vybírám první dalekohled

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

vybírám první dalekohled

#76

Příspěvek od brz »

chcem vsetkym podakovat za prispevky, tento tyzden som si v Supre zadovazil mini Dobsona 130/650 f/5.

Kus, ktory mam, je uz modifikovany a ma clonu oproti okularu na potlacenie parazitneho svetla.

Moje postrehy som uz pisal sem http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1251623601
pre tych co sa rozhoduju, nech maju dalsie info.

Este s nim budem pozerat hore, pretoze zatial som stihol len vycentrovat hladacik. Budovy boli hore zipsom, ale obraz bol pekny a ostry.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3308
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

vybírám první dalekohled

#77

Příspěvek od Regulus »

Diskutovalo se tu o použitelnosti malokuka na denní forcení, tady je ukázka, nemyslím že by to bylo zas až tak nepoužitelné, pokud chce dotyčný dalekohled a zároveň i trochu fotit bez dalších investic. Neupravená fotka se setovým SW super plosselem 25 mm, jen přidržením (bez afokálního držáku), kompakt Canon bez zoomu.

http://www.astro.cz/galerie/d/40721-1/Malokukem.jpg
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3582
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

vybírám první dalekohled

#78

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

No jasně, pokud se bavíme o tom, že člověk má jenom mini kompakt, tak to řešení být může, i když tedy dost neohrabané - ale je pravda, že skutečně extrémně levné. Ovšem jakmile má někdo zrcadlovku (což je docela investice, ve srovnání s malokukem, to uznávám), tak lze mnohem lepší fotky získat i velice levnými objektivy.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 250D a R50, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, Meopta S2 82HD, TAL MT-3S
TomTom
Příspěvky: 589
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Kroměřížsko
Kontaktovat uživatele:

vybírám první dalekohled

#79

Příspěvek od TomTom »

Zdravím všechny příznivce vemíru a astronomie, jsem velký nadšenec a přemýšlím o koupi prvního dalekohledu. Mám jich sice pár vyhlédnutých, ale nejsem si při výběru zrovna nejjistější. Vyhlédl jsem si dalekohledy:
TSC/CEL POWERSEEKER 127/1000
TSC/CEL POWERSEEKER 114/900
130/650mm DOBSON STOLNÍ (CDD)
Má představa o pozorování je asi takováto: Měsíc, Jupiter a jeho měsíce, Saturn [Jupiter a Saturn bych chtěl vidět nikoliv jako tečky, ale i s detaily-nejvíce mi záleží na Saturnovu prstenci]. Lze s těmito dalekohledy vidět i objekty typu Deep Sky? Máte nějaká další doporučení na konkrétní dalekohledy? Finanční představa je kolem 4000 Kč. Prosím o radu. Děkuji moc
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, 15x70, 10x50.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

vybírám první dalekohled

#80

Příspěvek od Artaban »

Tomixew: Vítej na AF. Snad jsi četl info pro začátečníky. Za málo peněz se dá koupit asi jedině Dobson. Ty ostatní na třesoucích se montážích nejsou moc dobrý a většinou maj i menší průměr. Tedy dob. 130/650.
Taky koukní na AF do bazaru nebo si dej inzerát. Lepší by byl dob. 150mm. Jinak 130mm dob. uvidíš Saturn jako kotouček i s prstencem, na Jupiteru asi 3-4 oblačné pásy a na Měsíci hodně kráterů i pohoří. Koukat bude na co a nějaké to jasnější DSO bude taky vidět. Chce to 3 věci. Moc od průměru 130mm nečekat, tmu a číst AF :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
hologram
Příspěvky: 43
Registrován: 25. 07. 2010, 11:43

vybírám první dalekohled

#81

Příspěvek od hologram »

Nojo no. Holt není snadné si vybrat. Já už si nad tím lámu hlavu pár dnů a stejně jsem se k ničemu nedobral. Jisté tedy je že po dovolené půjdu do toho Dobsona 6" nebo 8". Ale pořád chci i nějaký refractor na rychlé použití, když nebude čas na temperování Dobsona a to je kámen úrazu. Pořád nemám vybráno.
SW 114/500, setové okuláry
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5657
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

vybírám první dalekohled

#82

Příspěvek od vla »

U malého dobsona bych to s temperací tak zle neviděl, stačí čtvrt hodinky (prakticky než vše vybalíš a seřídíš) a je to použitelné pro menší zvětšení, na planety dojde až se pokocháš DS. Refraktor taky rád nějakou dobu temperace, Mak či SC spíše delší dobu temperace, ale všechny jdou řekněme po čtvrthodině venku použít na DS objekty. Takže temperaci bych jako důvod vybrání či zavržení neviděl. Rozhodující by mělo být co budeš pozorovat, preference DS co největší průměr, planety kvalita zobrazení, hlavně bar. vada. A další skladnost, převozitelnost. Nepíšeš jaké máš auto, ale jednoznačně musí se vše vejít do kufru, pokud necháš krabici na sedadle může to být naposledy cos ji viděl. Mě z toho jako přenosný do kufru auta vychází již zde zmíněný stolní dobson a pod něj nějaká doma zhotovená bedna jako podstavec, nebo 2" nohy od montáže, pokud nevadí barevná vada refr 120/600 + nějaká montáž. Ale podle toho z čeho vybíráš už bude uvedený refraktor a montáž asi cenově nad limit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 38

vybírám první dalekohled

#83

Příspěvek od Lesák »

Já bych byl pro ten dobsonek. Určitě to bude stabilnější než ty malinké paralaktiky, a s dobrým Barlowem (či krátkým okulárem) bude dobrý i na planety. Navíc pro úplný začátek je mnohem jednodušší pohybovat dalekohledem v azimutálních souřadnicích (např. dobson), než v RA a DE- kde při prvních pozorováních budeš přemýšlet v jaké ose a kam vlastně s dalekohledem pohnout, abys dostal hledaný objekt do zorného pole.
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 614
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 40
Kontaktovat uživatele:

vybírám první dalekohled

#84

Příspěvek od Andrej »

Paralaktika nie je žiadny strašiak. Je to pohoda. Nemusíš sa báť. Ja sám ju mám a som nadmieru spokojný. :)
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 38

vybírám první dalekohled

#85

Příspěvek od Lesák »

Není strašák, bát se jí nemusí- tak sem to nemyslel, (je to ale v úplných začátcích trochu problém, který zmizí po několika hodinách pozorování, rozhodně větším problémem je malá stabilita- hodně se to třepe, a při větších zvětšeních je to takřka nepoužitelné.
Uživatelský avatar
Martinxpv
Příspěvky: 145
Registrován: 20. 08. 2009, 09:55

vybírám první dalekohled

#86

Příspěvek od Martinxpv »

jednoznačně musí se vše vejít do kufruTímhle se řídit tak jsem skončil u triedru. Důležité je aby se mu to do auta vešlo a vešel se tam ještě řidič a nijak ho to při jízdě neohrožovalo.
GSO GSD980 300/1500mm ,NWT 114/900 + EQMON2, 114/500 + AZ.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5657
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

vybírám první dalekohled

#87

Příspěvek od vla »

Když je to o lenosti, tak laskavě nebuď líný a přečti si první příspěvek s požadavky a podmínkami daného uživatele. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
hologram
Příspěvky: 43
Registrován: 25. 07. 2010, 11:43

vybírám první dalekohled

#88

Příspěvek od hologram »

Nemám představu o tom jak je ten Dobson vlastně velký, ale snad se Teleskop Sky-Watcher SKDOB 6" nebo Teleskop Sky-Watcher SKDOB 8" vejde do Citroenu ZX kterým brázdím spokojeně naše tankodromy vládou lživě zvané silnicemi a nebo dokonce dálnicemi.
SW 114/500, setové okuláry
TomTom
Příspěvky: 589
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Kroměřížsko
Kontaktovat uživatele:

vybírám první dalekohled

#89

Příspěvek od TomTom »

Děkuji nejen za rady, ale i za uvítání. Po přečtení všech příspěvků jsem došel k závěru, že si zakoupím Dobson 130/650 mm.
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, 15x70, 10x50.
Uživatelský avatar
Martin Podhola
Příspěvky: 6
Registrován: 02. 08. 2010, 13:12

vybírám první dalekohled

#90

Příspěvek od Martin Podhola »

Dobry den, ahoj vsem,

vzdy jsem mel vztah k astronomii a astrofyzice, ale s pozorovanim nemam zadne zkusenosti, nicmene chtel bych zacit. Mam pouze zakladni znalosti. Rozhodl jsem se poridit svuj prvni dalekohled. Prosim Vas tedy o radu nebo tip pri vyberu.

Moje pozadavky jsou nasledujici:

cena tak do 8 tis.
na prenositelnost nemam nejake zvlastni pozadavky, mam velke auto vaha a rozmer mi tedy nevadi

Chtel bych pozorovat jak planety slunecni soustavy, tak ale i mlhoviny a ostatni drobnejsi objekty (mozna i radeji). Dele si procitam toto forum a z odpovedi jsem pochopil spoustu souvislosti, vetsina lidi vsak preferuje snaze prenositelne a to pro mne podminkou neni.

Me prani by bylo mit moznost je i fotografovat, jsem povolanim fotograf, fototechniku mam spickovou, nicmene toto neni podminkou, protoze vim zde z fora a selskym rozumem je mi jasne, ze technika vhodna k foceni bude dosahovat ceny mych fotoobjektivu a to si ted dovolit nemohu.

Dekuji za vsechny rady a tipy

Martin

Odpovědět