Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: M42 - Orion

#3946

Příspěvek od Pablo »

Presne tak.Fotené Svbony 305 v Newton 150/750, bez filtrov .Montáž je v podpise . V prvú lepšiu noc som nasnímal pre zimu len tých 60x1 sekund dát,
na druhý večer potom 60x1 sekunda x 6,takže 6 minút dát. Tie som aj využil v prvej strašnej foto, ale bola to chyba.60 sekund dobrých dát je viac ako 360 sekund horších. Všetko fotené v RAW16 do TIFF. V paint.nete som to asi prifarbil.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25292
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Re: M42 - Orion

#3947

Příspěvek od MilAN »

Chtělo by to lépe zaostřit a fotit s pointací.Při rozlišení 0,8"/pix to s těmito montážemi bude vždy trochu cestovat ( 2-5"/min)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 782
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#3948

Příspěvek od stmare »

Kromě zaostření, které doporučuje Milan, si stejně myslím, že na 1s jsou ty hvězdy moc knedlíkovité, takže si myslím, že se to chvěje v RA a že ta montáž na daný dalekohled na focení nestačí.
SW 100ED APO, ATR2600C
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 1028
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 54

Re: M42 - Orion

#3949

Příspěvek od mirkovacik »

Pablo píše: 24. 01. 2024, 13:36 Ďakujem za cenné postrehy.Bol to vlastne len taký pokus.Podmienky neboli vôbec dobré a tak zarovnanie bolo len od oka.M42 bola akoby za nejakým závojom.Fotené v zástavbe......To len tak na okraj.Ďeň predtým to bolo trocha lepšie a dávam foto z toho dňa.Vybavenie ako v podpise.60x1 sekunda.
Daj tie rawy niekam na stiahnutie a posli link. Tiez je asi velka rezerva v spracovaní. Mozno budes prekvapený, čo v tom je...

MilAn ma pravdu, že to ohnisko/montaz/presnost je problematicka. Ale nevzavaj sa. Myslím, že aj stouto kombináciou a ochotou sa učiť sa dá dosiahnuť zaujímavý výsledok. Asi nie špička, ale dačo celkom hej. :)

A to zaostrenie - pozri na bathinovu masku. To je jednoduchá cesta, ako poriadne zaostriť.
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: M42 - Orion

#3950

Příspěvek od Pablo »

@stmare - teraz ste mi dali riadneho červíka. Chcel som ušporiť a tak som dokúpil miesto origo závaží len závažia na posiľovanie a vytlačil 3D úchýtky na ich fiksáciu,lebo majú vnútorný priemer väčší asi o 1 mm. Aj tak ale s nimi otáčam.Toto nemôže byť problém?
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 1028
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 54

Re: M42 - Orion

#3951

Příspěvek od mirkovacik »

Nie, to nie je o závažiach.
To je o tom, že montáž nedokáže viesť váhu toho ďalekohľadu a chcelo by to silnejšiu montáž...
Alebo ľahší ďalekohľad s menšou ohniskovou vzdialenosťou. :)
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: M42 - Orion

#3952

Příspěvek od Pablo »

Aha..lebo na váhu by tam mala byť rezerva 7kg-5kg= 2kg
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25292
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Re: M42 - Orion

#3953

Příspěvek od MilAN »

Bez pointace to bohužel nepůjde ani na větších montážích. 0,8"/pix /min je přesnost i nad možnosti EQ6 bez pointace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: M42 - Orion

#3954

Příspěvek od Pablo »

Už len posledná poznámka. Skladalo sa to priamo cez live stack v SharpCap. Nie následne po samotnom snîmanî.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 782
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: M42 - Orion

#3955

Příspěvek od stmare »

Pablo píše: 24. 01. 2024, 15:36 @stmare - teraz ste mi dali riadneho červíka. Chcel som ušporiť a tak som dokúpil miesto origo závaží len závažia na posiľovanie a vytlačil 3D úchýtky na ich fiksáciu,lebo majú vnútorný priemer väčší asi o 1 mm. Aj tak ale s nimi otáčam.Toto nemôže byť problém?
Problémem je vítr. Ten newton má velký objem, o který se může vítr opřít.
SW 100ED APO, ATR2600C
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2527
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: M42 - Orion

#3956

Příspěvek od juh »

Už len posledná poznámka. Skladalo sa to priamo cez live stack v SharpCap. Nie následne po samotnom snîmanî.
Bola v SharpCape v Live Stacking zaškrtnulá voľba "Align Frames"?

Mimochodom, SharpCap má cez menu dostupné rôzne toolsy na asistenciu pri zaostrovaní. Na správne zaostrenie treba využiť niektorý z nich.
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: M42 - Orion

#3957

Příspěvek od Pablo »

Bola odškrtnutá,ale brala len Align on a Comet. Musím nájsť ,či neuložil aj surové nezložené- jednotlivé TIFF.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2527
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: M42 - Orion

#3958

Příspěvek od juh »

Align on a Comet by malo fungovať tak, že SharpCap ignoruje pri slkadaní hviezdy a snaží sa nájsť nejakú najasnejšiu časť rozmazaného kvapkovitého tvaru a skladať to na takto určené mesto. Pretože tam žiadna kométa nebola, len hmlovina, tak sa program možno snaží interpretovať hmlovinu ako kométu skladať to na ňu.
Bol na to nejaký dôvod, aby tam bolo zapnuté "Align on a Comet"? Default je to vypnuté.
Uživatelský avatar
Pablo
Příspěvky: 353
Registrován: 03. 03. 2023, 10:02
Bydliště: Prešov
Věk: 69

Re: M42 - Orion

#3959

Příspěvek od Pablo »

Hviezdy nevie nájsť.Toto mi nie je jasné prečo.Ja som to nechal tak od predošlých pokusov a neriešil som to .
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2527
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: M42 - Orion

#3960

Příspěvek od juh »

Hvezdy možno nevie nájsť z dvoch dôvodov:
- v zábere sú len slabé hviezdy, je tam nastavený krátky expozičný čas a nízky gain, tak sú utopené v šume a program ich nevie dobre rozlíšiť,
- je nesprávne zaostrené, tak sú hviezdy rozmazané a potom ich nevie dobre definovať, že nejaké zjasnenie v obraze je vlastne hviezda.
V každom prípade by to asi chcelo lepšie zaostriť a pohrať sa z dĺžkou expozície a gainom. A ako písali kolegovia predo mnou, predĺžovanie expozičného času bude chcieť nejakú tú pointáciu.
Odpovědět