Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4649
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#316

Příspěvek od Sasa3 »

Dneska galaxie sly rozumne i z mesta. V AS80/1200 jsem konecne videl M95 a vysilhal jsem i supernovu v ni. Pak jsem jeste kouknul na par galaxii, ktere jsem doted jeste nepozoroval (a nebo jsem je loni nenasel).  Seznam a popis pozorovani je tady. Byly to vetsinou drobotiny. Nejvic na me zapusobila NGC4244 - je to totiz dlouha (17') a velmi tenka jehla. Bocnim pohledem problikavala jako tenka carka. Tenhle typ galaxii mam rad. Jinak nejvetsi ducharina byla asi NGC4145 (hledal jsem NGC4151 a kdyz uz jsem tam byl, tak jsem ji zkouknul taky). Musel jsem jemne poklepavat na dalekohled, abych se presvedcil, ze tam opravdu neco je. Je sice relativne jasna (10.8), ale ma velmi malou plosnou jasnost.

Jinak vcerejsi noc, kdy jsem vyjel do Ondrejova, jeste nemam zpracovanou celu. Az to bude, dam sem link.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4649
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#317

Příspěvek od Sasa3 »

Predvcerejsi pozorovani z Ondrejova v ED100 je kdyz tak tady.

Diky posunu casu jsem prijel o hodinu driv a tak jsem se mohl venovat nizko polozenym otevrenkam v Lodni zadi a Kompasu. To je oblast, kterou z Rican nemam sanci rozumne skouknout. Pak jsem lovil jeste slabsi galaxie na pomezi Hydry, Kompasu a Sextantu. Tri NGC2811, NGC2613 a NGC2974 sly bez problemu najit. S NGC3109 jsem se ctvrt hodiny trapil, ale nevykoukal jsem ani naznak.

Nejvic casu jsem stravil ve Lvu. Supernova v M95 byla docela v pohode viditelna, samotna galaxie mela jasne jadro, naznak kratke pricky na v severo-zapadni casti naznak oblouku (casem dodam kresbu). Z tech drobotin ve Lvu se mi nejvic libilo trio NGC3607,8,5 - bylo kolem nich i docela dost hvezd, tak jsem si to radeji namaloval, co kdyby jedna z nich byla supernova... Dalsi trio, uz mnohem tezsi a rozplyzlejsi, bylo NGC3686,4,1.

Nakonec jsem jeste zabloudil na sever k M81. Zkousel jsem najit dalsiho clena skupiny, Coddingtonovu mlhovinu IC2574. U okularu jsem si myslel, ze jsem ji vysilhal. Doma jistoty pri pohledu na fotky ubylo. Galaxaie je totiz lemovana nekolika slabsimi hvezdickami a ty mohly vytvaret onen mlhavy dojem. Jeste jsem pridal NGC3147 a NGC2985 (ta vykazovala i naznaky nejake struktury). Znovu jsem patral po NGC3027, ale ta uz je na 100mm asi moc tezka.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4649
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#318

Příspěvek od Sasa3 »

Dneska jsem zase z Rican v AS80/1200 okukoval galaxie. Vybral jsem si okoli gamma UMa. Vsechno to byly mlzinky viditelne jen bocnim pohledem, ale byly tam a slo vetsinou videt i jejich tvar: NGC3992 (M109), NGC3953, NGC4026, NGC4088 a NGC4102. Jedina galaxie, kterou jsem nevidel, je NGC4085. Jinak supernovu v M95 jsem dneska uz nevidel, ale byly horsi podminky nez posledne (tak-tak jsem vykoukal blizkou hvezdu 12.7 magnitudy).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4649
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#319

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera jsem se na galaxiich docela vyradil. Byla totiz nadherna tmava noc (teda nez prisly mraky) a tak galaxie sly docela slusne pozorovat z mesta.  Koukal jsem pres muj oblibeny refraktor ED100 a vybral jsem si pro me jeste neznamou a neprobadanou oblast priblizne v trojuhelniku beta-gama-delta Vir (je tam i ten kvasar 3C273).

Nejvetsi vypalovacka byla M61. Myslim, ze sly vykoukat i naznaky nejake struktury (spiralnich ramen?), ve vetsim dalekohledu a pod tmavsi oblohou muze byt docela zajimava. Z tech mene znamych byla jeste velmi zretelna NGC4753. Pri 33x pripominala spis planetarni mlhovinu. Vetsi zvetseni (az do 110x) pak odhalila nekolik slupek: centralni jadro, kolem jasne kruhova ploska a kolem pak slabe elipticke  halo. Z tech nejslabsich byla asi nejtezsi NGC4845 (mag 11.5v), hlavne proto, ze se krcila mezi dvemi slabsimi hvezdami. Pokud by to nekoho zajimalo tak plny zapis z denicku je: tady.

Kvalitu oblohy dokumentovalo i to, ze NGC6207 (galaxie u M13) byla krasne videt i pri 110x. Slo pekne videt jeji stelarni jadro i elipticky tvar.  Takhle pekne byva videt z Rican jen par noci v roce.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4649
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#320

Příspěvek od Sasa3 »

Co pozorovat na jare jineho nez galaxie. Vcera jsem opet pokracoval v pro me neprobadanych houstinach galaxii v Panne. Tentokrat jsem ze 100mm refraku downgradoval na 80mm (AS80/1200) - chtel jsem videt kvasar 3C273 prave v tomto dalekohledu (abych mohl rikat, ze 80mm refrak neni maly dalekohled - prece kdyz jde v dalekohledu videt objekt vzdaleny 2.5 miliardy svetelnych let, tak to nemuze byt maly dalekohled). Asi nejzajimavejsi z pozorovanych galaxii byla dvojice NGC4762+4754. Vesly se do jednoho zorneho pole i pri zvetseni 150x. NGC4762 je nadherna tenka stribrna jehlicka s malym centralnim zdurenim. NGC4754 se svym zretelne nestelarnim jasnym kruhovym jadrem vypadala spis jako planetarni mlhovina. Zbytek je kdyz tak v mem denicku: tady.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Jarní a letní pozorování

#321

Příspěvek od SKLP »

Sašo, máš pěkný reporty s užitečnými informacemi ;)

Když jsem naposledy zabrousil do kupy galaxií v Panně se 100mm, tak jsem se ztratil ;D ;D ... bylo tam hodně chomáčků různých jasností a tvarů a tehdy jsem si řekl, že si musím připravit kvalitní mapu, se kterou nebudu mít problém identifikovat objekty. Uplynuly 2 roky a snad se už k tomu konečně dostanu!
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4649
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#322

Příspěvek od Sasa3 »

No ja se zatim tomu centru na pomezi Panny a Vlasu Bereniky letos vyhybam - jednak jsem uz v nem par veci pozoroval (kdezto tuhle oblast vic na jih jeste ne) a pak opravdu je to v nem nadlouho a bez poradne mapy se tam clovek uplne ztrati. Vyborny je Pocket Sky Atlas - ten tam ma totiz jednu specialni mapku ve vetsim meritku prave pro  kupu galaxii v Panne. S touhle mapkou se uz to v mensim dalekohledu da.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Jarní a letní pozorování

#323

Příspěvek od Tulen »

Na tom pomezí Vir a Com se dá odpíchnout od Markarianova řetízku, ten je celkem nezaměnitelnej a je uprostřed té nejhustší oblasti, a od něj pak dělat výpady do okolí. Podrobná mapka je samozřejmost, já ji mám vytištěnou z CdC, jsem na tenhle formát zvyklej, mapky z TriAtlasu mě moc neoslovily.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
242megahertz
Příspěvky: 14
Registrován: 03. 03. 2012, 21:59

Jarní a letní pozorování

#324

Příspěvek od 242megahertz »

V patek jsem za tristnich podminek pozoroval M36-38 (samosebou z okna z mesta-byl jsem ale ztahanej jako kun a svoje posledni sily jsem investoval do pozorovani). Presto me pohled uchvatil, ikdyz vadil blizky Mesic.Tesil jsem se, jak to bude vypadat mimo mesto v relativne dobrych podminkach. Zacal jsem M13 a M53, bohuzel seeing mi nepral (a take to salani po tak teplem dni). Hvezdokupy me chytli, takze se na ne vydam priste. Uzasny zazitek, jako vzdy se mi dobre usinalo.

...na e-bay jsem koupil velky hlinikovy kufr za babku (po nejake helikoptere ci co), takze verim, ze se zlepsi jak pozorovani, tak moje prispevky.

Skywatcher Dobson 200/1200 (okuláry 1,25 25 mm, 13 mm, 10 mm, 6 mm)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#325

Příspěvek od ladis »

Ja si tez ze So/Ne uzil skveleho pozorovani. Jelikoz druhy den jsem chtel fungovat u nas na letisti, tak jen na dve hodinky ze zahrady. Diky nadprumerne pruzracnosti jsem videl i z mesta velice zretelne spoustu jasnejsich NGC v Com, Vir, CVn, UMa (V podstate vsechny tucne vypsane NGC z TriAtlasu B viditelne). Jak se blizil konec astronomicke noci, presel jsem pomalu z galaxii na kulove hvezdokupy a planetarni mlhoviny do obriho souhvezdi Hadonose. Uplne nakonec jsem si nechal kulovky a planetarky v Her a posledni pohled - bonbonek, na obligatni prstynek (s detaily) v Lyr.

Znovu jsem se ujistil o neuveritelnych moznostech pozorovani z mesta za nadprumernych podminek. Pokud clovek je unaveny, ale presto ma chut pozorovat, je lepsi praktikovat pozorovani z mesta, nez to zabalit a jit spat. Zde je mi velkou inspiraci Sasa a jeho uzasne reporty. Ja posledni dobou pozoruju mnohem vice z mesta, nez z kvalitni temne oblohy. O to vice si pak uziju toho, co mi pod opravdu solidni oblohou 200ka ukaze.

Jinak ja mam postup vyberu objektu pro pozorovani opacny, nez kolega - zacinam nejslabsimi objekty a ty nejjasnejsi vypalovacky si nechavam jako odmenu nakonec  8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
242megahertz
Příspěvky: 14
Registrován: 03. 03. 2012, 21:59

Jarní a letní pozorování

#326

Příspěvek od 242megahertz »

to Ladis: no u me se zatim nejedna o zamerny postup, protoze jsem dane objetky videl tento tyden poprve v zivote. Takze zatim pod oblohou jednam spontanne, proto ten chaos na zacatku...
Skywatcher Dobson 200/1200 (okuláry 1,25 25 mm, 13 mm, 10 mm, 6 mm)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4649
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#327

Příspěvek od Sasa3 »


Znovu jsem se ujistil o neuveritelnych moznostech pozorovani z mesta za nadprumernych podminek. Pokud clovek je unaveny, ale presto ma chut pozorovat, je lepsi praktikovat pozorovani z mesta, nez to zabalit a jit spat. Zde je mi velkou inspiraci Sasa a jeho uzasne reporty. Ja posledni dobou pozoruju mnohem vice z mesta, nez z kvalitni temne oblohy. O to vice si pak uziju toho, co mi pod opravdu solidni oblohou 200ka ukaze.
Presne, radeji se taky kouknu na hodinu-dve ze zahrady nez vubec. Prece jenom vyjezd treba jen Ondrejova je na dyl. Jenom cesta tam a zpet zabere hodinku (a to je od Rican prakticky za humny) a kdyz uz clovek nekam vyrazi tak tam nechce byt jen hodinu. Takze taky radeji pozoruji ze zahrady a jde toho videt docela dost - zatim jsem ani zdaleka nevycerpal potencial 80mm refraktoru, nerku-li 100mm (ted mam na mysli klasicke DSO, ne planety a dvojhvezdy).

Mozna mame ale stesti, ze zijeme ve mestech s cistym vzduchem. Jinde muze byt koukani po DSO docela frustrujici (viz. moje zkusenosti z Karvine, ktere jsem tu nedavno popisoval).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jarní a letní pozorování

#328

Příspěvek od ladis »

Saso, mas naprostou pravdu. Ja jsem stale a stale udiven, co vsechno ukaze ma 200ka. Porad odkladam koupi 400ky, protoze si rikam, ze jsem jeste nevycerpal potencial 200ky. Naprosto me fascinovaly kupy galaxii v Perseu, Andromede, Velrybe... Kdyz mam stesti a cas od casu se ocitnu v opravdu vybornych podminkach tmave oblohy, padam ... na usta ...

Jen doufam, ze me take nechytne "downgrade possession", nebot Ti naprosto rozumim! 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4649
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#329

Příspěvek od Sasa3 »

Dohanim dalsi resty. Tady je nacrtek galaxie NGC4762 z posledniho pozorovani DSO:


Zrovna dneska jsem si o ni cetl ve vlaku v O'Mearove nove knize Secret Deep (tahle kniha je velmi dobra a drzi si standard posledni knihy ze serie Deep Sky Companions). Je to pry nejtenci znama galaxie. Zda se, ze se mi podarilo vypozorovat hlavni rysy galaxie: mirne centralni zdureni a stelarni jadro. Viz. popisek v denicku: http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... C4762.html. Z te zaplavy jarnich galaxii tuhle urcite nevynechejte.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4649
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#330

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera se naskytla relativne rozumna prilezitost. Okukoval jsem v ED100 z Rican zase nejake (pro me) neznamejsi galaxie. Nejvic potesily tyhle 2 galaxie: NGC4725 - relativne velka, jdou tam videt naznaky detailu (zmolkovate jasne jadro, stelarni zjasneni, naznak neceho jako pricky a slabe elipticke halo) a pak krasna jehla: NGC4111. Kdyz uz jsem tam byl, tak jsem se pokochal dalsi ukazkovou jehlou NGC4565. Mela zmlokovate jadro a pri 56x jsem tam tusil neco jako hranu (ale jako temny pas to nevypadalo). Plny report v denicku: tady. Jeste musim prekreslit Mars, ale to bude asi chvilku trvat a pak to dam do prislusne sekce.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět