TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
Niečo podobné som zažil aj ja pri dlhých expozíciách. Mne to driftovalo ale podstatne rýchlejšie, keď som vypol korekcie DA. Musel som vypojiť kábel od motora aby to šlo poriadne. Dnes mi dorazil TV Guider zo servisu, tak to môžem tento týždeň testovať, aj tak je Mesiac skoro v splne.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
Pokud pointuješ na hvězdu tak daleko od pole a není dokonale ustavena montáž, dojde je stáčení pole a to Ti dělá ten pohyb. Pointer Ti drží pointační hvězdu a snímané pole se otáčí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
Dík za info. Mě jde v tuto chvíli hlavně o princip: jestli hledat chybu v nastavení montáže, vzdálenosti poinatční hvězdy od měřeného pole apod. nebo v chybě TVGuideru ! Jsem si stoprocentně jist, že jsem měl položku GUIDING nastavenou správně (na RA+DE) samozřejmě včetně jejich směrů (dir./rev.). Jen pro úplnost dodávám, že dosud užívám firmware 1.4.
PS: Kdybych přece měl nastavený GUIDING nějak špatně, pak (při mojí přesnosti nastavení polární osy) by pointační hvězda musela uhnout z kříže a to neudělala za několik hodin ?!
PS: Kdybych přece měl nastavený GUIDING nějak špatně, pak (při mojí přesnosti nastavení polární osy) by pointační hvězda musela uhnout z kříže a to neudělala za několik hodin ?!
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
MilAN napsal: Pokud pointuješ na hvězdu tak daleko od pole a není dokonale ustavena montáž, dojde je stáčení pole a to Ti dělá ten pohyb. Pointer Ti drží pointační hvězdu a snímané pole se otáčí
To mě samozřejmě taky napadlo, ale to pole se nestáčelo, nýbrž rovnoměrně posunovalo. Jak jsem psal, jednalo se o rovnoměrný pohyb v deklinaci 1.2"/min. a v rektascenzi bylo minimální (jen odhad 0.1"/min.). Jestli je toto stáčení pole, pak si ani nedovoluji odhadnou poloměr kružnice, které by ty hvězdy na CCD měly opisovat. To by musely být řádově stupně možná desítky stupňů. Tomu se říká stáčení pole ? (Neber to zle, ale já jsem se vždy domníval, že stáčení by mělo mít poloměr v mnohem menším "poloměru").
To mě samozřejmě taky napadlo, ale to pole se nestáčelo, nýbrž rovnoměrně posunovalo. Jak jsem psal, jednalo se o rovnoměrný pohyb v deklinaci 1.2"/min. a v rektascenzi bylo minimální (jen odhad 0.1"/min.). Jestli je toto stáčení pole, pak si ani nedovoluji odhadnou poloměr kružnice, které by ty hvězdy na CCD měly opisovat. To by musely být řádově stupně možná desítky stupňů. Tomu se říká stáčení pole ? (Neber to zle, ale já jsem se vždy domníval, že stáčení by mělo mít poloměr v mnohem menším "poloměru").
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
Zkus se podívat tady :
http://www.astroklubpce.unas.cz/clanky/staceni_pole.htm
je to trochu složitější s tím stáčením. Zkus, jestli se Ti hvězda pohybuje nějak podobně.
http://www.astroklubpce.unas.cz/clanky/staceni_pole.htm
je to trochu složitější s tím stáčením. Zkus, jestli se Ti hvězda pohybuje nějak podobně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
Dík za odkaz - zlehka jsem si ten článek přečetl, ale moc moudrý z něj nejsem. Především (jestli jsem to teda správně pochopil) se tam mluví o azimutální montáži, která má jaksi obě osy hodně jinak než paralaktická, kdežto já mám paralaktiku, která má ty osy více méně velmi blízké přesné paraktice...
Měl bych ještě jeden dotaz mimo probíraný problém: Nevíte náhodou někdo, jak je přesně velký ten CCD čip v TV kamerce od Martina, kterou dodával v rámci poslední výrobní šarže (nebo aspoň typ), potřeboval bych přesně vědět průměr zorného pole u toho mýho pointeru.
