Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4218
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3031

Příspěvek od biker.fm »

hades píše:To zaostření se ale asi týká toho pointačního hledáčku a ne newtona.
Ano, mel jsem na mysli zaostreni pointeru. Bavime se tady ted o pointaci, ne o tom co se fotilo newtonem.
hades píše:Na to Bahtinovu masku nepoužiješ - průměr 50mm je pro použití této masky moc malý.
...
Jinak zkušel jsem si kdysi na 50mm hledáček masku vytisknout, ale měla tak malé štěrbiny, že přes ni stejně nebylo nic vidět.
Ale pouzijes ... :-) Bez problemu vidim a ostrim.
pointer-maska.jpg
pointer-maska.jpg (26.19 KiB) Zobrazeno 1598 x
hades píše:Ty máš výhodu toho specializovného hledáčku, který má lepší ostření než hledáček klasický, u kterého se musí točit přední částí a ta se ještě po zaaretování pohne. Já budu muset přeostřit při dalším focení protože jsem se všiml že se mi asi přenášením zaostření rozladilo.
Ja to vyresil focuserem k hledacku.
pointer-focuser.jpg
pointer-focuser.jpg (21.58 KiB) Zobrazeno 1598 x
A tady pro pripadnou inspiraci treba i jinym kutilum ... komplet pointer z hledacku. Rosnice i redukce na 3D tiskarne vytisteno.
V rosnici mam i vyhrivani.
pointer.jpg
pointer.jpg (54.31 KiB) Zobrazeno 1598 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3032

Příspěvek od iooo »

hades píše:To zaostření se ale asi týká toho pointačního hledáčku a ne newtona. Na to Bahtinovu masku nepoužiješ - průměr 50mm je pro použití této masky moc malý.
Já osobně ostřím pointační dalekohled přes PHD2. Vyberu si nějakou pointační hvězdu a necám si zobrazit její profil, včetně FWHM. A pak ostřím dokud nemám co nejmenší FWHM. Samozřejmě s ohledem na seeing se to číslo bude neustále měnit, ale snažím se najít takovou polohu, kdy to dosahuje z dlouhodobého hlediska nejmenších hodnot. Ty máš výhodu toho specializovného hledáčku, který má lepší ostření než hledáček klasický, u kterého se musí točit přední částí a ta se ještě po zaaretování pohne. Já budu muset přeostřit při dalším focení protože jsem se všiml že se mi asi přenášením zaostření rozladilo.
Jinak zkušel jsem si kdysi na 50mm hledáček masku vytisknout, ale měla tak malé štěrbiny, že přes ni stejně nebylo nic vidět.
Díky, to je velmi zajímavé, podívám se na to.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4218
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3033

Příspěvek od biker.fm »

iooo píše:
biker.fm píše:No a s tou vahou, to uz je moc. Ja by jsem na tu montaz snad nedaval ani 200/800. Nejde o to ze by se neco v te montazi zlomilo rozbilo, ale o tuhost.
Spočítal jsem hmotnost všech věcí na dalekohledu a je to malinko přes 10kg. Pomohlo by vyměnit montáž za HEQ5?
Pomohlo. Jenze pro 200/1000 je stejne lepsi N/EQ6.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3468
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3034

Příspěvek od hades »

biker.fm: dal bys odkaz na tu masku?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
jirka.P
Příspěvky: 526
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3035

Příspěvek od jirka.P »

biker.fm píše: Ja dokonce ohniskem 242mm (nebo kolik ma vlastne hledacek) pointuji i dalekohled s ohniskem 1800 a v pohode. Montaz ale jina nez mas ty a pointacni kamera Lodestar.
Ahoj
To jsou pro mě novinky.
Já si myslel že při tak malém ohnisku(hledáček) musí být i pidi pixeli v pointační kameře například asi120 a její 3.75 µm pixely,aby to mělo dostatečné rozlišení.
U té kamery Lodestar jsou ale pixely přes 8 µm.To rozlišení je potom menší.
Jestli používáš PHD,jaký máš nastavení?(agresivita,Min motion,)
Pak ten graf v PHD nejspíš vypadá dobře,ale jaká je realita na fotce?
Jestli to funguje,tak dobrá inspirace.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4218
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3036

Příspěvek od biker.fm »

Nepouzivam PHD, ale INDI a ten uz ma v sobe integrovanou pointaci.
jirka.P píše:Pak ten graf v PHD nejspíš vypadá dobře,ale jaká je realita na fotce?
Nerozumim. Prece cim lepsi graf tim lepsi snimek. Zalezi jaky je seeing, pri horsim i +-2.5, jinak cca +-0.8 - 1.5 arcsec
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 11. 04. 2020, 10:26, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
DNA
Příspěvky: 600
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3037

Příspěvek od DNA »

hades : generator ostřící masky.

http://astrojargon.net/maskgen.aspx?Asp ... eSupport=1
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1778
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3038

Příspěvek od nou »

iooo: Tak Ekos umoznuje zapnut zobrazit aj korekcie v DEC a RA zakrtnutim Corr. Tiez treba skontrolovat ci je nastaveny spravne guide scope focal length. Nakoniec je mozne ulozit guide log kliknutim na tu ikonku diskety dole vpravo.
Přílohy
Snímka obrazovky z 2020-04-11 10-09-40.png
Snímka obrazovky z 2020-04-11 10-09-40.png (53.02 KiB) Zobrazeno 1780 x
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
jirka.P
Příspěvky: 526
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3039

Příspěvek od jirka.P »

biker.fm píše:
jirka.P píše:Pak ten graf v PHD nejspíš vypadá dobře,ale jaká je realita na fotce?
Nerozumim. Prece cim lepsi graf tim lepsi snimek. Zalezi jaky je seeing, pri horsim i +-2.5, jinak cca +-0.8 - 1.5 arcsec
Pokud budu mít na hlavním dalekohledu dlouhé ohnisko a na pointačním hodně krátké a s malým rozlišením,tak nebudou korekce montáže dostačující pro to dlouhé ohnisko.Prostě než to ujede v pointačním dalekohledu o pixel,tak v tom primárním to bude daleko víc.Při větším seeingu je jasně lepší to kratší ohnisko pointéru.
Možná se pletu,ale proč se potom používá OAG?Jen kvůli těm vůlím v soustavě?
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4218
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3040

Příspěvek od biker.fm »

Cim delsi ohnisko, tim vesti naroky na souosost dalekohledu a pointeru.

Pri dnesnich kamerach uz neplati to co kdysi. Co si pamatuji (kdy jsem zacinal vazneji s focenim), tak bylo pravidlo ze snad pointer by mal mit min 1/4 ohniska hlavniho dalekohledu. Dnes uz to je jinak (treba je realne 1800mm a 200mm, tedy 1/9).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3041

Příspěvek od Bill »

jirka.P píše:Pokud budu mít na hlavním dalekohledu dlouhé ohnisko a na pointačním hodně krátké a s malým rozlišením,tak nebudou korekce montáže dostačující pro to dlouhé ohnisko.Prostě než to ujede v pointačním dalekohledu o pixel,tak v tom primárním to bude daleko víc...
Jenomže pointovací program nečeká na posun o pixel. Jám mám PHD nastaveno na odchylku 0.15px nebo 0.1px (za lepšího seeingu). Taky pointovací kamerka mívá většinou menší pixely, než hlavní kamera. Ale samozřejmě musí být vhodně zaostřeno (u achromátu co nejlépe, u lepší optiky by hvězda neměla být menší, než je pixel...)

Největší problém je nepřesnost běžných levných motáží typu HEQ5/EQ6 - které se musí pointovat s časy okolo 1s a seeing, který v tomto čase neumožní přesně určit, kde hvězda je...

Jakákoliv větší přesnost (delší pointovací dalekohled) u takových montáží nic moc nepřinese a je náročnější na mechanické spojení.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2156
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3042

Příspěvek od DaveOne »

To: Hases . Ahoj Lukáši, já používám na zaostření hledáčku tady to a funguje to celkem dobře . Mám ED50 Evoguide a ještě jeden 50mm Hledacek od TS tuším Deluxe a o obou to lze použit ..

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 100mm.html

Jen se musí dat trochu delší expozici a zvětšení ..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3043

Příspěvek od MMys »

Tedy nechci vám do toho kecat, ale to nejde zaostřit hledáček bez tohohle výmyslu ? Bahtinova maska má smysl, když je delší ohnisko a/nebo horší seeing, takže v určitém rozmezí poloh zaostření se už rozměr hvězdy nemění, dále nezmenšuje. Pak má maska přínos, pomocí symetrie těch paprsků umožňuje opravdu najít správnou polohu. Navíc, pointačnímu SW je až do jisté míry celkem fuk, že není úplně dokonale zaostřeno. tedy pokud to není ploché "kolečko" bez centrálního maxima. Ten SW stejně počítá centroid toho kotoučku, se subpixelovou přesností. V životě jsem neostřil pointér maskou(a to ani Borga77 ED s ohniskem 430mm, natož 250mm hledáček), nemá to naprosto žádný smysl.

Tak neblbněte a neutrácejte za kraviny :D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2156
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3044

Příspěvek od DaveOne »

Tak ono já jsem si tu ostrici masku koupil kvůli té ED50 , přes kterou i fotim . To
, že to použiji i na ten druhý hledáček je jen bonus :)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3468
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3045

Příspěvek od hades »

Včera jsem to po focení ostřil, dělal jsem to ručně přes PHD2, jak jsem psal výše. Pak jsem si pro jistotu přiložil k pointéru masku na moje 80ED a zkontroloval to. Zaostřeno mám na výbornou. Spešl masku bych si na pointér leda vytiskl z papíru a vystřihl, určitě bych ji nekupoval
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět