Mars 2007

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
basshunter
Příspěvky: 137
Registrován: 22. 10. 2007, 15:17

Mars 2007

#61

Příspěvek od basshunter »

Moc se ti ten snímeček povedl. :)
Bresser R70/700, Soligor 10X50
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 885
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 46

Mars 2007

#62

Příspěvek od Miloš Žák »

Datum zakrytu Marsu Mesicem se blizi, proto bych se rad zeptal, zda se najde nekdo, kdo by jel pozorovat nekam, kde bude mit "jistotu", ze bude jasno.
Jako rozeny pesimista se po porovnani predpovedi pocasi se skutecnym stavem na obloze domnivam, ze nasim meteorologum se neda verit a nerad bych tento vzacny ukaz propasl :).
Jel by nekdo napr. do rakouskych Alp? Nebo je neco bliz, co bude dost vysoko? :-)
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mars 2007

#63

Příspěvek od MaG »

Zakov napsal: Datum zakrytu Marsu Mesicem se blizi, proto bych se rad zeptal, zda se najde nekdo, kdo by jel pozorovat nekam, kde bude mit "jistotu", ze bude jasno.
Jako rozeny pesimista se po porovnani predpovedi pocasi se skutecnym stavem na obloze domnivam, ze nasim meteorologum se neda verit a nerad bych tento vzacny ukaz propasl :).
Jel by nekdo napr. do rakouskych Alp? Nebo je neco bliz, co bude dost vysoko? :-)Předpověď mi zatím připadá ještě dost daleko, ale jestli padnou inverze, sleduj dění v horských oblastech ČR (Šumava, Krkonoše, Jeseníky) na webkameře a NOAA, podle mně by stačilo tam.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2081
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 49

Mars 2007

#64

Příspěvek od Kami »

 Včerejší Mars během Minisetkání na Polomu.



 NCN310 , 17:53UT ,Minolta Z1,  seing 3/10
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, KC200/2000, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Mars 2007

#65

Příspěvek od Habl »

Velmi zdařilý snímek Marsu a poměrně příhodný seeing. Máš k tomu časový údaj snímku ?

Habl

P.S. - již jsem si to zjistil u sousedů: (17.53 UT) lze dobře identifikovat útvary Niliacus, M.Acidalium na sev. polokouli a M.Eryhraeum a Auroae na již. polokouli.

H.
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Mars 2007

#66

Příspěvek od SKLP »

Kamile moc pěkný snímek!!!! Tady je znát průměr!!! Porovnej si snímky z N170 a současný NCN310, rozdíl na první pohled. To až jedné noci se vzduch nezachvěje a Mars bude jak přikovaný, to bude fotka!!!
Jinak lze na snímku spatřit kromě výrazných alb. utvarů i slabé albedové útvary ... nemám momentálně u sebe simulátor, takže odhadovat nebudu, ale jsou opravdu hezky vidět.
Petr
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 885
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 46

Mars 2007

#67

Příspěvek od Miloš Žák »

Kami: Velmi povedeny snimek!
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2081
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 49

Mars 2007

#68

Příspěvek od Kami »

SKLP napsal: Kamile moc pěkný snímek!!!! Tady je znát průměr!!! Porovnej si snímky z N170 a současný NCN310, rozdíl na první pohled. To až jedné noci se vzduch nezachvěje a Mars bude jak přikovaný, to bude fotka!!!
Jinak lze na snímku spatřit kromě výrazných alb. utvarů i slabé albedové útvary ... nemám momentálně u sebe simulátor, takže odhadovat nebudu, ale jsou opravdu hezky vidět.
Petr
Dokonalý seing,dokonale vytemperovaná optika a člověka to posadí na zadek. Před 14 dny byl Saturn přes Cassegrain špica. Však si to jednou zkusíš na i vlastní oči. ;D
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, KC200/2000, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Mars 2007

#69

Příspěvek od Libor »

Zakov napsal: Datum zakrytu Marsu Mesicem se blizi, proto bych se rad zeptal, zda se najde nekdo, kdo by jel pozorovat nekam, kde bude mit "jistotu", ze bude jasno.
Jako rozeny pesimista se po porovnani predpovedi pocasi se skutecnym stavem na obloze domnivam, ze nasim meteorologum se neda verit a nerad bych tento vzacny ukaz propasl :).
Jel by nekdo napr. do rakouskych Alp? Nebo je neco bliz, co bude dost vysoko? :-)Ty Alpy me neprijde jako moc stastny napad. Za inverze tam sice bude jasno, ale k zakrytu Marsu nedojde. Hranice tecneho zakrytu prochazi jen nekolik desitek km jihozapadne od Sumavy a pokracuje JV smerem, cca stredem Rakouska. Velmi zajimave by ale bylo najit si stanoviste na hranici tecneho zakrytu.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1482
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Mars 2007

#70

Příspěvek od Achernar »

Mars dle meho vcerejsiho pozorovani. Refraktor 140/1200, zvetseni 240x, zluty filtr. Chvili po pulnoci, cili vlastne uz dnes. Pozorovano v Radotine, klid vzduchu podprumerny, chvilemi slusny. na scanu to ovsem vypada hur nez v mem sesite, co se ale da delat
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
SpaceMan
Příspěvky: 283
Registrován: 09. 10. 2006, 15:31

Mars 2007

#71

Příspěvek od SpaceMan »

To Achernar:

Ked mas takyto stroj (refraktor 140), skoda ze tam za okular "nepichnes" nejaku WEB-ku. Celkom rad by som si pozrel vysledok ...
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1482
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Mars 2007

#72

Příspěvek od Achernar »

to vis, me na tyhle novoty neuzije...
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 885
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 46

Mars 2007

#73

Příspěvek od Miloš Žák »

Libor napsal:
Ty Alpy me neprijde jako moc stastny napad. Za inverze tam sice bude jasno, ale k zakrytu Marsu nedojde. Hranice tecneho zakrytu prochazi jen nekolik desitek km jihozapadne od Sumavy a pokracuje JV smerem, cca stredem Rakouska. Velmi zajimave by ale bylo najit si stanoviste na hranici tecneho zakrytu.
Sakrys, to mi nedocvaklo :). Tak se poohlednu po nejakem ceskem kopecku. Mate nekdo tip na kopec, kde bude pri inverzi jasno a bude do asi 200km od Havl. Brodu :D?
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Mars 2007

#74

Příspěvek od MaG »

No to už máš skoro kamkoliv. Sleduj vývoj počasí, sleduj snímky NOAA a pak jeď.. nejblíž máš Orlický hory, Jeseníky, případně Novohradský hory, vše nad 100 km Spíš myslím, že při inverzi se ti vyjasní v inkriminované noci i někde blíž.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 45

Mars 2007

#75

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Dneska rikali na CT1, ze inverze konci ve vysce 600-700m. MilANuv odkaz na aerologicky vystup to potvrzuje.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Odpovědět