Okuláry ATC a jiné...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Okuláry ATC a jiné...

#31

Příspěvek od Rambo »

MilAN napsal: Okuláry ATC , typ Plössl, klasické stavby (4 čočkový ve 2 skupinách) má zorné pole  59 -65°- podle ohniskové  délky.
1. Takže čím kratší ohnisko tím větší zorný úhel – nebo obráceně?
2. Proč tedy někteří výrobci okulárů (např. TAL, GSO, CEL, SKY) dodává v běžných řadách konstrukce Plössl jen zorné pole 50° ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25292
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Okuláry ATC a jiné...

#32

Příspěvek od MilAN »

Rambo napsal:

1. Takže čím kratší ohnisko tím větší zorný úhel – nebo obráceně?
2. Proč tedy někteří výrobci okulárů (např. TAL, GSO, CEL, SKY) dodává v běžných řadách konstrukce Plössl jen zorné pole 50° ?
ad 1/ : v podstatě ano
ad 2/ : to by byla spíš otázka na ty výrobce. Je to i otázka ceny- konstrukce Plössla dává univerzálně slušné výsledky _ ale jde asi spočítast i vyrobit s různými ( i cenově) skly. Okuláry ATC nejsou z nejlacinějších, to pole však vykreslí velmi uspokojivě
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 885
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 46

Okuláry ATC a jiné...

#33

Příspěvek od Miloš Žák »

K tomu pristupu p. Holubce. Chci si u nej objednat redukci na Minoltu Z3. Jelikoz jsem absolutni neznalek (lama ;D), vyptaval jsem se asi na trikrat, nez jsme dospeli k tomu co vlastne potrebuju a jake to ma mit rozmery zavitu. Ted uz jenom zmerim moje okulary a muzu smele objednavat. Za sebe tedy mohu rict, ze jsem s ATC spokojeny ;)
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Odpovědět