Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1065
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Prosím o radu...................

#706

Příspěvek od stana85 »

A s dalekohledem si nic nedělal? Žádné rozebírání, čištění atd.?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Gaara45

Prosím o radu...................

#707

Příspěvek od Gaara45 »

ano cistil som ho bol cely od prachu
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18573
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Prosím o radu...................

#708

Příspěvek od MMys »

a jak jsi ho čistil ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Gaara45

Prosím o radu...................

#709

Příspěvek od Gaara45 »

utierkou a trocha vody
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3308
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Prosím o radu...................

#710

Příspěvek od Regulus »

Těžko říct, jestli to nějak souvisí s tím problémem který popisuješ, ale nejlepší čištění je nečistit Nějaké to snítko nevadí...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25296
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Prosím o radu...................

#711

Příspěvek od MilAN »

Pokud na objektivu není nic vidět očima - ani mastnostu, ani totální poškrábání - nebude to souviset . Pokud jsi objektiv rozebíral, může být problém . Napiš alespoň, co jsi vlastně dělal, jak vypadají hvězdy, jak vypadá Měsíc. Z toho, že se ti to nelíbí, nelze přeci nic vydedukovat. Pokud popíšeš problém podrobněji, může to na dálku alespoň o něčem napovědět.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Gaara45

Prosím o radu...................

#712

Příspěvek od Gaara45 »

pozoroval som dnes poobede okolitu prirodu a vsetko vidim ostro.Problem mam s hviezdami pri vetsom zvacseni 90nasobnom.Okolo hviezd vidim akokeby hmlu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25296
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Prosím o radu...................

#713

Příspěvek od MilAN »

Na tu optiku  to je až až.  Prostě se už začíná projevovat barevná vada a všechny ostatní vady optiky. Při zvětšení 1,5 D  na normální achromat ( předpokládám)  je to normální.
---
PS: nesmíš brát  také moc vážně nějaké příspěvky, které popisují  zvětšení 2D,3 D a podobně. O kvalitě těch obrázků už nikdo nic nenapíše, jen je nadšený z toho "velkého " zvětšení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Gaara45

Prosím o radu...................

#714

Příspěvek od Gaara45 »

dakujem vsetkym za rady budem pouzivat len to 45nasobne zvacsenie.
Pri tomto zvacseni vidim planety aj hviezdy ostro.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Prosím o radu...................

#715

Příspěvek od Artaban »

dakujem vsetkym za rady budem pouzivat len to 45nasobne zvacsenie.
Pri tomto zvacseni vidim planety aj hviezdy ostro.   Možná se jedná o nekvalitní objektiv, protože malej průměr achromátu o F15, by měl zvládat zvětšení 1,5D bez větších problémů.
Pokud je objektiv v pořádku, tak jsou ještě další možnosti špatného obrazu.
Jedna možnost je špatná kolimace. Sice to je u dlouhoohniskového refraktoru málo pravděpodobné, ale vyloučit to nelze. Podívej se na jasnější hvězdu, která je vysoko na obloze. Může to být i Polárka, která neuteče ze zorného pole.
Dej velké zvětšení aspoň těch 90x a hvězda by měla vypadat jako malá kulička, kolem které jsou kroužky. Jestli však bude hvězda protažená na jednu stranu, tak je asi špatná kolimace a bude jí třeba seřídit.
Dále je možné, že máš hodně zapatlaný okulár od prstů apod. I tohle dokáže zhoršit kvalitu obrazu. Doporučuju vyčistit Lenspenem.
Pak nezapomínej, že při větším zvětšení, záleží na kvalitě seeingu.
Až bude na nebi Měsíc, tak ho zkus pozorovat větším zvětšením. Jestli bude všechno v pořádku, tak by obraz při 90x měl mít ještě ucházející a použitelnou kvalitu.
Pak dej vědět  co jsi zjistil. Můžeš i SZ.    
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Prosím o radu...................

#716

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Gaara,
měl jsi objektiv rrozdělaný a obě čočky vyndané z tubusu i z objímky?
Psal jsi,že Ti ten objektiv dříve ukazoval.


J.S.
Gaara45

Prosím o radu...................

#717

Příspěvek od Gaara45 »

ano mal som vitiahnute obe sosovky
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7378
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 59

Prosím o radu...................

#718

Příspěvek od Artaban »

Malé objektivy se často dělaj tmelené. To znamená, že objektiv je jakoby z jednoho kusu skla. Ten Tvůj se skládá ze dvou kusů, které jsi vyndal z objímky?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
TomTom
Příspěvky: 589
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Kroměřížsko
Kontaktovat uživatele:

Prosím o radu...................

#719

Příspěvek od TomTom »

Pokud jsou objekty obklopeny jakoby halem ... tak je možnost, že je špatně daná rozptylka - tento problém jsem měl já a byl vyřešen pouhým přehozením ...
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, 15x70, 10x50.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3582
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Prosím o radu...................

#720

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

ano mal som vitiahnute obe sosovky

Tak se hlavne pouč a tohle už nikdy nedělej, neexistuje k tomu žádný rozumný důvod. Pokud máš úpornou potřebu čistit objektiv (třeba u svého příštího dalekohledu :)), nech ho v tubusu.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 250D a R50, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, Meopta S2 82HD, TAL MT-3S
Odpovědět