Mars 2007

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
basshunter
Příspěvky: 137
Registrován: 22. 10. 2007, 15:17

Mars 2007

#76

Příspěvek od basshunter »

Martin Vyskocil napsal: Dneska rikali na CT1, ze inverze konci ve vysce 600-700m. MilANuv odkaz na aerologicky vystup to potvrzuje.
V noci na dnešek jsme pozorovali meteory a taky Mars na Jedlové v Lužických horách (774 m. n. m. my jsme byli tak 760 m) a nízká inverzní oblačnost bezpečně pod námi jen občas chuchvalec mlhy, ale většinou jasno. K ránu vykukovali z nízké oblačnosti i blízký Tolštejn (670 m), Malý Stožec (659 m) a Šibeniční Vrch (588 m), takže ta oblačnost během noci dále klesala. Dole v Jiřetíně pod Jedlovou byla mlha. Dokonce i v Rumburku se vyjasnilo, ale pořád trochu mlha.

Jinak Mars jsme pozorovali přes R 90/900, ale žádné velké podrobnosti, jen tři tmavé fleky a chvíli náznak čepičky, ale tím si nejsem zcela jistý, že to byla ona.
Bresser R70/700, Soligor 10X50
Typek
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 07. 2007, 20:07

Mars 2007

#77

Příspěvek od Typek »

Dnes jsem měl poprvé čas od pondělka co jsem si koupil Lídlskop a vyrazil jsem ven...
Hlavním cílem byl Měsíc který je úžasný ale občas z toho mlíka(vlastně mlíko oranžové barvy) vykoukl i mars a potěšilo mě že i v takovýchto podmínkách byl vidět ostrý oranžový kotouček...
Ruku do ohně bych za to nedal ale dole na kotoučku( sever dole) se mi zdál světlejší... zprvu sem měl radost že vidím čepičku ale jak se mars dostal více do středu zorného pole zmizelo to a jak se zase dostával ze sředu k okraji objevilo s to znova takže to byla asi jen nejaká vada v optice ale na těch 10 - 15 vteřin jsem měl opravdu radost :)
basshunter
Příspěvky: 137
Registrován: 22. 10. 2007, 15:17

Mars 2007

#78

Příspěvek od basshunter »

Pro ty planety je ten opar někdy lepší než když je úplně čisto, snad to působí jako jakýsi filtr. 8) A je taky klidný vzduch a neklepe s tím velký seeing.

Teď jsem se díval na Mars taky Lídlem a vůbec se to neklepalo, ale žádný velký podrobnosti, jen náznaky tmavších fleků.
Bresser R70/700, Soligor 10X50
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2974
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 46

Mars 2007

#79

Příspěvek od ladis »

Martin Vyskocil napsal: Dneska rikali na CT1, ze inverze konci ve vysce 600-700m. MilANuv odkaz na aerologicky vystup to potvrzuje.

No, zkusim dnes vecer testnout kopec Tabor u Jicina, mam tam na louce alternativni stanoviste, cca 640 m.n.m., tak uvidim, zda uz budu nad dekou...

Martine, mas nejaky tip na stanoviste s vyssi vyskou, nez 650 m.n.n. v okoli JC/Hodkovic/Turnova? (ne uz Krkonose, Jizerky...)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25296
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Mars 2007

#80

Příspěvek od MilAN »

Jenže ten můj příspěvek se týkal situace před 2 dny. Situace se ale dost změnila, výška inverzní hladiny je už kolem 1 km, tlaková výše se odsunuje...
Pokud se s tím pořádně nezahýbe ( což moc nevypadá), nadmořská výška 800 m nebude stačit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
yamaha
Příspěvky: 422
Registrován: 24. 02. 2007, 21:37
Věk: 69

Mars 2007

#81

Příspěvek od yamaha »

