MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#31

Příspěvek od Vejr »

Psion: Tedy doufam, ze pro Macos X bude i finalni verze Bylo by to super.

MP: Tedy, ja smekam. Drzim palce, at nadseni vydrzi a dari se! Jen mne desi to, ze pro kazdy fotak se dela zvlast import. To bude nikdy nekoncici prace Vubec netusim, jak je to resene, ale nedalo by se to resit jen nejakym popisem v konfiguracnim souboru ci pluginem? Jde mi o to, aby to nedopadlo jako se SubRawem a zaroven abys to nemel jako uvazek do smrti...

Jinak posilam jeste slibeny RAW z Nikona D80, co jsem nasel. Bohuzel mam jen nocni, denni fotku v RAWu jsem nenasel. Ke stahnuti zde:
http://www.kalista.cz/nikon_d80_nef.zip
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#32

Příspěvek od MMys »

Marku, stačej, nebo dokonce musej, bejt ty CRW astrofoto, nebo chceš naopak denní ?

Astrofotek mám dost. Ale denní asi nenajdu, neb jsem foťák hned kuchnul.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11788
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#33

Příspěvek od Psion »

Vejr: Co Marek udělá, to se dá kompilovat jak pro Linux tak i pro OS X, takže to není problém. Bohužel tak jako všichni výrobci podobného SW na světě musí prskticky pro každý foták zvlášť dělat RAW konvertor.
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#34

Příspěvek od Bíba75 »

Ahoj ;)
Tak jsem pročetl celé vlákno zdá se to být dobrý počin.Ale než se MRAWEM začnu prokousávat .(jelikož jsem na takovéhle věci tupej) Mohl by někdo sem hodit snímek udělanej MRAWEM a SUBRAWEM. Chtěl bych vidět jaký je mezi těmito prográmky prodíl. Díky Bíba
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#35

Příspěvek od MP »

Marku, stačej, nebo dokonce musej, bejt ty CRW astrofoto, nebo chceš naopak denní ?Myslim, ze nocni budou v pohode stacit. Jde hlavne o nacteni obrazovych dat a udaju o senzoru, ostatni veci jsou snad uz odladene na datech z CR2 souboru a nebudou delat problemy.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11788
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#36

Příspěvek od Psion »

Mohl by někdo sem hodit snímek udělanej MRAWEM a SUBRAWEM. Chtěl bych vidět jaký je mezi těmito prográmky prodíl.
Myslím že rozdíl by být neměl. Ovšem rozdíl je v tom, že Subraw už na 40D použít nemohu, protože mi to nefunguje a druhý rozdíl je, že jediným příkazem provedu kalibraci všech obrázků s DF i FF, tedy to je dost zásadní usnadnění práce.
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#37

Příspěvek od Prazan »

... a bez převodu do DNG ... SubRaw je super, ale tohle je zatracený krok dopředu už v konzolovém rozhraní. Když SubRawu stačí konzole, tak mraw ten přístup jen posunul. Za mně žádný frontend není potřeba.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#38

Příspěvek od MaG »

Ahoj ;)
Tak jsem pročetl celé vlákno zdá se to být dobrý počin.Ale než se MRAWEM začnu prokousávat .(jelikož jsem na takovéhle věci tupej) Mohl by někdo sem hodit snímek udělanej MRAWEM a SUBRAWEM. Chtěl bych vidět jaký je mezi těmito prográmky prodíl. Díky BíbaMěl by sis sáhnout do svědomí a podívat se na web Marka Pecky k tomu mrawu. jsou tam zajímavé "mrawoučné" příklady. Podle mně bys hned věděl jak na to.

Pokud chceš radu ode mně, tak otevři jeden z bat souborů a vyměň jeho obsah za toto:

mraw o*.CR2 -d d*.CR2 -f f*.CR2 -vt

přičemž ale aktivní snímky jsou ve stejné složce jako program a bat soubor a jmenují se o1.cr2 o2.cr2 atd. a podobně se jmenují darkframy d1.cr2 apod a flaty samozřejmě f1.cr2 atd. - doufám, že už je ti jasné, jak je to primitivní a že to hned půjdeš zkusit :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#39

Příspěvek od MP »

Mohl by někdo sem hodit snímek udělanej MRAWEM a SUBRAWEM. Chtěl bych vidět jaký je mezi těmito prográmky prodíl.Panove nade mnou uz to napsali. Rozdil by byt nemel, ten zavisi na fotografovani a na konecnem zpracovani. MRAW i SubRAW jen z te fotky pripravi data pro to zpracovani. a MRAW jsem po letech prace se SubRAWem (diky, Honzo ) napsal hlavne kvuli sve lenosti - proste se pres tu periodu mezi focenim a konecnym zpracovanim dostanu snaze a rychleji.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#40

Příspěvek od TomasN »


Ja take, ale dcraw pred prevodem do RGB nezpracuje astrofotku vcetne flatfieldu apod. Mam ho prostudovany, protoze jsem chtel, aby cetl i vystupy MRAWu. On to ze zacatku umel jen v pripade starsich Canonu, protoze nema spravne implementovanou LJPEG dekompresi RAWu a soubory z EOS 50D cte vlastne jen nahodou, diky zjednoduseni te komprese ve fotaku. Tak jsem musel studovat, najit ty chyby a udelat vystup MRAWu tak, aby ho dcraw precetl  :)Marku, možná jsem něco přehlédl, ale není mi úplně jasné, proč řešíš načítání různých formátů RAW. Ten dcraw je přece dělaný přesně pro to, aby vyřešil načítání dat ze všech možných RAW - stačí vzít a použít.  :-)
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#41

Příspěvek od MMys »

Myslim, ze nocni budou v pohode stacit. Jde hlavne o nacteni obrazovych dat a udaju o senzoru, ostatni veci jsou snad uz odladene na datech z CR2 souboru a nebudou delat problemy.Tak tady jeden máš. Řasovku (tu, co když jsi tehdy viděl, tak jsi prohlásil, že odcházíš rozšlapat foťák a dalekohledy nacpat do popelnice  ;D  http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 6143/15#22). No, od té doby jsme trošku pokročili...

tady je ten CRW, koukám, že už 300D-čka lidi nějak moc nemaj, všechno je to CR2.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/other/CRW_9162.CRW
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#42

Příspěvek od MP »

Ten dcraw je přece dělaný přesně pro to, aby vyřešil načítání dat ze všech možných RAW - stačí vzít a použít.:-)No, prave v tom, co citujes, jsem psal, ze jsem v tom nacitani nasel chyby. Ja vim, nejak to funguje, ale u sveho programu si to s dovolenim radeji naprogramuju sam :)

A hlavne ono neni tak jednoduche vzit a pouzit kus ciziho programu, ktery je urcen k necemu jinemu (prevod do RGB) a vrazit to do sveho programu. Aspon pro mne je jednodussi studovat specifikace a priklady RAW souboru, abych je umel cist, nez studovat jednotlive kusy dcrawu, abych pro ne ve svem programu pripravil rozhrani. dcraw je hodne zavisly na modelu fotaku, pro kazdy ma jine casti algoritmu. Ja se snazim neridit podle modelu fotaku, ale podle informaci ze souboru - je to tak univerzalnejsi. Takze dohromady by ty dva programy sly michat dost tezko.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11788
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#43

Příspěvek od Psion »

Ten dcraw je přece dělaný přesně pro to, aby vyřešil načítání dat ze všech možných RAW - stačí vzít a použít.  :-)
Přehlédl jsi, že dcraw neumí dávkové zpracování tohoto typu a celé by se to muselo napsat jinak. Navíc neumí převod zpět do CR2, nebo převod do BW TIFF, nebo odstranění hotpixelů atd...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11788
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#44

Příspěvek od Psion »

MMys : Máš pravdu Martine, jak se za těch pár let zvedly všeobecně nároky na fotografii. Před 5 lety jsme všichni valili oči, dnes se nikdo ani k takové fotce nevyjádří. Na druhou stranu se někdy to "prohlížení a hodnocení jednotlivých pixelů" přehání a zapomíná se na celkový dojem z fotografie.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

MRAW - pokus o další program pro práci s RAW

#45

Příspěvek od FunTomas »

...tady je ten CRW, koukám, že už 300D-čka lidi nějak moc nemaj, všechno je to CR2....Never mu Marek. Aj 300D sa nájdu a podľa všetkého ešte nejaký čas budú fungovať.
Tu máš k dispozícii z každého typu (light, bias, dark, flat) obrázku jeden plus jeden pre nastavovanie bielej (snímka šedej kalibračnej plošky počas dňa).

http://www.astrofoto.sk/images/zmazat/

mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět