OnStep Telescope Mount Goto Controller

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11725
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#91

Příspěvek od Psion »

MartinT píše: 18. 04. 2023, 19:54 HEUREKA. Po asi 20 pokusech s různými CH34x drivery se nakonec povedlo identifikovat, že bylo potřeba naistalovat CP210X USB to UART driver viz. https://www.silabs.com/developers/usb-t ... =downloads
Tento driver se instaluje ke spoustě zařízením včetně programování ESP32 či Arduina, mám ho taky, člověka často ani nenapadne, kde to všude použije.
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 436
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#92

Příspěvek od MartinT »

Jojo, škoda že je na to málo odkazů na netu.. většinou když už tak směřují na ten CH340. Díky, M
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 585
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#93

Příspěvek od astrolama »

Ahoj, potřebuji poradit nevím co dělám špatně. Zapnul jsem montáž s enkodéry do od oka výchozí pozice (závaží dolu, tubus svisle) a najel na hvězdu Caph, docentroval do středu zorného pole a ve Stellariu kliknul na synchronizovat. Pak jsem ve web rozhraní onstepu synchronizoval souřadnice do enkodérů aby se čísla shodovali. Pak jsem ve stellariu kliknul na M33 dal najet a galaxie nikde (respektive byl jsem kus mimo a v zorném poli kamery cca 50x38´minut jsem jí vůbec neměl). Si říkám co to je, tak najíždím na M31 a tu jsem měl jejím jasným jádrem na okraji. Co tam způsobuje ten rozdíl v najíždění, můj malý mozeček nepobírá. Vím jistě, že mi třecí převod neproklouznul, rozhodně ne tolik abych neměl v záběru to co jsem chtěl.
Jak vlastně děláte alignment na onstepu, mě příjde dost divný zaměřit se na Caph a pak nenajít M33.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24362
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#94

Příspěvek od MilAN »

Alignment na 1 hvězdu, pokud není montáž pevně montovaná v pozorovatelně a slušně jinak ustavená , nemůže z principu dopadnout dobře. Navíc , použít hvězdu v deklinaci 60°,také není zrovna to nejlepší z hlediska přesnosti.
Ale tytéž problémy jsi tu už řešil na staré montáži ( pokud se dobře pamatuji na tehdejší konverzaci). Ustavení a alignment je u všech montáží na stejném principu a vychází ze sférické trigonometrie. Technika ti tam může automaticky vnést souřadnice pozorovacího místa a čas, ostatní je na tobě.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 585
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#95

Příspěvek od astrolama »

Já si to říkám pořád, že vzhledem k mýmu věku by mi to mohlo pálit líp. Montáž mám na stativu a stále skládám a rozkládám, na pozemku řeším vodu :cry: Z EQ6kou to nebylo to samé tam mi to najíždělo jednu dobu o hodinu vedle 15°. Pak už to chodilo OK.
V tom webovém rozhraní Onstepu je kolonka (Align 1* 3* 9*) možná bych to měl použít a né tu spekulovat co je špatně. Ale jo, pomalu mi docvakává, že čím větší chybu budu mít v ustavení na pól a GOTO zaměřeno jen na jednu hvězdu tím víc budu mít své cíle mimo :oops:
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1178
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#96

Příspěvek od mike »

Alignment na jednu hvězdu má už z principu šanci fungovat jen v případě, že je základna montáže přesně vyrovnaná do vodorovné roviny, montáž je (co nejpřesněji) ustavená a soustava montáže s dalekohledem nevykazuje významnou kuželovou chybu. (Tedy pro přesnost by se ještě dalo doplnit, že by nevadilo, kdyby základna montáže nebyla přesně v rovině, ale její náklon byl směrem na sever nebo jih, protože to by se eliminovalo při ustavení na pól.)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#97

Příspěvek od MMys »

Ne, základna montáže s tím vůbec nijak nesouvisí. To je nevyvratitelná mystifikace, že základna montáže musí být vodorovně, nejlépe podle bubliny. Nemusí. EQ6-ku jsem běžně stavěl v Jedlové v O.H. pod kostelem ve svahu, a vůbec to neřešil, a moje historciká bublinu ani nemá.

Jediná nutná podmínka je, že polární osa musí mířit k nebeskému pólu. Žádná další podmínka není. Pak alignment na jednu hvězdu funguje. A je to také jediné správné ustavení pro astrofoto.

Dohánění chyby ustavení polární osy inialiazcí na více hvězd je pro focní blbě. Systémy sice umí ty transformace počítat, takže funguje dobře GO-TO, ale při sledování objektu dochází ke stáčení pole, a to je špatně. Pokud není chyb velká, nevadí to. Ale pokud je větší, tak první a poslední snímek z celonoční sekvence bude mít jiný poziční úhel. Blbé je to hlavě pro objekty blíže pólu.

mike píše: 25. 08. 2023, 13:42 Alignment na jednu hvězdu má už z principu šanci fungovat jen v případě, že je základna montáže přesně vyrovnaná do vodorovné roviny, montáž je (co nejpřesněji) ustavená a soustava montáže s dalekohledem nevykazuje významnou kuželovou chybu. (Tedy pro přesnost by se ještě dalo doplnit, že by nevadilo, kdyby základna montáže nebyla přesně v rovině, ale její náklon byl směrem na sever nebo jih, protože to by se eliminovalo při ustavení na pól.)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24362
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#98