Přemýšlel jsem že vyjedu na vrch Kozákov . Ten má ale jen 744 m , takže to zřejmě nebude stačit . Kde na netu najdu aktuální stav inverzní hladiny ?
Televue Genesis 101/500 ,Takahashi Mewlon 210 , Orion optics newton 350 ,H-alfa teleskop Comes 90/2600 filtr Lunt 0,7A ,achromát 127/1200 , triedr Canon 10x42 L IS
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25296
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Mars 2007

#82

Příspěvek od MilAN »

yamaha napsal: Kde na netu najdu aktuální stav inverzní hladiny ?
http://www.chmi.cz/meteo/oap/graf_ptu.php
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2974
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 46

Mars 2007

#83

Příspěvek od ladis »

MilAN napsal:

http://www.chmi.cz/meteo/oap/graf_ptu.php

chapu to dobre, ze kde se meni umera teploty/vysky, je hladina inverze? (zde na grafu oblast tesne pod 1km)
Kde se opet meni umera na neprimou, neboli kde je zlom cervene krivky, jsme tzv. nad dekou a s rostouci vyskou opet teplota klesa. Je to tak?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25296
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Mars 2007

#84

Příspěvek od MilAN »

Je to hodně zjednodušené, ale podstatné je to , kde se rozdělí červená křivka ( teplota) od modré ( teplota rosného bodu). To je výška nad oblačností.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2974
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 46

Mars 2007

#85

Příspěvek od ladis »

MilAN napsal: Je to hodně zjednodušené, ale podstatné je to , kde se rozdělí červená křivka ( teplota) od modré ( teplota rosného bodu). To je výška nad oblačností.
dik za odpoved, Milane! Zda se, ze idealni by byly prave Jizerky, resp. silnice nad Sousi...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25296
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Mars 2007

#86

Příspěvek od MilAN »

Musíš jinam, tahle silnice je přes zimu uzavřena kvůli ochraně vodního zdroje a jsou tam závory . V Jizerkách máš možnost pouze silnici Horní Polubný - Jizerka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mars 2007

#87

Příspěvek od MaG »

Bohužel je to tak, inverzní hladina dnes vystoupala v naší oblasti k 1000 m. Sleduj krom stránky ČHMÚ také webkamery z Krkonoš dívající se na západ, konkrétně na Lysé hoře a na Vrbatově boudě. První ukazuje dobře Lužické hory, Ještěd, Černou studnici, Kopaninu. Druhá zabírá konec ještědského hřebene, Černou studnici a taky Suchý skály, Hamštejn, ale Kozákov už ne.

http://hydronet.karlin.mff.cuni.cz/lysa/
(http://hydronet.karlin.mff.cuni.cz/lysa ... 2/gallery/)
http://hydronet.karlin.mff.cuni.cz/vrba ... o/gallery/

Inverzní hladina se začla zvedat včera večer, přestal jsem příjmat vzdálené vysílače :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2974
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 46

Mars 2007

#88

Příspěvek od ladis »

MaG napsal:
Inverzní hladina se začla zvedat včera večer, přestal jsem příjmat vzdálené vysílače :)
A je po klokanech... ;D

Jinak super odkazy na webkamery, diky!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
basshunter
Příspěvky: 137
Registrován: 22. 10. 2007, 15:17

Mars 2007

#89

Příspěvek od basshunter »

Tak a v Lužickejch máme po pozorování, podle online kamery na Jedlový úřaduje hustá mlha a potvrzuje to i odkaz, co poslal MaG. Doufám, že se to do 24. 12. zlepší, ale moc nadějně to nevidím.

Mimochodem to MaG: Moc pěkné odkazy. :)
Bresser R70/700, Soligor 10X50
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 885
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 46

Mars 2007

#90

Příspěvek od Miloš Žák »

MaG: Diky za odkazy. Je rozhodnuto. Zitra odjizdim asi do Krkonos. Chce jet nekdo koho mam po ceste z HB se mnou? Jednoho i s vybavenim jsem schopny odvezt.

Jezdite nekdo pozorovat do Krkonos? Protoze to tam nikde neznam, byl bych vdecny za tip kam jet aby me nedostihla inverze...
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Odpovědět