Jupiter 2010/2011
Jupiter 2010/2011
Ano stal se zázrak a celý den je jasno Nápodobně, výraznější SEB a rozdvojený, ty skvrnky jsem až tak moc neviděl ale asi ještě nemám řádně vytemperováno. Taky kuknu za chvilku...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Jupiter 2010/2011
Taky konečně pozoruju a mám první kresbu. Jdu zkusit druhou, ale dám je sem zejtra po doladění. Dnes nestíhám páč jdu na pivko. Docela to újde, seeing průměr vaše pozorování můžu potvrdit.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
Jupiter 2010/2011
Tak jsem včera dal jen jednu kresbu. Pak už to nebylo ono a bylo málo času.
http://artabann.rajce.idnes.cz/Jupiter/#29.1.2011.jpg
Od 16:35 do 16:55 UT
Seeing 5/10
Zvětšení 207x
http://artabann.rajce.idnes.cz/Jupiter/#29.1.2011.jpg
Od 16:35 do 16:55 UT
Seeing 5/10
Zvětšení 207x
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
Jupiter 2010/2011
Jsem už pozorování Jupitera skoro vzdal, včera jsem čekal na soumrak že taky něco načmárám a jak na s.... přitáhla oblačnost, než odtáhla bylo už pozdě.
Na Drahanské vrchovině se držela nízká oblačnost a já jsem na jejím kraji, v noci obloha nebyla uplně čistá takže jsem vzdal i pozorování DSO, navíc se u sousedů narodilo miminko tak se trocha popíjelo.
Na Drahanské vrchovině se držela nízká oblačnost a já jsem na jejím kraji, v noci obloha nebyla uplně čistá takže jsem vzdal i pozorování DSO, navíc se u sousedů narodilo miminko tak se trocha popíjelo.
Dobson SW 250/1200, N 150/750, ED80/600 na AZ-4, TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°, Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°, SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70, UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Jupiter 2010/2011
Dnešní pokus o malůvku.
http://artabann.rajce.idnes.cz/Jupiter/#30.1.2011.jpg
Byl zvláštní seeing 5/10 , kdy se jindy nechytám se zvětšením víc jak 207x, ale dneska jsem klidně mohl mít 275x a bylo hodně podrobností. Asi byla dobrá průzračnost.
Od 16:30 do 16:45 UT
Seeing 5/10
Zvět. 207x
http://artabann.rajce.idnes.cz/Jupiter/#30.1.2011.jpg
Byl zvláštní seeing 5/10 , kdy se jindy nechytám se zvětšením víc jak 207x, ale dneska jsem klidně mohl mít 275x a bylo hodně podrobností. Asi byla dobrá průzračnost.
Od 16:30 do 16:45 UT
Seeing 5/10
Zvět. 207x
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
Jupiter 2010/2011
Pekne kresby, ty dva temne pruhy (predpokladam, ze nove okraje SEB) jsou uz pekne videt. Kreslete a pozorujte i za me, jsem ted na par tydnu mimo Cechy, takze pro me uz asi letosni pozorovani Jupitera skoncilo. Mozna ho jeste nekdy v unoru za soumraku chytnu v rozumne vysce nad obzorem.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Jupiter 2010/2011
Sasa3 dík a budu se snažit něco ještě načmárat, dokud to jde.
Lukemon: Když budeš mít čas, tak to nevzdávej. Za soumraku je Jupík ještě detailní. Únor to ještě asi vydrží. Holt to chce brzo.
Lukemon: Když budeš mít čas, tak to nevzdávej. Za soumraku je Jupík ještě detailní. Únor to ještě asi vydrží. Holt to chce brzo.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
Jupiter 2010/2011
V sobotu 29.1. jsem sledoval jak se Europa schovává za Jupíka.Ve svém dalekohledu jsem Eur.ještě vedle rozeznal v 18:28 hod. skutečně se schvoala cca 18:50hod.Viděl jsem to prvně.Fajn úkaz!
Jupiter 2010/2011
Pokud si chcete porovnat svoje kresby, tak se na Cloudynights objevily za mesic leden tyhle nadherne kresby od uzivatele Rutilus:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... CN-Jan.JPG
Kreslil pres 150mm refraktor f/8.
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... CN-Jan.JPG
Kreslil pres 150mm refraktor f/8.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Jupiter 2010/2011
Ahoj.Ještě nemám žádné kresby pro porovnání ani nemám přes co je vykoukat,ale všiml jsem si absence GRS na všech obrázcích.Projel jsem si ty data a časy v prográmku a na obrázku č.1 a 7 by měly být.Jak jste tu všichni kresliči psali tak je opravdu velmi nevýrazná,když v tak bohatých kresbách na detaily není.Jinak na obrázku č.1 velmi pěkně zachytil měsíček Io a jeho stín. ;)Moc hezké. 
Jupiter 2010/2011
Dnes se udělalo polojasno a hlavně přestal fučet vítr. Hned jsem začal s pozorováním, ale kreslit se dalo o hodinu později. Nejdřív byl seeing snad 1/10 a i pak max. 3/10. Detailů teda málo a je možný, že jich víc už nebude. Snad to není poslední kresba . Možná zapadala GRS, ale takovou duchařinu jsem nekreslil.
http://artabann.rajce.idnes.cz/Jupiter/#06.02.2011.jpg
Od 17:15 do 17:30 UT
Seeing 3/10
Zvět. 165x
http://artabann.rajce.idnes.cz/Jupiter/#06.02.2011.jpg
Od 17:15 do 17:30 UT
Seeing 3/10
Zvět. 165x
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
Jupiter 2010/2011
Tak dnes po setmění Jupiter u mě skoro perfektní! Nadprůměrný seeing, navíc jsem náhodou pozoroval vstup stínu Europy na planetu. O poloze Europy samotné jsem nevěděl ale když jsem ji teď zkontroloval tak si vybavuju že jsem v těch místech něco viděl, hádal jsem to ale na atmosférický útvar. SEB se opravdu začíná vybarvovat, daly se v něm tušit nějaké světlé skvrnky, oproti tomu v NEBu spíš světlejší zářezy. Pak jsem ještě očumoval Měsíc - taky hodně slušný 
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Jupiter 2010/2011
Dnes za soumraku to celkem šlo, něco jsem nakreslil, co se dělo v SEBu jsem nečekal, však uvidíte...
Ted musím dceři nakreslit sněhuláka
.
Ted musím dceři nakreslit sněhuláka
Dobson SW 250/1200, N 150/750, ED80/600 na AZ-4, TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°, Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°, SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70, UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Jupiter 2010/2011
Nenapinej nas. Zitra se vracim domu, tak snad jeste stihnu nejaky ten posledni hezky pohled z tehle opozice.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Jupiter 2010/2011
Čekal jsem až se po západu Slunce rozsvítí na obloze Jupiter, tušil jsem, že právě v této době budu mít největší šanci něco více spatřit, tušil jsem správně.
Z počátku pozorování byl seeing 4/10 a byly chvíle že jsem mohl dát i zv. 200x, na konci pozorování to šlo na 2/10 a byl jsem rád za zv. 150x. Takže na některé detaily jsem neměl dostatek času na prozkoumání, snad by bylo toho na kresbě víc.
Byl jsem překvapen co vše je vidět v SEB, naposledy kdy jsem něco viděl na Jupiteru, asi před měsícem, tak se SEB viditelně změnil.
GRS je pro mě záhada, na kresbě se jí podobá, ale při pozorování mě ten protáhlý vybledlý flek moc GRS nepřipomínal, navíc s tmavím flíčkem. To že tam opravdu GRS je jsem si ověřil až na WinJupos a ten tmavý flíček asi splinul s GRS, dle zatím pořízených fotografií.
Z počátku pozorování byl seeing 4/10 a byly chvíle že jsem mohl dát i zv. 200x, na konci pozorování to šlo na 2/10 a byl jsem rád za zv. 150x. Takže na některé detaily jsem neměl dostatek času na prozkoumání, snad by bylo toho na kresbě víc.
Byl jsem překvapen co vše je vidět v SEB, naposledy kdy jsem něco viděl na Jupiteru, asi před měsícem, tak se SEB viditelně změnil.
GRS je pro mě záhada, na kresbě se jí podobá, ale při pozorování mě ten protáhlý vybledlý flek moc GRS nepřipomínal, navíc s tmavím flíčkem. To že tam opravdu GRS je jsem si ověřil až na WinJupos a ten tmavý flíček asi splinul s GRS, dle zatím pořízených fotografií.
Dobson SW 250/1200, N 150/750, ED80/600 na AZ-4, TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°, Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°, SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70, UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP