Stránka 5 z 33

ISS a objekty na obloze

Napsal: 15. 08. 2007, 14:47
od Jakub
Viděl sem přesně to co náčelník a s tátou jsme se divili co to je. Nejdříve jsem si také myslel, že fotím letadlo, což by v tuto dobu u nás nebyl problém, neb při používání RWY31 mám přistávací koridor ve stejném místě, ale tichý let bez blikání, přesná trasa i čas dle předpovědi a zmizení u Altairu mě přesvědčilo, že jsem fotil opravdu ISS. cca 5 - 10 minut před přeletem byla u nás vysoká oblačnost, která se rozpustila. Tak snad že by ona? Jinak nesmělý pokus o zdokumentování tohoto průletu najdete tady http://www.fotokencl.com/astro/iridia/iss/iss.htm.
Prosím o shovívavost - vpravo lampa, vlevo lampa a čas na výjezd za město nějak nebyl

ISS a objekty na obloze

Napsal: 15. 08. 2007, 17:52
od MaG
Také jsem toto viděl, především po průletu kolem Arctura, když byla vysoko na nebi. Přisuzoval jsem to vysokému oblaku nebo kondenzační stopě letadla, která je osvětlena hodně jasnou ISS. Ke konci letu tam ale nic takového vidět už nebylo a není to ani na fotce, kterou jsem při přeletu pořídil. Na fotce není ani stopa po vysoké oblačnosti v těch místech ale kus níže k obzoru nějaká byla, takže to vidím na tu oblačnost.

ISS a objekty na obloze

Napsal: 15. 08. 2007, 18:06
od nacelnik
U mě to bylo viditelné po celou dobu letu. Když se objevila nad západním obzorem, tak jsem si říkal, že je tam nějaký mrak a osvětluje ho a vyletí z něj, ale pořád se ta osvětlená oblast sunula před ISS.
Viditelně jsem žádný zákal oblohy nepozoroval, naopak bych řekl, že byly spíš lepší pozorovací podmínky.
Tak nevím...třeba spláchli záchod. ;-)

ISS a objekty na obloze

Napsal: 15. 08. 2007, 21:55
od MilAN
to : nacelnik :Určitě, vzhledem k  uváděným úhlovým rozměrům, můžeš vyloučit   tu první verzi - oblak o rozměrech cca 70 km.

Tenhle přelet jsem pozoroval refraktorem ED80/600 a kromě toho, že mě ISS dost oslňovala, nic zvláštního nebylo vidět.

ISS a objekty na obloze

Napsal: 03. 09. 2007, 06:17
od digiart
MaG napsal: V poslední době se nám to množí. Info o přeletech ISS přes disk Měsíce, nebo poblíž Jupiteru, Saturnu...

Je to jeden z okamžiků, kdy může člověk snadno na ni zamířit teleskop a zkusit ji "trackovat" a vidět tak na té "hvězdičce" že to je vlastně něco strukturovaného.

Podívejte se na Spaceweather.com, je tam komentář k jedný fotce, kterou dávám pod odkazem ... no comment že?

http://spaceweather.com/swpod2004/06apr04/Edelmann1.gif

P.S. jednou jsme takhle na chvíli dokázali ve dvojici pozorovat. Jeden mířil teleskop přes hledáček a druhý se koukal do okuláru, to bylo poprvé, co jsem viděl ISS jako plošku neurčitého tvaru, velkou asi jako Jupiter...Jsem taky z Jablonce nad Nisou a bydlím v Pasekách sleduji ISS už delší dobu a používám program Orbitron kde jsou vidět po konfikuraci přelety různých satelitů i ISS a je vidět i přesnou pozici tento program používá i NASA.

ISS a objekty na obloze

Napsal: 16. 11. 2007, 14:14
od Jakub
Dnes ráno, kolem 6:45 - 6:50 nádherný přelet ISS přes celou oblohu. Na světlé obloze byl už jen Mars, Saturn a Venuše a kolem nich se protahovalo ISS dosahující jasu Venuše. Zahlédl jsem to náhodou, když sem lelkoval u tankování benzínu :D

ISS a objekty na obloze

Napsal: 21. 11. 2007, 01:33
od Typek
Včera když sem se byl podívat na měsíc jsem si všiml nečeho o čem jsem byl přesvědčen že je to stylem přeletu ISS..
Protože i při mesící byla poměrně jasná doma sem je jen ze zajímavosti chtěl podívat na její magnitudu.. ale co vidím nic nevidím.. 19.11 přelet pouze v 6:21 ráno...???

Nevím co to mohlo být ale mohlo to být někdy kolem 21:30 - 21:45 možná minutka sem minutka tam protože sem tomu nevěnoval pozornost jako něčemu zvláštnímu.. přece jen sem si byl 100% jistý že jde o ISS 8)

Dráha byla zhruba Pegas - Andromeda - Algol(Per) - Auriga

ISS a objekty na obloze

Napsal: 21. 11. 2007, 02:06
od MaG
ISS o jistě nebyla, příště pro určení takové družice je klíčový co nejpřesněji ten čas. Pak se to dobře dohledává na Calsky.com, samozřejmě lepší je i přesnější poloha vůči konkrétním hvězdám, než jen souhvězdí. Ber to tak, že sis to užil, ale těžko dohledáme "viníka" :)

ISS a objekty na obloze

Napsal: 25. 11. 2007, 01:54
od Typek
Já vím že popis je chabý ale co se dá dělat když tomu nevěnuješ až tak velkou pozornost :)
Na Calsky.com se moc neorientuji ale myslím že v té době tam zase tak moc satelitů jasnosti jako ISS tedy oko -2m nebude.... leda že by to byl nějaký nepředpokládaný záblesk jiné slabší družice :-/
Ale co aspoň vím že nevím vše ;)

ISS a objekty na obloze

Napsal: 25. 11. 2007, 02:06
od MilAN
Typek napsal: Na Calsky.com se moc neorientuji ale myslím že v té době tam zase tak moc satelitů jasnosti jako ISS tedy oko -2m nebude.... Chtěl jsi asi napsat : žádný :D....

ISS a objekty na obloze

Napsal: 18. 12. 2007, 21:20
od Typek
Díval jsem se na Heavens Above a dněsní přlelet ISS by mel být přes Měsíc :)
Pokud by někdo kdo má techniku na focení chtel tak je to v 17:33:30...

http://www.heavens-above.com/PassDetail ... 6895627662

ISS a objekty na obloze

Napsal: 12. 02. 2008, 00:58
od basshunter
Tak jsem právě odpozoroval přelet ISS s raketoplánem, který tu v 18:25:46 procházel v nadhlavníku (Pardubice). Vynořila se už velmi vysoko nad obzorem, na západě nějaký mraky, podíval jsem se na ni přes triedr 10X50 a vypadalo to, jako by dvakrát hodila "prasátko" :), ale byla tam taky nějaká průhledná vysoká oblačnost, takže to mohlo být taky způsobeno tím, že to proletělo místem, kde byla oblačnost zcela protrhána a proto to zjasnění.

ISS a objekty na obloze

Napsal: 13. 02. 2008, 02:17
od Prazan
Dnes jsem pozoroval Měsíc. Kolem 18.47 SEČ jsem zaznamenal průlet velmi jasného objektu těsně kolem disku Měsíce. Ten objekt pokračoval dál do Orionu a pokud předpokládám správně, tak vlétl do stínu a zmizel. Stránka Heavens-Above momentálně nefunguje, tak nejsem schopen si to ověřit. Byla to ISS??

ISS a objekty na obloze

Napsal: 13. 02. 2008, 02:33
od MilAN
Byla

ISS a objekty na obloze

Napsal: 13. 02. 2008, 05:59
od basshunter
Jo, určitě to byla ISS, dívali jsme na to a kamarád to alespoň narychlo cvaknul.

Foto na klik zde:




Je tam pěkně vidět konec viditelné části přeletu v pásu Oriona.