Meteor až bolid
- Andrej
- Příspěvky: 611
- Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
- Bydliště: Martin, SK
- Věk: 40
- Kontaktovat uživatele:
Meteor až bolid
prelietaval mi pomedzi oblaky, takže tá moja jasnosť je s veľkou rezervou, neodhadol som asi hrúbku tej potrhanej deky na oblohe, tak sa mi zdal jasnejší ako bol v skutočnosti. Každopádne, fakt krása
- denis.marc
- Příspěvky: 1103
- Registrován: 25. 04. 2008, 02:55
Meteor až bolid
Včera, 1. srpna 2013 jasná delta Aquarida s dlouhou stopou ve 22:54:05 SELČ (+-nějaké ty sekundy), směřovala přímo doprostřed Velkého Vozu a proletěla nedaleko Megrezu, pak se mi stratila za stromem. :)
Pozorovací stanoviště: Jezbořice, okr. Pardubice
Pozorovací stanoviště: Jezbořice, okr. Pardubice
Meteor až bolid
Včera během dvou krásných bouřek se mi podařilo cvaknout jednu fotku s odcházející bouřkou (vpravo) a vzdálenou bouřkou (obzor), kde jsou mraky osvícené blesky v nich, je vidět pěkně Velký vůz v UMa přes který přelétl jasný meteor (vizuálně rychle letící, nezanechával stopu a ke konci vybuchl - na snímku jen malá výduť před tím než "trefil" hvězdu). Nad vzdálenou bouřkou je cosi co by mohl být Blue Jet - nebo je to jen velice jasný vzdálený blesk Cloud-Air ???
A s výřezy:
A ještě abych nezapoměl - 0:31 SELČ 4.8.2013, místo: Dolní Bukovina
A s výřezy:
A ještě abych nezapoměl - 0:31 SELČ 4.8.2013, místo: Dolní Bukovina
Pentax K-5 mod. & K-1...
výběr z bižuterie (10-17FE, 11-18/2.8, 14/2.8, 15-30/2.8, 31/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 100/2.8, 135/2.0, 300/4, 150-450...)
SW NEQ-6 PRO SS, SW Star Adventurer
výběr z bižuterie (10-17FE, 11-18/2.8, 14/2.8, 15-30/2.8, 31/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 100/2.8, 135/2.0, 300/4, 150-450...)
SW NEQ-6 PRO SS, SW Star Adventurer
Meteor až bolid
nedavno som mal ulovok
teleskop: achromat skywatcher 90/900 + az4, bino: vixen ultima 8x56, cctv: watec lcl-903k, hitron hcb-f5sa
Meteor až bolid
Potvrzuji, podle mého času 21:37 ve Valašském Meziříčí, magnitudu nedokážu odhadnout, protože tu máme silný opar, navíc jsem jej viděl na poslední chvíli a navíc na upozornění manželky pozorující z jiného bodu. Ke konci vybuchnul jasným červeným zábleskem a ještě kousek pokračoval. Orientován byl cca 5 stupňů od severu směrem k východu. Mířil téměř kolmo k zemi - náklon nebyl větší než 20 stupňů.
N 254/1200; N 130/900; R 102/500; okuláry, hvězdárnička a montáže vlastní konstrukce
- Algol77 (Jakub Koukal)
- Příspěvky: 1503
- Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
- Bydliště: Kroměříž
- Věk: 49
- Kontaktovat uživatele:
Meteor až bolid
CEMENT potvrzuje příjem tohoto bolidu ze stanic Nýdek a Kroměříž ENE, přikládám screeny, dráhu a atmosférickou dráhu...dráha je, jak bývá ve slušných krajích zvykem, včetně decelerace, ovšem pouze lineárně fitované...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Meteor až bolid
Neviděl jste někdo bolid dnes kolem 22.15 někde nad jižním obzorem? Já stál zády, ale viděl jsem zřetelné stíny 
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Meteor až bolid
Já myslím že jsem ho viděl. Alespoň podle času a místa. Ale nevím jestli to byl bolit, meteor, perseida nebo co. Zas tak se v tom nevyznam ale bylo to hodně jasné a letělo to poměrně pomalu a zůstala po tom zřetelně viditelná stopa. Letělo to zhruba okolo labutě směrem k herkulovi...
SW DOBSON 300/1500 FT; SW ED 100/900 na AZ 4 + 1.25” TV Nagler 7, 13 mm; TV 1.25” Panoptic 24 mm; 1.25” Pentax XF 8,5 mm; 1.25” TS Planetary HR 15 mm; 2” Panaview 32 mm; Astronomik UHC, filtr šedý měsíční
Meteor až bolid
Velmi jasný meteor je bolid a Perseida to mohla být taky Ale nevím, myslím že ten co myslím byl níže nad obzorem...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
- Algol77 (Jakub Koukal)
- Příspěvky: 1503
- Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
- Bydliště: Kroměříž
- Věk: 49
- Kontaktovat uživatele:
Meteor až bolid
Máme, dráha a rojová příslušnost bude ASAP...jinak tenhle kus má také Ferruccio Zanotti na stanici Ferrara, což je v Itálii 40 km od Bologne, air distance mezi mnou a jím je cca. 750 km...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
- Algol77 (Jakub Koukal)
- Příspěvky: 1503
- Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
- Bydliště: Kroměříž
- Věk: 49
- Kontaktovat uživatele:
Meteor až bolid
Tak, zde je dráha a screeny bolidu 20130816_201717, jedná se o sporadický s radiantem někde na šíji Pegasa, velmi pomalý (Perseida by v tom místě byla cca. 5x rychlejší), absolutní magnituda včetně všech vlivů bude někde u -9, tedy odhad vstupní hmoty bude, vzhledem k vg někde u 15-20 kg...dále podle výšky fragmentace se jedná o slušné "bahno", přirovnal bych to k Drakonidám, jedná se tedy o velmi křehký materiál....jestli zbyde čas, dopočítám to....
Stanice Nýdek
Stanice Bílý Kříž
Stanice Ferrara
Atmosférická dráha
Orbita bez decelerace
Orbita s decelerací
Stanice Nýdek
Stanice Bílý Kříž
Stanice Ferrara
Atmosférická dráha
Orbita bez decelerace
Orbita s decelerací
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Meteor až bolid
Snímek z Prahy, data nahrávám Jakubovi ...
mn
mn
janek950, SW Dobson 355/1650, Newton 203/810, DVTI, ASI174MM
Meteor až bolid
No tak to je pěkný macíček Hergot, zrovna jsem stál zády... Jak se vlastně počítá ta dráha, to se víceméně hodí nějak dráhy ze dvou stanic a nějaký program to vyplivne nebo je to složitější 
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
- Algol77 (Jakub Koukal)
- Příspěvky: 1503
- Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
- Bydliště: Kroměříž
- Věk: 49
- Kontaktovat uživatele:
Meteor až bolid
No...
1. vezme se pozorovací noc a oměří se, je to poloautomatický proces, něco zvládne automatika, něco ne...takže průměrně 30 s až minuta na jeden meteor, ale může to být i 10 minut...konkrétně tenhle "salám" mi strašil na monitoru dost dlouho:-)
2. vezme se to, co vyleze z programu a vhodí se z více stanic do dalšího
3. ten spočítá dráhy
4. já definuju výběrový kritéria
5. spočítám deceleraci - dělám to obvykle mimo program, protože ten má pouze lineární fit, který obvykle nevystihuje skutečné zpomalení kusu
6. vložím deceleraci do programu a vyhodí mi to dráhu
7. další věci, jako absolutní magnitudu, pevnost, vstupní hmotnost, atd. počítám mimo ve svých "programech":-)
A to je asi tak celý...
1. vezme se pozorovací noc a oměří se, je to poloautomatický proces, něco zvládne automatika, něco ne...takže průměrně 30 s až minuta na jeden meteor, ale může to být i 10 minut...konkrétně tenhle "salám" mi strašil na monitoru dost dlouho:-)
2. vezme se to, co vyleze z programu a vhodí se z více stanic do dalšího
3. ten spočítá dráhy
4. já definuju výběrový kritéria
5. spočítám deceleraci - dělám to obvykle mimo program, protože ten má pouze lineární fit, který obvykle nevystihuje skutečné zpomalení kusu
6. vložím deceleraci do programu a vyhodí mi to dráhu
7. další věci, jako absolutní magnitudu, pevnost, vstupní hmotnost, atd. počítám mimo ve svých "programech":-)
A to je asi tak celý...
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405