Měl bych ještě jeden dotaz mimo probíraný problém: Nevíte náhodou někdo, jak je přesně velký ten CCD čip v TV kamerce od Martina, kterou dodával v rámci poslední výrobní šarže (nebo aspoň typ), potřeboval bych přesně vědět průměr zorného pole u toho mýho pointeru.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
pesvo napsal:
Měl bych ještě jeden dotaz mimo probíraný problém: Nevíte náhodou někdo, jak je přesně velký ten CCD čip v TV kamerce od Martina, kterou dodával v rámci poslední výrobní šarže (nebo aspoň typ), potřeboval bych přesně vědět průměr zorného pole u toho mýho pointeru.Sony ICX 259
752x582 efektivnich pixelu, z toho 576 radek v TV obraze
velikost chipu ( i s maskovanymi okraji ) 6.0 x 4.96 mm
diagonala obrazu 6mm
velikost pixelu 6.5 x 6.25 um
Měl bych ještě jeden dotaz mimo probíraný problém: Nevíte náhodou někdo, jak je přesně velký ten CCD čip v TV kamerce od Martina, kterou dodával v rámci poslední výrobní šarže (nebo aspoň typ), potřeboval bych přesně vědět průměr zorného pole u toho mýho pointeru.Sony ICX 259
752x582 efektivnich pixelu, z toho 576 radek v TV obraze
velikost chipu ( i s maskovanymi okraji ) 6.0 x 4.96 mm
diagonala obrazu 6mm
velikost pixelu 6.5 x 6.25 um
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
- MMys
- Příspěvky: 18579
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
Pesvo:
Při vzdálenosti pointační hvězdy 6 stupňů od pole musí být montáž ustavená NAPPROSTO PRECIZNĚ. Pointér pointuje dobře, to neměj obavy, prostě udržuje hvězdu na kříži. Poku je zorné pole pár desítek minut velké, a je šest stupňů od hvězdy, tak v tom malém kousku pole to nevypadá jako stáčení, ale jako posun. Na tom malém kousku to zakřivení do oblouku prostě není patrné, zkus si to namalovat.
Na 100% ti garantuji, že je to právě tímto, moc dobře to znám. Pointační hvězda musí být co nejblíže snímanému poli, a montáž co nejlépe ustavená, čím je hvězda dále, tím přesněji musí být ustaveno. Ale hvězda 6 stupňů od pole je fakt moc.
Ono ale taky záleží, jak neustavená ta montáž je a kam míří dalekohled, pokud je neustavená jen v elevaci, tak drift není u hvězd kolem meridiánu, a největší je v pozicích 90 st. od meridiánu. Ono je to celé matematicky dost složité (viz ten spomínaný článek) a na některých místech oblohy to může být nepatrné, a jinde velmi výrazné.
Při vzdálenosti pointační hvězdy 6 stupňů od pole musí být montáž ustavená NAPPROSTO PRECIZNĚ. Pointér pointuje dobře, to neměj obavy, prostě udržuje hvězdu na kříži. Poku je zorné pole pár desítek minut velké, a je šest stupňů od hvězdy, tak v tom malém kousku pole to nevypadá jako stáčení, ale jako posun. Na tom malém kousku to zakřivení do oblouku prostě není patrné, zkus si to namalovat.
Na 100% ti garantuji, že je to právě tímto, moc dobře to znám. Pointační hvězda musí být co nejblíže snímanému poli, a montáž co nejlépe ustavená, čím je hvězda dále, tím přesněji musí být ustaveno. Ale hvězda 6 stupňů od pole je fakt moc.
Ono ale taky záleží, jak neustavená ta montáž je a kam míří dalekohled, pokud je neustavená jen v elevaci, tak drift není u hvězd kolem meridiánu, a největší je v pozicích 90 st. od meridiánu. Ono je to celé matematicky dost složité (viz ten spomínaný článek) a na některých místech oblohy to může být nepatrné, a jinde velmi výrazné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
Pánové,
oběma (MP i MMYS) děkuji za informace. Budu tedy muset nějak předělat uchycení pointeru, aby s ním šlo hýbat jen ve velmi malém rozmezí kolem měřeného pole a dále lépe ustavit montáž. Hlavně jsem rád, že vím, v čem je problém. Ještě jednou děkuju.
oběma (MP i MMYS) děkuji za informace. Budu tedy muset nějak předělat uchycení pointeru, aby s ním šlo hýbat jen ve velmi malém rozmezí kolem měřeného pole a dále lépe ustavit montáž. Hlavně jsem rád, že vím, v čem je problém. Ještě jednou děkuju.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
MilAN napsal: Zkus se podívat tady :
http://www.astroklubpce.unas.cz/clanky/staceni_pole.htm
je to trochu složitější s tím stáčením. Zkus, jestli se Ti hvězda pohybuje nějak podobně.
Článek Jana Mocka A přece se stočí ... bude brzo k disposici už jen na nové adrese http://www.astroklubpce.com/clanky/staceni_pole.htm
V. K.
http://www.astroklubpce.unas.cz/clanky/staceni_pole.htm
je to trochu složitější s tím stáčením. Zkus, jestli se Ti hvězda pohybuje nějak podobně.
Článek Jana Mocka A přece se stočí ... bude brzo k disposici už jen na nové adrese http://www.astroklubpce.com/clanky/staceni_pole.htm
V. K.
- MMys
- Příspěvky: 18579
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
Vážení,
oznamuji, že jsem po delší době dotáhl do finální podoby novou verzi TVGuideru, která je již kompaktní, s integrovaným LCD displejem, v pěkné hliníkové eloxované krabičce o rozměrech 125x160x30mm.
Funkčně je velmi podobný předchozí verzi, přibylo tlačítko na zapínání/vypínání LCD monitorku a položka v menu pro nastavování jasu LCD. Novinkou jsou galvanicky (optočleny) oddělené pointační výstupy (eliminují nutnost používat oddělovací opto-box na některých montážích).
Nový popis funkcí a návod je ke stažení zde: http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/other/TVGuider2.pdf
Je tam opět uvedeno i schéma, pro případné elektro-šťouraly, pro posouzení změn...
Můj prototyp již byl vyzkoušen v reálném provozu, a zdá se, že je vše vpořádku. Nyní ve volných chvílích sestavuji deset kusů. Z toho již 6 má majitele, zbývající čtyři jsou volné. Berte na vědomí, že se jedná víceméně o výpomoc Vám-kolegům, a že nejde o komerční záležitost a tak je potřeba počítat s tím, že to může chvilku trvat. Tak mějte v případě zájmu trpělivost.
oznamuji, že jsem po delší době dotáhl do finální podoby novou verzi TVGuideru, která je již kompaktní, s integrovaným LCD displejem, v pěkné hliníkové eloxované krabičce o rozměrech 125x160x30mm.
Funkčně je velmi podobný předchozí verzi, přibylo tlačítko na zapínání/vypínání LCD monitorku a položka v menu pro nastavování jasu LCD. Novinkou jsou galvanicky (optočleny) oddělené pointační výstupy (eliminují nutnost používat oddělovací opto-box na některých montážích).
Nový popis funkcí a návod je ke stažení zde: http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/other/TVGuider2.pdf
Je tam opět uvedeno i schéma, pro případné elektro-šťouraly, pro posouzení změn...
Můj prototyp již byl vyzkoušen v reálném provozu, a zdá se, že je vše vpořádku. Nyní ve volných chvílích sestavuji deset kusů. Z toho již 6 má majitele, zbývající čtyři jsou volné. Berte na vědomí, že se jedná víceméně o výpomoc Vám-kolegům, a že nejde o komerční záležitost a tak je potřeba počítat s tím, že to může chvilku trvat. Tak mějte v případě zájmu trpělivost.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
Musím konstatovat, že vzhled to má naprosto profesionální.
V. K.
V. K.
- MMys
- Příspěvky: 18579
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
Kolem 8000,- to zařízení + citlivá TV kamera 3000 až 7000,- podle citlivosti, pokud již nějakou nemáš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
TVGuider - autonomní autopointer z TV kamery
Martine, je to pouzitelne taky na montaz GSO, kterou jsi kdysi taky mel? A jak je to s pripadnym predelanim, kdybych si v budoucnosti poridil neco jineho ?
KaPr