Jupiter 2010/2011

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3308
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Jupiter 2010/2011

#706

Příspěvek od Regulus »

Ano stal se zázrak a celý den je jasno Nápodobně, výraznější SEB a rozdvojený, ty skvrnky jsem až tak moc neviděl ale asi ještě nemám řádně vytemperováno. Taky kuknu za chvilku...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Jupiter 2010/2011

#707

Příspěvek od Artaban »

Taky konečně pozoruju a mám první kresbu. Jdu zkusit druhou, ale dám je sem zejtra po doladění. Dnes nestíhám páč jdu na pivko. Docela to újde, seeing průměr vaše pozorování můžu potvrdit.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Jupiter 2010/2011

#708

Příspěvek od Artaban »

Tak jsem včera dal jen jednu kresbu. Pak už to nebylo ono a bylo málo času.

http://artabann.rajce.idnes.cz/Jupiter/#29.1.2011.jpg

Od 16:35 do 16:55 UT
Seeing 5/10
Zvětšení 207x
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 46

Jupiter 2010/2011

#709

Příspěvek od Lukemon »

Jsem už pozorování Jupitera skoro vzdal, včera jsem čekal na soumrak že taky něco načmárám a jak na s.... přitáhla oblačnost, než odtáhla bylo už pozdě.
Na Drahanské vrchovině se držela nízká oblačnost a já jsem na jejím kraji, v noci obloha nebyla uplně čistá takže jsem vzdal i pozorování DSO, navíc se u sousedů narodilo miminko tak se trocha popíjelo.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Jupiter 2010/2011

#710

Příspěvek od Artaban »

Dnešní pokus o malůvku.
http://artabann.rajce.idnes.cz/Jupiter/#30.1.2011.jpg
Byl zvláštní seeing 5/10 , kdy se jindy nechytám se zvětšením víc jak 207x, ale dneska jsem klidně mohl mít 275x a bylo hodně podrobností. Asi byla dobrá průzračnost.

Od 16:30 do 16:45 UT
Seeing 5/10
Zvět. 207x
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4699
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2010/2011

#711

Příspěvek od Sasa3 »

Pekne kresby, ty dva temne pruhy (predpokladam, ze nove okraje SEB) jsou uz pekne videt. Kreslete a pozorujte i za me, jsem ted na par tydnu mimo Cechy, takze pro me uz asi letosni pozorovani Jupitera skoncilo. Mozna ho jeste nekdy v unoru za soumraku chytnu v rozumne vysce nad obzorem.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Jupiter 2010/2011

#712

Příspěvek od Artaban »

Sasa3 dík a budu se snažit něco ještě načmárat, dokud to jde.

Lukemon: Když budeš mít čas, tak to nevzdávej. Za soumraku je Jupík ještě detailní. Únor to ještě asi vydrží. Holt to chce brzo.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
kladik
Příspěvky: 109
Registrován: 04. 05. 2010, 21:07

Jupiter 2010/2011

#713

Příspěvek od kladik »

V sobotu 29.1. jsem sledoval jak se Europa schovává za Jupíka.Ve svém dalekohledu jsem Eur.ještě vedle rozeznal v 18:28 hod. skutečně se schvoala cca 18:50hod.Viděl jsem to prvně.Fajn úkaz!
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4699
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2010/2011

#714

Příspěvek od Sasa3 »

Pokud si chcete porovnat svoje kresby, tak se na Cloudynights objevily za mesic leden tyhle nadherne kresby od uzivatele Rutilus:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... CN-Jan.JPG

Kreslil pres 150mm refraktor f/8.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Jupiter 2010/2011

#715

Příspěvek od seminko3 »

Ahoj.Ještě nemám žádné kresby pro porovnání ani nemám přes co je vykoukat,ale všiml jsem si absence GRS na všech obrázcích.Projel jsem si ty data a časy v prográmku a na obrázku č.1 a 7 by měly být.Jak jste tu všichni kresliči psali tak je opravdu velmi nevýrazná,když v tak bohatých kresbách na detaily není.Jinak na obrázku č.1 velmi pěkně zachytil měsíček Io a jeho stín. ;)Moc hezké. :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Jupiter 2010/2011

#716

Příspěvek od Artaban »

Dnes se udělalo polojasno a hlavně přestal fučet vítr. Hned jsem začal s pozorováním, ale kreslit se dalo o hodinu později. Nejdřív byl seeing snad 1/10 a i pak max. 3/10. Detailů teda málo a je možný, že jich víc už nebude. Snad to není poslední kresba . Možná zapadala GRS, ale takovou duchařinu jsem nekreslil.
http://artabann.rajce.idnes.cz/Jupiter/#06.02.2011.jpg

Od 17:15 do 17:30 UT
Seeing 3/10
Zvět. 165x
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3308
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Jupiter 2010/2011

#717

Příspěvek od Regulus »

Tak dnes po setmění Jupiter u mě skoro perfektní! Nadprůměrný seeing, navíc jsem náhodou pozoroval vstup stínu Europy na planetu. O poloze Europy samotné jsem nevěděl ale když jsem ji teď zkontroloval tak si vybavuju že jsem v těch místech něco viděl, hádal jsem to ale na atmosférický útvar. SEB se opravdu začíná vybarvovat, daly se v něm tušit nějaké světlé skvrnky, oproti tomu v NEBu spíš světlejší zářezy. Pak jsem ještě očumoval Měsíc - taky hodně slušný :o
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 46

Jupiter 2010/2011

#718

Příspěvek od Lukemon »

Dnes za soumraku to celkem šlo, něco jsem nakreslil, co se dělo v SEBu jsem nečekal, však uvidíte...

Ted musím dceři nakreslit sněhuláka :).
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4699
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2010/2011

#719

Příspěvek od Sasa3 »

Nenapinej nas. Zitra se vracim domu, tak snad jeste stihnu nejaky ten posledni hezky pohled z tehle opozice.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 46

Jupiter 2010/2011

#720

Příspěvek od Lukemon »

Čekal jsem až se po západu Slunce rozsvítí na obloze Jupiter, tušil jsem, že právě v této době budu mít největší šanci něco více spatřit, tušil jsem správně.
Z počátku pozorování byl seeing 4/10 a byly chvíle že jsem mohl dát i zv. 200x, na konci pozorování to šlo na 2/10 a byl jsem rád za zv. 150x. Takže na některé detaily jsem neměl dostatek času na prozkoumání, snad by bylo toho na kresbě víc.
Byl jsem překvapen co vše je vidět v SEB, naposledy kdy jsem něco viděl na Jupiteru, asi před měsícem, tak se SEB viditelně změnil.
GRS je pro mě záhada, na kresbě se jí podobá, ale při pozorování mě ten protáhlý vybledlý flek moc GRS nepřipomínal, navíc s tmavím flíčkem. To že tam opravdu GRS je jsem si ověřil až na WinJupos a ten tmavý flíček asi splinul s GRS, dle zatím pořízených fotografií.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Odpovědět