Fotografie IC 5067 a NGC 7000
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
To sa neda jednou vetou ;)Aj dalsi by radi vedeli, kludne sa rozpis, miesta je tu dost.
N 170/1150;N 360/1500; N400/1980; N200/800; Canon 70-200 F4; Canon 300 f4; Canon 350D + "drobotiny"
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
MMys: když jsem fotil loni v Chorvatsku a dovezl jsem si růžové emisní mlhoviny, byl jsem pomalu napadán, že ta barva nesedí, tak já to beru jako důkaz, že když se mlhovina v RGB snímá správně, tak je růžová - platí nejen u NGC 7000 ale u mnoha dalších. Teprve filtry, např. CLS je změní na červené, protože pozmění poměry kanálů a zvýrazní h-alfu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
asi máme různou představu, co je růžová. Martin tam přece růžovou nemá. Určitě ale dovedeš vysvětlit, jak z modré, zelené a H-alfa červené vyrobit růžovou 
Martin tam má fialovou, ta je jasná.
Martin tam má fialovou, ta je jasná.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
No já ji taky fotil (kdysi) a je fialová:
MartinV
MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
- MaG
- Příspěvky: 11944
- Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
- Bydliště: Jablonec nad Nisou
- Kontaktovat uživatele:
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
Bože to jsem se zase zasmál. To je snad fuk jestli fialová nebo růžová, omlouvám se ale za své pletení barev Prostě je taková, jak poslal teď Martin V a nejen ona a to mně štvalo, když se někdo divil těma barvám .. 
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
- MMys
- Příspěvky: 18578
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
Ono je otázkou, co je ještě fialová, a co už růžová. Obecně růžové to je, když se to přežene s jasovou složkou, prostě luminance má větší intenzitu, než by odpovídalo luminanci odvozené z RGB snímku se kterým se luminace kombinuje. Pak vznikne růžová všude místo červené.
Tady to jde do fialova pouze v místech, kde je emise v H-beta. Poměr mezi emisí v H-alfa a H-beta je pochopitelně u různých objektů různý.
Pokud by to mělo být skutečně true-color, tedy myšleno pro spektrální charakteristiku filtrů a senozru, bylo by to mdlejší. Tady je zvednutá saturace, ale nebylo manipulováno s poměrem kanálů.
Pokouším se od doby, co mám mono kameru, aby ty barvy měly převážně fyzikální základ. Tak uvidíme, jak se bude dařit a co ze mě bude padat.
Tady to jde do fialova pouze v místech, kde je emise v H-beta. Poměr mezi emisí v H-alfa a H-beta je pochopitelně u různých objektů různý.
Pokud by to mělo být skutečně true-color, tedy myšleno pro spektrální charakteristiku filtrů a senozru, bylo by to mdlejší. Tady je zvednutá saturace, ale nebylo manipulováno s poměrem kanálů.
Pokouším se od doby, co mám mono kameru, aby ty barvy měly převážně fyzikální základ. Tak uvidíme, jak se bude dařit a co ze mě bude padat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
Jasně, ale pokud chci zachovat fyzikální základ, tak mícháš barevné složky a z těch nemůže vzniknout přímo růžová. Ta vznikne až mícháním s "bílou", to je při aplikaci LRGB. Klasicky, přes RGB nemůže vzniknout, a proto nemůže vzniknout přímo při snímání DSLR. Pokud někomu vznikne, je to výsledek zpracování, ne výsledek skutečných barev.
Je mi jasné, že nuance fialové a růžové si jsou velmi blízké, ale růžová není barva mlhovin,která by vznikla při snímání přes RGB.
Je mi jasné, že nuance fialové a růžové si jsou velmi blízké, ale růžová není barva mlhovin,která by vznikla při snímání přes RGB.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
- MMys
- Příspěvky: 18578
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Běleč nad Orlicí
- Věk: 53
- Kontaktovat uživatele:
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
Ano, tak to je. Ona tam nevznikne (rozhodně ne na senzoru, ten je v principu monochromatický s filtry), vyrobí ji tam až fotograf, při zpracování obrázku, přesně jak píšeš.
A vyrobí ji stejně, jako vznikne při zvoraném LRGB. Současné algoritmy v RAW konvertorech při odšumování a podobných operacích stejně většinou snímek interně dekomponují do jasové a barevné složky, a tak není problém, aby vznikla růžová. Mnohdy pouze stačí zvednou jas snímku a je tam.
A vyrobí ji stejně, jako vznikne při zvoraném LRGB. Současné algoritmy v RAW konvertorech při odšumování a podobných operacích stejně většinou snímek interně dekomponují do jasové a barevné složky, a tak není problém, aby vznikla růžová. Mnohdy pouze stačí zvednou jas snímku a je tam.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
Vypadá to pěkně, akorát když vidím to halo kolem jasnějších hvězd, připadá mi na mysl tenhle článek:
http://www.astronomik.com/en/astronomik ... oblem.html
Nemáš ten filtr náhodou z té nepovedené serie ? Když tam pošleš co žádají, a uznají že je to filtrem, nabízejí bezplatnou výměnu...
Nedá mi, abych nenapsal moji zkušenost.
Večer jsem poslal mailem vše, co bylo požadováno a druhý den v poledne jsem již měl mailem odpověď, že mám filtr poslat a bude bezplatně vyměněn. Poště ( poštám) to sice několik dní trvalo, ale nemohu než pochválit příkladný přístup firmy ke svým zákazníkům !
http://www.astronomik.com/en/astronomik ... oblem.html
Nemáš ten filtr náhodou z té nepovedené serie ? Když tam pošleš co žádají, a uznají že je to filtrem, nabízejí bezplatnou výměnu...
Nedá mi, abych nenapsal moji zkušenost.
Večer jsem poslal mailem vše, co bylo požadováno a druhý den v poledne jsem již měl mailem odpověď, že mám filtr poslat a bude bezplatně vyměněn. Poště ( poštám) to sice několik dní trvalo, ale nemohu než pochválit příkladný přístup firmy ke svým zákazníkům !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
Jeden trochu detailnější pohled na pelikána
vice zde :http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 697215.jpg
vice zde :http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 697215.jpg
SW 250/1000+EQ6 Pro, Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO , ASI 2600MM Pro
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
to astar: na to, ze je to v RGB, pres zrcadlovku a s celkovou expozicni dobou neco pres hodinu je to docela slusne detailni snimek. Pro finalni presentaci na webu bych ho ale radeji trochu jeste zmensil (tak faktorem 2x).
Jinak mas hodne zajimavy dalekohled. Planujes na nej hodit casem nejakou vhodnou CCD kameru (aspon s chipem KAF-8300 a nebo neco vetsiho)? S 350mm objektivem seberes dost svetla i na detailni zabery galaxii.
Jinak mas hodne zajimavy dalekohled. Planujes na nej hodit casem nejakou vhodnou CCD kameru (aspon s chipem KAF-8300 a nebo neco vetsiho)? S 350mm objektivem seberes dost svetla i na detailni zabery galaxii.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
Milane, čím rovnáš pole Maksutovky ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
Prave vcera som skusal upravovat prvy pokus o LRGB cez remote controlled TMB 130/780 + G3-8300, ktore prevadzkuje kamarat Andrej. Ma to este svoje musky, ale pre porovnanie som cropol z jeho snimky cast, ktoru fotil astar cez Maksutov 350/1450 + 300Dm. Tu je porovnanie (Andrejovu farbu som prisposobil tej, co prezentuje astar na astrofotky.cz):
Zaujimave...
Zaujimave...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
Sašo , máš pravdu taky se mi to líbí víc v tom menším provedení . Snímek je výřez , neboť filtr použitý ve foťáku je nějaký modrý sklo a to způsobuje velké odlesky okolo jasných hvězd :-[. Budu muset ten filtr nechat vyndat.
Ano ,mám zálusk na koupi QHY10 color. Je tu ale dilema :-/, zda- li se taková investice vyplatí ,když k focení se dostanu jen několikrát do roka :'( . Další mínus je , že ta komora byla plánovaná na film ne pro digitál . Zůstává větší zbytková sférická vada a ta způsobuje i větší velikost hvězd. (popis komory v sekci dalekohledy, tam odpovím na Milanovu otázku) .
To ceres: zatím ve zpracování nejsem žádný expert a tvá zpracování se mi docela líbí. Proto bych tě poprosil, mohl by si zveřejnit svůj postup zpracování ? Dík.
Ano ,mám zálusk na koupi QHY10 color. Je tu ale dilema :-/, zda- li se taková investice vyplatí ,když k focení se dostanu jen několikrát do roka :'( . Další mínus je , že ta komora byla plánovaná na film ne pro digitál . Zůstává větší zbytková sférická vada a ta způsobuje i větší velikost hvězd. (popis komory v sekci dalekohledy, tam odpovím na Milanovu otázku) .
To ceres: zatím ve zpracování nejsem žádný expert a tvá zpracování se mi docela líbí. Proto bych tě poprosil, mohl by si zveřejnit svůj postup zpracování ? Dík.
SW 250/1000+EQ6 Pro, Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO , ASI 2600MM Pro
Fotografie IC 5067 a NGC 7000
Ano ,mám zálusk na koupi QHY10 color. Je tu ale dilema :-/, zda- li se taková investice vyplatí ,když k focení se dostanu jen několikrát do roka :'( . Další mínus je , že ta komora byla plánovaná na film ne pro digitál . Zůstává větší zbytková sférická vada a ta způsobuje i větší velikost hvězd. (popis komory v sekci dalekohledy, tam odpovím na Milanovu otázku) .
Jasně, není kam spěchat. Foť rok dva na DSLR a uvidíš, jak moc tě ta sférická vada bude limitovat, případně, jak často nakonec budeš fotit. I s DSLR by takovým kanónem měly jít dělal špičkové snímky.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/