AstroTrac TT320

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

AstroTrac TT320

#301

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

Ja použivam k AT nabijacie baterie Eneloop,10ks-12V. Kapacita na nich není vyznačena, ale od jari do jesene vydrží AT bežať 8.5 až 9hod.V zime pri teplote -12°C AT bežal do 6hod. Vyvarujte sa nab. bateriam GP2000, tie nevydrža v lete ani 4h.(10ks-12V) testovali sme ich su o ničom.
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

AstroTrac TT320

#302

Příspěvek od brz »

ako modelar by som vam vedel rozpravat o AA accu v drziaku. Ale taka montaz nema kde spadnut, iba sa prestane otacat.

kazdopadne po dlhej dobe mam konecne seriozne AA acku.

z vlastnej skusenosti mozem odporucit ENELOOP od sanyo.

8x vysielac
4x externy blesk
4x bateria
2x mys

nabjacku som pri tomto pocte a cene accu tiez vymenil ficim na SNAYO MQR06. clanky nabija separatne a pri konci nie su horuce.
co moja povodna moc dobre nedokazala.
este mam aj mikroprocesorovu nabijacku ale tu uz pouzivam len na pohonne accu.

maju ozaj nizke samovybijanie a aj kapacita pri nizkych teplotach je slusna ako uz pisal cactae.

po tom co som sa zbavil povodnych acku (ekologicky!) mam zas pocit ze vsetko funguje ako ma.
(OT: ak niekto viete kde odovzdat stare LiPol baterie dajte typ dakujem. do SZ)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17698
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#303

Příspěvek od MMys »

ENELOOPy potvrzuji a taky doporučuji. Nedávno jsem na ně "přezbrojil" všecky své AA a AAA aku napájené věci, a to i ty, kde jsem měl kvalitní jiné články (taky od Sanya). Hlavním důvodem je to, že ty reklamní údaje o nízkém samovybíjení jsou opravdu pravdivé. Takže nyní i půl roku ležící zařízení je v okamžiku potřeby plně funkční, a nemusím to stále hlídat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

AstroTrac TT320

#304

Příspěvek od dora »

ja mel puvodne v planu koupit VARTA 2700 professional ale ted jste me nahlodali. ty ENELOOPy maji podstatne nizsi kapacitu (2000 MAh) oproti 2700. Je to OK?
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 917
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

AstroTrac TT320

#305

Příspěvek od LKamarad »

Asi nejlepší řešení na poměr výkon/váha je koupit si za 30 babek jednu

http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... oduct=9177

4s lipolku (16.8 - 13V) a tu pak zkrotit LD stabilizátorem na přesnejch 12V. Využije se tím plná kapacita při stabilním napětí a pokud se bude nabíjet jen na 16.2V (90% kapacity) tak snese i mráz bez úhony.
Odpojovač za cca 200Kč vyrobí např. p. Zajíc (zajic.cz) ........
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

AstroTrac TT320

#306

Příspěvek od brz »

Asi nejlepší řešení na poměr výkon/váha je koupit si za 30 babek jednu

http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... oduct=9177

4s lipolku (16.8 - 13V) a tu pak zkrotit LD stabilizátorem na přesnejch 12V. Využije se tím plná kapacita při stabilním napětí a pokud se bude nabíjet jen na 16.2V (90% kapacity) tak snese i mráz bez úhony.
Odpojovač za cca 200Kč vyrobí např. p. Zajíc (zajic.cz) ........Garantujem ti ze lipol idu pri 5 stupnoch do smutku a skoncil si.

dora:
2700 mAh je pekne cislo ale urcite je to na ukor zivotnosti a ostatnych parametrov. Dalej nezabudaj ze tych 2700 mAh bolo meranych pri odbere 1C (2700mA) takze ak ich poradne zatazis... Ale asi ich nedas ako pohonne.
Vzdy je to tak ze sa stretavaju protichodne parametre a jednoducho zlepsenim jedneho zhorsis druhy.
Keby mali uvedeny pokles kapacity pri skladovani okamzite ides do inych.
Pokial chces mat aparaturu stale v pohotovosti nie je kapacita to najdolezitejsie.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 917
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

AstroTrac TT320

#307

Příspěvek od LKamarad »

Garantujem ti ze lipol idu pri 5 stupnoch do smutku a skoncil si.
U některejch lipolek se to jistě stát může ale konkrétně u týhle jsem vycuc 80% kapacity při -5 bez problémů (samozřejmě při 100A by byl výsledek asi o dost horší) :P
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

AstroTrac TT320

#308

Příspěvek od brz »

vycuc 80% kapacity při -5 bez problémůsuhlasim pri 100mA.
ja im davam vyzrat tak 18-20A, a to uz nevladzu.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 917
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

AstroTrac TT320

#309

Příspěvek od LKamarad »

suhlasim pri 100mA.
Astrotrac i s vyhřejváním optiky si vezme okolo 0.7A a moje měření proběhlo při odběru 1A (baterka je dimenzovaná na 20C - 100A a já ji zatížil 0,2C)
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

AstroTrac TT320

#310

Příspěvek od Slávek »

Ahoj všem.
Mám montáž HEQ5 (teda spíš měl - momentálně je nefunkční) a jelikož fotím málo a jen realtivně krátkými ohnisky chtěl bych opustit cestu opravdových motnáží a pořídit si AT. vlastně jsem byl pro něj skoro rozhodnutý, ale při pročítání tohoto vlákna jsem dost znejistěl. Chci něco co udrží mojí sigmu 150-500 s kterou fotím tak do 250mm, ale zase při třeba 10min expozice. Moje HEQ5 udržela ohnisko 150 při cca 8 min maximálně, takže bych potřeboval něco přesnějšího a hlavně dobře přenostitelného (tak do 10kg) Jak jsem si procházel toto vlákno tak ale zjišťuji, že AT nemá třeba správně vyznačené hvězdy v PH, jeho držák je nakřivo, chod není nijak přesný (vztaženo k jakoby velkému průměru hlavní osy) a nemůžu bez úpravy použít ani dobíjecí AA články. To je teda dost nedokonalostí na celkem drahou věcičku o realtivně "jednoduché" konstrukci. Jsem jen koncový uživatel a nejsem ani astronom, jen fotič. Chci jen něco co se dá dobře ustavit podle hvězd a bude to mít malou PE, prostě něco co bude fungovat a nebudu potřebovat detektivní schopnosti, abych zjišťoval, kde soudruzi udělali bychu. Chci tak moc? Když tak občas pročítám některá vláka, jde mi z technických složitostí občas až hlava kolem. Chtěl bych focení maximálně zjednodušit a tak montáž, dalekohled, pointační dalekohled, velkej akumulátor atd je už prostě moc a přicházím kvůli tomu o 50% času který bych jinak využil na sběr dat. Chci to vyměnit za možnost maximální mobility a velké operacechopnosti. Co bych měl udělat? Koupit AT a doufat, že narazím na lepší kus (tak třeba seřídit PH bych ještě zvládnul) nebo si pořídít ten Vixen photogiuder? Co má menší PE? Jsem totiž dost na rozcestí jestli vůbec v provozování tohoto koníčka pokračovat. Už jsem za to utratil hodně peněz a výsledek stále nic moc. Tak nevím, jesti to zkoušet dál, nebo jít od toho s tím, že astrofoto není nic pro mě.

Díky! Slávek.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

AstroTrac TT320

#311

Příspěvek od vla »

Astronomie není levný koníček, astrofoto je disciplina vyloženě vydřená, aspoň u těch co dělají skvělé fotky. Chce to spoustu času a trpělivosti a taky zkoumání a upravování, přeci jen zařízení, která se u nás vyskytují jsou levná a mají nějaké mouchy. Pokud hledáš bezproblémové zařízení, které kdykoli kamkoli postavíš a ony z něj budou padat skvělé foto, takové není. Peníze, práce, zkušenosti, trpělivost, nevím jakým poměrem to dělit, je to hodně individuální. Ta první položka bude asi nejmíň podstatná i když se jí obecně přikádá velký význam. Rady co dál, aby to byla tutovka ti asi nikdo nedá, to je jen na tobě kolik chceš astronomii obětovat a rozhodně to není o penězích. Mě by vlastně stačilo vyjet někam do tmy lehnout si a koukat směrem vzhůru, to že jsem do dalších doplňků nacpal spoustu peněz je o něčem jiném, dokonce bych někdy řekl, že mě to odvádí od samé podstaty vlastní záliby. Aby bylo jasno, já nemám žádné vědecké ani jiné cíle, jsem relaxační astronom. Nic víc nic míň.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

AstroTrac TT320

#312

Příspěvek od Slávek »

Tohle vše je mi jasné, možná jsem to nenapsal přesně. Nechci za pět peněž dokonalost, jen to celé zjednodušit a fotit mezi tím, co budu pozorovat "tmu", ne abych strávil třeba hodinu obsluhováním montáže a vyjížděl za tmou jen celou noc hlídat dalekohled a nic jiného, to už totiž pro mě pak není koníček ale otročení technice. Zjednodušeně chci něco s menší PE než u HEQ5... Obětuju delší ohniska za větší pohodlí. Jezdím za tmou protože ji mám rád a vedle toho i rád fotím, ale v momentě kdy je to celé jen o technice a sběru dat, tak už to ztácí to hezké na celé věci...
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 917
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

AstroTrac TT320

#313

Příspěvek od LKamarad »

Neboj se, dočkáme se snad fungujícího Astrosráče již brzo  :)
Jednak se mi podařilo Martina Myslivce "dokopat" ke konstrukci "Astrosráčího Umravňovače", kterej bude "dotovat" pohyb pointačními impulzy a tudíž bude možno jeho chod efektivně zpřesnit a kdyby ani to nestačilo tak dodělávám "PointoSráč" kterej, pomocí překopanýho Giro Mini a pár "detailů" na soustruhu a frézce, přesně pointuje v obou směrech. Váží to vč. pevnýho stativu cca 6.5kg, vejde se to do alu. kufříku, a reálnou nosnost odhaduju tak na +- 5kg (vyvažuje se to pointerem + příp. půlkilovým závažím který se montuje mezi hlavu a pointer  ;)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17698
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

AstroTrac TT320

#314

Příspěvek od MMys »

Už mám oba plošné spoje doma, osazené, doufám že bezchybné. Dneska už asi začnu psát firmware, tak vydržte. V práci teď máme šílený frmol, ale budu se snažit co nejdřív. ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

AstroTrac TT320

#315

Příspěvek od Slávek »

No to zní hezky, ale nějak si to neumím představit. To bude jako AT od Martina s kompletním vstupem pro autogiuder pro obě osy, nebo jen zařízení které se bude k AT přidávat? No každopádně jsem bly dnes v Supře, pak Zahajský mi koupi AT místo HEQ5 docela rozmlouval, tak nevím...
Odpovědět