Tip na digifoto + první foto

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Tip na digifoto + první foto

#61

Příspěvek od T.o.m »

OK díky - psali, že mají posledních 30ks - zítra jdu do prodejny a sám jsem zvědav, jestli budu o 7600Kč lehčí nebo ne... :clown:
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na digifoto + první foto

#62

Příspěvek od alda »

Napiš, jak jsi pořídil.  ;)
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Tip na digifoto + první foto

#63

Příspěvek od T.o.m »

Tak je můj účet o 7590Kč lehčí - přímo se vznáší :pimp2:
Až jej vyzkouším, dám vědět, jak jsem spokojen. Ovládání se zdá velice uživatelsky orientované ;D = zdá se docela snadné.

Všem mockrát děkuji za pomoc při výběru, tipy, rady, ale běda vám, jak se mi to nebude líbit ;D ;D ;D :rotflmao: :rotflmao:

Tom :hi:
( ::) pokus o vtip)
---------
maximální spokojenost - tímto všem děkuji za pomoc při výběru a rady a tipy - za ty peníze to umí vše co potřebuju jak pro fotografickou tvorku tak pro astrofoto...poměr výkonu ku ceně skvělý!
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Tip na digifoto + první foto

#64

Příspěvek od robokop »

Ahoj lidickove
Pred chvili jsem mluvil s kamosem
pry dela nejake upravy firmware fotaku od olympusu
zajimalo by mne jake olympusacke levne modely jsou u nas nejrozsirenejsi
kdyby se s tim svezlo par lidi tak by stalo za to udelat par modifikaci v tom firmware pro delsi expozice a jine dalsi drobne korekce
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Tip na digifoto + první foto

#65

Příspěvek od MMys »

Nedělej si velké iluze. U těch levných foťáků limituje maximální dobu expozice právě snímač a elektronické obvody pro zpracování signálu (hlavně jejich šum) a maximální expozice, kterou foťák zvládá, bývá obvykle také maximální expozicí, u které je obraz ještě jakž, takž koukatelný (teda alespoň u všech Olympusů, co já nebo kamarádi mají to při maximálních časech (třeba 16 nebo 32sec) už bylo dost hrozné. Takže změnou firmware nic nevyřešíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Tip na digifoto + první foto

#66

Příspěvek od T.o.m »

to Hadra: pěkné snímky; měl bych připomínku jen té umělecké tvorbě - zkus příště zabrat více oblohy, aby půlky snímku netvořil černý horizont... (nebo to lze jednoduše dole oříznout ;)
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Tip na digifoto + první foto

#67

Příspěvek od Hadra »

:hi:, tak stranky jedou, casem tam prihodim neco dalsiho s jasnejsim zamerem, diky za pozitivni ohlas :D, potešilo, i kdyz mi je jasne, ze ....fotim 15 let na "analog" s tim umenim to nebylo mysleno tak vazne :D. Mejte se dobre, i Ty t.o.m. e, a at se vam vsem dari. dan
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na digifoto + první foto

#68

Příspěvek od MaG »

To už bych radši doporučil Žitavu... pro ty co to maj kousek, jako my na severu je to zlatý důl :-)
www.fischer-bernard.com
(cena ty Z2je tedy v tom Obch. domě zajímavě nízká)

Jinak na www.obchodnidum.cz mivaj dobre ceny. Koupil jsem od nich pračku o 2,5 tis. levněji než mi ji nabízeli kdekoli jinde. Lednici o 1,5 tis. levněji :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Tip na digifoto + první foto

#69

Příspěvek od T.o.m »

to Hadra:
Jasně, každý příspěvek ve formě webovek týkající se astronomie je supr počinem...tak ať se ti daří.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Tip na digifoto + první foto

#70

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal: To už bych radši doporučil Žitavu... pro ty co to maj kousek, jako my na severu je to zlatý důl :-)
www.fischer-bernard.com

Nemusíte jezdit - dobírka= 150,-Kč, přímý prodej v Žitavě = 200Kč !!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Tip na digifoto + první foto

#71

Příspěvek od Tomkk »

Nemáte někdo tabulku, jak se mění zisk jednotlivých barev, když se na digifoto nastaví světelné podmínky slunečno, zamračeno, žárovka, zářivka, H zářivka?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Tip na digifoto + první foto

#72

Příspěvek od MMys »

Tak na tohle ti kromě výrobce neodpoví asi nikdo, neboť takovéhle věci jsou ukryty ve firmware foťáku a nikdo se tím chlubit nebude.

Pokud tě to přesto zajímá, jediná schůdná možnost je zjistit to experimentálně, ale nevím, k čemu by ti to bylo. Na astrofoto je stejně prakticky nutné používat RAW formát, kde to nehraje roli. Pokud jde o levnější foťák, který ho nemá, tak je dobré používat nastavení pro denní světlo. Pak vycházejí objekty (Měsíc, planety, Slunce) docela věrně. Prostě to musíš vyzkoušet.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na digifoto + první foto

#73

Příspěvek od MaG »

Nemáte někdo tabulku, jak se mění zisk jednotlivých barev, když se na digifoto nastaví světelné podmínky slunečno, zamračeno, žárovka, zářivka, H zářivka?
Na Olympus C760 i Canon A70 mi nejlépe vycházelo nastavení "slunečno" tedy denní světlo, takže potvrzuji slova MMyse. Jinak je dobré zkusit vše. Mě se líbil i černobílý režim Sépia :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Tip na digifoto + první foto

#74

Příspěvek od Tomkk »

Ptal jsem se proto, že se pokouším Canonem A40 fotit jasnější deepsky (samozřejmě, že se na to vůbec nehodí, ale nic lepšího nemám v nejbližší době asi mít nebudu. Má vysoký šum, daný hlavně čipem a myslím, že i převodníkem.) Má uložení pouze JPG. Převodník 10bit.
Někde jsem se dočet, že např. pro zářivku foťák přidá cca 180 % modré. Někdo tím na netu vysvětloval vysoký šum i při nastavení ISO 200. Jasně, že to nezvyšuje zisk zesilovače, ale jen to násobí. Mohl bych tak snad získat v jedné barvě nějaký ten bit, který jinak nepřekročí úroveň nejnižšího bitu JPEgu. Nějaké pokusy mám na stránkách.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Tip na digifoto + první foto

#75

Příspěvek od MMys »

Tome,
Já si myslím, že je to (bohužel) marná snaha. Jak se říká: Kde nic není ani :devil: nebere.

Prostě citlivost a parametry celého řetězce snímač - převodník - obrazový procesor na deep-sky foto nejsou u tohoto fotoaparátu vhodné, a žádným zpracováním s tím prostě nic nenaděláš. To je holt realita.

Jestli Ti můžu doporučit, pokud opravdu chceš začít dělat astrofoto, přeorientuj se zpočátku na film, i za cenu delší "doby odezvy". Pokud si nemůžeš momentálně dovolit pořádný digitální foťák, tak tahhle cesta pořád dává výborné výsledky, a je to i dobrá škola. Ceny digiťáků budou klesat, a jejich parametry zlepšovat, takže si jich ještě užiješ dost.

Navíc dnes je již celkem bezproblémové i vyvolání na počkání, takže to není tak kritické. Já osobně jsem vždycky nedočkavě vezl film do labu pokud možno druhý den ráno A za chvíli měl v ruce výsledky.  Pokud budeš navštěvovat pořád jeden vybraný lab, začnou tam být zachvíli zvědaví, uvidí i Tvůj pokrok, a když budeš sdílný Ty, budou se snažit vyjít vstříc. To je osobní zkušenost. Já jsem se během pár roků dopracoval do stadia, kdy mě zdraví, jen se obejvím ve dveřích, fotky 20x30 mi dělají na počkání, s možností osobní kontroly a interaktivních zásahů do nastavení "mašiny" při zkoušení na menší formát, a fotky mám  při tom za cenu obvyklou do dvou dnů a podobně.

Prostě film ještě nepatří v téhle oblasti úplně do starého železa, byť i zde se mu čas začíná evidentně nachylovat. Takže si kup nějaký z těch pár ještě vhodných filmů, pěkně natáhni expozici na několik desítek minut, a uvidiš, jaká nádhera se ukáže.

A nezapomeň, celé je to o trpělivosti, systematičnosti a preciznosti.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět