Doporučuji odkaz

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
milan1960

Doporučuji odkaz

#481

Příspěvek od milan1960 »

Ahoj :).Zajímavé snímky planety Mars amatérskými prostředky. Stojí za to prohlédnout si tuto stránku pořádně.Jsou zde snímky i dalších planet. http://www.kk-system.co.jp/Alpo/Latest/Mars.htm
Milan
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 149
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Doporučuji odkaz

#482

Příspěvek od M. Krupa »

Dneska jsem dělal různé pokusy s polarizačním filtrem z rozbitých digitálních hodin.

Zvu vás na moje stránky:

http://www.astromik.org/malymenu/menufiltr.htm



Doplnil jsem tam ještě pokus se dvěma polarizačními filtry před LCD monitorem.
Uživatelský avatar
atalli
Příspěvky: 638
Registrován: 31. 07. 2007, 22:12
Bydliště: Uničov

Doporučuji odkaz

#483

Příspěvek od atalli »

Už jste viděli snímky Alana Friedmana?

www.avertedimagination.com
refr. 70/700 mm,tri 10 x 50,SW 200/1000 mm,ASI 120 mc,ASI 224 mc,ASI 294 mc , C11" 280/2800 mm
https://www.youtube.com/channel/UCIRCDX ... a2rTCn8vKg
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Doporučuji odkaz

#484

Příspěvek od Nautikus »

Hubbleův teleskop - informace o prodloužení životnosti http://www.denik.cz/ze_sveta/teleskop20071205.html
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2974
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 46

Doporučuji odkaz

#485

Příspěvek od ladis »

zda se mi to, nebo maji na lidl.cz nejaky cyklus pri nacitani webu? ;-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Doporučuji odkaz

#486

Příspěvek od Nautikus »

článek o vzniku a historii Měsíce - http://www.lidovky.cz/bourliva-minulost ... n_veda_nev
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18573
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Doporučuji odkaz

#487

Příspěvek od MMys »

ladis napsal: zda se mi to, nebo maji na lidl.cz nejaky cyklus pri nacitani webu? ;-)
Vypadá to, že to někdo zvoral Jako když je z jedné stránky přesměrování na jinou, a z ní zpět na tu první...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2974
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 46

Doporučuji odkaz

#488

Příspěvek od ladis »

MMys napsal:

Vypadá to, že to někdo zvoral Jako když je z jedné stránky přesměrování na jinou, a z ní zpět na tu první...
proste luxus pro vsechny ;D
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Doporučuji odkaz

#489

Příspěvek od Nautikus »

Česká astronomická společnost slaví - http://www.novinky.cz/clanek/128459-ast ... ituce.html
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Doporučuji odkaz

#490

Příspěvek od Nautikus »

život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 461
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Doporučuji odkaz

#491

Příspěvek od Eryn »

Rada by som oznámila, že stránky http://www.vesmir.sk/ prešli zmenami a vynovením a to hlavne v oblasti tamojšieho diskusného fóra. Fórum (je len pre registrovaných užívateľov) sa tým pádom dostalo po technickej stránke na úroveň známejších astrofór. Či sa tam dostane aj po obsahovej, to ukáže čas, ale ja mu držím palce. ;)
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Doporučuji odkaz

#492

Příspěvek od Krupp »


Návrh paralaktické montáže
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18573
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Doporučuji odkaz

#493

Příspěvek od MMys »

Tak jsem si to zběžně prostudoval, a je to docela úsměvné. Docela by mne zajímalo, kdo dělal oponenturu u téhle diplomky a jak to bylo ohodnoceno. Protože zpracované je to sice velmi pěkně, ale jinak je to prakticky nepoužitelné. Prostě takováto montáž nemá šanci v reálu dobře fungovat.

1) První a zásadní problém - planetová převodovka mezi krokovým motorem a RA osou. Ta má převodový poměr pouhých 1:120. To je málo i pro případ, kdy by motor byl v režimu mikrokrokování. Pohyb bude trhaný. Použitelné celkové převodové poměry pro pohon dalekohledu krokovým motorem, aby již nebyly znát vlivy zbytkových nerovnoměrností chodu motoru, začínají někde kolem 1:300-400, a to chce motor s naprosto precizním řízením, nejlépe třífázový. U dvoufázových (s větší nerovnoměrností polohy v průběhu dělení mezi dvěma půlkroky) to chce kolem 1:600. Navíc výpočet uvažuje pouze statický moment. Ale kde jsou dynamické síly při rozjezdu motoru ??? Výsledkem je to, že podle mé zkušenosti navrhovaný motorek SX-17 nemá šanci takovouto sestavu utáhnout.
Navíc nechápu, proč je tam pak ten šnek, pomocí kterého se dělají jemné korekce? Proč když mám montáž s motorovým pohonem řízeným elektronicky, budu dělat jemné korekce manuálně bowdenem ? Poněkud zcestné... Navíc pokud jsem dobře pochopil schéma, tak šnek zabírá přímo do kola za planetovou převodovkou, které už je přímo součástí RA osy, a tedy uvedený převodový poměr šneku ke kolu 1:100 je pro zamýšlené manuální korekce chodu (pointování) naprosto nepoužitelný - příliš hrubý.

Další věc se týká té planetové převodovky. Uvědomuje si autor, že musí být naprosto bezvůlová, s periodickou chybou řekněme nejvýše v řádu desítek úhlových vteřin ? Toto vyžaduje broušená kola.

2) Polovidlice - v elaborátu plném výpočtů únosnosti všech kol (mimochodem opět postrádajícím dynamické zatížení při rozjezdu, které ale u vyváženého dalekohledu převažuje) chybí jakýkoli pevnostní výpočet té polovidlice. Při letmém pohledu (i bez jakéhokoli výpočtu) je naprosto jasné, že je to poddimenzované a bude to pružit a kmitat. Já osobně bych právě zde viděl základní těžiště diplomky, a marně jsem hledal nějaký výpočet deformací uchycení třeba pomocí metody konečných prvků. Analytický výpočet takovéhoto dílu by byl asi obtížný, přitom zjednodušený výpočet v nějakém systému MKP (nevěřím, že fakulta žádný nemá) je otázka pár desítek minut, když je model v Pro/Engineeru již hotový.

3) Totéž se týká mechanismu upnutí tubusu. Ten taktéž není spočítaný, a podle mého odhadu bude ještě slabší než vlastní vidlice, s hromadou míst, kde mohou vznikat nežádoucí vůle.

4) Deklinační šnekové kolo - převodový poměr 1:50 a průměr 50mm. Takovýto hrubý převod je takřka nepoužitelný k nějakému jemnějšímu pozicování deklinační osy. Navíc při vzdálenosti osy šneku pouhých 30mm od osy otáčení DE a jeho uložení v normálních kuličkových ložiskách bude šnek pružit v axiálním směru a tudíž bude pružit celé natáčení v deklinaci. Navržené řešení je naprosto neadekvátní tomu, že se má jednat o montáž pro SCT do průměru 300mm. Takováto kola jsou v montáži třídy podobné třeba EQ3!!!

5) Naprosto zbytečná práce, věnovaná převodovému soukolí pro natáčení montáže v azimutu. Připadá mi, že autor vůbec neví, jakým způsobem se toto používá. Jinak nechápu, proč tam navrhoval tak komplikovaný mechanizmus pro natáčení převodem v rozsahu 360 stupňů bez dorazů. Takovouto zbytečnost (přidávající zbytečně hmotnost a prodražující výrobu) nemají ani špičkové montáže (Paramount ME, 10Microns). Zrovna tak komplikované rybinové upínání montáže na stativ. Osobně si nedokážu představit, jak toto budu někde na louce montovat do kupy.

6) Poslední a naprosto zásadní připomínka. Zamýšlel se autor vůbec nad tím, jak se bude takováto montáž vyrábět ? Zná ceny obrábění na CNC centru ? Zřejmě ne. Ony se ty tvary pomocí SW tak krásně modelují a tak krásně se to vymýšlí, že To znám ze své praxe. Jenomže on to pak ještě musí někdo vyrobit... A to je kámen úrazu celého toho návrhu. Pro výrobu takovéhoto díla bude potřeba udělat několik odlitků, a ty následně obrábět odhadem určitě stovky hodin na CNC centru. Výsledná cena takovéto montáže bude několik set tisíc korun, pokud by to opravdu někdo chtěl nechat vyrobit. To je realita. Ovšem za cenu kolem 300 000,- (a méně to rozhodně stát nebude) dnes koupíte profesionální montáž s parametry mnohem lepšími, než tento výtvor.

Je mi líto za tu tvrdou kritiku, ale ať jsem se snažil, jak mohl, nenašel jsem na celém tom návrhu naprosto nic užitečného a funkčního (kromě toho že ty obrázky na pohled hezky vypadají, a že se dotyčný řekněme naučil pracovat v Pro/Engineeru).

Pokud bych už navrhoval nějakou takovou montáž, tak se musí jednat o montáž špičkových parametrů. Protože montáží s takovými (ne-li lepšími) vlastnostmi, jako bude mít tato montáž, je na trhu spousta za zlomek ceny této. V tom případě bych určitě koupil hotové bloky třeba planetové, nebo spíš harmonické (pro větší převodový poměr) převodovky nebo modulu Direct Drive system, jako to udělali na deklinační ose třeba tvůrci polovidlice Mountegra (http://www.astronomy.hu/mountegra.htm). Takto nějak si představuji dobře nadimenzovanou polovidlici.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Doporučuji odkaz

#494

Příspěvek od Krupp »

Heh, to jsou mi věci

Já to nepsal a ani oponenturu nedělal, prostě jsem to našel s tím, že někomu se to možná hodí.

MMys: Pěkně obsáhlé zhodnocení
No pokud by v budoucnu někdo chtěl z téhle práce vycházet tak už ví, že tak nemá dělat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18573
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Doporučuji odkaz

#495

Příspěvek od MMys »

No ono to je ještě zajímavější. V té diplomce jsou doslova okopírované pasáže z mého WEBu, a nejsou označené jako citace. Pouze je můj web v seznamu použité literatury.

namátkou:
na mém webu: http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/fot.htm#ust
v diplomce: strana 30 kapitola 4
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět