Fotografie IC 5067 a NGC 7000

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
PDlink
Příspěvky: 316
Registrován: 26. 08. 2003, 16:25
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#466

Příspěvek od PDlink »



To sa neda jednou vetou ;)Aj dalsi by radi vedeli, kludne sa rozpis, miesta je tu dost.
N 170/1150;N 360/1500; N400/1980; N200/800; Canon 70-200 F4; Canon 300 f4; Canon 350D + "drobotiny"
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#467

Příspěvek od MaG »

MMys: když jsem fotil loni v Chorvatsku a dovezl jsem si růžové emisní mlhoviny, byl jsem pomalu napadán, že ta barva nesedí, tak já to beru jako důkaz, že když se mlhovina v RGB snímá správně, tak je růžová - platí nejen u NGC 7000 ale u mnoha dalších. Teprve filtry, např. CLS je změní na červené, protože pozmění poměry kanálů a zvýrazní h-alfu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25298
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#468

Příspěvek od MilAN »

asi máme různou představu, co je růžová. Martin tam přece růžovou nemá. Určitě ale dovedeš vysvětlit, jak z modré, zelené a H-alfa červené vyrobit růžovou :)
Martin tam má fialovou, ta je jasná.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#469

Příspěvek od MartinV. »

No já ji taky fotil (kdysi) a je fialová:



MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#470

Příspěvek od MaG »

Bože to jsem se zase zasmál. To je snad fuk jestli fialová nebo růžová, omlouvám se ale za své pletení barev Prostě je taková, jak poslal teď Martin V a nejen ona a to mně štvalo, když se někdo divil těma barvám .. ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18578
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#471

Příspěvek od MMys »

Ono je otázkou, co je ještě fialová, a co už růžová. Obecně růžové to je, když se to přežene s jasovou složkou, prostě luminance má větší intenzitu, než by odpovídalo luminanci odvozené z RGB snímku se kterým se luminace kombinuje. Pak vznikne růžová všude místo červené.

Tady to jde do fialova pouze v místech, kde je emise v H-beta. Poměr mezi emisí v H-alfa a H-beta je pochopitelně u různých objektů různý.

Pokud by to mělo být skutečně true-color, tedy myšleno pro spektrální charakteristiku filtrů a senozru, bylo by to mdlejší. Tady je zvednutá saturace, ale nebylo manipulováno s poměrem kanálů.

Pokouším se od doby, co mám mono kameru, aby ty barvy měly převážně fyzikální základ. Tak uvidíme, jak se bude dařit a co ze mě bude padat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25298
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#472

Příspěvek od MilAN »

Jasně, ale pokud chci zachovat fyzikální základ, tak mícháš barevné složky a z těch nemůže vzniknout přímo růžová. Ta vznikne až mícháním s "bílou", to je při aplikaci LRGB. Klasicky, přes RGB nemůže vzniknout, a proto nemůže vzniknout přímo při snímání DSLR. Pokud někomu vznikne, je to výsledek zpracování, ne výsledek skutečných barev.
Je mi jasné, že nuance fialové a růžové si jsou velmi blízké, ale růžová není barva mlhovin,která by vznikla při snímání přes RGB.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18578
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#473

Příspěvek od MMys »

Ano, tak to je. Ona tam nevznikne (rozhodně ne na senzoru, ten je v principu monochromatický s filtry), vyrobí ji tam až fotograf, při zpracování obrázku, přesně jak píšeš.
A vyrobí ji stejně, jako vznikne při zvoraném LRGB. Současné algoritmy v RAW konvertorech při odšumování a podobných operacích stejně většinou snímek interně dekomponují do jasové a barevné složky, a tak není problém, aby vznikla růžová. Mnohdy pouze stačí zvednou jas snímku a je tam.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25298
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#474

Příspěvek od MilAN »

Vypadá to pěkně, akorát když vidím to halo kolem jasnějších hvězd, připadá mi na mysl tenhle článek:

http://www.astronomik.com/en/astronomik ... oblem.html

Nemáš ten filtr náhodou z té nepovedené serie ? Když tam pošleš co žádají, a uznají že je to filtrem, nabízejí bezplatnou výměnu...


Nedá mi, abych nenapsal moji zkušenost.
Večer jsem poslal mailem vše, co bylo požadováno a druhý den v poledne jsem již měl mailem odpověď, že mám filtr poslat a bude bezplatně vyměněn. Poště ( poštám) to sice několik dní trvalo, ale nemohu než pochválit příkladný přístup firmy ke svým zákazníkům !

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2461
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 69

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#475

Příspěvek od astar »

Jeden trochu detailnější pohled na pelikána



vice zde :http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 697215.jpg

SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO , ASI 2600MM Pro
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4699
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#476

Příspěvek od Sasa3 »

to astar: na to, ze je to v RGB, pres zrcadlovku a s celkovou expozicni dobou neco pres hodinu je to docela slusne detailni snimek. Pro finalni presentaci na webu bych ho ale radeji trochu jeste zmensil (tak faktorem 2x).

Jinak mas hodne zajimavy dalekohled. Planujes na nej hodit casem nejakou vhodnou CCD kameru (aspon s chipem KAF-8300 a nebo neco vetsiho)? S 350mm objektivem seberes dost svetla i na detailni zabery galaxii.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25298
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#477

Příspěvek od MilAN »

Milane, čím rovnáš pole Maksutovky ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#478

Příspěvek od ceres »

Prave vcera som skusal upravovat prvy pokus o LRGB cez remote controlled TMB 130/780 + G3-8300, ktore prevadzkuje kamarat Andrej. Ma to este svoje musky, ale pre porovnanie som cropol z jeho snimky cast, ktoru fotil astar cez Maksutov 350/1450 + 300Dm. Tu je porovnanie (Andrejovu farbu som prisposobil tej, co prezentuje astar na astrofotky.cz):



Zaujimave...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2461
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 69

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#479

Příspěvek od astar »

Sašo , máš pravdu taky se mi to líbí víc v tom menším provedení .  Snímek je výřez , neboť   filtr  použitý ve foťáku je nějaký modrý sklo a to způsobuje velké odlesky okolo jasných hvězd :-[. Budu muset ten filtr nechat vyndat.
Ano ,mám zálusk na koupi  QHY10  color.  Je tu ale dilema  :-/, zda- li se taková investice  vyplatí ,když k focení se dostanu jen několikrát do roka :'( .  Další mínus je , že ta komora byla plánovaná  na film ne  pro digitál .  Zůstává  větší zbytková sférická vada a ta způsobuje i větší velikost hvězd. (popis komory v sekci dalekohledy, tam odpovím na Milanovu otázku) .

To ceres:  zatím ve zpracování nejsem žádný expert a tvá zpracování  se mi docela líbí. Proto bych tě poprosil, mohl by si  zveřejnit svůj postup zpracování ?  Dík.

 
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO , ASI 2600MM Pro
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4699
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Fotografie IC 5067 a NGC 7000

#480

Příspěvek od Sasa3 »


Ano ,mám zálusk na koupi  QHY10  color.  Je tu ale dilema  :-/, zda- li se taková investice  vyplatí ,když k focení se dostanu jen několikrát do roka :'( .  Další mínus je , že ta komora byla plánovaná  na film ne  pro digitál .  Zůstává  větší zbytková sférická vada a ta způsobuje i větší velikost hvězd. (popis komory v sekci dalekohledy, tam odpovím na Milanovu otázku) .
Jasně, není kam spěchat. Foť rok dva na DSLR a uvidíš, jak moc tě ta sférická vada bude limitovat, případně, jak často nakonec budeš fotit. I s DSLR by takovým kanónem měly jít dělal špičkové snímky.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět