelně dočervena. Zkoušej dál :)

ISS a objekty na obloze

Napsal: 30. 09. 2008, 01:41
od Tulen
MaG napsal: Přesně tak Radiátory šíleně září, pak jsou hodně jasné moduly a nejmíň svítí ty velké solární panely - ty zas bývají i vizuálně zřetelně dočervena. Zkoušej dál :)Samozřejmě budu zkoušet dál, neboj..... i když dnes je asi beznadějně zataženo Na ISS, raketoplán, Iridia a pod. koukám rád, teď tedy i dalekohledem...jenom ten Mir už jaksi nelítá :o

ISS a objekty na obloze

Napsal: 30. 09. 2008, 04:48
od MaG
Když už jsme trochu odběhli, doporučuji teď i geostacionární družice. Po zkušenosti z jara vím, že jejich záblesky jsou viditelné i okem (zjasnění až ke 3. velikosti) a podle mých odhadů nastane ideální období právě teď. Snad.. více je někde v jiném tématu nebo na Calsky.com

ISS a objekty na obloze

Napsal: 15. 11. 2008, 15:19
od Tulen
Dnes v noci úspěšně odstartoval raketoplán Endeavour na misi STS-126 k ISS. Zkoušel jsem se dívat, jestli něco nezahlédnu, ale nic jsem neviděl. Podle záběrů z řídícího střediska to vypadalo, že v rámci letu na oběžnou dráhu letí kolem Grónska a míří k Evropě, takže jsem si říkal, že bych mohl záři motorů vidět. ISS podle Calsky letěla kolem nás až za 46 minut po startu raketoplánu a předpokládám, že ten byl v té době někde poblíž. Tak jsem se zase díval a zase nic - říkal jsem si, že třeba nějaký ten korekční zážeh bych mohl zahlídnout. Vidět třeba odlesk Měsíce na ISS je asi marné, co myslíte?
Zdar
Petr

ISS a objekty na obloze

Napsal: 15. 11. 2008, 15:30
od MilAN
V době startu i v době, kdy je  raketoplán na přechodné dráze, je  od ISS hodně dalekoko - i časově.  V době, kdy může být od  nás raketoplán  viditelný,  je již odhozena ET a motory již  nepracují.

ISS a objekty na obloze

Napsal: 15. 11. 2008, 15:45
od Tulen
To jsem předpokládal, ale prostě jsem to zkusil. Byl to okamžitý nápad. Normálně bych tou dobou dávno spal, ale mimino mě uspalo v sedum večer a tou dobou jsem se zrovna probudil (oblečenej, s brejlama na nose....).
Hm, tak jsem si to teď právě našel. Letěl kolem nás 23 minut po startu, ISS až cca 22 minut po něm.
zdar
Petr

ISS a objekty na obloze

Napsal: 15. 11. 2008, 15:49
od Tulen
Dnes večer raketoplán přeletí přes Betelgeuze, linie jde od Bečova nad Teplou k Roudnici nad Labem, já bez auta se moc nechytám, ale třeba takovej Astropintr to bude mít z domu kousek ;)
zdar
Petr

ISS a objekty na obloze

Napsal: 25. 11. 2008, 22:28
od KDan
Docela zajímavý námět na pozorování:

http://www.novinky.cz/clanek/155159-na- ... z-iss.html

;D