Mladý Měsíc

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mladý Měsíc

#76

Příspěvek od MaG »

Ano, mám jej v kalendáři tento a příští měsíc. Vypadá to, že dubnový bude nejvýhodnější.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ski
Příspěvky: 293
Registrován: 02. 06. 2005, 23:15

Mladý Měsíc

#77

Příspěvek od ski »

Včera jsem po setmění už za tmy vyšel z baráku a sledoval Měsíc., byl jsem totiž zvědavý jak bude vypadat jeho popelavý svit. Bylo tak kolem 7 hodiny večerní co jsem vylezl a ihned jsem na něj upřel oči /kupodivu zrovna jako na potvoru moje hodinky - mobil ležel doma/. Při pohledu na něj jsem však zpozoroval jakési jeho kratkodobé zjasnění. Bylo to takové blýsknutí. Protože jsem viděl jeho popelavý svit i dvě hvězdy poblíž - tedy Plejády jak píše http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=30#38
tak by mě zajímalo co jsem viděl. Jinak hodinu na to se kolem jeho kotouče utvořilo halo nazelenalé barvy tak čtyři průměry Měsíce na každou stranu od něho. Takže průměru 9 kotoučků. Bylo jednou i sitější a smrsklo se na jednu třetinu, ale to snad vlivem osvětlení a činnosti oka ,míjel sem totiž lampu a šel pod stromem. Ale to zjasnění mě fakt nejde do hlavy.
Uživatelský avatar
Pnin
Příspěvky: 50
Registrován: 02. 03. 2007, 21:05

Mladý Měsíc

#78

Příspěvek od Pnin »

Mesiac vcera (6.5.) kratko po zotmeni:
http://tomasjankech.multiply.com/photos/album/9/Moon#7
Lidlrefraktorom 70/700 afokalne digikompaktom,
a ked uz bol pobliz aj Merkur:
http://tomasjankech.multiply.com/photos/album/8/Sky#9
lidl refraktor 70/700, trieder Bresser 10x50
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8320
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Mladý Měsíc

#79

Příspěvek od Cztwerec »

Máš fotografii Měsíce s Merkurem? Na své fotografii máš jen Merkur...Včera to vypadalo z Prahy moc hezky, tak by mě zajímalo v jaké pozici byl Merkur u tebe.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Pnin
Příspěvky: 50
Registrován: 02. 03. 2007, 21:05

Mladý Měsíc

#80

Příspěvek od Pnin »

Zial, mal som na to cele len par minut a spolocne foto som uz nestihol, radsej som pozeral. Vyzeralo to necakane dobre - cakal som nad obzorom oblaky, ale tie nastastie odplavali so slnkom. Merkur bol takmer v rovine s mesiacom a bol asi 2,5 stupna vlavo od mesiaca tesne pred tym ako zapadli za strechu.
lidl refraktor 70/700, trieder Bresser 10x50
Uživatelský avatar
Tichanek
Příspěvky: 4
Registrován: 12. 05. 2008, 23:09

Mladý Měsíc

#81

Příspěvek od Tichanek »

Formou mechanických modelů - obrázků předkládám opomíjený názor na světový prostor - www.tichanek.cz -
Perspektivní prostor má dosud nepopsané výhody vůči Euklidovu prostoru:
- věrněji vystihne smyslový zážitek,
- odstraňuje iracionální čísla ve vyčíslení délky objektu,
- umožňuje zavést našemu světu absolutně přesný diskrétní prostor.
- A přichází s novou spekulací zdůvodňující velký Měsíc na obzoru a malý v zenitu.
Nejsem astronomem, ovšem v posledním čtvrtém článku vzniká geometrické zdůvodnění vjemu velkého a pak malého Měsíce. Prosím o zaslání názorů na tento jev. Názory vzniklé po fotografování Měsíce. Vzpomínka na vjemy Měsíce na různých místech Země.

Perspektivní prostor se podstatně přibližuje názoru virtuální reality. Lze náš život, jakožto vědomé provozování informací, porovnávat se současnou informační technikou?
Je či není možné přijmout názory ze stránky www.tichanek.cz ?

Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 619
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Mladý Měsíc

#82

Příspěvek od TH »

Zdravím všechny "lovce tenkého srpku". Dnes jsem se pokusil neúspěšně najít Měsíc cca 16 hodin po novu. Šance tu byla. Bohužel nad obzorem nebylo nebe moc čisté. A těch 16 hodin je opravdu velké sousto a vyžaduje čistý obzor.
(Někde tam za těmi mraky ten srpek asi určitě byl...)
TH
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
ZacK
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 02. 2007, 18:31

Mladý Měsíc

#83

Příspěvek od ZacK »

I já jsem byl včera podobně neúspěšný, i když moc šancí jsem si nedával ani v případě, že by bylo na západě ideálně jasno. A večer si doufám spravím chuť při konjunkci Měsíce, Merkuru a Plejád..
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8320
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Mladý Měsíc

#84

Příspěvek od Cztwerec »

Dneska by mohla být druhá a lepší možnost jak ho dostat, nedaleko i Plejády a Merkur. Zatím je v Praze zákal jako včera.

Koukám, že mě někdo předběhl... ;)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Brco
Příspěvky: 47
Registrován: 06. 06. 2007, 02:06

Mladý Měsíc

#85

Příspěvek od Brco »

presne ..dneska by mal byt merkur pekne blizko mesiaca...ale zaroven aj mesiac pekne blizko obzoru :)
Uživatelský avatar
Glugo
Příspěvky: 40
Registrován: 14. 05. 2008, 15:57

Mladý Měsíc

#86

Příspěvek od Glugo »

Jedna fotka Mesiaca s Merkúrom a Plejádami z dnešného večera.

http://img11.imageshack.us/img11/8439/m ... lajady.jpg
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mladý Měsíc

#87

Příspěvek od MaG »

Glugo, to je naprosto excelentní, jen ty barvy ti vyšly nějak divně, že by nějaká drsná úprava?

Mně se nečekaně udělal úzký průzor mezi oblačností a stromy a v něm se objevil srpek Měsíce. Vzápětí jsem zahlédl i Merkur ale na Plejády mi nestačil ani triedr 10x50, což nechápu. Fotograficky to dopadlo takhle (z ruky 135mm objetivem, 1 sekunda).

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Brco
Příspěvky: 47
Registrován: 06. 06. 2007, 02:06

Mladý Měsíc

#88

Příspěvek od Brco »

parada
Uživatelský avatar
Glugo
Příspěvky: 40
Registrován: 14. 05. 2008, 15:57

Mladý Měsíc

#89

Příspěvek od Glugo »

Glugo, to je naprosto excelentní, jen ty barvy ti vyšly nějak divně, že by nějaká drsná úprava?
Áno, zabudol som, fotil som modifikovanym fotoaparátom do .jpg a nevyvážil som nastavenie bielej farby. Mierne upravené foto aj s bližším popisom nájdete tu: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 13252/0#12
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Mladý Měsíc

#90

Příspěvek od Tulen »


Mně se nečekaně udělal úzký průzor mezi oblačností a stromy a v něm se objevil srpek Měsíce. Vzápětí jsem zahlédl i Merkur ale na Plejády mi nestačil ani triedr 10x50, což nechápu. Fotograficky to dopadlo takhle (z ruky 135mm objetivem, 1 sekunda).
To MaG: Ale na fotce Plejády máš.....
Merkur s Měsícem jsem viděl, sympatická konjunkce to byla, Plejády jsem ani nehledal...
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Odpovědět