Stránka 48 z 155

Prosím o radu...................

Napsal: 22. 03. 2012, 21:44
od stana85
A s dalekohledem si nic nedělal? Žádné rozebírání, čištění atd.?

Prosím o radu...................

Napsal: 22. 03. 2012, 22:01
od Gaara45
ano cistil som ho bol cely od prachu

Prosím o radu...................

Napsal: 22. 03. 2012, 22:02
od MMys
a jak jsi ho čistil ?

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 06:44
od Gaara45
utierkou a trocha vody

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 07:46
od Regulus
Těžko říct, jestli to nějak souvisí s tím problémem který popisuješ, ale nejlepší čištění je nečistit Nějaké to snítko nevadí...

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 15:24
od MilAN
Pokud na objektivu není nic vidět očima - ani mastnostu, ani totální poškrábání - nebude to souviset . Pokud jsi objektiv rozebíral, může být problém . Napiš alespoň, co jsi vlastně dělal, jak vypadají hvězdy, jak vypadá Měsíc. Z toho, že se ti to nelíbí, nelze přeci nic vydedukovat. Pokud popíšeš problém podrobněji, může to na dálku alespoň o něčem napovědět.

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 16:02
od Gaara45
pozoroval som dnes poobede okolitu prirodu a vsetko vidim ostro.Problem mam s hviezdami pri vetsom zvacseni 90nasobnom.Okolo hviezd vidim akokeby hmlu.

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 16:07
od MilAN
Na tu optiku  to je až až.  Prostě se už začíná projevovat barevná vada a všechny ostatní vady optiky. Při zvětšení 1,5 D  na normální achromat ( předpokládám)  je to normální.
---
PS: nesmíš brát  také moc vážně nějaké příspěvky, které popisují  zvětšení 2D,3 D a podobně. O kvalitě těch obrázků už nikdo nic nenapíše, jen je nadšený z toho "velkého " zvětšení.

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 16:24
od Gaara45
dakujem vsetkym za rady budem pouzivat len to 45nasobne zvacsenie.
Pri tomto zvacseni vidim planety aj hviezdy ostro.

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 18:08
od Artaban
dakujem vsetkym za rady budem pouzivat len to 45nasobne zvacsenie.
Pri tomto zvacseni vidim planety aj hviezdy ostro.   Možná se jedná o nekvalitní objektiv, protože malej průměr achromátu o F15, by měl zvládat zvětšení 1,5D bez větších problémů.
Pokud je objektiv v pořádku, tak jsou ještě další možnosti špatného obrazu.
Jedna možnost je špatná kolimace. Sice to je u dlouhoohniskového refraktoru málo pravděpodobné, ale vyloučit to nelze. Podívej se na jasnější hvězdu, která je vysoko na obloze. Může to být i Polárka, která neuteče ze zorného pole.
Dej velké zvětšení aspoň těch 90x a hvězda by měla vypadat jako malá kulička, kolem které jsou kroužky. Jestli však bude hvězda protažená na jednu stranu, tak je asi špatná kolimace a bude jí třeba seřídit.
Dále je možné, že máš hodně zapatlaný okulár od prstů apod. I tohle dokáže zhoršit kvalitu obrazu. Doporučuju vyčistit Lenspenem.
Pak nezapomínej, že při větším zvětšení, záleží na kvalitě seeingu.
Až bude na nebi Měsíc, tak ho zkus pozorovat větším zvětšením. Jestli bude všechno v pořádku, tak by obraz při 90x měl mít ještě ucházející a použitelnou kvalitu.
Pak dej vědět  co jsi zjistil. Můžeš i SZ.    

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 18:17
od Jiri_Skalsky
Gaara,
měl jsi objektiv rrozdělaný a obě čočky vyndané z tubusu i z objímky?
Psal jsi,že Ti ten objektiv dříve ukazoval.


J.S.

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 18:48
od Gaara45
ano mal som vitiahnute obe sosovky

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 18:52
od Artaban
Malé objektivy se často dělaj tmelené. To znamená, že objektiv je jakoby z jednoho kusu skla. Ten Tvůj se skládá ze dvou kusů, které jsi vyndal z objímky?

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 18:55
od TomTom
Pokud jsou objekty obklopeny jakoby halem ... tak je možnost, že je špatně daná rozptylka - tento problém jsem měl já a byl vyřešen pouhým přehozením ...

Prosím o radu...................

Napsal: 23. 03. 2012, 19:36
od Honza Ebr (honza42)
ano mal som vitiahnute obe sosovky

Tak se hlavne pouč a tohle už nikdy nedělej, neexistuje k tomu žádný rozumný důvod. Pokud máš úpornou potřebu čistit objektiv (třeba u svého příštího dalekohledu :)), nech ho v tubusu.