Region Gamma Cygni

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4649
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Region Gamma Cygni

#61

Příspěvek od Sasa3 »

Není to sice k snímku (ten od deaviho je opravdu pěkně proexponovaný), ale láme mi srdce když někdo používá SV80S jako pointer (apochromát za bratrů 1800$, teda pokud je to ten s LOMO čočkou)...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Region Gamma Cygni

#62

Příspěvek od MartinV. »

Asi je Sašo rozmlsanej. Ale některé snímky má moc pěkné.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Region Gamma Cygni

#63

Příspěvek od Bíba75 »

Ahoj na foru ;)

Tak včera na noc Aladin i Medard v našich končinách hlásil jasno.(ikdyž jsem tomu moc nevěřil ;D)A tak zlákán skvělejma fotkama tohohle regionu jsem si ho včera také od fotil. no a výsledek posuďte. ;)



Foceno SW-80/480 ED & WO 0,8x Flattener II , Canon 350Da UHC-S
Pointace SW/70/500 autoguider by Martin Myslivec
Expozice 22x600s  iso  800
Dvorek u čp .179 v Tuchořicích ;)
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Region Gamma Cygni

#64

Příspěvek od MaG »

Byl ten UHC filtr nutný? Muselo být dost temno.. takhle to máš asi kvůli němu moc červené, nebo ne?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Region Gamma Cygni

#65

Příspěvek od Bíba75 »

Byl ten UHC filtr nutný? Muselo být dost temno.. takhle to máš asi kvůli němu moc červené, nebo ne?filtr byl nutný po výstavbě víceúčelového hřištěvedle mé zahrady mi pěkně na celou zahradu a dvorek smaží VO.
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Region Gamma Cygni

#66

Příspěvek od MaG »

Ale to je dané tím, že lidé jsou vesměs rádi, pokud jim na zahradu svítí VO, argumentují tím, že je to vlastně dobře. Pokud ty jsi jiný, divím se, že není žádná páka u vás na vesnici, abys mohl požadovat, že tam měli dát buď takové lampy, co budou svítit jen kam maj, nebo aby je nějak zaclonili.

Taky bys mohl zkusit se rozumně domluvit, zda by nebylo možné lampy vypínat po domluvě např. v době, kdy je hřiště mimo provoz.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Region Gamma Cygni

#67

Příspěvek od deavi »

Ahoj Davide
Přečetl jsem si ten článek k fotografii na tvém webu.  Já jsem měl ten samý problém tzn. někde dochází při fotografování DF přes den nebo během svítání k propouštění světla. Nakonec jsem místo nalezl v hledáčku DSLR, který propouští část světla na snímač. Část, protože celá plocha snímače není osvětlená prostupujícím světlem. Teď už vím k čemu mi slouží gumová krytka co jsem dostal k DSLR. Pomohlo to a už s tím nemám problémy.
Nicméně je to čistě jen můj názor, ale pokusil bych se v prvním kroku postrocessingu lépe vyvážit WB kor pokud fotografuješ be filtru potlačující SZ.  Máš to podle mě všechno až moc červené. Je to poznat hlavně na té malinké modré reflexní mlhovině takřka uprostřed snímku a nebo třeba halo kolem Sadru, nebo barvě hvězd. Ve tvém případě je ta mlhovinka spíš do hněda. Nyní mám špatný monitor, ale včera když jsem se na astrofotky.cz díval na tento snímek se mi to tak jevilo. Nechci machrovat nebo aby to tak vyznělo ,ale ta oblast je bohatější na pestřejší barvy a ne jen odstíny červené viz:


http://dslr-astrophotography.cz/sadr.html

MartinV
Díky Martine, no vidíš a já nemohl za boha přijít na to, kudy se mi tam to světlo dostává, teďka už taky vím na co je ta krytka, kterou jsem nikdy nepoužíval ;D.
Včera jsem dodělával Darky na M8, takže jsem fotil 14 stupnu ve dne a temné snímky jsou takové jaké mají být. Nejspíš tu krytku tedka budu používat stále na fotografování, protože se mi hodně často stává, že jsem nedočkavej a koukám se červeným světlem na zrcadlovku kolik ještě chybí do konce expozice čas. Takže kolem hledáčku občas svítim a může to do snímku zanést parazitní světlo.

