Jupiter

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2484
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#7741

Příspěvek od MayJ »

JSEM ZPĚT:-)

Dnes jsem vytáhl novou sestavu!
Ze začátku seeing nic moc, po půl desáté to přišlo a byla to paráda.
Sestava:
SW 305/1500 Dobson Flextube GoTo, PlayerOne Mars C-II, ZWO ADC, TeleVue barlow 3x, Astronomik UV/IR
Použil jsem AI, dále pak Astrosurface, WJ a PS.
Vybrány tři nejlepší snímky a ty derotovány.
Přílohy
Jupiter_2022-10-25-2005_9_final_png.png
Jupiter_2022-10-25-2005_9_final_png.png (937.59 KiB) Zobrazeno 1157 x
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2769
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#7742

Příspěvek od KpS »

Gratuluji k nové sestavě a k prvnímu a hned parádnímu snímku. Průměr optiky je znát.
Karel
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 733
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Jupiter

#7743

Příspěvek od Ari »

Asi najlepší Jupiter aký sa ti kedy podaril. Nemáš to ohnisko už pridlhé, koľko si mal fps a gain? alebo si to zväčšoval až pri spracovaní?

U mňa bol seeing tiež celkom dobrý, akurát bola vysoká vlhkosť a tá asi zhoršila ostrosť, aspoň som úspešne otestoval karimatku + vyhrievací pás okolo tubusu - tubus z vonku mokrý ako keby pršalo ale vo vnútri sucho.

Výsledok z jedného 2-minútového videa:
2022-10-25-2106_1-U-L-Jupiter_lapl6_ap80.jpg
2022-10-25-2106_1-U-L-Jupiter_lapl6_ap80.jpg (33.5 KiB) Zobrazeno 1130 x
Naposledy upravil(a) Ari dne 26. 10. 2022, 00:56, celkem upraveno 1 x.
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI2600MC/ Canon 6D, ASIAIR plus, Askar SQA85
Uživatelský avatar
Rikky
Příspěvky: 659
Registrován: 01. 07. 2020, 00:29
Bydliště: Ostrava
Věk: 57

Re: Jupiter

#7744

Příspěvek od Rikky »

Tak opět zpět a hned takový úvod :shock: Asi se máme na co těšit s tímto průměrem :)
SW N 245/1200, EQ6.R SynScan Go-To, ZWO ASI224MC, ADC Omeg., N 130/650 EQ3, Levenhuk BASE 25-75x70, DELTA OPTICAL ENTRY 10x50, mono Levenhuk ATOM 10x42. Canon 450D/Tamron 18-200mm.
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2484
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#7745

Příspěvek od MayJ »

Ahoj všem díky.
Ari: mám barlow 3x, takže při ohnisku 1500 je to 4,5 m. V optické cestě nemám nic, co by extra prodlužovalo, možná tak ADC mezi barlow a čipem kamery. Snímám na ROI 1100x900, gain mam cca 360 a FPS cca 45. Jediný WJ si může trošku pohrát s velikostí, ale to naopak trošku zmenšuji
Uživatelský avatar
Rikky
Příspěvky: 659
Registrován: 01. 07. 2020, 00:29
Bydliště: Ostrava
Věk: 57

Re: Jupiter

#7746

Příspěvek od Rikky »

Podle mě určitě to ADC prodlouží ohnisko a to minimálně na 4x. Spíše bych to viděl na 4,5x ale nikdy jsem to přesně nezjištoval.
SW N 245/1200, EQ6.R SynScan Go-To, ZWO ASI224MC, ADC Omeg., N 130/650 EQ3, Levenhuk BASE 25-75x70, DELTA OPTICAL ENTRY 10x50, mono Levenhuk ATOM 10x42. Canon 450D/Tamron 18-200mm.
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2484
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#7747

Příspěvek od MayJ »

Možný to je, to ADC to určitě prodlouží, ale vzhledem k tomu, že ADC používám pořád i když jsou teď planety celkem vysoko.
Zmenšit snímek můžu vždycky, ale v tomto případě mi výsledek připadal přijatelný na to, abych nechal cca původní velikost.
Uživatelský avatar
Tibor
Příspěvky: 420
Registrován: 15. 02. 2005, 17:00
Bydliště: Prievidza
Věk: 64

Re: Jupiter

#7748

Příspěvek od Tibor »

Páni, pekné snímky. Ja som to včera večer akurát o 21,30 zabalil.
Celestron C11, Takahashi Mewlon 210, Sky-Watcher ED120/900, Celestron CGEM, Celestron AVX, ZWO ASI 678MC.
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2484
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#7749

Příspěvek od MayJ »

Nedalo mi to, vzal jsem nej video a zpracoval jeden single snímek, zmenšil na cca 75%
Přílohy
Jupiter2_2022-10-25-2007_9.png
Jupiter2_2022-10-25-2007_9.png (1.39 MiB) Zobrazeno 1036 x
Uživatelský avatar
Rikky
Příspěvky: 659
Registrován: 01. 07. 2020, 00:29
Bydliště: Ostrava
Věk: 57

Re: Jupiter

#7750

Příspěvek od Rikky »

I ten singl snímek je velice slušný.
Dneska to vypadá na dobrý seeing a měsíce Jupitera v dobré konstalaci, tak doufám, že bude výstup i z tvého průměru. ;)
SW N 245/1200, EQ6.R SynScan Go-To, ZWO ASI224MC, ADC Omeg., N 130/650 EQ3, Levenhuk BASE 25-75x70, DELTA OPTICAL ENTRY 10x50, mono Levenhuk ATOM 10x42. Canon 450D/Tamron 18-200mm.
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2484
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#7751

Příspěvek od MayJ »

to se neboj budu u toho:-)
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 733
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Jupiter

#7752

Příspěvek od Ari »

Dodatočne to zmenšovať nedáva zmysel, oplatí sa to pri snímaní aby si znížil šum a zvýšil fps kvôli seeingu a mal ostrejší obraz. Barlow 3x je 3x presne na konci tubusu, už aj backfocus kamery to naťahuje, ja mám 3x od Celestronu a s ADC to vychádzalo viac ako 4x barlow (ohnisko 6-6.5m) tak som si nechal vyrobiť krátky tubus na barlow aby som sa dostal na ohnisko okolo 5m a tým som zrýchlil zostavu skoro dvojnásobne. Nemyslím si, že pri dlhšom ohnisku ako f15 s 2.9 um pixelmi získam viac detailov, akurát narastie šum. Len pri Marse experimentujem s dlhším ohniskom, ten má niekoľko krát jasnejší povrch ako Jupiter a keď už kamera nezvláda pri nejakom prijateľnom gaine fps zarovno s expozíciou ani v ROI tak natiahnem ohnisko.
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI2600MC/ Canon 6D, ASIAIR plus, Askar SQA85
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2484
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#7753

Příspěvek od MayJ »

ještě mám TeleVue barlow 2x tak to chci dnes zkusit s ním, když to ADC mi to natáhne
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#7754

Příspěvek od MMys »

Včera se po 22 hodině docela umoudřil seeing, tak jsem začal dělat sekvence Jupitera, natočil vždycky minutu na 92 fps. Pak jsem nejlepších 5 po sobě jdoucích videí, která se objevila po 22:50, zpracoval. Výsledné snímky jsem derotoval a složil. Tady je výsledek:

Jup_2022-10-25-22-56.jpg
Jup_2022-10-25-22-56.jpg (110.39 KiB) Zobrazeno 939 x

Čekal jsem, že se pak bude seeing ještě zlepšovat, ale už ne, zase se zhoršil a přitáhla oblačnost.

Foceno N400/1600, ZWO ADC, Baader APO Coma Corrected Barlow 6.5x, QHYIII 462C, výřez 800x800pix 10ms expozice při cca. 92 fps.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2484
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jupiter

#7755

Příspěvek od MayJ »

Dnešní Jupiter byla pecka! Po 21 hodině se seeing uklidnil a vylezli krásně detaily.
Snímků byla hromada, dávám první.
Sestava: 305/1500 SW dobson Flextube GoTo, PlayerOne Mars C-II, ZWO ADC, TeleVue barlow 3x, Astronomik UV/IR
Přílohy
Jup3_2022-10-26-2014_4_final.png
Jup3_2022-10-26-2014_4_final.png (1.91 MiB) Zobrazeno 890 x
Odpovědět