Saturn 2013
Saturn 2013
Pěkné elon254
Jen nestli můžu dvě takové poznámky nebo dotazy:
Na kresbě působí Jupiterův prstenec tak trochu průhledně - to byl záměr ?
a ještě by mě zajímalo, jestli na jižním pólu nebylo pozorovatelné žádné ztmavení - včera jsem bohužel nepozorovatl, tak to nemůžu porovnat se svým pozorováním.
Jen nestli můžu dvě takové poznámky nebo dotazy:
Na kresbě působí Jupiterův prstenec tak trochu průhledně - to byl záměr ?
a ještě by mě zajímalo, jestli na jižním pólu nebylo pozorovatelné žádné ztmavení - včera jsem bohužel nepozorovatl, tak to nemůžu porovnat se svým pozorováním.
Saturn 2013
Na jižním pólu moc prostoru na detaly není a vidím tam v podstatě kulajdu . Natočen je k nám severní pól, na kterém pozoruji spíš světlejší oblast.
Mě se prstenec nezdá průhledný. Moc pěkná kresba!
Mě se prstenec nezdá průhledný. Moc pěkná kresba!
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
Saturn 2013
Děkuji za reakce.
Je to "první vlaštovka". Původně jsem měl kresbu světlejší, taky píšu o ztmavení na severním pólu a vidím, že na kresbě není moc zřetelné. Totéž platí o trochu neviditelném prstenci nad planetou, původně byl na kresbě zřetelnější, ale ani v okuláru nad planetou není moc výrazný. Původní kresba se mi jevila pořád světlá, tak jsem ztmavoval a nakonec jsem to nechal tak. Ve 14" je planeta světlejší než na kresbě, ale měl sem strach at to "nepřepálím"... Stále je co zlepšovat!
Je to "první vlaštovka". Původně jsem měl kresbu světlejší, taky píšu o ztmavení na severním pólu a vidím, že na kresbě není moc zřetelné. Totéž platí o trochu neviditelném prstenci nad planetou, původně byl na kresbě zřetelnější, ale ani v okuláru nad planetou není moc výrazný. Původní kresba se mi jevila pořád světlá, tak jsem ztmavoval a nakonec jsem to nechal tak. Ve 14" je planeta světlejší než na kresbě, ale měl sem strach at to "nepřepálím"... Stále je co zlepšovat!
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Saturn 2013
Mě se taktéž kresba líbí, a taky že je v barvě tomu dává šmrnc - no asi jsem to napsal blbě s tím pólem, protože jsem bral automaticky, že obraz je stranově převrácený - měl jsem na mysli ten pól, který je na obrázku dole - určit kde je sever a jih na Zemi to se mi snad i daří, ale s těmi vesmírnými tělesy to mi asi není uplně jasné .. takže se omlouvám za zmatky.
Saturn 2013
Taky jsem včera čučel na Saturn a Měsíc a po hodně dlouhý době dal vedle sebe R 80/1200 a R 172/1654.Šlo mě spíš o porovnání seeingu v různých průměrech , než co bude kterou rourou líp vidět. Už jsem skoro zapoměl, jak málo světla R80 dává. Zvětšení byla podobná. U R 80 jsem měl 160x a 200x a u R 172 bylo zvět. 165x a 207x. Seeing byl lehce nadprůměrný asi 7/10.
Ve vetším kukru dělá seeing na první pohled větší paseku. Detailům to však neubralo a byly vidět hned na první pohled a to díky většímu množství světla a tím pádem i lepšímu kontrastu a to i u Měsíce.
Zkušený pozorovatel by s R80 vykoukal asi 80% detailů viděných v R 172.
Seeing 7/10 dovolil u R172 zvětšení do 275x, kdy pak už znatelně přibylo detailů a to hlavně u Měsíce. U kráterů kolem 3-4km, které v R80 už prakticky moc nebyly vidět, jsem v R172 mohl pozorovat detaily uvnitř těchto jamek.
V R80 byl Saturn při zvět. 2D (160x) moc pekný a kontrastní. Další zvětšení nemělo moc cenu. V R172 to bylo zvět. 236x, které dávalo jasný a hezky kontrastní obraz.
Použité okuláry: Omegon LE 5 , SW Planetary 6, Pentax XW 7, TV pl.8, Pentax XF 8,5 a ortho 10mm.
Ve vetším kukru dělá seeing na první pohled větší paseku. Detailům to však neubralo a byly vidět hned na první pohled a to díky většímu množství světla a tím pádem i lepšímu kontrastu a to i u Měsíce.
Zkušený pozorovatel by s R80 vykoukal asi 80% detailů viděných v R 172.
Seeing 7/10 dovolil u R172 zvětšení do 275x, kdy pak už znatelně přibylo detailů a to hlavně u Měsíce. U kráterů kolem 3-4km, které v R80 už prakticky moc nebyly vidět, jsem v R172 mohl pozorovat detaily uvnitř těchto jamek.
V R80 byl Saturn při zvět. 2D (160x) moc pekný a kontrastní. Další zvětšení nemělo moc cenu. V R172 to bylo zvět. 236x, které dávalo jasný a hezky kontrastní obraz.
Použité okuláry: Omegon LE 5 , SW Planetary 6, Pentax XW 7, TV pl.8, Pentax XF 8,5 a ortho 10mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
- SIRIUS_758
- Příspěvky: 2821
- Registrován: 26. 02. 2008, 23:09
Saturn 2013
Teď koukám na Saturn i na Měsíc, a stejně jako včera, je seeing nadprůměrný - 6/10, možná chvílemi i 7ka. Včera za setmění byl pohled na Saturn velmi pěkný, vždy mne překvapí, jak brzy, i na ještě relat. světlé obloze, začnou být vidět měsíce. Včera se pak seeing s přicházející tmou postupně zhoršoval, ale pořád to bylo 5 - 6/10 a nejvíc detailů se dalo vykoukat při zvětšení 220 až 250x.
Dnes se celkem podivuji, že je obraz tak klidný - panelák, tedy i balkon je totiž slušně nahřátý..
Dnes se celkem podivuji, že je obraz tak klidný - panelák, tedy i balkon je totiž slušně nahřátý..
Saturn 2013
Leone, parádní kresba, nemá chybu. Jsem rád, že už celkem lehce vidíš krepák.
Musím se přiznat, že letos i u mě je seeing přivětivý a občas mi dovolý zv. 275x, ale na Leonovu 350-ku je moje 250-ka krátká.
Musím se přiznat, že letos i u mě je seeing přivětivý a občas mi dovolý zv. 275x, ale na Leonovu 350-ku je moje 250-ka krátká.
Dobson SW 250/1200, N 150/750, ED80/600 na AZ-4, TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°, Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°, SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70, UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Saturn 2013
Pozorovací podmínky byly u mě včera večer špatné nejen na Saturn. Cassiniho dělení jsem pozoroval, ale jen při menších zvětšench, 160x bylo maximum co jsem si mohl"dovolit". A tak jsem po delší době opět pozoroval přes CZ. Cassiniho tedy nebylo výrazné, ale ztmavení v NEB hnědého nádechu bylo patrné i při použitém zvětšení, stejně jako tmavší severní oblast. Detaily, které se mi podařilo vypozoorvat jsem se snažil zachytit v kresbě.
celkem lehce vidíš krepák.
ani ne "celkem lehce" Lukáši, jako přesněji řečeno-zatím pouze 2x jsem měl štěstí na podmínky a viděl jsem krepový prstenec. Průměr to zvládne, ale pokud je atmosféra proti....
celkem lehce vidíš krepák.
ani ne "celkem lehce" Lukáši, jako přesněji řečeno-zatím pouze 2x jsem měl štěstí na podmínky a viděl jsem krepový prstenec. Průměr to zvládne, ale pokud je atmosféra proti....
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Saturn 2013
Buď máš prstenec před Saturnem trochu nešťastně nakreslený , nebo to je výsledek optického klamu, ale takhle ve skutečnosti Cassiniho dělení před kotoučem planety nemůže být. Nemůže vytvořit tmavou linku před kotoučem planety. Co by ji vytvořilo - to "nic" v mezeře ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Saturn 2013
Cassiniho dělení před kotoučem planety je pro mě malá záhada. Možná tam je vidět stín od prstence.
http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk13/s130618z.htm
Je pravda, že já ho tak nevidím, nebo jen náznakem.
http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk13/s130618z.htm
Je pravda, že já ho tak nevidím, nebo jen náznakem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/
Saturn 2013
Když jsou dobré podmínky, mám pocit, že nad planetou Cassiniho dělení vidím tmavější díky tomu, že na ní prstenec vrhá stín. Včera jsem ho ale neviděl, to jen vyniklo nedokonalé vygumování. Taky mi na tom obrázku vylezly stíny v prstenci a zjasnění v severní části-to jsem taky neviděl.
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Saturn 2013
Mě na té kresbě akorát chybí stín prstence na planetě. Na to jak máš výrazný stín planety na prstenci, tak obráceně tam není nic Prostě prstenec přecházející před planetou bývá ostře ohraničený tmavší linkou (linkami), je to vidět vizuálně i na fotkách...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Saturn 2013
Včera večer jsem pozoroval Saturn. Podmínky byly průměrné. Ve 22.30hod. SELČ byly v kompozici s planetou fantasticky postaveny měsíce. Při chvilkovém zklidnění bylo možné vypozorovat velice slabý hnědý nádech v NEB, a taky ztmavení v severní polární oblasti, Cassiniho dělení viditelné. Kresba je zde http://planety.g6.cz/?p=386
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Saturn 2013
Tak mám za sebou včera a předevčírem dvě nejzajímavější pozorování Saturnu v mé celé (vcelku krátké) astronomické kariéře. V pondělí za soumraku jsem pozoroval s ED100, 170x za nadprůměrného seeingu, včera pak s 19cm fluoritovým apochromátem se zvětšením asi 180x (opraveno), seeing dobrý ale horší než v pondělí, v obou případech s binem a orthoskopickými okuláry. Překvapilo mne, že rozdíl mezi oběma přístroji byl relativně malý. Nakonec jsem ve velkém refraktoru vykoukal jeden pás navíc a krepový prstenec (i když ten jsem předtím v ED100 nehledal a tedy ani nemohl najít). Cassiniho dělení bylo v obou případech jasně a jednoznačně viditelné po velké části průměru prstence, pouze v těsné blízkosti kotouče planetky nebyla vidět ostrá mezera, ale i tam bylo patrné jakési ztmavení. Před kotoučkem planety ani náznak. V ED100 pásy naprosto bez struktury, v té devatenáctce se mi občas zdálo, že na jihu nějaká nepravidelnost je, ale jistý jsem si nebyl ani trochu. Celkově mám dojem, že to co zakreslí zkušený pozorovatel monukulárně s C63 dám binokulárně s ED100, a to co dají jiní s ED100 se mi objevuje až ve dvojnásobném průměru (asi mají ostatní lepší seeing nebo lepší oči)...pro mne jasný signál, že raději než investovat do techniky to chce pozorovat a pozorovat a pozorovat...navíc mě to oba večery bavilo stejně, takže na devatenáctku asi upgradovat nebudu .
Saturn 2013
Můžeš říct něco víc k tomu 190mm apochromátu?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654 refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar achro 120/1000
http://planety.g6.cz/
http://planety.g6.cz/