Astrofotografie - dotazy začínajících
Re: M42 - Orion
Presne tak.Fotené Svbony 305 v Newton 150/750, bez filtrov .Montáž je v podpise . V prvú lepšiu noc som nasnímal pre zimu len tých 60x1 sekund dát,
na druhý večer potom 60x1 sekunda x 6,takže 6 minút dát. Tie som aj využil v prvej strašnej foto, ale bola to chyba.60 sekund dobrých dát je viac ako 360 sekund horších. Všetko fotené v RAW16 do TIFF. V paint.nete som to asi prifarbil.
na druhý večer potom 60x1 sekunda x 6,takže 6 minút dát. Tie som aj využil v prvej strašnej foto, ale bola to chyba.60 sekund dobrých dát je viac ako 360 sekund horších. Všetko fotené v RAW16 do TIFF. V paint.nete som to asi prifarbil.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Re: M42 - Orion
Chtělo by to lépe zaostřit a fotit s pointací.Při rozlišení 0,8"/pix to s těmito montážemi bude vždy trochu cestovat ( 2-5"/min)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
- stmare
- Příspěvky: 782
- Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
- Bydliště: Praha 4
- Věk: 52
- Kontaktovat uživatele:
Re: M42 - Orion
Kromě zaostření, které doporučuje Milan, si stejně myslím, že na 1s jsou ty hvězdy moc knedlíkovité, takže si myslím, že se to chvěje v RA a že ta montáž na daný dalekohled na focení nestačí.
SW 100ED APO, ATR2600C
- mirkovacik
- Příspěvky: 1028
- Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
- Věk: 54
Re: M42 - Orion
Daj tie rawy niekam na stiahnutie a posli link. Tiez je asi velka rezerva v spracovaní. Mozno budes prekvapený, čo v tom je...Pablo píše: ↑24. 01. 2024, 13:36 Ďakujem za cenné postrehy.Bol to vlastne len taký pokus.Podmienky neboli vôbec dobré a tak zarovnanie bolo len od oka.M42 bola akoby za nejakým závojom.Fotené v zástavbe......To len tak na okraj.Ďeň predtým to bolo trocha lepšie a dávam foto z toho dňa.Vybavenie ako v podpise.60x1 sekunda.
MilAn ma pravdu, že to ohnisko/montaz/presnost je problematicka. Ale nevzavaj sa. Myslím, že aj stouto kombináciou a ochotou sa učiť sa dá dosiahnuť zaujímavý výsledok. Asi nie špička, ale dačo celkom hej.
A to zaostrenie - pozri na bathinovu masku. To je jednoduchá cesta, ako poriadne zaostriť.
Re: M42 - Orion
@stmare - teraz ste mi dali riadneho červíka. Chcel som ušporiť a tak som dokúpil miesto origo závaží len závažia na posiľovanie a vytlačil 3D úchýtky na ich fiksáciu,lebo majú vnútorný priemer väčší asi o 1 mm. Aj tak ale s nimi otáčam.Toto nemôže byť problém?
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
- mirkovacik
- Příspěvky: 1028
- Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
- Věk: 54
Re: M42 - Orion
Nie, to nie je o závažiach.
To je o tom, že montáž nedokáže viesť váhu toho ďalekohľadu a chcelo by to silnejšiu montáž...
Alebo ľahší ďalekohľad s menšou ohniskovou vzdialenosťou.
To je o tom, že montáž nedokáže viesť váhu toho ďalekohľadu a chcelo by to silnejšiu montáž...
Alebo ľahší ďalekohľad s menšou ohniskovou vzdialenosťou.
Re: M42 - Orion
Aha..lebo na váhu by tam mala byť rezerva 7kg-5kg= 2kg
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Re: M42 - Orion
Bez pointace to bohužel nepůjde ani na větších montážích. 0,8"/pix /min je přesnost i nad možnosti EQ6 bez pointace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Re: M42 - Orion
Už len posledná poznámka. Skladalo sa to priamo cez live stack v SharpCap. Nie následne po samotnom snîmanî.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
- stmare
- Příspěvky: 782
- Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
- Bydliště: Praha 4
- Věk: 52
- Kontaktovat uživatele:
Re: M42 - Orion
Problémem je vítr. Ten newton má velký objem, o který se může vítr opřít.
SW 100ED APO, ATR2600C
Re: M42 - Orion
Bola v SharpCape v Live Stacking zaškrtnulá voľba "Align Frames"?Už len posledná poznámka. Skladalo sa to priamo cez live stack v SharpCap. Nie následne po samotnom snîmanî.
Mimochodom, SharpCap má cez menu dostupné rôzne toolsy na asistenciu pri zaostrovaní. Na správne zaostrenie treba využiť niektorý z nich.
Re: M42 - Orion
Bola odškrtnutá,ale brala len Align on a Comet. Musím nájsť ,či neuložil aj surové nezložené- jednotlivé TIFF.
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Re: M42 - Orion
Align on a Comet by malo fungovať tak, že SharpCap ignoruje pri slkadaní hviezdy a snaží sa nájsť nejakú najasnejšiu časť rozmazaného kvapkovitého tvaru a skladať to na takto určené mesto. Pretože tam žiadna kométa nebola, len hmlovina, tak sa program možno snaží interpretovať hmlovinu ako kométu skladať to na ňu.
Bol na to nejaký dôvod, aby tam bolo zapnuté "Align on a Comet"? Default je to vypnuté.
Bol na to nejaký dôvod, aby tam bolo zapnuté "Align on a Comet"? Default je to vypnuté.
Re: M42 - Orion
Hviezdy nevie nájsť.Toto mi nie je jasné prečo.Ja som to nechal tak od predošlých pokusov a neriešil som to .
Bresser N150/750 ,Ref.102/600,SW MAK 127/1500,Touptek PAPO GS-250,iEXOS-100 PMC-goto Wifi ,SW AZGTi , Omegon veLOX 178C Color, SV Bony 305,Seestar S30
Re: M42 - Orion
Hvezdy možno nevie nájsť z dvoch dôvodov:
- v zábere sú len slabé hviezdy, je tam nastavený krátky expozičný čas a nízky gain, tak sú utopené v šume a program ich nevie dobre rozlíšiť,
- je nesprávne zaostrené, tak sú hviezdy rozmazané a potom ich nevie dobre definovať, že nejaké zjasnenie v obraze je vlastne hviezda.
V každom prípade by to asi chcelo lepšie zaostriť a pohrať sa z dĺžkou expozície a gainom. A ako písali kolegovia predo mnou, predĺžovanie expozičného času bude chcieť nejakú tú pointáciu.
- v zábere sú len slabé hviezdy, je tam nastavený krátky expozičný čas a nízky gain, tak sú utopené v šume a program ich nevie dobre rozlíšiť,
- je nesprávne zaostrené, tak sú hviezdy rozmazané a potom ich nevie dobre definovať, že nejaké zjasnenie v obraze je vlastne hviezda.
V každom prípade by to asi chcelo lepšie zaostriť a pohrať sa z dĺžkou expozície a gainom. A ako písali kolegovia predo mnou, predĺžovanie expozičného času bude chcieť nejakú tú pointáciu.