Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Dalekohled pro začátečníka

#31

Příspěvek od Prazan »

Nějak jsem si nemohl vzpomenout, kde ten můj dalekohled někdo vyfotil, ale nejlíp asi v Hodkovicích. Není to ale vůbec o vzhledu a barvách Ano, má to spoustu hejblátek, točítek a čudlíků, ale tu montáž mám jen kvůli fotografování. Kdybych chtěl jen pozorovat, má sestava by s největší pravděpodobností vypadala úplně jinak. Obojí se dá jen těžko skloubit - jsou tací, ale stojí to nemalé peníze a nemalé úsilí. Fotím jen teleobjektivy. S tímhle refraktorem tak maximálně ty planety (Saturn a Jupiter - hm, teď koukám, že na Jupiter jsem jej snad ještě nepustil - je tady jen snímek přes můj bývalý lídlskop 70/700) a Měsíc (vše najdeš tady na fóru přes vyhledávání v sekci Snímky). O pořádaných akcích se dočteš zase v sekci Astronomická setkání. Jsem přesvědčený, že jedna jeho návštěva ti může ušetřit spoustu peněz i času při hledání odpovědí na tvé otázky. Kromě toho se můžeš domluvit na setkání i s lidmi ze tvé lokality mimo oficiální astrosrazy- někdo se určitě poblíž najde.
PS: Nehledej za fotografií náznaky toho, co uvidíš okem v okuláru Je to jiné!
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Gogostyl
Příspěvky: 62
Registrován: 16. 05. 2009, 17:01

Dalekohled pro začátečníka

#32

Příspěvek od Gogostyl »

A co je to vlastně značení Triplet? A včem je lepsí APO tripled proti ED?
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4640
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro začátečníka

#33

Příspěvek od Sasa3 »

Výrazy APO (apochromát) a achromát charakterizují úroveň korekce barevné vady u čočkových objektivů. Definice je složitější, ale pro zjednodušení si můžeš představit, že achromát je objektiv, kde jsou zároveň zaostřené 2 barvy (třeba červená a zelená). Typicky se takový objektiv skládá ze dvou čoček. Třeba ten Bresser od tvého kamaráda je takovým achromátem. Achromáty vyhovují na koukání se při menších zvětšeních. Nehodí se už moc na astrofoto - kolem hvězd vznikají většinou modré kotoučky, protože v modré barvě už obraz není ostrý, a při pozorování planet a Měsíce začne obraz při velkém zvětšení ztrácet kontrast. Za dne jde barevná vada vidět jako barevný lem podél kontrastních hran (anténa nebo větvičky oproti světlé obloze).

   Naproti tomu apochromát (APO) je objektiv korigovaný pro tři různé barvy. Typicky se skládá ze 3 čoček (proto triplet), ale existují i kvalitní dvoučočkové apochromáty. A naopak to, že je objektiv tripplet ještě negarantuje, že je apochromát. Apochromáty jsou špičkové objektivy a kromě barevné vady korigují líp i další vady: hodí se jak na astrofoto tak na pozorování při velmi velkém zvětšení (klidně i víc něž dvojnásobek průměru objektivu v milimetrech).

   Bohužel neexistuje jednotná definice apochromátu, kterou by používali všichni výrobci dalekohledů. No a aby toho nebylo málo, existují ještě tzv. ED objektivy, které stojí někde mezi achromátem a apochromátem. Jsou to dvojčočkové objektivy, kde je jedna čočka vyrobena za speciálního skla s nízkou disperzí (tedy změnou indexu lomu jako funkce vlnové délky světla). Tyhle ED dalekohledy můžou být velmi kvalitní a rozdíl oproti pravému apochromátu malý. Lze je pak použít jak na astrofoto, tak na pozorování při větším zvětšení. Hodně povedený je třeba ED 80/600mm od Sky Watcheru (já s ním tedy nepozoroval, ale má ho tady hodně lidí a chválí si ho).

   Ty jsi si vlastně vybral rovnou apochromatický triplet, což je (téměř) nejvyšší třída. Triplety bývají velmi drahé a proto ti tady každý říká, ať si ještě rozmyslíš, co kupuješ, protože z dotazů bylo jasné, že nevíš, do čeho jdeš.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Gogostyl
Příspěvky: 62
Registrován: 16. 05. 2009, 17:01

Dalekohled pro začátečníka

#34

Příspěvek od Gogostyl »

Saso3,a mohl bys mi ještě objasnit,tady na tej strance, http://www.dalekohledy.com/store/goods- ... mm-f6.html ,je tu volba vyberu,bud s optikou nebo s diagonalnim zrcatkem,co je tam za rozdil?s dia.zrcadlem je to o neco draší.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4640
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro začátečníka

#35

Příspěvek od Sasa3 »

Saso3,a mohl bys mi ještě objasnit,tady na tej strance, http://www.dalekohledy.com/store/goods- ... mm-f6.html   ,je tu volba vyberu,bud s optikou nebo s diagonalnim zrcatkem,co je tam za rozdil?s dia.zrcadlem je to o neco draší.
  Jak jsem psal, to diagonální zrcátko se bude na astro-pozorování velice hodit (jinak by jsi si vykroutil krk). Na obrázku z toho webu je ten dalekohled už s tím zrcátkem. U těhle dalekohledů se taky počítá s tím, že tam to zrcátko bude, takže okulárový výtah je krátký a bez diagonálního zrcátka dalekohled pravděpodobně nepůjde zaostřit (to je případ mého dalekohledu, jak je to s tímhle nevím). V podstatě je to nutnost něco takového mít.
  Místo diagonálního zrcátka budeš pro pozemská pozorování potřebovat ještě jiný typ, který ti převrátí obraz do vzpřímené polohy. Nejlépe je koupit něco takového rovnou s dalekohledem a vyzkoušet si, jestli to půjde vůbec zaostřit. To na tom internetovém obchodě asi moc nepůjde. Rozhodně si zajeď někam do nějakého kamenného obchodu, kde by poradili a hlavně ukázali, jak taková sestava bude vypadat. Uděláš si mnohem lepší představu, co všechno budeš potřebovat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Gogostyl
Příspěvky: 62
Registrován: 16. 05. 2009, 17:01

Dalekohled pro začátečníka

#36

Příspěvek od Gogostyl »

AHA,no prave ten prodejce mi psal ze to na tom obrazku je prej dalekohled s prevratnym hranolem na pozemska pozorovani,tak me to nejak zmátlo co je co.Takže je to zrejme potreba koupit i s diag.zrc.,ale zajimalo by me ,kdyz bud chtit provadet pozemska pozorovani,tak tam musim dát ten prev.hranol,a to ho jako budu muset dat zase dál na to diag.zrc.,nebo to tam muzu nasadit misto diag.zrc. pouze prev.hranol a bude to také zaostřovat?
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Dalekohled pro začátečníka

#37

Příspěvek od Habl »

AHA,no prave ten prodejce mi psal ze to na tom obrazku je prej dalekohled  s prevratnym hranolem na pozemska pozorovani,tak me to nejak zmátlo co je co.Takže je to zrejme potreba koupit i s diag.zrc.,ale zajimalo by me ,kdyz bud chtit provadet pozemska pozorovani,tak tam musim dát ten prev.hranol,a to ho jako budu muset dat zase dál na to diag.zrc.,nebo to tam muzu nasadit misto diag.zrc.  pouze prev.hranol a bude to také zaostřovat?
Jak již bylo napsáno v předcházejícím příspěvku tak u refraktorů a SCT dalekohledů je možné použít pro pozemská pozorování 45°hranol, kde obraz je vzpřímený. Nikoliv, ale u Newtonů.
V každém případě pro zaostření se používá pouze okulárový výtah a je nutné raději vyzkoušet v kamené prodejně (třeba SUPRA Praha), zda lze pro danný dalekohled vůbec použít. Používá se v barelu 1,25" za okulárovým výtahem a pak se použije 1,25" okulár.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4640
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro začátečníka

#38

Příspěvek od Sasa3 »

AHA,no prave ten prodejce mi psal ze to na tom obrazku je prej dalekohled  s prevratnym hranolem na pozemska pozorovani,tak me to nejak zmátlo co je co.Takže je to zrejme potreba koupit i s diag.zrc.,ale zajimalo by me ,kdyz bud chtit provadet pozemska pozorovani,tak tam musim dát ten prev.hranol,a to ho jako budu muset dat zase dál na to diag.zrc.,nebo to tam muzu nasadit misto diag.zrc.  pouze prev.hranol a bude to také zaostřovat?No jestli ti ten prodejce psal, že mají k tomu dalekohledu převracecí hranol, tak by to snad mohlo fungovat. V principu by měl jít použít i na astro pozorování a obešel by jsi se i bez toho diagonálního zrcátka. Teda v případě, že je zalomený. Tohle ber ale s rezervou, já na tom svým dalekohledu nikdy převracecí hranol neměl a nevím jestli těch 45 stupňů bude stačit pro komfortní pozorování noční oblohy. Určitě to tady ale někdo bude vědět.

P.S.: mě přijde, že dalekohled na tom obrázku je s diagonálním zrcátkem a ne převracecním hranolem.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Dalekohled pro začátečníka

#39

Příspěvek od Habl »


...Bohužel neexistuje jednotná definice apochromátu, kterou by používali všichni výrobci dalekohledů.

Tak úplně nesouhlasím s tímto tvrzením, Vztah mezi apochromáty, poloapochromáty, ED objektivy a achromáty je dán vztahem tzv. RCindexu pro refraktory:

{0<APO<=1 l 1<Poloapochromát, ED <= 2 l 2<Achromát < 20 }

pro tuto klasifikaci uznávanou, odvozenou a vypracovanou na Univerzitě v Tuebingenu pod vedením W.Rohra, kde se průběžně a dlouhodobě provádí hodnocení všech předních výrobců.
Uznávané jsou též tzv. MTF grafy.
Ještě dávám odkaz na provedené desítky astrotestů:
http://www.astro-foren.de/showthread.php?t=6084

Habl



"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Dalekohled pro začátečníka

#40

Příspěvek od Habl »

Jak jsem již psal tak 45° hranol se používá pro pozemská pozorování. Při astronomických pozorováních se používá buď zenitové zrcátko neb 90° hranol. Je to výhodné, zvláště pro zenitová pozorování (refraktory,katadioptry).

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Dalekohled pro začátečníka

#41

Příspěvek od PetrV »

Převracecí hranol skutečně není pro pozorování v nadhlavníku moc pohodlný. V principu s ním ale je astronomické pozorování možné.

Já mám převracecí hranol u SW 80/400 - původně tam bylo zenitové zrcátko, ale chtěl jsem to i na denní do přírody, tak jsem si to nechal vyměnit. Teď jsem právě narazil na problém - ten hranol je opticky delší než zrcátko a určité kombinace tam nezaostřím (konkrétně TV barlow 2x a plössl 11 mm), protože se nedostanu správně hluboko k ohnisku. Nezkoušel jsem ještě, jestli při použití zrcátka to bude v pořádku, ale předpokládám, že ano.

Takže nakonec to vypadá, že budu mít zrcátko na astro a převracecí na denní, přičemž na astro budu používat klasické okuláry s pevným ohniskem + případně barlowy a na denní si koupím nějaký zoom.

K dotazu ohledně kombinace zrcátka a hranolu - tyto se nekombinují - čili vždy je buď jedno nebo druhé.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4640
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro začátečníka

#42

Příspěvek od Sasa3 »



Tak úplně nesouhlasím s tímto tvrzením, Vztah mezi apochromáty, poloapochromáty, ED objektivy a achromáty je dán vztahem tzv. RCindexu pro refraktory:

{0<APO<=1 l 1<Poloapochromát, ED <= 2 l 2<Achromát < 20 }

pro tuto klasifikaci uznávanou, odvozenou a vypracovanou na Univerzitě v Tuebingenu pod vedením W.Rohra, kde se průběžně a dlouhodobě provádí hodnocení všech předních výrobců.
Uznávané jsou též tzv. MTF grafy.

Habl

A používají prodejci a výrobci tuto terminologii? Pochybuji.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Dalekohled pro začátečníka

#43

Příspěvek od Regulus »

Převracecí hranol skutečně není pro pozorování v nadhlavníku moc pohodlný. V principu s ním ale je astronomické pozorování možné....ale ne moc vhodné (i když to samozřejmě jde). Převracecí hranol (na rozdíl od zrcátka) kazí obraz, viditelné u Měsíce a planet.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Dalekohled pro začátečníka

#44

Příspěvek od PetrV »

Převracecí hranol (na rozdíl od zrcátka) kazí obraz,
...a kazí ten obraz víc než třeba 90 stupňový hranol?
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Dalekohled pro začátečníka

#45

Příspěvek od Regulus »

Tak to už netuším Srovnával jsem jen 45° převracecí, zenitové zrcátko a pohled "napřímo" (90° hranol nemám). Teoreticky by to nemuselo být tak "špatné" jako ten převracecí člen, protože těch optických ploch v dráze paprsku tam bude asi míň. Ale moc do toho těch 90°hranolů nevidím, nechť posoudí jiní.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět