Slunce 2009
Slunce 2009
Na Slunci se objevily malinký skvrnky :) škoda že je pod mrakem. Hnedka bych kouknul. Snímky ze SOHO: http://www.ian.cz/artimages/latest6.gif
http://planetaryphoto.cz/ , EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Slunce 2009
Na Slunci se objevily malinký skvrnkySmiley škoda že je pod mrakem. Hnedka bych kouknul. Snímky ze SOHO: http://www.ian.cz/artimages/latest6.gifVidím, že tie dve malilinké škvrnky vám už neoznámim ako prvý, ale môžem ich potvrdť. Sú strašne malilinké a ochvílu sa vyparia, keď mate jasno berte teleskopy a utekajte sa pozrieť. U mňa je hnusná hmla. >:( >:( >:(
Slunce 2009
Vidím, že tie dve malilinké škvrnky vám už neoznámim ako prvý, ale môžem ich potvrdťjá tam teda napočítal 3 skvrny ::)
Newton 114/900
Slunce 2009
já tam teda napočítal 3 skvrny Roll EyesNeviem či tá malinká bodka dole je škvrnka, pretože stále keď som pozeral na snímku sSlnka bola na tom istom mieste. Bude to asi nejaka špina. 
Slunce 2009
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/syn ... s_1024.jpg
Na tomto jsou nebo spíše jdou rozeznat 4
Na tomto jsou nebo spíše jdou rozeznat 4
Newton 114/900
Slunce 2009
Skkvrny jsou dvě, ta "třetí" je nějaký smítko, to je na SOHO od půlky února. Čas od času se nějaké to smítko objeví
:)
Kreativec a VJ v Planetáriu Praha (Planetum)
Newton 150/750, Seestar S50 na zajíce, Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, Lunt LS35THa, GoPro Hero 3, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
https://tomaja.cz
Newton 150/750, Seestar S50 na zajíce, Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, Lunt LS35THa, GoPro Hero 3, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
https://tomaja.cz
Slunce 2009
Tak jsem se pánové podíval dnes ráno po delší době na "sluníčko" dalekohleddem 150/750 mm, bylo beze skvrn.
A pro Vaše žabomyší spory odkazuji tabulku o denních skupinách skvrn a počtu skvrn v březnu 2009 ;D ;D ;D
http://astrosurf.com/obsolar/sun.html
>Wolf,> Images,> Observations
Habl
A pro Vaše žabomyší spory odkazuji tabulku o denních skupinách skvrn a počtu skvrn v březnu 2009 ;D ;D ;D
http://astrosurf.com/obsolar/sun.html
>Wolf,> Images,> Observations
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Slunce 2009
Je docela "dusno" : 25-tého to na disku na pozici 10/11 začalo vřít. Tak uvidíme jak bude. Asi nějaké výkyvy zas budou. Zatím to je dnes docela slušně vidět nejen na snímku SOHO, ale i na teplotě.
Že bychom se zase vraceli ke svému "normálu" ? :D
Ještě doplňuji o toto : http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/rea ... fader.html
Že bychom se zase vraceli ke svému "normálu" ? :D
Ještě doplňuji o toto : http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/rea ... fader.html
Slunce 2009
Skvrny jsou!! Ale světlé..Nevím jak se to jmenuje, snad fokulová pole, ale napočítal jsem jich cca 10 světlých flíčků/shluk na páte hodině/dole vpravo..
/Při pohledu do Newtona/...
Klasické tmavé skvrny jsem neviděl..Ale granulaci jakš takš ano..
Vše přes Baader fólii při 60 x (Plossl 25 mm/ a 79 x (Panoptic 19 mm)..
Větší zvětšení při omezeném průměru objektivu mimoosou dírou s Astrosolar fólií na 130 mm nebylo tak kontrastní..
/Při pohledu do Newtona/...
Klasické tmavé skvrny jsem neviděl..Ale granulaci jakš takš ano..
Vše přes Baader fólii při 60 x (Plossl 25 mm/ a 79 x (Panoptic 19 mm)..
Větší zvětšení při omezeném průměru objektivu mimoosou dírou s Astrosolar fólií na 130 mm nebylo tak kontrastní..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm, Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm, fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400, triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Slunce 2009
Skvrny jsou!! Ale světlé..Nevím jak se to jmenuje..
Klasické tmavé skvrny jsem neviděl..Ale granulaci jakš takš ano..
Vše přes Baader fólii při 60 x (Plossl 25 mm/ a 79 x (Panoptic 19 mm)..
Větší zvětšení při omezeném průměru objektivu mimoosou dírou s Astrosolar fólií na 130 mm nebylo tak kontrastní..
Světlé skvrny na Slunci nejsou, pokud pozoruješ jen dalekohledem s fotosferickým filtrem (Astrosolar)
Jediné co jsi mohl pozorovat je sluneční granulace při okraji slunečního disku ;D někdy lze i pozorovat jakési zjasnění (fokule) ve fotosféře, které lze lépe pozorovat s filtrem SOLAR Continuum.
S chromosferickým dalekohledem již lze, ale pozorovat protuberance, filamenty, fokulová pole...
http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/sun ... lunce.html
Habl
Klasické tmavé skvrny jsem neviděl..Ale granulaci jakš takš ano..
Vše přes Baader fólii při 60 x (Plossl 25 mm/ a 79 x (Panoptic 19 mm)..
Větší zvětšení při omezeném průměru objektivu mimoosou dírou s Astrosolar fólií na 130 mm nebylo tak kontrastní..
Světlé skvrny na Slunci nejsou, pokud pozoruješ jen dalekohledem s fotosferickým filtrem (Astrosolar)
Jediné co jsi mohl pozorovat je sluneční granulace při okraji slunečního disku ;D někdy lze i pozorovat jakési zjasnění (fokule) ve fotosféře, které lze lépe pozorovat s filtrem SOLAR Continuum.
S chromosferickým dalekohledem již lze, ale pozorovat protuberance, filamenty, fokulová pole...
http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/sun ... lunce.html
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Slunce 2009
A co je potom třeba tady na té fotce to světlé vlevo nahoře?
/Jen se ptám/
Já viděl hnízdo světlých fleků a to mi nikdo nevymluví!
http://www.celestron.cz/pojmy/slunce.html
Dalším útvarem či jevem jsou FOKULOVÁ POLE. Nejsou tak nápadná jako sluneční skvrny. Jde o světlejší útvary, lépe viditelné spíš u okraje slunečního disku. Na rozdíl od skvrn jde o žhavější, teplejší výstupné proudy na povrch Slunce. Jde o mnohdy rozsáhlé oblasti se síťovou strukturou. Pro jejich pozorování je dobré, nikoliv však nezbytné použít navíc další filtr, zvyšující kontrast obrazu (např. Baader Kontrast Booster nebo Baader Solar Continuum).
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm, Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm, fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400, triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
- re
- Příspěvky: 344
- Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
- Bydliště: Vranová 183
- Věk: 61
- Kontaktovat uživatele:
Slunce 2009
Světlé skvrny ve sluneční fotosféře se nazývají fakulová pole (fakule) a jsou to oblasti o cca 200° teplejší než okolní fotosféra. Pozorovat se dají dobře u okraje disku a lze je pozorovat poměrně často. Jsou různě výrazná a různého tvaru, někdy jsou velmi nápadná. Např. 29.3. 2009 byla velmi výrazná skupina, včera byla již dále od slunečního okraje (vliv rotace Slunce) a podstatně méně nápadná, ale na jiném místě u okraje slunce se vysktla další, menší ale intezivní fakule.
Slunce 2009
Tak dnešní dopolední pozorování dopadlo klasicky = žádné skvrny. Slunce stále stávkuje...
(že by jej řídili frantíci ??? ;D )
(že by jej řídili frantíci ??? ;D )
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis 
Slunce 2009
Dalekohledem H alfa TSC/LUNT LS35T STD Ha/B400 jsem dnes ráno a znovu odpoledne na okraji slunenčního disku viděl malé protuberance a protubernanční trávník. Zvětšení jsem použil 50x a 70x. Protuberance jsem viděl na vlastní oko teprve potřetí v životě. Nejprve jako návštěvník 25. 5. 1978 ve Valašském Meziříčí protuberančním dalekohledem, 11.8.1999 při úplném zatmění v Maďarsku triedrem 20 x 60. Teď jsem ale poprvé nebyl limitován časem a mohl si to vychutnat.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Slunce 2009
Vypadá to že se u okraje začíná tvořit skvrnka: http://www.ian.cz/artimages/latest6.gif
že by bylo konečně na co koukat?
že by bylo konečně na co koukat?
http://planetaryphoto.cz/ , EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo