Stránka 6 z 8
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 00:44
od basshunter
Martin Vyskocil napsal: Dneska rikali na CT1, ze inverze konci ve vysce 600-700m. MilANuv odkaz na aerologicky vystup to potvrzuje.
V noci na dnešek jsme pozorovali meteory a taky Mars na Jedlové v Lužických horách (774 m. n. m. my jsme byli tak 760 m) a nízká inverzní oblačnost bezpečně pod námi jen občas chuchvalec mlhy, ale většinou jasno. K ránu vykukovali z nízké oblačnosti i blízký Tolštejn (670 m), Malý Stožec (659 m) a Šibeniční Vrch (588 m), takže ta oblačnost během noci dále klesala. Dole v Jiřetíně pod Jedlovou byla mlha. Dokonce i v Rumburku se vyjasnilo, ale pořád trochu mlha.
Jinak Mars jsme pozorovali přes R 90/900, ale žádné velké podrobnosti, jen tři tmavé fleky a chvíli náznak čepičky, ale tím si nejsem zcela jistý, že to byla ona.
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 04:40
od Typek
Dnes jsem měl poprvé čas od pondělka co jsem si koupil Lídlskop a vyrazil jsem ven...
Hlavním cílem byl Měsíc který je úžasný ale občas z toho mlíka(vlastně mlíko oranžové barvy) vykoukl i mars a potěšilo mě že i v takovýchto podmínkách byl vidět ostrý oranžový kotouček...
Ruku do ohně bych za to nedal ale dole na kotoučku( sever dole) se mi zdál světlejší... zprvu sem měl radost že vidím čepičku ale jak se mars dostal více do středu zorného pole zmizelo to a jak se zase dostával ze sředu k okraji objevilo s to znova takže to byla asi jen nejaká vada v optice ale na těch 10 - 15 vteřin jsem měl opravdu radost

Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 05:23
od basshunter
Pro ty planety je ten opar někdy lepší než když je úplně čisto, snad to působí jako jakýsi filtr. 8) A je taky klidný vzduch a neklepe s tím velký seeing.
Teď jsem se díval na Mars taky Lídlem a vůbec se to neklepalo, ale žádný velký podrobnosti, jen náznaky tmavších fleků.
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 16:24
od ladis
Martin Vyskocil napsal: Dneska rikali na CT1, ze inverze konci ve vysce 600-700m. MilANuv odkaz na aerologicky vystup to potvrzuje.
No, zkusim dnes vecer testnout kopec Tabor u Jicina, mam tam na louce alternativni stanoviste, cca 640 m.n.m., tak uvidim, zda uz budu nad dekou...
Martine, mas nejaky tip na stanoviste s vyssi vyskou, nez 650 m.n.n. v okoli JC/Hodkovic/Turnova? (ne uz Krkonose, Jizerky...)
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 16:37
od MilAN
Jenže ten můj příspěvek se týkal situace před 2 dny. Situace se ale dost změnila, výška inverzní hladiny je už kolem 1 km, tlaková výše se odsunuje...
Pokud se s tím pořádně nezahýbe ( což moc nevypadá), nadmořská výška 800 m nebude stačit.
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 16:52
od yamaha
Přemýšlel jsem že vyjedu na vrch Kozákov . Ten má ale jen 744 m , takže to zřejmě nebude stačit . Kde na netu najdu aktuální stav inverzní hladiny ?
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 17:11
od MilAN
yamaha napsal: Kde na netu najdu aktuální stav inverzní hladiny ?
http://www.chmi.cz/meteo/oap/graf_ptu.php
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 17:17
od ladis
MilAN napsal:
http://www.chmi.cz/meteo/oap/graf_ptu.php
chapu to dobre, ze kde se meni umera teploty/vysky, je hladina inverze? (zde na grafu oblast tesne pod 1km)
Kde se opet meni umera na neprimou, neboli kde je zlom cervene krivky, jsme tzv. nad dekou a s rostouci vyskou opet teplota klesa. Je to tak?
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 17:30
od MilAN
Je to hodně zjednodušené, ale podstatné je to , kde se rozdělí červená křivka ( teplota) od modré ( teplota rosného bodu). To je výška nad oblačností.
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 17:34
od ladis
MilAN napsal: Je to hodně zjednodušené, ale podstatné je to , kde se rozdělí červená křivka ( teplota) od modré ( teplota rosného bodu). To je výška nad oblačností.
dik za odpoved, Milane! Zda se, ze idealni by byly prave Jizerky, resp. silnice nad Sousi...
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 19:34
od MilAN
Musíš jinam, tahle silnice je přes zimu uzavřena kvůli ochraně vodního zdroje a jsou tam závory . V Jizerkách máš možnost pouze silnici Horní Polubný - Jizerka.
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 20:45
od MaG
Bohužel je to tak, inverzní hladina dnes vystoupala v naší oblasti k 1000 m. Sleduj krom stránky ČHMÚ také webkamery z Krkonoš dívající se na západ, konkrétně na Lysé hoře a na Vrbatově boudě. První ukazuje dobře Lužické hory, Ještěd, Černou studnici, Kopaninu. Druhá zabírá konec ještědského hřebene, Černou studnici a taky Suchý skály, Hamštejn, ale Kozákov už ne.
http://hydronet.karlin.mff.cuni.cz/lysa/
(
http://hydronet.karlin.mff.cuni.cz/lysa ... 2/gallery/)
http://hydronet.karlin.mff.cuni.cz/vrba ... o/gallery/
Inverzní hladina se začla zvedat včera večer, přestal jsem příjmat vzdálené vysílače

Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 21:13
od ladis
MaG napsal:
Inverzní hladina se začla zvedat včera večer, přestal jsem příjmat vzdálené vysílače

A je po klokanech... ;D
Jinak super odkazy na webkamery, diky!
Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 22:22
od basshunter
Tak a v Lužickejch máme po pozorování, podle online kamery na Jedlový úřaduje hustá mlha a potvrzuje to i odkaz, co poslal MaG. Doufám, že se to do 24. 12. zlepší, ale moc nadějně to nevidím.
Mimochodem to MaG: Moc pěkné odkazy.

Mars 2007
Napsal: 22. 12. 2007, 22:33
od Miloš Žák
MaG: Diky za odkazy. Je rozhodnuto. Zitra odjizdim asi do Krkonos. Chce jet nekdo koho mam po ceste z HB se mnou? Jednoho i s vybavenim jsem schopny odvezt.
Jezdite nekdo pozorovat do Krkonos? Protoze to tam nikde neznam, byl bych vdecny za tip kam jet aby me nedostihla inverze...