Co to je za chybu?

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Co to je za chybu?

#76

Příspěvek od Cztwerec »

Ne, nechal jsem to stejně, jen jsem změnil clonu, šlo mi hlavně o definici hvězdy. Nevím jak je to vypovídající, asi moc ne... Každopádně pořád v první řadě hledám viníka trojúhelníkových hvězd.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24363
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Co to je za chybu?

#77

Příspěvek od MilAN »

Většina optiky se montuje na 3 body - zrovna tak to bývá i ve fotografické optice. Někde to možná trochu víc tlačí. Ale u fotoobjektivů těch viditelných vad bývá mnohem více - to co my řešíme v astrooptice, s tím fotooptika běžně nezápasí. Zkus to při různých clonách, ale proexponovat stejně, ať je vidět, co to opravdu dělá
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Co to je za chybu?

#78

Příspěvek od Cztwerec »

Dobře, díky za radu!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Co to je za chybu?

#79

Příspěvek od Bill »

Netušíte? Teď je takové testovací počasí. Objektiv je Canon 70-200/4L IS na nejkratším ohnisku. Kamerka je Atik 460. Je to 7nm Ha filtr. Bohužel redukce byla špatně seřízena a nemohl jsem zaostřit na nekonečno. Nechtěl jsem do té redukce venku šťourat, protož jsem ji měl seřízenou na kolmost. Tak jsem tam vrazil 2 filtry za sebe - Ha + L. Závit měl jenom L, takže L byl blíže k čipu.

Možná je to i špatně zaostřeno? Ale slabší hvězdy jsou bodové. Chyba vypadá trošku jako koma, ale má pořád po celé ploše stejný tvar a směr? Udělaly to ty 2 filtry za sebou, nebo to je vlastnost toho objektivu? Asi to budu muset ještě jednou zkusit, než tem objektiv pošlu někam do bazaru :-(




http://oi62.tinypic.com/1zvbu3a.jpg
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11728
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Co to je za chybu?

#80

Příspěvek od Psion »

Možná tam bylo něco nakřivo (filtry, redukce apod.) nebo může být i nakřivo bajonet objektivu. Tyhle zoomy na astro nic moc, měl jsem 70-200/2.8 L IS II a zbavil jsem se ho.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24363
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Co to je za chybu?

#81

Příspěvek od MilAN »

Také jde o to , co testuješ. Pokud objektiv, tak všechno ostatní vyházej. Až bude jasné, jak to kreslí , tak tom dávej další. Ale určitě to je nezaostřené
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Co to je za chybu?

#82

Příspěvek od MMys »

Já myslím, že tohle není filtrama, tohle dělají snad všechny zoomy, a mnohdy i pevná skla. Prostě to vnitřní ostření se hýbe, a pokud nemíří objektiv kolmo vzhůru, vždycky je nějaká oblast neostrá. Jen jde najít nějaký kompromis, kdy to je ještě jakž-takž koukatelné v celém poli. A pidipixely u Atiku tomu jen pomůžou.

Zkus to namířit kolmo nahoru, objektiv lehce poklepat a pak zaostři a udělej snímek. Pak to sklop k obzoru, vůbec an to nesahej, a exponuj znova. Pokud to bude vypadat rozmazané jinak, máš nalezený problém.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Co to je za chybu?

#83

Příspěvek od Bill »

Pokud objektiv, tak všechno ostatní vyházej.
jj, minimálně L tam asi musí zůstat, bez toho to nemá smysl zkoušet. Seřídím redukci a nechám tomu objektivu ještě jeden pokus. Já jsem si říkal, že když už člověk tomu věnuje tolik energie, že by se ten snímek dal i na něco použít :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8311
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Co to je za chybu?

#84

Příspěvek od Cztwerec »

Podívej se na snímky z mého objektivu v předešlých příspěvcích. Zjistil jsem, že to je problém na redukci k objektivu (c -mount/t 2), je volná, stačilo pár desetin milimetru a hvězdy byli trojúhelníkové. Možná to bude spíše mechanický problém.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Co to je za chybu?

#85

Příspěvek od Bill »

Hmm. Tak ty zvláštní tvary hvězd jsou "vlastnost" při 70mm a při rozostření. Při 200mm to kreslí standardní interferenční kroužky. Trápil jsem to na umělé hvězdě.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24363
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Co to je za chybu?

#86

Příspěvek od MilAN »

Ale i ve všech foto testech to vychází na kratších ohniskách hůře. Hlavní je, aby se to nerozostřovalo v různých polohách a během delší doby.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět