Modifikace Gregoryho soustavy

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Modifikace Gregoryho soustavy

#76

Příspěvek od michal.b »

Nemusi jit hned o turbulence, bohate staci i pomale laminarni proudeni ruzne tepleho vzduchu a obraz to dokonale rozhazi. A tim jsou postizeny i uzavrene tubusy, takze temperaci se stejne nevyhne nikdo. A jeste jedna pripominka - pokud musite chladit 3 hodiny, tak by stalo za to zacit premyslet o nejakem vetraku
http://www.lymax.com/sct/photos.php

Omlouvam se za offtopic.
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Modifikace Gregoryho soustavy

#77

Příspěvek od Beny »

Omlouvám se,ale poslední dva dny jsem neměl na fórum čas.
CHtěl bych vám hlavně poděkovat za všechny příspěvky a rady.

Je fakt,že takový newton průměr 300mm s ohniskem 1800 nabo 2000mm by byl určitě super,ale ta velikost na transport určitě ne.


Ten systém herrig vypadá taky docela zajímavě.
Trošku mi tam vadí potřeba použít průměr 300mm,abych dosáhl účinnosti 200mm průměru.
No a ta kolimace bude opravdu něco.(Jako kdyby u těch mojich návrhů nebyla co?)
Jinak dvě kulová zrcadla - paráda.

Moje vlastně úplně první představa byl Dall-Kirkham, na výrobu velice jednoduchý Cassegrain.Jenže mě odradila dost silná koma,která dělala při průměru 250mm a ohnisku 4000mm- 0,5"na 1' průměru obrazového pole.No a dál už to znáte.

Dnes v práci mě napadla ještě jedna varianta.
Předem podotýkám je to jenom myšlenka!
Co použít kulového primáru,dejme tomu 1,5, a komu odstranit clonou stejného průměru v poloměru křivosti.Sférickou aberaci potom jenom vyrovnat u gregoryho silnou hyperbolou,nebo u cassegrainu zploštělým elipsoidem.Znám obtížnost výroby obou sekundárů .Chtěl bych jenom vědět váš názor na tuto sestavu.Díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Modifikace Gregoryho soustavy

#78

Příspěvek od MilAN »

Na jednu stranu Ti vadí velikost přístroje pro transport ( délka 2m) a tady vymýšlíš přístroj, který bude ještě delší, a to Ti nevadí ? Clona ve středu křivosti zrcadla D=250 mm vede přeci k dalekohledu 2,5 m dlouhému.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Modifikace Gregoryho soustavy

#79

Příspěvek od Beny »

Je to špatně napsaný,mělo to být 1:1,5 to znamená
poloměr křivosti 750mm.Omlouvám se.
To bych si opravdu moc nepomohl s rourou 2,5m.
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Modifikace Gregoryho soustavy

#80

Příspěvek od Lightsscope »

Beny napsal: Omlouvám se,ale poslední dva dny jsem neměl na fórum čas.
CHtěl bych vám hlavně poděkovat za všechny příspěvky a rady.

Je fakt,že takový newton průměr 300mm s ohniskem 1800 nabo 2000mm by byl určitě super,ale ta velikost na transport určitě ne.


Ten systém herrig vypadá taky docela zajímavě.
Trošku mi tam vadí potřeba použít průměr 300mm,abych dosáhl účinnosti 200mm průměru.
No a ta kolimace bude opravdu něco.(Jako kdyby u těch mojich návrhů nebyla co?)
Jinak dvě kulová zrcadla - paráda.

Moje vlastně úplně první představa byl Dall-Kirkham, na výrobu velice jednoduchý Cassegrain.Jenže mě odradila dost silná koma,která dělala při průměru 250mm a ohnisku 4000mm- 0,5"na 1' průměru obrazového pole.No a dál už to znáte.

Dnes v práci mě napadla ještě jedna varianta.
Předem podotýkám je to jenom myšlenka!
Co použít kulového primáru,dejme tomu 1,5, a komu odstranit clonou stejného průměru v poloměru křivosti.Sférickou aberaci potom jenom vyrovnat u gregoryho silnou hyperbolou,nebo u cassegrainu zploštělým elipsoidem.Znám obtížnost výroby obou sekundárů .Chtěl bych jenom vědět váš názor na tuto sestavu.Díky.
Tyhlety složitější soustavy už všechny někdo vymyslel, ale neujaly se. Jediné skutečné zlepšení je Herrig. Ale i ten je trochu problematický. Když zůstaneš u Newtonu (se stejně velkým hlavním zrcadlem), máš prakticky stejně dobré zobrazení jako s Herrigem.
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Modifikace Gregoryho soustavy

#81

Příspěvek od Beny »

vaclav1 napsal: To Beny:
Gregory systém lze pěkně navrhnout v programu MODAS.Pokud použiješ primární zrcadlo protáhlý elipsoid a sekundární též protáhlý elipsoid,pak soustava je plně aplanatická s malým zbytkovým astigmatismem.Zkus to navrhnout a sestrojit na menším průměru 200mm primár s f/5 a
výsledné ohnisko soustavy navrhni tak 6000mm.
Pak bude sekundární zrcátko do 60mm průměru.
Ohniskovou rovinu bych dal 200mm za primární zrcadlo.Soustava by mohla být vhodná na ccd pozorování planet přes Meade DSI II.Vizuálně stačí 15-40 mm kolekce okulárů Plossl.
CHtěl,jsem.Ti poděkovat za tvou odpověď,protože takhle nějak jsem si ji představoval,ale hlavně za ten tip na MODAS.Už ho mám stáhnutý a trochu to s ním zkouším.Je to paráda,ale chtělo by to češtinu.Nevíš o něčem?Hledal jsem něco na netu,ale bezvýsledně!Stačil by třeba jen český překlad toho návodu.Díky.
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Modifikace Gregoryho soustavy

#82

Příspěvek od vaclav1 »

To Beny:
Nemám český návod k programu MODAS,ani na netu jsem nic nenalezl.Budeš muset se prokousat angličtinou,bohužel.
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Modifikace Gregoryho soustavy

#83

Příspěvek od Beny »

Tak jo.Diky za snahu!
Uživatelský avatar
PPos
Příspěvky: 227
Registrován: 09. 01. 2006, 20:21

Modifikace Gregoryho soustavy

#84

Příspěvek od PPos »

Ahoj

Nad tym ze si zhotovim mimoosy dalekohlad som uvazoval tri roky a nakoniec ked som na internete cital ze zhotovit Schefspiegler je lahsie ako Newtonov dalekohlad, som sa rozhodol ze to predsa len skusim. Zatial len 150/3600 ale uvidim ci s nim budem spokojny. Hodlam ho pouzivat na Mesiac a planety. Optiku som si vybrusil a vylestil. Teraz uz len potrebujem dokorigovat primarnu aj sekundarnu plochu a dam to pokovit. Som zvedavy na vysledok. Urcite dam vediet ako sa s tymto dalekohladom pozoruje, aj keby som s nim nebol spokojny.
Uživatelský avatar
vaclav1
Příspěvky: 960
Registrován: 02. 03. 2006, 17:44

Modifikace Gregoryho soustavy

#85

Příspěvek od vaclav1 »

To PPos:
Tak to je paráda postavit si mimoosový Kutter.
Zajímá mě rozlišení,kontrast na planety a maximálně použitelné zvětšení.

Co varianta mimoosový Gregory?Bude to pouze s dutým sekundárem - jednodušší na kontrolu ploch obou zrcadel.Obě zrcadla by mohla být sférická při
světelnosti soustavy 1:30.

Primár bude mít světelnost 1:8, faktor prodloužení 3.75.
Newton 114/1000 pointační, Newton 150/750, ccd kamera ATIK-16, montáž EQ6 Pro SkyScan v blízké budoucnosti.
Odpovědět