Povrch Měsíce - detaily

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Povrch Měsíce - detaily

#631

Příspěvek od psmolly »

Ať jsme s fidlerem dělali co jsme dělali, nejde. Ale ono to má svoje kouzlo i s tím "kolečkem". Láďa potvrdí ;D
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3444
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Dražičky
Věk: 66

Povrch Měsíce - detaily

#632

Příspěvek od hamr »

Já myslím, že to trochu přizoomování by mělo tu vinětaci odstranit. Starý Canon 430 mi to nedělal, teď mám nový 710 a ten to kolečko dělá, když ho ale dostanu co nejblíž k okuláru a zazoomuju, kolo roste až zmizí. Zatím jsem teda nefotil (to počasí :-/), ale zkoušel jsem to nasucho doma, protože jsem pro nový foťák musel upravovat afokální držák. Až to vyzkouším venku poreferuju.
Je fakt, že ta vinětace je to, z čeho jsem měl u koupě nového foťáku strach. Vybíral jsem proto pokud možno malý průměr objektivu. Přesto je u té 710 o něco větší než u té 430. Ten doporučovaný Panasonik jsem právě z těchto důvodů nekoupil, i když je tam příjemných těch 60s závěrky a veliký optický zoom, má objektiv hodně veliký a vinětace u afokálního focení bude ještě větší.
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Povrch Měsíce - detaily

#633

Příspěvek od psmolly »

No nejsem zrovna odborník, ale vinětace? Jestli se tomu tak dá vůbec říct. zorné pole ve kterém je objekt je prostě menší, než dokáže zachytit čip foťáku. Vinětace je jakýsi pokles jasnosti v okrajích snímku. Dá se tomu říkat vinětace?
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3444
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Dražičky
Věk: 66

Povrch Měsíce - detaily

#634

Příspěvek od hamr »

Říkám tomu asi blbě (není to vinětace - prostě to kruhové ZP), nicméně ten zoom by měl pomoci ;).
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6266
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Povrch Měsíce - detaily

#635

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ale, veď sa nebudeme teraz chytať za slovíčka ;). Viackrát sa tu ten termín použil, iný ani na toto nepoznám a - najviac to pripomína vignetáciu (extrémnu).
Ako radil hamr - skúste nabudúce dať objektív čo najbližšie k okuláru a hodiť tam maximálny zoom.

edit: Aký okulár bol použitý?
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Povrch Měsíce - detaily

#636

Příspěvek od fidler »

Nejraději používám okulár MEOPTA 25x WA a optický zoom maximálně 6x(podle množství světla). Další digitální zvětšování se mi jeví ke škodě kvality snímku.
To mohu, což občas dělám, zvětšit při úpravě a oříznout.
A v neposlední řadě se mi toto kruhové ZP líbí . Nakonec, když koukám dalekohledem, je to stejné.

P.S. Všem díky za reakce. fidler
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1976
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Povrch Měsíce - detaily

#637

Příspěvek od aquarius »

Pro Fidler: Aristoteles a Eudoxus - pěkný snímek se spoustou podrobností. Nejmenší zachycené krátery mají cca 3 km v průměru.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1976
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Povrch Měsíce - detaily

#638

Příspěvek od aquarius »

9.11.2008  19:18 -19:20 SEČ


Kepler (32 km) + Encke (29 km)
Mozaika 3 snímky.

Škoda, že osvětlení v tomto regionu bylo už ploché
a nezachytily se Rima Milichius a Rimae Maestlin .
Nejmenší kráter v Encke má průměr cca 2,5 km.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6266
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Povrch Měsíce - detaily

#639

Příspěvek od Roman (Rick) »

Luxusný snímok ako vždy  ;).

edit: Ako to vypadá s tou "celomesačnou" mozaikou? :)
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1976
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Povrch Měsíce - detaily

#640

Příspěvek od aquarius »

Pro rick01 : Děkuji.
Na mozaiku celého Měsíce si napřed budu muset pořídit externí HD. :D
I při tak poměrně malém zvětšení bude potřeba ne 100, ale spíš 200 snímků.

9.11.2008


Gassendi (110 km) + Mare Humorum + Rimae Hippalus

Mozaika 6 snímků. Poslední skládanka z památného 9.11. ;D
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6266
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Povrch Měsíce - detaily

#641

Příspěvek od Roman (Rick) »

Krása, pekne tam vidieť tie brázdy. Pekne ostré foto. Inu, nebola by aj verzia vo vyššom rozlíšení, keď je to mozaika? Určite by to bolo "pěkné pokoukání"  :D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Povrch Měsíce - detaily

#642

Příspěvek od MaG »

Aquarie, podmínky dělají své. pamatuji si, že takto pěkné fotky, bez různých rušivých hran a neostrostí jsem od tebe dlouho neviděl. Gratuluju ještě jednou, 9. listopad byl opravdu ten pravý.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3444
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Dražičky
Věk: 66

Povrch Měsíce - detaily

#643

Příspěvek od hamr »

Zřízení nové soutěže na AF - Amatérský astrofotograf měsíce, mě donutilo spáchat moji druhou kresbu, (po snad víc jak před rokem páchané M42). Nemám totiž žádnou čerstvou fotku, kterou bych mohl poslat a historicky prvního kola jsem se zúčastnit chtěl ;). No kresby tam byly zmíněny taky a tak jsem to zkusil. Když nebudu mít nic příště už s klidným svědomím vynechám ;D a zúčastním se až něco slušného mít budu, ale to první kolo je jen jednou ;)!! a nevěřím moc tomu, že o víkendu se to natolik vylepší, abych ještě něco zkusil vyfotit, navíc jeden z adeptů Měsíc je fuč a s planetama to taky není růžové :-/.

Výsledek mého snažení je kombinací ručního nakreslení kontur a vybarvení ve Photoshopu. Zabralo mi to přes 3 hodiny, takže na rok mám od kreslení pokoj!! Obdivuju A.Rukla, který nakreslil celý Měsíc :o!!

RUKOU NAMALOVANÉ KONTURY:



NASKENOVÁNO A VYBARVENO ODSTÍNY ŠEDI VE PHOTOSHOPU (NEJDŘÍV JSEM CHTĚL STÍNOVAT RUČNĚ, ALE PAK JSEM DOSTAL NÁPAD ZKUSIT VYBARVOVÁNÍ VE PHOTOSHOPU A CELKEM SE OSVĚDČILO, ŠLO TO ASI RYCHLEJI NEŽ RŮČO):



NAKONEC JSEM ZKOUŠEL SPOUSTY ÚPRAV S PŘIDÁVÁNÍM ŠUMU, GAUSSOVA ROZOSTŘENÍ APD., ALE NEJVÍC SE MI LÍBILO DÁT TAM JEN "SÉPII" A NECHAT TAK JAK BYLO V ORIGINÁLE:



P.S. Je lepší koukat na monitor tak ze 2m, pak se mi to líbí víc než z blízka :)!
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 50

Povrch Měsíce - detaily

#644

Příspěvek od Prazan »

Tak to mě na duši i oku pohladilo! Díky. Nejdřív jsem chtěl brblat něco o tom, že je škoda, že to není celé ručně, ale co mám co brblat, když je to pěkné a z dálky to opravdu nabírá na plastičnosti. Hezký a neotřelý! :-)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5679
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Povrch Měsíce - detaily

#645

Příspěvek od Konihlav »

Ludku timhle vytvorem jsi urcite nekolik lidi od astrofotografie odradil. Tohle videt, tak hazi fotoaparat z okna ;D a jdou si koupit pastelky ;D
Odpovědět