pujcovna dalekohledu - existuje?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

pujcovna dalekohledu - existuje?

#46

Příspěvek od Slávek »

Nejde o to, aby to bylo levnější, ale aby to bylo přijatelné. Dostal bych se pak k dalekohledům, které bych si jinak třeba zkusit nemohl. Neplatím si jen výsledek, ale i ten zážitek z toho. Ten je pro mě velmi důležitý. Ale já jsem už napsal, že si myslím, že to nejde, mě o tom netřeba přesvěčovat, ale dnes lidi podnikají v každý "blbosti", tak proč ne toto. Já bych takové možnosti asi využil si něco zajímavého, byť jen svátečně, půjčit.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

pujcovna dalekohledu - existuje?

#47

Příspěvek od Slávek »

Tož dobře. Rozhodnu se,že se začnu věnovat astrofotografii.Co teď? Pokud bude půjčovna s vybavením půjdu tam a zjistím co a jak.Od půjčujícího dostanu nabídku na vybavení za x Kč za noc.V noci zjistím i s předběžným nastudováním manuálů k obsluze,že za tu první noc (i za pár dalších) nic kloudného nevyfotím.Teď přijdou dvě možnosti.Buď mě to chytí a když to promyslím,tak se mi nevyplatí si to vybavení pravidelně půjčovat a nebo se na to vyprdnu.
tohle jsem vlastně napsal v odpovědi č 37 je to tak.
Uživatelský avatar
milan kuhejda
Příspěvky: 552
Registrován: 10. 08. 2007, 16:00

pujcovna dalekohledu - existuje?

#48

Příspěvek od milan kuhejda »

nazdar
u nás na Moravě to už spolehlivě funguje :),půjčil jsem Bohušovi dalekohled,kolimátor a on mi zase půjčí filtry a filtrové kolo.V naší partě co máme pravidelné srazy si věci půjčujeme zcela bězně.
Ale chtěl bych vidět toho blázna co by někomu cizímu půjčil vybavení za statisíce,půl dne ho školil jak se s tím zachází a to vše nejlépe za hubičku,protože jak by požadoval půjčovné třeba 2000.- za noc a k tomu vratnou kauci,tak při české povaze by se za chvíli o něm všude povídalo že je to zloděj,tolik peněz a to se mi ještě zatáhlo a nic jsem neviděl a nenafotil.
A Fidlerovi jsem půjčil míchačku ;D
Ale mého velicího důstojníka nikomu nepůjčím.
Podle mě je astropůjčovna velmi prodělečný podnik.
Milan
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

pujcovna dalekohledu - existuje?

#49

Příspěvek od FunTomas »

Požičovňa techniky ale predsa funguje celkom bežne na remote observatóriách, prípadne na astrofarmách. Na "remote" nie je ten osobný kontakt s technikou ale vyskúšať a porovnávať výsledky sa dá. Na astrofarme (Namíbia, Španielsko, Chile, ...) jednoducho prídete, zaplatíte a počas noci si môžešte skúšať techniku za milióny... ;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

pujcovna dalekohledu - existuje?

#50

Příspěvek od godzilka »

Pravdou je to, že by to byla cesta vyzkoušet si techniku, kterou si asi nikdy nebudu moct, nebo nebudu ani chtít koupit.

Nejhorší na tom ovšem je ta kalkulace půjčovného.

cca. 30 výpůjček za rok, buďme trochu optimističtí
když vezmu nějakou 350mm SCT + montáž = cca. 200 000,-
aby se to vyplatilo, včetně oprav, skladování techniky, daní, pojištění atd. tak 100% marže

Ab byla návratnost 2 roky, tak to je:
200 000,- / 60 *2 = 6 666,- na noc.

Kdo by byl ochoten tohle dát? Ruku nahoru. :-)
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2903
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

pujcovna dalekohledu - existuje?

#51

Příspěvek od Homer »

Investor, který je při smyslech, by v záměru s půjčovnou dalekohledů  v ČR musel zvážit :
- výši investice do půjčovaného vybavení
- výši investice do doprovodných nákladů - prostory, inzerce, režie
- velikost segmentu na který cílí
- rychlost morálního stárnutí půjčovaného vybavení

Dál je třeba v těchto souvislostech zvážit, kolik lidí, kteří nemají na vlastní vybavení ( nemohou či nechtějí právě do něj investovat ), přijede do půjčovny, ujedou desítky, možná stovky km, zaplatí půjčovné a kauci, aby si mohli několik hodin zkusit pohrát a zase vše v pořádku vrátit zpět.
Ve hře je dále ošetření možnosti poškození či zničení věci nejen špatným zacházením, ale i vlivem autonehody, zcizení třetí osobou atd. To zatíží investora nejen další spotřebou času a nervů to řešit, ale i nutností nahradit chybějící vybavení novým, aby měl dále co nabízet.

Napadla by mne i řada jiných problémů, ale myslím, že to stačí k tomu, aby bylo pochopeno, proč se dosud nikdo o tuto ekonomickou sebevraždu nepokusil.
V úvahu připadá pouze jedno řešení - bohatý, nadšený filantrop - mecenáš, který by nehleděl na ztráty a měl radost z takto utracených peněz a to je v našem rybníčku asi iluze...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

pujcovna dalekohledu - existuje?

#52

Příspěvek od Karell »

Tomáši, jenže oblasti, které jsi vyjmenoval, nemají problém se světelným znečištěním a mají řádově více nocí vhodných díky povětrnostním podmínkám k pozorování či focení.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

pujcovna dalekohledu - existuje?

#53

Příspěvek od FunTomas »

Áno, určite to súvisí, ale mne  nešlo o pozorovacie podmienky tam vs. v Čechách. Poukazujem na obchodný model ako sa to dá zrealizovať. T.j. ak vlastním techniku za milióny, tak ju nemusím dávať z ruky preč, aby som umožnil jej vyskúšanie (prenajatie) niekomu inému.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

pujcovna dalekohledu - existuje?

#54

Příspěvek od godzilka »

Ovšem model: půjčovna vybavení vs. observatoř s pronájmem je trochu něco jiného. Hlavně pokud lidé, a asi jich není málo, cíleně jezdí za astronomií do těchto krajin a tu techniku tam vyžadují. Je to takový astro turismus. V tuhle chvíli podobný například potápění, kde je moře, tam jsou potapěčské kurzy v moři. Jak by bylo možné se potápět v moři v ČR? Toto je můj náhled na věc, takové trochu "selské" přirovnání.
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

pujcovna dalekohledu - existuje?

#55

Příspěvek od vla »

Jedna možnost v blízkém zahraničí. http://wypozyczalnia.deltaoptical.pl/oferta.php
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

pujcovna dalekohledu - existuje?

#56

Příspěvek od Vabra »

Diky z odkaz.
Pokud vezmu cenu kauce za cenu prodejni, potom vychazi tydenni zapujcka na nejakych 13% ceny a mecicni nekde okolo 25%.

Takze kdyz si koupim novy dalekohled a po vyzkouseni jej za dva mesice prodam zde v bazaru za 2/3 ceny noveho, pak jsem na tom lepe nez, kdybych si jej zapujcil v blizkem pohranici. O moznosti bezplatne zapujcky serioznim prodejcem nehovoric...

Proste mi tento obchodni model porad nejak nevychazi... ;)
Pavel Vabrousek
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

pujcovna dalekohledu - existuje?

#57

Příspěvek od -karneades- »

a nikdy nevyjde, protoze je to absolutni ptakovina, kudy z nudy co? tak mi tohle vlakno prijde
Odpovědět