Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#61

Příspěvek od VK »

Dratek napsal:


No jo,máte pravdu, že hvězdárnu někdy navštíví nepříjemní lidé. Ale to se opravdu někdy stává. Nastěstí opravdu málo kdy. A věřím, že z naší hvězdárny odchází většina návštěvníků spokojených a jediná nespokojenost bývá když nevyjde počasí ,ale to ještě zařídit neumíme.

Pro Enik.
Ale pro porovnání zkuste navštívit hvězdárnu pana V.K. Třeba budete ještě spokojenější než u nás.
Dratek
To Dratek, Enik: Abych zkrátil chození kolem horké kaše: slouží podle vás Hvězdárna Lošov astronomům-amatérům? A pokud ano, za jakých podmínek?

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#62

Příspěvek od MilAN »

VK napsal:

To Dratek, Enik: Abych zkrátil chození kolem horké kaše: slouží podle vás Hvězdárna Lošov astronomům-amatérům? A pokud ano, za jakých podmínek?

V. K.to: VK  : vynech už , prosím Tě, Olomouc ze svého repertoáru. Znám i z Tvého okolí hvězdárny, které fungují možná mnohem hůře, ale o nichž tu zakazuješ psát  ( myslím třeba Hořice)

Hvězdárny- obecně  - nemají co sloužit astronomům -amatérům. Status hvězdáren, jejichž činnost je hrazená z veřejných prostředků, je trochu jiná.Provozníé doba- stanovaná provozovatelem-  se taky zrovna moc nekryje s požadavky amatérů, a to právě proto, že má jiné zaměření  a jiné úkoly, a to i v jinou dobu.
Je pravda, že na mnohých hvězdárnách vycházejí amatérům vstříc, a to i mimo provozní dobu , ale je to vždy dáno pouze domluvou, dobrou vůlí a možnostmi

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#63

Příspěvek od VK »

MilAN napsal:
to: VK  : vynech už , prosím Tě, Olomouc ze svého repertoáru. Znám i z Tvého okolí hvězdárny, které fungují možná mnohem hůře, ale o nichž tu zakazuješ psát ( myslím třeba Hořice)
Hlavně, že "možná". Tak když to nevíš, nepiš o tom.

Za druhé: já tady přece nezakazuji psát o hvězdárně v Hořicích! Hvězdárna v Hořicích především nebyla dosud dokončena. Já jsem se o ní dověděl tak, že jsem zavolal na městský úřad v Hořicích a prostě jsem se zeptal. Dostal jsem okamžitě telefon na člověka, který ji má na starosti a s ním jsem bez problémů rychle domluvil návštěvu.

Hvězdárny- obecně  - nemají co sloužit astronomům -amatérům. Status hvězdáren, jejichž
Měl jsi asi na mysli lidové hvězdárny. Trošku problém je v tom, že astronomové-amatéři jsou také lidé. A neexistuje právní norma, která by tento stav upravovala. Takže

činnost je hrazená z veřejných prostředků, je trochu jiná.Provozníé doba- stanovaná provozovatelem-  se taky zrovna moc nekryje s požadavky amatérů, a to právě proto, že má jiné zaměření  a jiné úkoly, a to i v jinou dobu.
Je pravda, že na mnohých hvězdárnách vycházejí amatérům vstříc, a to i mimo provozní dobu , ale je to vždy dáno pouze domluvou, dobrou vůlí a možnostmi
Dobrou vůlí se to řídí, v tom máš pravdu. Podle mě se to ale neřídí možnostmi. Ty možnosti vždycky jsou a jsou mnohem větší, než ty které se reálně využívají.

Kdyby lidové hvězdárny nevycházely astronomům-amatérům vstříc, byla by na tom astronomie mnohem hůře. Z amatérů se rekrutují noví pracovníci hvězdáren, profesionální astronomové atd. On totiž ne každý může být tím zaměstnancem lidové hvězdárny, přece jen je potřeba něco k tomu umět. Nikdo jiný, než astronomové-amatéři totiž není nadšený a ochotný dělat některé věci, které je žádoucí dělat. Někteří amatéři například zdarma hvězdárně pomáhají.

Znám také mladé lidi, kteří se přestali o astronomii zajímat poté, co se zhoršily poměry na místní hvězdárně nebo AS. Mohl bych uvádět jména a adresy osob. I v Olomouci. Za všechny bych ale uvedl nadějného člověka, který byl také pár let členem SPPH ČAS a pozorovatelem Medúzy. Zde na fóru má nick Blur, vlastním jménem Tomáš Kubec (myslím, že tu snad nemá ani jeden příspěvek, ale registrovaný je). Tím chci říci jenom to, že lidové hvězdárny hrají významnou roli při výchově "astronomického dorostu", nic víc tím vyjádřit nechci.

Neboli to je moje odpověď na tuto námitku.

Připomínám, že to není odpověď na otázku, kterou jsem výše položil.

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#64

Příspěvek od MilAN »

VK napsal:

Hlavně, že "možná". Tak když to nevíš, nepiš o tom.

Hvězdárna v Hořicích je ve "výstavbě" již  přes 40 let. A ještě nějaký čas bude, podle toho, co je potřeba udělat, než ji bude moci navštívit 1. skutečný návštěvník ( t.j po kolaudaci). Takže určitě nefunguje

Stav a fungování  našich hvězdáren si troufnu trochu  posoudit - minimálně jednou jsem byl na každé.  To mě utvrzuje v přesvědčení, že právě to, jak často  nefungují, vede paradoxně k rozvoji soukromých pozorovatelen a k rozvoji amatérské astronomie- nečekáme, co  pro nás kdo vymyslí a připraví, ale konáme sami


Tím bych se ale nerad dotkl těch hvězdáren, které pro rozvoj udělaly a dělají mnoho obětavé práce  a bez nichž by amatérská astronomie u nás nebyla tam, kde je. Ale není na mně, abych posuzoval a škatulkoval zásluhy a známkoval hvězdárny.  Jsou to nakonec podle statutu vždy vzdělávací instituce, ne  vědecká pracoviště. Ta zřizuje někdo jiný.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#65

Příspěvek od VK »

MilAN napsal: Hvězdárna v Hořicích je ve "výstavbě" již  přes 40 let. A ještě nějaký čas bude, podle toho, co je potřeba udělat, než ji bude moci navštívit 1. skutečný návštěvník ( t.j po kolaudaci). Takže určitě nefunguje
Takhle se na to taky lze dívat.

Stav a fungování  našich hvězdáren si troufnu trochu  posoudit - minimálně jednou jsem byl na každé.  To mě utvrzuje v přesvědčení, že právě to, jak často  nefungují, vede paradoxně k rozvoji soukromých pozorovatelen a k rozvoji amatérské astronomie- nečekáme, co  pro nás kdo vymyslí a připraví, ale konáme sami.
Někdy to tak je. Ale ti, kteří začínají, začínají mnohdy na lidových hvězdárnách a astronomických kroužcích (pokud to v určitém okamžiku po větší nebo menší "ráně pod pás" vzdají, je jich sice škoda, a já to kritizuji, ale je to jejich rozhodnutí a jejich problém, že to vzdali). Např. já jsem to nevzdal.

Tím bych se ale nerad dotkl těch hvězdáren, které pro rozvoj udělaly a dělají mnoho obětavé práce  a bez nichž by amatérská astronomie u nás nebyla tam, kde je. Ale není na mně, abych posuzoval a škatulkoval zásluhy a známkoval hvězdárny.  Jsou to nakonec podle statutu vždy vzdělávací instituce, ne  vědecká pracoviště. Ta zřizuje někdo jiný.
Těchto hvězdáren bych se také nerad dotkl.

V. K.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2062
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#66

Příspěvek od Kami »

MilAN napsal:
Hvězdárna v Hořicích je ve "výstavbě" již  přes 40 let. A ještě nějaký čas bude, podle toho, co je potřeba udělat, než ji bude moci navštívit 1. skutečný návštěvník ( t.j po kolaudaci). Takže určitě nefunguje

Bohužel.   :'(

I samotná údržba hvězdárny jde ze soukromých kapes tří dobrovolníků.Obecně tam chybějí peníze od města a co hlavní,větší parta astronadšenců.Být v Hořicích,tak jsem jedním z nich. Jenže je to kapánek dál a tak nezbývá než jak uvedl podobně Milan. ,, Postavit si něco pro sebe,na svým písečku".   ;D
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#67

Příspěvek od VK »

Kami napsal:

Bohužel.   :'(

I samotná údržba hvězdárny jde ze soukromých kapes tří dobrovolníků.Obecně tam chybějí peníze od města a co hlavní,větší parta astronadšenců.Být v Hořicích,tak jsem jedním z nich. Jenže je to kapánek dál a tak nezbývá než jak uvedl podobně Milan. ,, Postavit si něco pro sebe,na svým písečku".   ;D
K těm Hořicím. Vím o více případech z více oblastí, že člověk na nečem pracuje, do něčeho investuje, dělá to delší dobu, nasype do toho třeba i víc peněz, a pak toho chvíli před koncem prostě nechá. Bývá to tak třeba se studiem na nějaké škole. A přitom to v některých případech není dobře - někdy i z mnoha hledisek.

Zaráží mě, že to dělají i instituce.

V. K.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#68

Příspěvek od Habl »

VK napsal:

K těm Hořicím. Vím o více případech z více oblastí, že člověk na nečem pracuje, do něčeho investuje, dělá to delší dobu, nasype do toho třeba i víc peněz, a pak toho chvíli před koncem prostě nechá. Bývá to tak třeba se studiem na nějaké škole. A přitom to v některých případech není dobře - někdy i z mnoha hledisek.

Zaráží mě, že to dělají i instituce.

V. K.
Řada tzv. lidových hvězdáren vznikla různými zpúsoby.
Tam, kde byla zřizovatelem obec, město,okres či kraj
by správně měly býti hvězdárny příspěvkovou organizací s personálním obsazením. Řada lidových menších hvězdáren kdysi řízených státní správou byla vyvázána z jejich řízení, nebo lépe řečeno státní správa přestala dotovat některé hvězdárny.

To, že minsterstvo kultury ČR ještě uvádí v seznamech o činnosti těchto bezprizorních hvězdáren je bohužel paradoxem. Stálo by za to se zeptat proč tomu tak je?
Jediné vysvětlení vidím ve velmi omezené činnosti na těch bezprizorních hvězdárnách, které nemají řádný statut státního zařízení, nebo soukromého vlastníka.
Je to ještě pozůstatek po centralistickém řízení. kde na ministerstvu není známo, která hvězdárna ještě přežívá díky jednotlivci či menší skupině zájemců.

Samozřejmě, že existují hvězdárny, které jsou řádně
registrovány a vyvíjí náležitou činnost. Stejně si neodpustím poznámku, že v naší republice je nadbytek těchto zařízení vzhledem k návštěvnosti jednotlivých hvězdáren.Nedozrála ještě doba, kdy soukromé hvězdárny budou rentabilní a svojí činností si zajistí prostředky na přežití.O jisté živelnosti při vzniku tzv. lidových hvězdáren svědčí, že jsou oblasti, kde není hvězdána personálně obsazená.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#69

Příspěvek od VK »

Dratek napsal: Pro Enik.
Ale pro porovnání zkuste navštívit hvězdárnu pana V.K. Třeba budete ještě spokojenější než u nás.
Dratek
Sice nevlastním hvězdárnu, ale spolupracuji se soukromou hvězdárnou Skymaster (majitel Pavel Marek). Ta jednou za rok, zpravidla první víkend v červnu pořádá celostátní setkání majitelů, uživatelů a prodejců astronomické techniky. Někdy přijedou i účastníci ze Slovenska. O těchto setkáních jsou pravidelná oznámení v sekci Astronomická setkání. Je možné se podívat různě velkými dalekohledy různých typů a diskutovat s různými lidmi.

S majitelem lze domluvit i individuální návštěvu.

Podrobnosti o již proběhlých setkáních (fotogralerie), kontakty a další informace najdete na http://www.skymaster.cz .

Spokojeni určitě budete. ;)

V. K.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#70

Příspěvek od Duk »

Jak jsem slíbil, tak jsem již učinil, sic to mělo časově delší trvání.
Dnes jsem byl u p. Drbohlava, a tak jsem vznesl požadavek na menší exkurzi v kopuli 0,8m zrcadla dalekohledu.
Zrcadlo 0,82m je systém Newton, pouze jen k fotografování. Zda-li dává svá fota do šuplíku, na to jsem se neptal.
Zrcadlo 0,50m je systém Cassegrein, tím je možné se podívat, pokud však je v provozu. V současné době demontován a připraven na hliníkování optických ploch.

Takže jsem předběžně dohodl termín návštěvy na jaro 2007.
Vzhledem k tomu, že jsem se zavázal tuto akci zajistit a uspořádat, dovolím si Vás asi nejlépe v měsíci dubnu, informovat o bližším termínu s případným dalším prospěšným programem a pro vzdálené návštěvou východních Čech
Zdraví D.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#71

Příspěvek od VK »

Doplňuji svoji reakci z 9. 10. 2006 na Dratkův příspěvek

Pro Enik.
Ale pro porovnání zkuste navštívit hvězdárnu pana V.K. Třeba budete ještě spokojenější než u nás.
Dratek
Hvězdárna Lošov je v prosinci, lednu, únoru a březnu zavřená pro veřejnost. Na http://www.hvezdarna.olomouc.cz/ je jakési zdůvodnění. Nikdy v minulosti hvězdárna takto zavřená nebyla a nemusela být, já o tom něco vím, protože jsem měl možnost sledovat část její nedávné historie.

Je tam sníh. Je tam zima. Je tam trochu odlišné počasí, než ve městě samotném - taky je to 380 m n. m., kdežto Olomouc něco přes 200. Ale není to tak tragické, aby to zdůvodňovalo uzavření. Navíc se jedná o 4 kalendářní měsíce, tedy plnou jednu třetinu roku!

Pochopil bych ten prosinec. Bývá zataženo (a letos taky asi bude), lidé mají shon v souvislosti s vánocemi, dobře. Ale už neuznávám ten leden, únor a březen. Právě v těchto měsících - mám to dlouhodobě vyzkoušeno - je nejvíc jasných nocí.

Být vaším sponzorem, tak za tohle vám zarazím peníze.

V. K.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#72

Příspěvek od SKYMASTER »

Jenze jim nejses, tak jim nic nezarazis. Vlado mozna by jsi neustale sve utoky na Olomouc mohl opustit, bylo by to fajn. ;)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#73

Příspěvek od SKYMASTER »

VK napsal:

Sice nevlastním hvězdárnu, ale spolupracuji se soukromou hvězdárnou Skymaster (majitel Pavel Marek). Ta jednou za rok, zpravidla první víkend v červnu pořádá celostátní setkání majitelů, uživatelů a prodejců astronomické techniky. Někdy přijedou i účastníci ze Slovenska. O těchto setkáních jsou pravidelná oznámení v sekci Astronomická setkání. Je možné se podívat různě velkými dalekohledy různých typů a diskutovat s různými lidmi.

S majitelem lze domluvit i individuální návštěvu.

Podrobnosti o již proběhlých setkáních (fotogralerie), kontakty a další informace najdete na http://www.skymaster.cz .

Spokojeni určitě budete.  ;)

V. K.
Vlado, ja si vubec nedovoluji se s nimi srovnavat. A osobne si myslim, ze mame znacne rezervy uz roky. A to oba ja o nich vim a verim, ze je odstranime. Ale stejne tak chapu, ze jinde mohou mit uplne jine problemy ci proste jen jine cile, o kterych ty ani ja nevim zhola nic.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#74

Příspěvek od MilAN »

to VK :
mám raději Ty, kteří hvězdárnu 8 měsíců otevírají, než ty, kteří ji zavírají.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#75

Příspěvek od MaG »

VK napsal:

Pochopil bych ten prosinec. Bývá zataženo (a letos taky asi bude), lidé mají shon v souvislosti s vánocemi, dobře. Ale už neuznávám ten leden, únor a březen. Právě v těchto měsících - mám to dlouhodobě vyzkoušeno - je nejvíc jasných nocí.

Být vaším sponzorem, tak za tohle vám zarazím peníze.

V. K.
Píšou, že je zavřeno v zimním období. Na tom by mně taky nic nepřekvapilo, kdyby to bylo napsáno tady v Jablonci, kde zima začíná nejpozději v prosinci a končí nejdříve v březnu. Neznám počasí v tamní lokalitě, ale podle všeho to může být podobné. Jestliže hvězdárnu provozuje podle všeho parta nadšenců, ani bych jim to nevyčítal. A jestli je někdo sponzoruje, je to pochopitelné, protože zadarmo hvězdárnu provozovat nemohou a v zimě by to bylo možná v některých ohledech příliš náročné. A to vše kvůli pár jasným nocem..

Proč ti tak kategoricky odporuji, když je to mimo toto téma? Protože mně nejde do hlavy, proč neustále otevíráš toto téma a proč ses nyní jako zdůvodnění opřel o něco tak složitě hodnotitelného, jako je počasí.

Pokud si napsal "mám to dlouhodobě vyzkoušeno", je to v meteorologii dost chabý pojem, podobající se pojmu "toto je můj názor, bez ohledu na skutečnost".
Jablonecko je např. poměrně specifické, co se počasí týče, ale co do počtu jasných nocí ročně se Olomoucko blíží (u nás je to 35-45, Olomouc 40-50) - vycházím z Atlasu podnebí ČR. Pokud mám nějaké záznamy pro Jablonec, možná zčásti sedí i na Olomouc, alespoň statisticky. A jestliže zde je dost různě jasno během zimy, musí to tam být podobně.
Jako příklad lze také uvést, že každý z uvedených měsíců měl své extrémy. Např. v r. 1995 bylo 11 jasných nocí v únoru, v r. 2006 10 jasných nocí v lednu, v roce 2003 8 jasných nocí v prosinci. Jedině na březen se dá rel. spolehnout alespoň v tom, že vůbec někdy jasno bude a kolik nocí, to je opět značně závislé.

Jistě budeš namítat, že cílem tvého příspěvku je upozornit na nefunkční hvězdárnu a já že mluvím o něčem zcela jiném. V tom případě se příště omez na suché konstatování, že ti to připadá divné a že nám to suše oznamuješ a neopírej se o něco tak náchylného na statistickou změnu, jako je počasí.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět