Prosím o radu...................
Prosím o radu...................
A s dalekohledem si nic nedělal? Žádné rozebírání, čištění atd.?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
- MMys
- Příspěvky: 18573
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Prosím o radu...................
a jak jsi ho čistil ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Prosím o radu...................
Těžko říct, jestli to nějak souvisí s tím problémem který popisuješ, ale nejlepší čištění je nečistit Nějaké to snítko nevadí...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Prosím o radu...................
Pokud na objektivu není nic vidět očima - ani mastnostu, ani totální poškrábání - nebude to souviset . Pokud jsi objektiv rozebíral, může být problém . Napiš alespoň, co jsi vlastně dělal, jak vypadají hvězdy, jak vypadá Měsíc. Z toho, že se ti to nelíbí, nelze přeci nic vydedukovat. Pokud popíšeš problém podrobněji, může to na dálku alespoň o něčem napovědět.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
-
Gaara45
Prosím o radu...................
pozoroval som dnes poobede okolitu prirodu a vsetko vidim ostro.Problem mam s hviezdami pri vetsom zvacseni 90nasobnom.Okolo hviezd vidim akokeby hmlu.
Prosím o radu...................
Na tu optiku to je až až. Prostě se už začíná projevovat barevná vada a všechny ostatní vady optiky. Při zvětšení 1,5 D na normální achromat ( předpokládám) je to normální.
---
PS: nesmíš brát také moc vážně nějaké příspěvky, které popisují zvětšení 2D,3 D a podobně. O kvalitě těch obrázků už nikdo nic nenapíše, jen je nadšený z toho "velkého " zvětšení.
---
PS: nesmíš brát také moc vážně nějaké příspěvky, které popisují zvětšení 2D,3 D a podobně. O kvalitě těch obrázků už nikdo nic nenapíše, jen je nadšený z toho "velkého " zvětšení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
-
Gaara45
Prosím o radu...................
dakujem vsetkym za rady budem pouzivat len to 45nasobne zvacsenie.
Pri tomto zvacseni vidim planety aj hviezdy ostro.
Pri tomto zvacseni vidim planety aj hviezdy ostro.
Prosím o radu...................
dakujem vsetkym za rady budem pouzivat len to 45nasobne zvacsenie.
Pri tomto zvacseni vidim planety aj hviezdy ostro. Možná se jedná o nekvalitní objektiv, protože malej průměr achromátu o F15, by měl zvládat zvětšení 1,5D bez větších problémů.
Pokud je objektiv v pořádku, tak jsou ještě další možnosti špatného obrazu.
Jedna možnost je špatná kolimace. Sice to je u dlouhoohniskového refraktoru málo pravděpodobné, ale vyloučit to nelze. Podívej se na jasnější hvězdu, která je vysoko na obloze. Může to být i Polárka, která neuteče ze zorného pole.
Dej velké zvětšení aspoň těch 90x a hvězda by měla vypadat jako malá kulička, kolem které jsou kroužky. Jestli však bude hvězda protažená na jednu stranu, tak je asi špatná kolimace a bude jí třeba seřídit.
Dále je možné, že máš hodně zapatlaný okulár od prstů apod. I tohle dokáže zhoršit kvalitu obrazu. Doporučuju vyčistit Lenspenem.
Pak nezapomínej, že při větším zvětšení, záleží na kvalitě seeingu.
Až bude na nebi Měsíc, tak ho zkus pozorovat větším zvětšením. Jestli bude všechno v pořádku, tak by obraz při 90x měl mít ještě ucházející a použitelnou kvalitu.
Pak dej vědět co jsi zjistil. Můžeš i SZ.
Pri tomto zvacseni vidim planety aj hviezdy ostro. Možná se jedná o nekvalitní objektiv, protože malej průměr achromátu o F15, by měl zvládat zvětšení 1,5D bez větších problémů.
Pokud je objektiv v pořádku, tak jsou ještě další možnosti špatného obrazu.
Jedna možnost je špatná kolimace. Sice to je u dlouhoohniskového refraktoru málo pravděpodobné, ale vyloučit to nelze. Podívej se na jasnější hvězdu, která je vysoko na obloze. Může to být i Polárka, která neuteče ze zorného pole.
Dej velké zvětšení aspoň těch 90x a hvězda by měla vypadat jako malá kulička, kolem které jsou kroužky. Jestli však bude hvězda protažená na jednu stranu, tak je asi špatná kolimace a bude jí třeba seřídit.
Dále je možné, že máš hodně zapatlaný okulár od prstů apod. I tohle dokáže zhoršit kvalitu obrazu. Doporučuju vyčistit Lenspenem.
Pak nezapomínej, že při větším zvětšení, záleží na kvalitě seeingu.
Až bude na nebi Měsíc, tak ho zkus pozorovat větším zvětšením. Jestli bude všechno v pořádku, tak by obraz při 90x měl mít ještě ucházející a použitelnou kvalitu.
Pak dej vědět co jsi zjistil. Můžeš i SZ.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
- Jiri_Skalsky
- Příspěvky: 527
- Registrován: 21. 06. 2006, 16:08
Prosím o radu...................
Gaara,
měl jsi objektiv rrozdělaný a obě čočky vyndané z tubusu i z objímky?
Psal jsi,že Ti ten objektiv dříve ukazoval.
J.S.
měl jsi objektiv rrozdělaný a obě čočky vyndané z tubusu i z objímky?
Psal jsi,že Ti ten objektiv dříve ukazoval.
J.S.
Prosím o radu...................
Malé objektivy se často dělaj tmelené. To znamená, že objektiv je jakoby z jednoho kusu skla. Ten Tvůj se skládá ze dvou kusů, které jsi vyndal z objímky?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
Prosím o radu...................
Pokud jsou objekty obklopeny jakoby halem ... tak je možnost, že je špatně daná rozptylka - tento problém jsem měl já a byl vyřešen pouhým přehozením ...
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, 15x70, 10x50.
- Honza Ebr (honza42)
- Příspěvky: 3582
- Registrován: 20. 10. 2004, 14:48
Prosím o radu...................
ano mal som vitiahnute obe sosovky
Tak se hlavne pouč a tohle už nikdy nedělej, neexistuje k tomu žádný rozumný důvod. Pokud máš úpornou potřebu čistit objektiv (třeba u svého příštího dalekohledu
), nech ho v tubusu.
Tak se hlavne pouč a tohle už nikdy nedělej, neexistuje k tomu žádný rozumný důvod. Pokud máš úpornou potřebu čistit objektiv (třeba u svého příštího dalekohledu
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 250D a R50, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, Meopta S2 82HD, TAL MT-3S