Ano tato oblast není jen v jednom odstínu jak jsi psal, skusím snímek zpracovat jiným způsobem, než jak jsem zvyklý. Zrovna včera jsem skusil kombo Images Plus s Photoshopem na M8 Laguně a fungovalo to skvěle.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Region Gamma Cygni

#68

Příspěvek od MaG »

Mám vyzkoušený, že červený světlo tomu moc nevadí (resp. myslím, že nevadí vůbec, otázka by byla intenzita a dlouhodobost svícení, ale zkoušel jsem např. svítilnu od kola mířící několik sekund přímo do hledáčku), zkoušel jsem to při focení darkframů. Vadí svítání a obecně jasnější bílé světlo a to v noci nepoužíváme. Jinak když jsem si koupil kdysi 300D, tak v návodu bylo popsáno, k čemu je dobrá ta krytka na šňůrce (v návodu str. 17 je uvedeno, k čemu to je, ale kde jsem se dověděl, že to je dobré na darkframy tam není uvedeno, takže to jsem zas pochytil jinde)

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Region Gamma Cygni

#69

Příspěvek od BiF »

Díky Martine, no vidíš a já nemohl za boha přijít na to, kudy se mi tam to světlo dostává, teďka už taky vím na co je ta krytka, kterou jsem nikdy nepoužíval
Někde jsem četl, že by se ta krytka měla používat i při focení snímků objektů, nejen při pořizování DF. Já osobně tu krytku vůbec nesundavám...
F.
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Region Gamma Cygni

#70

Příspěvek od MaG »

To je právě ten důvod, proč jsem si udělal test s tou červenou baterkou. Tu jedinou asi ve tmě používáme nejvíc. Nic jiného ti tam nezasvítí. Samozřejmě při focení na zahradě to může hrát roli, ale ani tam bych nečekal vliv lamp, pokud fakt nějaká není moc blízko a nepraží přímo do hledáčku.

Udělejte si prostě test, když už to vadí a kdy ještě ne. Každopádně jsme pěkně mimo téma :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24389
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Region Gamma Cygni

#71

Příspěvek od MilAN »

Červené světlo má svůj význam při vizuálním pozorování, při focení aparaturou, která je na červenou citlivá, to dost ztrácí smysl.
Při focení   v H-alfa si mohu klidně svítit modrou nebo zelenou, ale červenou určitě ne !
.........
Jinak je určitě něco jiného posvítit si večer slabým světlem na foťák ( = krátce a slabě) než dělat DF za denního světla (= dlouze a silně).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Region Gamma Cygni

#72

Příspěvek od MaG »

Jestliže používám ve tmě pouze červenou baterku, je pro mně vhodnější dělat test, jak se projeví ve snímku tato baterka, když jí posvítím do hledáčku, než jakákoli jiná baterka. Většina lidí, co to tu teď rozebíráme nefotí pouze h-alfu.

Výsledek je ten, že vliv to nemá, pokud se to udělá krátce, ale to asi nikoho nepřekvapí, a že je to stejně blbost, protože pokud si v noci posvítím na displej, nesvítím při tom přímo do hledáčku.

Suma sumárum diskuze o barvě toho světla ztrácí smysl, protože ta krytka se hodí jen pro snímání za svítání a denního světla. Jindy nemá smysl hledáček vůbec zakrývat.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24389
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Region Gamma Cygni

#73

Příspěvek od MilAN »

Chtěl jsem jen napsat, že při focení tímto způsobem je celkem jedno, jakou baterkou svítíš. I kdyby se to světlo projevovalo, výsledek by byl naprosto stejný. U modifikovanémo foťáku by červená ublížila více.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Region Gamma Cygni

#74

Příspěvek od MaG »

Aha, takže jen upřesňuješ, že i když já to vztahoval jen na červenou baterku tak to samozřejmě platí pro jakoukoli baterku, důležitá je i intenzita, a tu má ta červená většinou dost nízkou. Snad z té diskuze bude jasné aspoň to, že svítit si v noci na foťák lze, ale s rozumem :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Region Gamma Cygni

#75

Příspěvek od MartinV. »

To deavi: kombo Images Plus s Photoshopem ?
Ehm..... o co jde?

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Odpovědět