Jupiter 2010/2011

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Peter AD
Příspěvky: 54
Registrován: 20. 07. 2010, 15:50

Jupiter 2010/2011

#76

Příspěvek od Peter AD »




c8 + neximage +registax = 1pokus o foto :)
Celestron NexStar 8SE
ETX - 80 at
114 C-Nexstar- konvertovaný na dobsona :)
-
Celestron NexImage webcam
-
Super Plossl 26mm MC / E-lux 25mm Plossl / LS 10mm SWA 70gr / H12,5mm / Super plossl 9,7mm MC / Celestron 9mm
-
začiatky sú ťažké :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Jupiter 2010/2011

#77

Příspěvek od Artaban »

Dnes ráno konečně trochu víc detailů na Jupíku. Seeing dobrej, jen byla velká vlhkost vzduchu a to hned od večera. Taky sem tam přešel nějaký ten mrak a tak jsem nemohl pozorovat vstup Io před Jupiter.  Pozoroval jsem snad všechny výraznější oblačné pásy. Neb byl plnej detailů. Různá ztmavení a hlavně výrazné žlutobílé skvrny, které úplně svítily. Stín od Io byl hodně výraznej. Samotnej měsíček se na kotoučku planety nedal přehlídnout. Postupně   se měnil od světle černé  až po žlutobílou. Kolem 2.10hod. začal na Jupiteru vytvářet bouly, až se kolem 2.26hod. od Jupiteru oddělil. GRS je světlejší, ale vidět je dobře.
Když se podíváte na dnešní foto Jupitera od Milana 1960 v odpovědi číslo 269 tak téměř stejně jsem Jupiter viděl já. Jen né tak barevně, ale za to chvilkama mnohem ostřeji.  Obravdu pěkný zážitek :)
Většinou jsem měl zvětšení 165x protože velká vlhkost vzduchu obraz při zv. 275x rozmazávala.
Pěkný byl i teleskopický meteor těsně pod Jupiterem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Jupiter 2010/2011

#78

Příspěvek od daghtus »

Dnes rano o 1 LSEC Jupiter pri nadpriemernom seeingu nadherny. NEB a NETB vyrazne, SETB obcas zhliadnutelny (aspon dufam, ze sa mi to nesnivalo, lebo uz sa mi od unavy oci krizili ;D).
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Jupiter 2010/2011

#79

Příspěvek od cocky »

Dnes v noci (okolo 2h SELČ) bylo v Praze polojasno - jediná hvězda na obloze, která byla vidět pouhým okem byl Jupiter. Překvapilo mne jak pěkný byl pohled na Jupitera v dalekohledu (Dobson 8"). Velmi dobrý seeing, dobře viditelné pásy s náznaky detailů na rovníkových pásech - letos jsem Jupitera ještě tak dobře neviděl. Navíc dost neobvyklá konstelace měsíčků - Calisto těsně u kotoučku Jupitera - ostatní nahloučeny ve vzdálenosti a 3 průměry kotoučku Jupitera. Co mi ale nejvíc udivuje je právě to, že oblačnost působí jako dobrý planetární filtr.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2010/2011

#80

Příspěvek od MaG »

Jak kdy. Lehký závoj, zvlášť je-li klidno opravdu pomáhá. Zažil jsem tak nejlepší pozorování Jupiteru v životě při vysoké oblačnosti.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 615
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 40
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2010/2011

#81

Příspěvek od Andrej »

Ja som Jupiter pozeral okolo jednej a tiež ma potešilo zoskúpenie mesiacov Ešte som ich takto nevidel :)
Uživatelský avatar
Peter AD
Příspěvky: 54
Registrován: 20. 07. 2010, 15:50

Jupiter 2010/2011

#82

Příspěvek od Peter AD »

môžem potvrdiť, až ma to prekvapilo, škoda že som to videl z etx80kou
ale nádhera...
Celestron NexStar 8SE
ETX - 80 at
114 C-Nexstar- konvertovaný na dobsona :)
-
Celestron NexImage webcam
-
Super Plossl 26mm MC / E-lux 25mm Plossl / LS 10mm SWA 70gr / H12,5mm / Super plossl 9,7mm MC / Celestron 9mm
-
začiatky sú ťažké :)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6267
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2010/2011

#83

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tiež mi to nedalo a chvíľu som sa pred samotným fotení kochal aj vizuálne. Mesiačiky boli zoskupené naozaj netradične :). Dalo sa využiť aj väčšie zvačšenie a tak som mohol rozoznať, že Ganymed je už kotúčik, takisto aj Callisto. Bolo to pekné predstavenie. Bohužiaľ plánovanú animačku prechodu Ganymeda okolo jupíkovho disku mi prekazila vysoká oblasčnosť. No snáď to vyšlo aspoň Michalovi.
Uživatelský avatar
om7aqa
Příspěvky: 85
Registrován: 08. 11. 2009, 14:18
Bydliště: Valaská
Věk: 49

Jupiter 2010/2011

#84

Příspěvek od om7aqa »

Zdravíčko,

pri včerajších Perzeidoch som ďalekohľad otočil aj na Jupiter a bol som potešený, že ho bolo fakt pekne vidno.
Toto je len hrubý náčrt toho čo som videl - dúfam, že som si to dobre zapamätal lebo som to nekreslil na kopci ale až po príchode domov.

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 717007.jpg
"kukátko" Celestron  Firstscope 76/300 dobson ... nech je sranda :) , refraktor 70/400 Celestron,
okulár: "setový" 20mm a 4mm (Firstscope) 20mm a 10mm OMNI, BAADER - HYPERION 8mm, 2x barlow OMNI, trieder - Bresser 10x50
Uživatelský avatar
kladik
Příspěvky: 109
Registrován: 04. 05. 2010, 21:07

Jupiter 2010/2011

#85

Příspěvek od kladik »

Existuje nějaký program na výpočet podle datumů východů a západu jupitera o rotacích jeho měsíců atd.

Diky za info!
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2010/2011

#86

Příspěvek od MaG »

Polohu hvězd a planet na obloze zobrazí třeba Stellarium

Na internetu http://www.skyandtelescope.com/observin ... pt/jupiter

Offline doporučuji program Galileo
http://astrosurf.com/durey/
- pozor v něm si musíš nastavit "longitude" pro Great Red Spot, tedy velkou skvrnu, která je nyní 151° a tuto longitude snadno zjistíš třeba na odkázaném webu Sky&Telescope (nebo graf zde http://jupos.privat.t-online.de/rGrs.htm)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2161
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Jupiter 2010/2011

#87

Příspěvek od mitovka »

Poprosím aj ja o jedno radu. Kde by som našiel časy vstupov a výstupov Jupiterových mesiacov vs. tieň planéty?

Vraj je to v ročenke ale tú nemám, poraďte dačo na nete. Ďakujem.

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25302
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Jupiter 2010/2011

#88

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3582
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Jupiter 2010/2011

#89

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Jelikož se zajímáš o planety, tak bys měl mtí Occult.

http://www.lunar-occultations.com/iota/occult4.htm

utlimátní zdroj informací o všem, co se ve sluneční soustavě hýbe. Většina věcí, co najdeš na internetu, jsou výstup z occultu (předpokládám, že i většina věcí v ročence, řada věcí tomu odpovídá). nová verze už umí neuvěřitelné šílenosti, včetně třeba úkazů Saturnových měsíců.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 250D a R50, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, Meopta S2 82HD, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2161
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Jupiter 2010/2011

#90

Příspěvek od mitovka »

Dík páni.
mitovka
Odpovědět