Jupiter

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: Jupiter

#8041

Příspěvek od Pablo »

Ten ROI ma zaujal.Nemaš na porovnanie dva snímky z Jupitera bez ůprav?
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
DejvStorm
Příspěvky: 236
Registrován: 20. 01. 2023, 12:46
Bydliště: Praha
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#8042

Příspěvek od DejvStorm »

Teď úplně nechápu jak souvisí snímání jen výřezu z pole čipu (ROI) s nezpracovanými obrázky.
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: Jupiter

#8043

Příspěvek od Pablo »

Ja som to zle pochopil.Myslel som,že celý Jupiter v ROI zlepší kvalitu snìmky.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: Jupiter

#8044

Příspěvek od Pablo »

Tak mi to včera nedalo a
Jupiter.png
Jupiter.png (40.17 KiB) Zobrazeno 2608 x
urobil som druhý pokus.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
DejvStorm
Příspěvky: 236
Registrován: 20. 01. 2023, 12:46
Bydliště: Praha
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#8045

Příspěvek od DejvStorm »

Tak abych tu jen neodrazoval těmi fajn snímky, tak jedna dnešní těžká bída. :cry:

Česko je na focení planet na dost mizerném místě co do podnebí a zeměpisné lokace, takže seeing tu teď bude často zjevně dost mizerný... a podle toho to dnes vypadá, když i malý Mak127 je dnes limitovaný seeingem.
2023-11-19-1845_6-DR-RGB-Jup_lapl4_ap58.png
2023-11-19-1845_6-DR-RGB-Jup_lapl4_ap58.png (601.34 KiB) Zobrazeno 2405 x
@Pablo To je úmyslně černobílé nebo tam chybí debayerizace?
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: Jupiter

#8046

Příspěvek od Pablo »

Ešte mám z toho večera toto.Ale nateraz radšej skončím.Dúfam,že sa raz dopracujem aspoň k minimálnym detailom.
Jupiter.png
Jupiter.png (50.39 KiB) Zobrazeno 2386 x
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
DejvStorm
Příspěvky: 236
Registrován: 20. 01. 2023, 12:46
Bydliště: Praha
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#8047

Příspěvek od DejvStorm »

Jakou kamerou a s jakým softwarem je to focené? Jaké jsou expoziční časy jednotlivých snímků a z kolika snímků je to složené?
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1737
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 44

Re: Jupiter

#8048

Příspěvek od Yarkho »

To vyzerá, že nejde dobre zaostriť. Treba identifikovať príčinu. Pokiaľ to fotíš tým Newtonom 150/750mm, malo by to dávať lepšie výsledky.

a) Ako veľmi si si istý, že si pri fotení dobre zaostril? Podľa čoho ostríš?
b) Je ďalekohľad skolimovaný?
c) Často je príčinou degradácie obrazu nekvalitná optická komponenta. Aký máš barlow? V mojom prípade obraz kazil i inak veľmi kvalitný zenitový hranol - po odstránení sa obraz zlepšil.
d) Ako je fotka spracovaná?

Výslednú zloženinu by bolo treba na koniec farebne vyvážiť (raz je to ružové, inokedy zelené). To je ale najmenší kozmetický problém.
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: Jupiter

#8049

Příspěvek od Pablo »

Kamerka je Svbony SV305 ovládaná cez SharpCap pro.Barlow Svbony SV213 3x. Filter Svbony UHC. 10 snímkov z 95 zložených v AS3 na 453x585.Fotka je len zosvetlená v paint.net.
Fotené pred 21.00 na terase . Zarovnanie len s kompasom . Kolimovaný podľa schopností. Ale ostrenie je asi problém.Moje oči vidia na monitore NB niečo zaostrené,ale kamerka ma iný názor.Tento problém som už mal s ostrením a fotením slnka cez fóliu bez nejakého filtra a Barlowky. Farebná úprava u mňa bohužiaľ nie je možná.Ešte rozmýšľam nad nejakým fokuserom.
FrameType=Light
Output Format=AVI files (*.avi)(Auto)
Colour Space=RGB24
Binning=1
Capture Area=1024x768
Pan=448
Tilt=152
Exposure/Gain Shift=0
Black Level=0
USB Speed=1
Frame Rate Limit=Maximum
Gain=0
Exposure=531,2830ms
Timestamp Frames=Off
White Bal (B)=128
White Bal (G)=128
White Bal (R)=128
Sharpness=0
Saturation=150
Gamma=2
Contrast=41
Mask over exposed pixels=Off
Flip (after dark/flat)=None
Trail Width=3
Minimum Trail Length=100
Trail Detection Sensitivity=9
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
DejvStorm
Příspěvky: 236
Registrován: 20. 01. 2023, 12:46
Bydliště: Praha
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#8050

Příspěvek od DejvStorm »

Pablo píše: 20. 11. 2023, 14:00 Filter Svbony UHC
Capture Area=1024x768
Gain=0
Exposure=531,2830ms
Gamma=2
Krásné odpoledne. Takže k věci... vypíchl jsem z předešlého pár řádků, kde vidím problém a tu dlouhou expozici jsem ze vzhledu obrázků tušil.
Ale popořadě...

