Polární záře

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1688
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární záře

#601

Příspěvek od Zbych »

Zkontrolujte si celooblohovky - noc z 2./3. června. Tuto noc jsem vyhlížel a vyhlížel... Žel jen fotograficky, jinak to byla spíš duchařina, přání. Jednou se objevil sloup, ale než foťák dokončil expozici na jiném místě, tak sloup za cca 20 s zmizel. Něco mám patrné v mezerách husté oblačnosti už kolem 23 hodiny, tyto snímky jsou snímané cca před 1:30 hod.

zare3.6.25.jpg
zare3.6.25.jpg (335.71 KiB) Zobrazeno 3071 x
zare3.6.25d.jpg
zare3.6.25d.jpg (267.2 KiB) Zobrazeno 3071 x
zare3.6.25c.jpg
zare3.6.25c.jpg (322.85 KiB) Zobrazeno 3071 x
zare3.6.25b.jpg
zare3.6.25b.jpg (285.64 KiB) Zobrazeno 3071 x
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 1375
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Polární záře

#602

Příspěvek od Stanislavxyz »

Tak nakonec, zdá se, aurora byla: http://ukazy.astro.cz/prirustky.php?Id=10988 Pochopitelně o půl druhé, zatím co já jsem to zabalil před jednou! To už sice rychlost slunečního větru byla delší čas zvýšená, ale polarita dolů nešla a já musel ráno vstávat... I magnetometr v Scheggerottu reagoval, ale naposledy, když jsem ho kontroloval (cca půl jedné), byly výkyvy malé.

Pozoroval někdo něco?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
kuceraz
Příspěvky: 891
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíč
Věk: 30

Re: Polární záře

#603

Příspěvek od kuceraz »

Očima jsem to semtam zkusil až do cca 3:30 a neviděl jsem nic
ES 16" | GSO 10" | Omegon Nightstar 25x100 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2530
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární záře

#604

Příspěvek od juh »

Žiaľ, tentokrát mal oblak plazmy, ktorý dorazil k Zemi, nesprávnu orientáciu magnetického poľa pre vznik polárnej žiary už od začiatku (pre možnosť jej pozorovania z našich zemepisných šírok). Na webových kamerách je vidieť výraznejšia žiara len v čase približne mezdi 1:20 - 1:30 SELČ. Ja som to sledoval približne do 0:30, potom sa natiahla nejaká oblačnosť, tak som šiel radšej spať.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 4061
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Polární záře

#605

Příspěvek od Vabra »

Pred pul hodinou slaba cervenofialova polarni zare nad severem... v mem pripade nad Krkonosi... z mobilu neumim prilozit fotky...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární záře

#606

Příspěvek od MaG »

Jo tak tenhle bonus k pozorování komety mi naštěstí taky vyšel. Bylo to prostě neuvěřitelné. Obloha v jednu chvíli vlevo od Ještědu zřetelně zčervenala, na fotkách pruhy a pak zablikala chvílemi i zelená, okem jen jako světle bílá, ale teda fakt na doslova desítky sekund. Dobře to ukazují zrychlené timelapse. Video pčes 135mm objektiv je subexpozicemi 2,5s a 12fps a video 24mm objektivem je 15fps a subexpozice jen 2s. I tak je vidět změny mezi jednotlivýcmi snímky, bylo to velmi dynamické a opět se potvrdily dvě věci - 1) při tomto maximu jsou vidět okem záře i při Kp indexu kolem 5 a že polární záři je ideální fotit velmi krátkými časy, pokud technika dovolí. Více v článku:
https://udalosti.astro.cz/2025/10/snovy ... arni-zari/

timelapse 135 mm ke stažení

timelapse 24 mm ke stažení

Obrázek
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
James86
Příspěvky: 42
Registrován: 03. 08. 2021, 21:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Polární záře

#607

Příspěvek od James86 »

Taky se mi poštěstilo při focení komety na Jizerce...
Olympus em-1 III, 12mm (FF 24mm), f 2,8, ISO 1600, 15s, čas 21:39 hod:
PA180144.jpg
PA180144.jpg (725.81 KiB) Zobrazeno 2016 x
Ještě jedna Olympusem, čas cca 21:53 hod, panorama z 5 fotek na výšku:
PA180186_Panorama.jpg
PA180186_Panorama.jpg (975.08 KiB) Zobrazeno 2016 x
A pak první zkouška modifikovaného Canon 6D + Samyang 24mm, f 1,4, ISO 3200, 10s, čas 21:53 hod:
IMG_0031.jpg
IMG_0031.jpg (841.14 KiB) Zobrazeno 2016 x
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2530
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární záře

#608

Příspěvek od juh »

Ten jasný oblúk siahajúci k hornej časti obrázku je SAR arc. Akurát to dnes popisujú na titulke Spaceweather Massive SAR arc sighted. Sledoval som to na jednej online kamere a ten oblúk tam bol v určitom čase neprehliadnuteľný.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1688
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární záře

#609

Příspěvek od Zbych »

Velice slabě jsem SAR viděl na MHV, mám ho na fotkách, tak snad se dostanu brzo k zpracování.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 1375
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Polární záře

#610

Příspěvek od Stanislavxyz »

Teda, ten SAR arc. je parádní! A jestli byl vidět i prostým okem, tak to je něco! Já jsem v sobotu "chytal" kometu (vlastně dvě), dokonce na celkem slušném místě v horách, ale kolem půl deváté se nasunula spousta nízké oblačnosti a pořád foukal silný (a studený!) vítr ze severu, tedy jsem se vydal domů a polární záři propásl... Tak díky alespoň za ty vaše fotky.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2530
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární záře

#611

Příspěvek od juh »

Dovolím si vložiť jeden obrázok z online kamery, na ktorom pekne vidieť, ako tento úkaz prebiehal v čase približne medzi 21:30 až 22:30 SELČ. Vo vyšších výškach nad S obzorom bol pozorovateľný SAR oblúk a v jeho vnútri sa v nižších výškach nad S obzorom vytvárali vertikálne stĺpy polárnej žiary.
Přílohy
vlcsnap-2025-10-18-21h42m51s.jpg
vlcsnap-2025-10-18-21h42m51s.jpg (102.43 KiB) Zobrazeno 1911 x
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární záře

#612

Příspěvek od MaG »

Na Jizerce to musela být paráda. Já jsem raději hory kvůli rozpouštění oblačnosti a výhledu na sever i na jih vynechal, ale musela to být krása. SAR jsem neviděl okem ani tentokrát ani na Jizerce 12. 8. při ještě jasnější záři. Zato si ho vybavuji při záři na podzim 10/11. 10. 2024. Každopádně už jsem pomalu ani nedoufal, že letos ještě polární záři uvidím, když vezmu jak se nakonec vyvinula aktivita Slunce..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2530
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární záře

#613

Příspěvek od juh »

K vzniknutému SAR oblúku z noci 18.10.2025 vyšiel na The Watchers článok s titulkom Earth’s electrical rings released rare energy leak during recent G2 geomagnetic storm

... Moderate geomagnetic storm on October 18, 2025, produced an extremely bright red SAR arc visible from the United States to northern Europe ... Jeff Baumgardner ... estimated the arc was 10 to 30 times brighter than a G2 storm would normally produce ...

... Mierna geomagnetická búrka z 18. októbra 2025 vytvorila extrémne jasný červený SAR oblúk viditeľný od Spojených štátov až po severnú Európu ... Jeff Baumgardner ... odhadol, že oblúk bol 10 až 30 krát jasnejší, ako by mala bežne vytvoriť búrka G2 ...
James86
Příspěvky: 42
Registrován: 03. 08. 2021, 21:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Polární záře

#614

Příspěvek od James86 »

Jo jo, na Jizerce super, až na tu zimu :). Ještě dám jednu fotku (panorama z 5 fotek) z Canona, kde jsem se snažil víc poladit barvy, ale nějak s tím postprocesem u modifikovaného foťáku bojuju...
IMG_0054_Panorama.jpg
IMG_0054_Panorama.jpg (536.84 KiB) Zobrazeno 1643 x
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2530
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární záře

#615

Příspěvek od juh »

Aktualne online kamera Madarsko
Přílohy
Predikaloszek 2025-11-12 024741.jpg
Predikaloszek 2025-11-12 024741.jpg (145.21 KiB) Zobrazeno 1073 x
Odpovědět