c8 + neximage +registax = 1pokus o foto
Jupiter 2010/2011
Jupiter 2010/2011
c8 + neximage +registax = 1pokus o foto
Celestron NexStar 8SE
ETX - 80 at
114 C-Nexstar- konvertovaný na dobsona
-
Celestron NexImage webcam
-
Super Plossl 26mm MC / E-lux 25mm Plossl / LS 10mm SWA 70gr / H12,5mm / Super plossl 9,7mm MC / Celestron 9mm
-
začiatky sú ťažké
ETX - 80 at
114 C-Nexstar- konvertovaný na dobsona
-
Celestron NexImage webcam
-
Super Plossl 26mm MC / E-lux 25mm Plossl / LS 10mm SWA 70gr / H12,5mm / Super plossl 9,7mm MC / Celestron 9mm
-
začiatky sú ťažké
Jupiter 2010/2011
Dnes ráno konečně trochu víc detailů na Jupíku. Seeing dobrej, jen byla velká vlhkost vzduchu a to hned od večera. Taky sem tam přešel nějaký ten mrak a tak jsem nemohl pozorovat vstup Io před Jupiter. Pozoroval jsem snad všechny výraznější oblačné pásy. Neb byl plnej detailů. Různá ztmavení a hlavně výrazné žlutobílé skvrny, které úplně svítily. Stín od Io byl hodně výraznej. Samotnej měsíček se na kotoučku planety nedal přehlídnout. Postupně se měnil od světle černé až po žlutobílou. Kolem 2.10hod. začal na Jupiteru vytvářet bouly, až se kolem 2.26hod. od Jupiteru oddělil. GRS je světlejší, ale vidět je dobře.
Když se podíváte na dnešní foto Jupitera od Milana 1960 v odpovědi číslo 269 tak téměř stejně jsem Jupiter viděl já. Jen né tak barevně, ale za to chvilkama mnohem ostřeji. Obravdu pěkný zážitek
Většinou jsem měl zvětšení 165x protože velká vlhkost vzduchu obraz při zv. 275x rozmazávala.
Pěkný byl i teleskopický meteor těsně pod Jupiterem.
Když se podíváte na dnešní foto Jupitera od Milana 1960 v odpovědi číslo 269 tak téměř stejně jsem Jupiter viděl já. Jen né tak barevně, ale za to chvilkama mnohem ostřeji. Obravdu pěkný zážitek
Většinou jsem měl zvětšení 165x protože velká vlhkost vzduchu obraz při zv. 275x rozmazávala.
Pěkný byl i teleskopický meteor těsně pod Jupiterem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
Jupiter 2010/2011
Dnes rano o 1 LSEC Jupiter pri nadpriemernom seeingu nadherny. NEB a NETB vyrazne, SETB obcas zhliadnutelny (aspon dufam, ze sa mi to nesnivalo, lebo uz sa mi od unavy oci krizili ;D).
Jupiter 2010/2011
Dnes v noci (okolo 2h SELČ) bylo v Praze polojasno - jediná hvězda na obloze, která byla vidět pouhým okem byl Jupiter. Překvapilo mne jak pěkný byl pohled na Jupitera v dalekohledu (Dobson 8"). Velmi dobrý seeing, dobře viditelné pásy s náznaky detailů na rovníkových pásech - letos jsem Jupitera ještě tak dobře neviděl. Navíc dost neobvyklá konstelace měsíčků - Calisto těsně u kotoučku Jupitera - ostatní nahloučeny ve vzdálenosti a 3 průměry kotoučku Jupitera. Co mi ale nejvíc udivuje je právě to, že oblačnost působí jako dobrý planetární filtr.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Jupiter 2010/2011
Jak kdy. Lehký závoj, zvlášť je-li klidno opravdu pomáhá. Zažil jsem tak nejlepší pozorování Jupiteru v životě při vysoké oblačnosti.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
- Andrej
- Příspěvky: 615
- Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
- Bydliště: Martin, SK
- Věk: 40
- Kontaktovat uživatele:
Jupiter 2010/2011
Ja som Jupiter pozeral okolo jednej a tiež ma potešilo zoskúpenie mesiacov Ešte som ich takto nevidel 
Jupiter 2010/2011
môžem potvrdiť, až ma to prekvapilo, škoda že som to videl z etx80kou
ale nádhera...
ale nádhera...
Celestron NexStar 8SE
ETX - 80 at
114 C-Nexstar- konvertovaný na dobsona
-
Celestron NexImage webcam
-
Super Plossl 26mm MC / E-lux 25mm Plossl / LS 10mm SWA 70gr / H12,5mm / Super plossl 9,7mm MC / Celestron 9mm
-
začiatky sú ťažké
ETX - 80 at
114 C-Nexstar- konvertovaný na dobsona
-
Celestron NexImage webcam
-
Super Plossl 26mm MC / E-lux 25mm Plossl / LS 10mm SWA 70gr / H12,5mm / Super plossl 9,7mm MC / Celestron 9mm
-
začiatky sú ťažké
- Roman (Rick)
- Příspěvky: 6267
- Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
- Kontaktovat uživatele:
Jupiter 2010/2011
Tiež mi to nedalo a chvíľu som sa pred samotným fotení kochal aj vizuálne. Mesiačiky boli zoskupené naozaj netradične
. Dalo sa využiť aj väčšie zvačšenie a tak som mohol rozoznať, že Ganymed je už kotúčik, takisto aj Callisto. Bolo to pekné predstavenie. Bohužiaľ plánovanú animačku prechodu Ganymeda okolo jupíkovho disku mi prekazila vysoká oblasčnosť. No snáď to vyšlo aspoň Michalovi.
Jupiter 2010/2011
Zdravíčko,
pri včerajších Perzeidoch som ďalekohľad otočil aj na Jupiter a bol som potešený, že ho bolo fakt pekne vidno.
Toto je len hrubý náčrt toho čo som videl - dúfam, že som si to dobre zapamätal lebo som to nekreslil na kopci ale až po príchode domov.
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 717007.jpg
pri včerajších Perzeidoch som ďalekohľad otočil aj na Jupiter a bol som potešený, že ho bolo fakt pekne vidno.
Toto je len hrubý náčrt toho čo som videl - dúfam, že som si to dobre zapamätal lebo som to nekreslil na kopci ale až po príchode domov.
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 717007.jpg
"kukátko" Celestron Firstscope 76/300 dobson ... nech je sranda
, refraktor 70/400 Celestron,
okulár: "setový" 20mm a 4mm (Firstscope) 20mm a 10mm OMNI, BAADER - HYPERION 8mm, 2x barlow OMNI, trieder - Bresser 10x50
okulár: "setový" 20mm a 4mm (Firstscope) 20mm a 10mm OMNI, BAADER - HYPERION 8mm, 2x barlow OMNI, trieder - Bresser 10x50
Jupiter 2010/2011
Existuje nějaký program na výpočet podle datumů východů a západu jupitera o rotacích jeho měsíců atd.
Diky za info!
Diky za info!
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Jupiter 2010/2011
Polohu hvězd a planet na obloze zobrazí třeba Stellarium
Na internetu http://www.skyandtelescope.com/observin ... pt/jupiter
Offline doporučuji program Galileo
http://astrosurf.com/durey/
- pozor v něm si musíš nastavit "longitude" pro Great Red Spot, tedy velkou skvrnu, která je nyní 151° a tuto longitude snadno zjistíš třeba na odkázaném webu Sky&Telescope (nebo graf zde http://jupos.privat.t-online.de/rGrs.htm)
Na internetu http://www.skyandtelescope.com/observin ... pt/jupiter
Offline doporučuji program Galileo
http://astrosurf.com/durey/
- pozor v něm si musíš nastavit "longitude" pro Great Red Spot, tedy velkou skvrnu, která je nyní 151° a tuto longitude snadno zjistíš třeba na odkázaném webu Sky&Telescope (nebo graf zde http://jupos.privat.t-online.de/rGrs.htm)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Jupiter 2010/2011
Poprosím aj ja o jedno radu. Kde by som našiel časy vstupov a výstupov Jupiterových mesiacov vs. tieň planéty?
Vraj je to v ročenke ale tú nemám, poraďte dačo na nete. Ďakujem.
mitovka
Vraj je to v ročenke ale tú nemám, poraďte dačo na nete. Ďakujem.
mitovka
mitovka
Jupiter 2010/2011
Zkus třeba program :
http://www.astrosurf.com/rondi/programmes/index.htm
http://www.astrosurf.com/rondi/programmes/index.htm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
- Honza Ebr (honza42)
- Příspěvky: 3582
- Registrován: 20. 10. 2004, 14:48
Jupiter 2010/2011
Jelikož se zajímáš o planety, tak bys měl mtí Occult.
http://www.lunar-occultations.com/iota/occult4.htm
utlimátní zdroj informací o všem, co se ve sluneční soustavě hýbe. Většina věcí, co najdeš na internetu, jsou výstup z occultu (předpokládám, že i většina věcí v ročence, řada věcí tomu odpovídá). nová verze už umí neuvěřitelné šílenosti, včetně třeba úkazů Saturnových měsíců.
http://www.lunar-occultations.com/iota/occult4.htm
utlimátní zdroj informací o všem, co se ve sluneční soustavě hýbe. Většina věcí, co najdeš na internetu, jsou výstup z occultu (předpokládám, že i většina věcí v ročence, řada věcí tomu odpovídá). nová verze už umí neuvěřitelné šílenosti, včetně třeba úkazů Saturnových měsíců.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 250D a R50, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, Meopta S2 82HD, TAL MT-3S