Filtr UHC... nepoužívat na planety, slouží na mlhoviny! Jen ubere světlo a zařídí divnou barevnost planet.

Moc velká snímaná oblast. Ideální je to už při snímání oříznout jen na Jupitera a něco málo okolí (to je ten ROI = "oblast zájmu", kdy snímám jen menší úsek čipu a tak můžu snímat víc snímků za sekundu)... ala můj poslední snímek. Tj. třeba 300 x 300 nebo 400 x 400 px apod podle toho, jak velký je Jupiter a nechat tam třeba ještě poloměr Jupitera prostor kolem kvůli nástrojům pro to stackování.

Gain dát klidně vyšší tak, aby naopak expoziční doba byla optimálně 10 - 15 ms... a že s vyšším gainem bude v obraze videa šum to nevadí. Když se pořídí video třeba 5 - 10 tisíc snímků (za max 2 minuty) a poskládá se polovina, tak to dostatečně eliminuje šum v první fázi.

Gamma korekci nechat na výchozí hodnotě 1.00 jinak to může při zpracování dělat nepěkné efekty.

Tolik něco málo postřehů, co umím jakožto "zajíc" v oboru poradit. Snad to pomůže a držím palce s dalšími pokusy.
PS: Jo, ostření je boj, ale když člověk rozostřuje na jednu a druhou stranu střídavě a snižuje tu amplitudu rozostření, tak se dá. Při rychlém seeingu může pomoct to, že některé detaily se i jen při trochu nedokonalém zaostření jeví jakoby zvláštně vibrovaly. Při zaostření sice nejsou perfektně ostré a často je seeing maže úplně, ale ten nepřirozený efekt vibrací obvykle vymizí nebo klesne na minimum.
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: Jupiter

#8051

Příspěvek od Pablo »

Ďakujem za cenné rady.Už sa teším na lepšie podmienky.Skúsim aj soft ostrenie cez SharpCap.Prajem jasné noci.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1737
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 44

Re: Jupiter

#8052

Příspěvek od Yarkho »

Ostriť sa dá vždy aj na hviezdy alebo mesiace Jupiteru. I keď pri 0,5s expozícii je to skoro nemožné; pri 10ms to pôjde.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2769
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#8053

Příspěvek od KpS »

Jeden starší Jupiter za zvláštního seeingu. Na sekundové škále byl značně proměnlivý, ale na svém průměru se držel přes hodinu. Zato na vteřinové škále byl rychlý i vůči expozici 6,5 ms a jemné detaily jsou rozmyté. I tak je na západní straně Io patrná jasná oblast Colchis Regio. V důsledku tohoto typu seeingu se velmi rychle mění zaostření a registrace snímků při skládání s tím nic nenadělá. Snímek vznikl derotací ze tří videí. Odkaz míří na animaci, jejíž snímky jsou výsledkem vždy jednoho videa.

20231109-Jup.jpg
20231109-Jup.jpg (80.9 KiB) Zobrazeno 2173 x
[/url]
Karel
Uživatelský avatar
DejvStorm
Příspěvky: 236
Registrován: 20. 01. 2023, 12:46
Bydliště: Praha
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#8054

Příspěvek od DejvStorm »

Tak to zpracování dělá opravdu hodně... zkusil jsem přezpracovat pár starších snímků ze září a paráda 8-)
Jupiter_2023-09-20-0411_WJP.jpeg
Jupiter_2023-09-20-0411_WJP.jpeg (41.34 KiB) Zobrazeno 2001 x
Jupiter_2023-09-28-0417_WJP.png
Jupiter_2023-09-28-0417_WJP.png (526.17 KiB) Zobrazeno 2001 x
Uživatelský avatar
DejvStorm
Příspěvky: 236
Registrován: 20. 01. 2023, 12:46
Bydliště: Praha
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#8055

Příspěvek od DejvStorm »

Tak včera večer mi to nedalo a po pauze jsem zkusil alespoň malým Makem odlovit Jupitera. Pozorování neustále rušila oblačnost ve vícero patrech a i když se chvílemi Jupiter s Měsícem vedle ukázaly, tak seeing dle očekávání nebyl nic moc.
Jupiter_2023-11-24-2113_WJP.png
Jupiter_2023-11-24-2113_WJP.png (320.28 KiB) Zobrazeno 1931 x
Odpovědět