Příspěvek od MilAN »

Montáž přeci už z principu může být jakkoliv - to se dorovná ustavením montáže na pól.
Alignment na 1 hvězdu znamená, že software počítá v dalším výpočtu s přesnou pozicí RA osy v obou souřadnicích a přesně dříve definovanou Home pozicí. Pokud toto není dodrženo, nemohu volit alignment na 1 hvězdu, ale potřebuji pro alespoň slušný výpočet 2 hvězdy. Pro eliminaci kónické chyby potom 3.
................
Edit : GoTo a hodinový pohon, jsou 2 odlišné funkce.
Pro hodinový pohod je důležité mít ustavenou montáž. Nic víc. Alignment na n-hvězd s tím nic neprovádí a je zbytečný.
Pro Goto , pokud není exaktně ustavená montáž na pól ( a zároveň opakovaně definovaná výchozí -Home - pozice) , nestačí alignment na 1 hvězdu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1178
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#99

Příspěvek od mike »

Omlouvám se, unáhlil jsem se, i náklon ve V-Z ose se eliminuje při ustavení. Dokud nebude montáž tak nakřivo, aby to ohrožovalo stabilitu, vadí to jen v tom, že je při ustavování potřeba větší korekce.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 585
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#100

Příspěvek od astrolama »

Pořád mi není jasný jak ten alignment dělat, na groups.io není ten text pro mě dostatečně popisný. Na EQ6 to bylo na ručce jasný. Co mám dělat tady, najíždět na hvězdy docentrovat a pokaždé dávat sync nebo accept?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
RomanHujer
Příspěvky: 395
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#101

Příspěvek od RomanHujer »

astrolama píše: 25. 08. 2023, 23:23 Pořád mi není jasný jak ten alignment dělat, na groups.io není ten text pro mě dostatečně popisný.
Teď jsem jsem to podrobně popsal jak to funguje AF mě odhlásilo - o celý text jsem přisel tak jen krátce:

Tak jsem stručně Sync je zarovnaní na jedenu hvězdu bez Aglimentu lze používat opakovaně
přepíše aktuální Ra/De souřadnice v montáži souřadnice dle Objektu na který jsem provedly sync a nastaví zarovnání na jedenu hvězdu. Přepokládá se správné ustavení polární osy. Sync mohu používat i ve Skysfari
Po zarovnaní na více hvězd se sync již nepoužívá tam se po vystředění dává accept po každé hvězdě až zarovnám na všechny vybrané hvězdy dostanu alignment success. Onstep pak ukazuje vypočítanou chybu polární osy a snaží se provádět korekce. Sync nepoužívám zejména ne ve Skysafri ! Sync ustavení zruší a zarovná na jednu hvězdu nebo se to také celé může zbláznit.

Roman
Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 585
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#102

Příspěvek od astrolama »

Perfektní, i takhle krátce mi to stačí. Děkuju ;)
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 585
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#103

Příspěvek od astrolama »

Ahoj, zas mám problém s GOTO v onstepu, koupil jsem si ten kit pro přestavbu montáže Exos 2 potřebuju vysvětlit pár věcí nebo já se to snad nikdy nenaučím. Jedu přes ascom onstep driver kde mám nastaveno zeměpisnou šířku a délku, výšku nad mořem a na UTC Offset jsem dal -1 (píšou opak hodnoty časové zóny). Letní čas onstep nepoužívá.
V kolonce datum/čas mám v současnosti standart time o hodinu míň a UTC time o dvě míň oproti aktuálnímu CEST času.
Když pak najedu v planetáriu na objekt a nechám tam montáž najet z výchozí pozice mám prostě pocit, že RA osa je o hodinu míň. Zas jako obvykle u mě pod oblohou to vyzkoušené nemám (není příležitost), ale mám montáž postavenou doma bajvoko k severu a polohu po najetí kontroluju též bajvoko případně úhloměrem v mobilu výšku objektu. Když najedu na něco co je na meridiánu, čekal byl RA osu tyčí vodorovně jenže není.
Tak já nevím, asi jsem už vážně blbej. Ta položka Set date/time on connect předpokládám, že slouží k tomu aby si ho onstep vzal z PC pokud nemá nastaveno, to mám zatrženo. Okno není screenshot mého PC vzal jsem ho někde z webu. Onstep mám verzi 10.13něco.
Přílohy
OnStep_Telescope.jpg
OnStep_Telescope.jpg (86.04 KiB) Zobrazeno 4255 x
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 600
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#104

Příspěvek od palkog »

Osobne nemam skusenosti s OnStep, ale podla tej obrazovky by si mal mat longitude s "-". Kedze tam pisu, ze "+" je zapad...
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24362
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: OnStep Telescope Mount Goto Controller

#105

Příspěvek od MilAN »

Proč sem dáváš snímek obrazovky , který není tvůj ? Co chceš potom poradit ( hledat problém v nastavení ), když nikdo neví, co tam máš vlastně nastaveno.
Proto ,že v tom bude zcela jistě ten problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět