INDI, KStars a Ekos

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 857
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#316

Příspěvek od mirkovacik »

Ja som si zapamätal best practises pre ekos:
- na konci vždy zaparkovať do kome position a nabudúce zostaviť tak, aby to bolo co najbližšie k home position,
- po zostavení a polárnom ustavení spravit goto na jeden cieľ cca na východe, potom druhy na západe, potom tretí dakde medzi ale v inej výške...

K platesolvingu je potrebné, aby ekos vedel, akým ohniskom sa foti, akým fotákom, aby poznal rozlišenie na pixel a aby aspon zhruba tusil kam pozera. A je dobré si stiahnuť dátove subory k plate solvingu vopred este za dna. k tomu samozrejme ekos potrebuje prístup na internet.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: INDI, KStars a Ekos

#317

Příspěvek od MilAN »

A jakým ohniskem a s jak velkým polem fotíš, že nutně potřebuješ provádět plate solving ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 857
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: INDI, KStars a Ekos

#318

Příspěvek od mirkovacik »

S tým Ekosom je platesolving celkom kľúčový.

Najprv polar alignment. Aj ten pracuje na baze platesolvingu.
A potom goto.

Ja to používam iba na fotenie s ovládaním z PC - a tam je to goto nevyhnutné. V podstate vizuálny hľadáčik nemám ani namontovaný.


Na začiatku som používal Canon 6D+Samyang 135mm bez guidingu. + Som nevedel, že je dobré začínať a aj končiť z home position, plus som to mal na lište tak, že os optická os nebola rovnobežná s lištou, možno aj 10-15° mimo.

Keď som toto zapol a chcel som urobiť polar alignment, ekos to vôbec nedokázal urobiť. Najväčší problém mal s tým f=135mm, musel som prestavovať parametre pre platesolvoing z defaultov na widefield + tie problémy s tým, že platesolving nevedel ani približne aký kus oblohy je na tej fotke.

Potom mi zasa mi montáž pri GoTo nabehla úplne dakde inde, ako by mala, niekedy mi nasmerovala ďalekohľad aj do zeme... (To som zasa nevychádzal z home position, lebo mam ďalekohľad a guider na liste vedla seba, teda kolmo k rybine na montáži...)

Keď som sa to naučil používať, t.j. parkoval montáž po ukončení (a keď som nezaparkoval, tak som vedel, kde je tlačítko na vyčistenie starého modelu), naučil som sa, kedy kde čo nastaviť a na čo nezabudnúť, prešiel som na štandardnejšie vybavenie (asi120mm + hľadáčik na guiding a ďalej neskôr primárny ďalekohľad f=400mm), tak všetko začalo fungovať celkom dobre.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3439
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#319

Příspěvek od hades »

mirkovacik píše: 16. 06. 2023, 14:51 a keď som nezaparkoval, tak som vedel, kde je tlačítko na vyčistenie starého modelu
Toto tlačítko mi už několikrát ušetřilo spoustu času a laborování :lol:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1774
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#320

Příspěvek od nou »

Tak určite je potrebné začínať v home pozícii. Zaparkovať nie je 100% nutné. Mne sa ale občas stane že zabudnem zaparkovať vypnem počítač aj montáž. Vtedy proste ručne otočím montáž naspäť home pozície a nie je problém.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: INDI, KStars a Ekos

#321

Příspěvek od MilAN »

to mirkovacik :
Ptal jsem se proto, že osobně používám SCT s ohniskem 2700mm, velikost pole kamery 30 x 20´ a nikdy jsem nepotřeboval použít plate solving. Kalibruji na 1 hvězdu a další krok je najet na objekt. Tam se dostanu s přesností +/-1´, což vzhledem k velikosti fotografického pole je více než dostatečné. Celé to je více jak 10x rychlejší než když jsem si testoval plate solving. A samozřejmě , PC musí vědět, že jsem v Home pos., (nebo jinak definované pozici), z které startuji. Je pravda, že montáž je pevně montovaná , není třeba ustavovat. Ale stejně je ustavené pouze podle polárního hledáčku od oka podle pozice Polárky a nepamatuji, že bych měl kdy nějaké problémy s pointací nebo GoTo, a že bych potřeboval některou z činností dělat nějak "sofistikovaněji , automaticky"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 576
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#322

Příspěvek od stmare »

S tím jsem přišel já a moje motivace je taková, že chci aby mi to najíždělo ještě přesněji než teď. Na přesnost najetí 1' se já nedostanu. Proto chci zkusit něco nového.
Ale rozhodně se dá bez toho žít, to s Milanem souhlasím. Akorát já s tou mojí přesností pak jezdím šipkama po obloze a zdlouhavě ladím kompozici.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: INDI, KStars a Ekos

#323

Příspěvek od peto »

Neviem co tu riesite... startujem z Home position, kliknem na ciel na mape, alebo zadam objekt cez Goto, nasledne dam plate solving, a mam hned aj ustavene, lebo plate solving uklada kazdu poziciu. Plate solving robim hlavne kvoli pokracovaniu vo foteni tej istej oblasti... Mam zaroven zabezpecenu aj spravnu kompoziciu z predchadzajuceho fotenia. Je to rutina, zaberajuca par minut.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 847
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#324

Příspěvek od midars »

Jak nejlépe archivovat celou instalaci NB s INDI (systém, programy i data) na NB s Ubuntu Mate. Na RPi4 jsem prostě dělal image z SD karty pomocí Win32DiskImager.
Pro Ubuntu Mate jsem našel Timeshift. Máte s tím někdo zkušenosti ? Nebo doporučíte nějaký jiný SW ?
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1774
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: INDI, KStars a Ekos

#325

Příspěvek od nou »

Tak ja na zálohovanie SD karty proste používam prosté dd.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4211
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#326

Příspěvek od biker.fm »

Prozaztim to nejlepsi co jsem kdy mel a odzalohoval jsem s tim vse co jsem potreboval (jak lokalne tak i po siti). CloneZilla
Stahni si ISO a vytvor si boot usb flash disk.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 847
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#327

Příspěvek od midars »

Stando dík - to je to po čem mé srdce toužilo. Vše proběhlo O.K..
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 576
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#328

Příspěvek od stmare »

Chci se vás zeptat, jestli používáte ekos na focení se zrcadlovkou (já mám Nikon) a jestli vás také trápí, že po vypnutí a zapnutí foťáku (výměna baterie) nejde udělat jeho reconnect? Nepomáhá ani disconnect/connect v indi, ani restart driveru v ekosu. Jediné, co pomáhá je zavřít ekos (nejlépe s kstars) a znovu to spustit.
Zatím přes to neovládám montáž, tak to tolik nevadí, ale vlastně ani nemůžu. Baterka ve foťáku mi vydrží 1.5h a musel bych vždy znovu ustavovat.

Připadá mi to jako bug v tom ekosu.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3439
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: INDI, KStars a Ekos

#329

Příspěvek od hades »

Nepoužívám zrcadlovku, takže s tím ti nepomůžu. Ale nemáš pravdu v tom, že bys po odpojení a následném připojení montáže musel znovu ustavovat. Za tu dobu ti ta obloha zas tak moc neuteče a velmi hravě sis s tím poradí platesolving.
A co se týče baterky ve foťáku, asi bych zvážil externí napájení, ať už větší baterií nebo powerbankou. Adaptér na to určitě bude existovat. Měnit baterii co 1,5 hodiny je strašný opruz.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 576
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: INDI, KStars a Ekos

#330

Příspěvek od stmare »

No myslel jsem si to, že typické použití bude připojená kamera s nepřetržitým zdrojem energie, proto to ani tvůrce software nebude chtít fixnout. Budu muset také na to přejít. Dík.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Odpovědět