Amatérský astrofotograf měsíce

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Amatérský astrofotograf měsíce

#46

Příspěvek od MilAN »

honza.ho napsal: takové optimální rozlišení z DSLR je 2400×něco. Při něm už vidím, jestli autor zvládl dobře zpracování, pointaci, délku expozice a podobné, ovlivnitelné věci. . To je přesně to, co jsem psal, že se mi příčí : hodnotíš technologii a zpracování, ne snímek. K tomu už zbývá jen ohodnotit, jestli autor použil odpovídající a kvalitní přístroj. Protože jen miniaturní body, kulaté čtverečky , žádný šum a zpracování podle jednotného - zde mnhokrát publikovaného postupu dělá dokonalé snímky. Máme holt každý jiné vidění světa
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#47

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem se dival do galerie na AAM a musim rict, ze mi to v podstate vyhovuje, jak to tedka je, jen bych uvital, kdyby slo (je to ale vec technologie, ktera ted neni k dispozici, takze chapu, ze to nejde, alespon ne ze dne na den) ten limit 1024 preci jen o malinko zvetsit ;-)

no a porotcem bych tedy nechtel byt, zacinam si myslet, ze rozdelit 5 bodu a maximalne 3 jednomu snimku je dost slozite No ale preci muzu dat 5ti lidem po jednom a mit na dusi klid :-)
----------
edit: kazdopadne je to soutez o krase a ty jsou vzdy tak trochu o celkovem "umeleckem" dojmu, nez jen o technice (a kvalite vybaveni), takze ani nejaka sirsi porota by mi nevadila. Jako v krasobrusleni, viteze nelze nejak predem matematicky spocitat ;-)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#48

Příspěvek od MaG »

Umístím-li do galerie fotografie v rozlišení, v jakém mi je autor poslal a budu-li ignorovat to, že se mi v jeho rozlišení na monitor nevejdou celé, tak začínám hodnotit techniku, kterou autor snímek pořídil a ne fotku, kterou zaslal.

To je stejné, jako když u fotky krajiny začnu hodnotit kresbu objektivu a distorzi obrazu a barevnou vadu a řeknu, že tahle fotka je skvělá kompozičně, má dobré světlo a zajímavý nápad, ale má moc velké zrno, příliš velkou barevnou vadu a horší kresbu k rohům. Co z toho by mělo vyhrát v soutěži nebo prostě i mimo soutěž?

Mně se naopak líbí, že technika není to rozhodující, i když v některých oborech to platit může (deep-sky). Podle mně ten kdo umí vyfotit objekt zajímavě tak, aby byl hezký i v 1024 px ho umí vyfotit kvalitně i co se týče pointace, zrna a ostrosti hvězd.

Naopak kdo má horší vybavení, může svým nápadem, kompozicí, předčit někoho kdo tu techniku prostě má, a o tom by to mělo být.

Už se těším, až všechny tyto názory na co největší rozlišení smete kresba v rozlišení 500 px  ;D

--------
Hodnocení může vypadat na první pohled neřešitelně, ale sám jsem si to zkusil s dosavadními ukázkami, co tam máme a vyšlo mi, že z toho dokážu vybrat 5 fotek a z nich pak třem udělit 3 1 a 1 bod. Jistě to dovede i většina ostatních.

--------
Bylo by opravdu milé, kdyby se do soutěže zapojili všichni. Bylo by mrzuté, kdyby někteří své práce neposlali proto, že se jim něco nelíbí natolik, že s tím nechtějí ztrácet čas.

--------
Vzhledem k tomu, že jsem narozdíl třeba od MilAna znám jako optimista, nevěřím, že by tato "akce pro dobro nás všech" měla skončit dřív, než pořádně začala. osobně tu diskuzi nad všemi detaily vidím jako velký přínos. Otázkou je, zda svými rozhodnutími přistoupit nebo nepřistoupit na některé názory vše spíše zničíme nebo podpoříme.

--------
K návrhu abychom ten formát ještě zkusili trochu zvětšit. To jako na kolik? Pomůže nějak přidat 200, 500 px? A komu ublíží?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#49

Příspěvek od Konihlav »

MaG: ale ja s Tebou naprosto souhlasim, fakt. Ja proti tomu nebojuji ;-)

Me slo spise o to poukazat na to explicitni omezeni velikosti zaslaneho snimku [edit: a vlastne jiz ted jsou tam snimky ve vyssim rozliseni]. Vzdyt si ho porotci prohlednete v 1024xneco, ja s tim jako autor jdu na trh a vim to. Verim, ze nekteri to snad jiz chapou, jak to myslim.

Chapu, na druhou stranu, ze kdyz bude nekdo zasilat 5Mpix snimky, tak to bude pri primerene kvalite komprese (JPG) nebo nedej boze jinym formatu, "zrat" misto na disku a to dost vyznamne. To ano ;-)
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Amatérský astrofotograf měsíce

#50

Příspěvek od astropintr »

Kolegové, já bych si ještě dovolil reagovat na systém hodnocení. Ono to totiž vůbec není jednoduché. Pokud bychom hodnotili tak, že kdokoliv prostě připíše bod tomu a tomu snímku, není to určitě průkazné. To se můžu na svůj snímek klikat stokrát až bude mít sto bodů, má tohle nějaký smysl? Ne, muselo by se to nějak ošetřit a to bohužel není tak jednoduché.
Myšlenka, že ten kdo poslal fotografii by mohl hodnotit stojí určitě za úvahu, ale podstatné je to, jak to udělat... takže této myšlenky bych se hned nevzdával.
Pokud jde o anonymní hodnocení, to je neudržitelné. Většinou se snímky objevují zde na astrofóru a zde každý pozná, kdo snímek fotil. Takže anonymní galerie není podle našeho názoru ideální.
Porota byla sestavena tak, aby nedocházelo k nějakému osobnímu preferování nějakého fotografa.
Pokud se ale i tohle stane, není problém porotce vyměnit, pokud se náš trojlístek shodne, že zde porotce někoho preferuje. Vše bylo předmětem diskuze.
Ještě ale neproběhlo ani první kolo a hned se tu bojíme o "nezávislost" poroty. Nechme se překvapit, jak proběhne první volba.
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#51

Příspěvek od MaG »

A není jednodušší prostě poslat rovnou 1024px krát něco a je klid? Porotci, ostatní, prostě všichni vidí totéž. To byl ten záměr. Může se ukázat jako neživotaschopný, ale proboha, máme pořád listopad a vše běží 10, slovy deset dní ;)

Ještě bych rád ukončil můj malý "spam":
víte občas narazíte na to, že někdo nevěří, že porota je dobrý nápad. Já s tím souhlasím. Proto je galerie veřejná a je "online". Dále si ale myslím, že v porotě máme z mého pohledu velmi rozdílné typy lidí a říkám na rovinu, že to byl záměr. Také si myslím(e), že porota je a bude naprosto férová. Na závěr podotýkám, že právě fakt, že nakonec v porotě nemusí být pořadatelé, je snad definitivní zárukou pro případné škarohlídy
Lidem, které jsme oslovili, patří velké uznání, že to přijali, byť nikdo přesně netuší, co to přinese, ale díky nim pořadatelé mohou být jakousi supervizí, že vše bude probíhat v pohodovém a přátelském duchu fér play.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#52

Příspěvek od Konihlav »

MaG: dnes vecer jsem si konecne nasel cas si to trochu vice prohlednout a chci Vam podekovat, ze se snazite "konat dobro" a zaroven poprat, at to funguje.

Ta moje skepticka otazka (kviz) byla proto, ze je venku furt super hnusny pocasi a mraky vsude a ja uz mam abstak - chci jit ven a fotit, ale ty mraky...

Ja vidim optimalni 1600x1200 ale je to jen muj nazor a potreboval bych jeste tak 5-10 lidi, aby se pod to podepsali...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11791
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#53

Příspěvek od Psion »

Konihlav napsal:
Co se tyka hodnoceni, muj nazor je, ze by bylo "nejlepsi", kdyby kazdy ucastnik mohl hlasovat o snimcich ostatnich (a je jedno kolik bodu by mohl rozdelit, v podstate tu nejaky navrh 5ti a maximalne 3 jednomu snimku padl a ten se mi libi). Tedy pravo poslat snimek do souteze a "povinnost" hodnotit by slo ruku v ruce...

S tímto názorem se moc neztotožňuji po zkušenostech z jiných galerií, kde jeden ohodnotí špatně druhého a ten ho příště "osolí". To opravdu není dobrá věc.

Astropinter: hlasovat může pouze registrovaný uživatel a pouze jednou, tedy v tomto není žádný problém
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#54

Příspěvek od Konihlav »

astropintr: ano mas pravdu a ja jsem dospel k nazoru, ze nejaka sirsi porota je OK. Libi se mi, jak jste to vymysleli.

Klikani a pocitacove piratstvi bych do toho pri hodnoceni netahal, neni preci problem jako autor poslat snimek a pak poslat svuj seznam s cisly fotek a pridelenymi body... formou e-mailu by to slo. Je to ale dost pracne a otravne a narocne na organizaci, takze "stala" porota je OK.

off topic: ja bych jako porotce asi dal z tech 5ti moznych bodu 5ti fotkam po jednom, protoze zde opravdu jsou hezke kousky a ja ve sportu fandim vzdy tem slabsim outsiderum ;D
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#55

Příspěvek od Konihlav »

Psion napsal: S tímto názorem se moc neztotožňuji po zkušenostech z jiných galerií, kde jeden ohodnotí špatně druhého a ten ho příště "osolí". To opravdu není dobrá věc.
A kdo rika, ze by jsi jako autor vedel, kdo Ti ty body pridelil?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11791
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#56

Příspěvek od Psion »

To máš pravdu, pak někteří dají těm ostatním po jednom bodu a budou čekat, že dostanou víc :)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Amatérský astrofotograf měsíce

#57

Příspěvek od Vabra »

Jeste k hodnoceni poroty.

Jakozto porotce se uz ted koukam do galerie a musim rici ze to nebude snadne rozhodovani.

Nejvetsi dilema, ktereho se trochu obavam, bude zda a jakym zpusobem hodnotit pouzitou techniku. Tj. pokud se mi budou celkove libit dva snimky stejne a jeden z nich bude focen (kreslen?) slabsi/levnejsi vybavou zda prihodit nejaky ten motivacni bodik...  

...A nahnevat tak treba zkusene a lepe vybavene kolegy, pro ktere by tak ucast mohla ztratit kouzlo zejmena pokud by stejny pristup "pozitivni" diskriminace zvolilo vice porotcu.

Zatim ani nemam jasno v tom zda by hlasovani melo nebo nemelo byt verejne (oboji ma pro i proti).

Na rozdil od verejnych hodnoceni anonymnimi uzivateli (a oplaceni) na fotoserverech, zde jsou porotci verejni a doufam dostatecne soudni, aby se k podobnym praktikam nesnizovali. No rozhodnuti necham na organizatorech a v pripade verejneho poskytnu i sve konto pro pripadnou korupci

Aby nam porota neustrnula navrhuji jeste jedno opatreni:
Pokud nejakou cirou nahodou nevyhraje snimek nektereho porotce, tak se stane novym clenem poroty autor vitezneho snimku...

PS: S rozmerem 1600*1200 osobne nemam problem umim jej vyfotit i temer cely zobrazit.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Amatérský astrofotograf měsíce

#58

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal: Vzhledem k tomu, že jsem narozdíl třeba od MilAna znám jako optimista, nevěřím, že by tato "akce pro dobro nás všech" měla skončit dřív, než pořádně začala. osobně tu diskuzi nad všemi detaily vidím jako velký přínos. Co seto tady snažíš ze mě udělat  ;DMyslíš, že tady plýtvám časem a snažím  se o něco, čemu nevěřím? ;D ;D

Alek tomu rozměru. 1600 je hezký formát, ale na CRT to  může být moc, ne ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Amatérský astrofotograf měsíce

#59

Příspěvek od Bíba75 »

Kamarádi dejte nám čas je to jen přeci první kolo, vlastně předkolo.Soutěž se bude určitě posouvat dál a bude kvalitní ale zatím jsme jen na začátku.Komu zatím naše prvotní podmínky nevyhovují tak ať snímky neposílá ale ať nám zachová přízeň a až se dostaneme dál a podmínky mu budou vyhovovat tak ať se zapojí.
Díky za pochopení Libor Richter
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Amatérský astrofotograf měsíce

#60

Příspěvek od deavi »

Já jsem pro, to zatím nechat tak jak je to nastavené, uvidíme po prvním předkole jak to celé dopadne a nějakým způsobem bych to zhodnotil a vyvedl určitá spřesnění pravidel. Je vidět každý člověk jiný názor, ale docela ce mi líbí system CN, kde může hodnotit širší spektrum lidí. Na druhou stranu je v porotě cca 10 lidí a vydím to jako velmi dostačující počet na to, aby rozdávání bodíku bylo dobře vyvážené.
Jinak jsem pro zvědnou rozlišení na 1600x... Víc nemá asi smysl. Standartně by bylo Vašich 1024 a někde bokem by se kliklo na větší rozlišení pro fajnšměkry jako jsem já, nebo Honza Ho.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Odpovědět