Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3582
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Fotoobjektivy pro astrofoto

#76

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

No to záleží na tom, na co sis koupil. Pokud to měl být objektiv na astrofoto, tak to v podstatě docela blbost je - protože na takový použití je to relativně nesmyslný, na dlouhym konci to stejně fotí jako když nemůže (a clonit na 11 je při astrofotu dost abusrdní), takže bys líp dopad s nějakými pevnými, klidně manuálními (k čemu je na astrofoto autofukus) objektivy.

Jako levná lehká hračka na denní focení, s občasným astropoužitím, to zas tak špatné není.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 250D a R50, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, Meopta S2 82HD, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

Fotoobjektivy pro astrofoto

#77

Příspěvek od vasek79 »

Právě, že jsem ho koupil cpecielně na astrofoto.. No udělal jsem hloupost,že jsem se nejdřív neporadil.. Ano,v astrofotu je autofocus opravdu k ničemu..
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4762
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Fotoobjektivy pro astrofoto

#78

Příspěvek od Bill »

Bohužel ze Zoom objektivů Canon je použitelný tak 70-200/4 L. Dobré (denní) testy jsou tady: www.slrgear.com, www.photozone.de. Pro astro je asi jediná metoda pohledat fotky na Internetu. Jinak pokud to nemá být univerzální řešení i na denní focení, tak lepší poměr cena/výkon budou mít ED refraktory.
Do nějakých 200 mm možná nějaké pevné M42 sklo. Ale já mám ruského Jupitera 135/3.5, který je na denní fotky výborný, ale na astro to není. V rozích (i na APS-C) není vykorigovaný a připomíná to fotky z Newtonu bez komakorektoru.

Bohužel - nejdřív sehnat informace, pak vyzkoušet, pak koupit. Dobré je kupovat tady v bazaru - většinou už se tím objektivem něco vyfotilo a existijí snímky.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vasek79
Příspěvky: 400
Registrován: 20. 12. 2011, 11:29

Fotoobjektivy pro astrofoto

#79

Příspěvek od vasek79 »

No jo..jak se správně říká.."líná huba,holý neštěstí" Zřejmě ho teda asi pošlu do světa a pořídím pevné sklo.. Těch 200mm by nebylo od věci.. ale před tím se budu samozřejmě informovat.. Tak jo,moc díky za informace..

Vašek.
EQ6 SynScan,Astrograf 200/800 Carbon,Canon EOS 400D, Canon EOS 1000D modifikovaný + CLS CCD
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18570
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Fotoobjektivy pro astrofoto

#80

Příspěvek od MMys »

Prosím nevkládejte sem odkazy na facebook, pokud nemáte veřejný profil. Tohle si stejně skoro nikdo neprohlídne.
Díky, MMys
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5657
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Fotoobjektivy pro astrofoto

#81

Příspěvek od vla »

Ohledně výběru objektivů mohu doporučit tyto testy. Hlavně oddíl koma, astigmatismus hodně napoví. http://www.optyczne.pl/testy_obiektywów.html
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
JIRKAZ
Příspěvky: 393
Registrován: 02. 10. 2009, 12:52

Fotoobjektivy pro astrofoto

#82

Příspěvek od JIRKAZ »

Ahoj

ja fotim pres sigma 70-300 APO



Uživatelský avatar
elessar
Příspěvky: 188
Registrován: 07. 12. 2006, 04:18

Fotoobjektivy pro astrofoto

#83

Příspěvek od elessar »

Docela ma zaujal tento stary rusak: Tair 3S 300/4.5
- tu je link na dalsie astro-foto (na blogu dajte vyhladavat tair)
http://fuzzyblobsmk.blogspot.sk/2011_08 ... ch-results
- velmi dobre ho hodnotia na pentaxforums (ne-astro):
http://www.pentaxforums.com/userreviews ... emble.html

- foto - co nan poviete?
Dobson: SW 254/1200; Trieder: Kowa BDII 6,5x32mm; okuláre: Nagler 9mm, 16mm, Morpheus 4.5-6.5-12.5, TV plossl 32mm, Scopos 30mm, Vixen HR 3.4mm; Barlow: TV2x; ES komakorektor; SQM; filtre: CLS, UHC, OIII, HBeta
Uživatelský avatar
michalc
Příspěvky: 102
Registrován: 27. 06. 2009, 14:03

Fotoobjektivy pro astrofoto

#84

Příspěvek od michalc »

Docela ma zaujal tento stary rusak: Tair 3S 300/4.5
Ahoj
tento objektiv vlastním taky díky jedné recenzi, kde byli výřezy krajů na různé F (odkaz přidám večer, jak se dostanu ke svému PC)
Má téměř bodové kraje i při plné díře což má můj obdiv.Zde je dnešní ranní surový snímek M81 a M82 při F5,6 na přesvícené obloze v Otrokovicích focené přes CLS CCD a zatím ještě nevykuchané 600D http://ulozto.cz/xHxbQGW4/img-0146-cr2
Večer dodám upravený snímek včetně výřezů - doufám že budu mít čas.
Jediný s čím bojuji je špatné vyčernění a mám trochu obavy že i antireflexní vrstvy nebudou ideál.
Dále ostření je poměrně nepřesné s vůlí, tak to chce trpělivost.
Zkoušel jsem i pevnou clonu na cca F5,2 ve filtrovým závitu na  vstupu ale žádná velká změna.
Každopádně za peníze co se prodává dobrá volba - já pořídil po vánocích na aukru celý set fotosniperu včetně heliose 50/2 a filtrů v takovém stavu, že jsem měl pocit čerstvě zakoupený  v obchodě a za cenu 2500kč
Michal
EQ6, NEWTON 200/730, pointační 100/500, drobeček dobson450/2020, Canon 600D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25292
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Fotoobjektivy pro astrofoto

#85

Příspěvek od MilAN »

Pokud bychom chtěli mluvit o testech, je potřeba   nepoužít žádný filtr. Protože i jednoduchá šočka s H-alfa  úzkým filtrem dá špičkový obraz.
A potom  to chce publikovat snímky ne s černým pozadím, ale světlejším. Teprve tam se ukáže, co ten objektiv dělá.  Kdysi to byl jediný  laciný a dostupný objektiv s 300 mm ohniskem, prodávaný v kompletu s pažbou i foťákem a často  pašovaný přímo z bývalého Ruska.
Barevná vada  výrazně větší než u Sonnaru, velmi měkká kresba. Moc  astroobrázků z něho nevzniklo a nebyl to žádný zázrak. Většinou  putoval po vyzkoušení po bazarech, kde si ho zase další koupil ....

Vady toho objektivu jsou dobře vidět i na tvém snímku .

A jen poznámka. Clonění  na vstupu těchto teleobjektivů vede pouze k vinětaci a je to  kontraproduktivní. Je potřeba ho clonit  jeho irisovou clonou nebo v místě clony, pokud vadí nebo nefungují lamely.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18570
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Fotoobjektivy pro astrofoto

#86

Příspěvek od MMys »

Po zkušenosti s různou optikou, toto je na astrofoto prakticky nepoužitelné. Už s nemodifikovaným foťákem. Jakmile bys seskládal více snímku, a stretchnul to tak, aby více vylezly DSO objekty, hvězdy se příšerně rozlezou. Už takhle je vidět velká baravná vada a halo v červené. Co je platná "bodová kresba", když je tam taková barevná vada.

Modifikace foťáku to ještě velmi zhorší, protože se zobrazování začnou účastnit okrajové vlnové délky viditelného spektra v podstatně větší míře, než je stav, pro který byla optika objektivu počítana a korigovaná.

Většina těchto ostarších levných objektivů z doby focení na film bude mít s modifikovaným foťákem problémy. Má je i spousta modernějších skel, která na normálním foťáku kreslí pěkně, a po modifikaci se to rapidně zhorší.

A je jen velmi málo teleobjektivů, které na astrofoto v kontrastu a ostrosti obstojí ve srovnání s malým refraktorem + rovnačem (je-li třeba) podobného ohniska.  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5657
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Fotoobjektivy pro astrofoto

#87

Příspěvek od vla »

Já bych tak přísný nebyl, pro začátečníka je to rozumný startovací objektiv za málo peněz, něco jako oblíbený lidlskop na vizuál. Určitě je lepší fotit levným objektivem, či dalekohledem, než ničím a čekat na zázrak zbohatnutí. Docela mě o víkendu potěšily fotky z malého achromátu (viz astrofoto). Neustále zde řešíme, že na focení musí být nejméně ED za 7-8 tis. použitý, ale když se chce je vidět, že si lze udělat radost i daleko levněji a rozhodně jsou uváděné výsledky zajímavé a snad i inspirační pro ty, co na lepší kvalitu momentálně nemají. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18570
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Fotoobjektivy pro astrofoto

#88

Příspěvek od MMys »

Ale mě tohle připadá až moooc červený, kolem těch hvězd. Díval ses na to ? Sonnar je ve srovnání s tím vpohodě (mám 135-ku). Při představě, co to vyvede po modifikaci... To bych snad ten foťák zatím nemodifikoval.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5657
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Fotoobjektivy pro astrofoto

#89

Příspěvek od vla »

Kdysi jsem ho měl, udělal pár fotek a vyřadil z používání přesně pro červené okolí hvězd, ale někdy holt člověk musí z nejrůznějších důvodů snížit nároky. Modifikace to samozřejmě ještě zhorší.  :) Sonar 135 je vyjímečný, 200/2,8 jsem měl a byl taky dobrý, jen váha a nemožnost objímky mi vadily. 180 a 300 byly podstatně horší.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
elessar
Příspěvky: 188
Registrován: 07. 12. 2006, 04:18

Fotoobjektivy pro astrofoto

#90

Příspěvek od elessar »

- jj asi tak, je v tom hlavne cena a to ze som zaciatocnik... v podstate len skusam nieco cvakat. Kupit za 300+ eciek nieco co bude fotit len hviezdy by mi zatial asi nepreslo :D, zvlast ked by vysledky bez montaze boli nic moc... to uz radsej kupim komakorektor na 250/1200
- ktory s tych 135mm sonnarov je vynimocny? (4;3.5;2.8)?

PS: zatial fotim cez Tamron 17-50/2.8 a rusky Jupiter 21M 200mm F4.0 (za 55eur).
Na dlhsie expozicie pouzivam nepointovany dreveny paralakticky stolcek pohanany rukou, srobovacim mikrometrom a metronomom z mobilu :D.
Dobson: SW 254/1200; Trieder: Kowa BDII 6,5x32mm; okuláre: Nagler 9mm, 16mm, Morpheus 4.5-6.5-12.5, TV plossl 32mm, Scopos 30mm, Vixen HR 3.4mm; Barlow: TV2x; ES komakorektor; SQM; filtre: CLS, UHC, OIII, HBeta
Odpovědět