Slunce 2006
Slunce 2006
Pridavam jeden obrazok skupiny NOAA0898, snimkovane v Rimavskej Sobote 7.7.2006 v ramci mojej kratkej astrodovolenky, 08:24UT, refraktor 180/2450+telekonvertor 2x, CCD kamera astropix 1.4, spracovane v astroart 3.0, vyrez,
Vycsi obrazok www.szaa.sk/forum/sun/898_060707_082419UT_crop.jpg
Vycsi obrazok www.szaa.sk/forum/sun/898_060707_082419UT_crop.jpg
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D, Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Slunce 2006
A este jeden obrazok skvrny NOAA0898, tentokrat z 6.7.2006
A vacsi obrazok www.szaa.sk/forum/sun/898_060706_0742UT_crop.jpg
A vacsi obrazok www.szaa.sk/forum/sun/898_060706_0742UT_crop.jpg
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D, Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Slunce 2006
[quote author=ivanmsk link=board=soustava;num=1115878845;start=135#144 date=07/11/06 - 12:50:51]A este jeden obrazok skvrny NOAA0898, tentokrat z 6.7.2006
Takřka identicky jsem ji pozoroval 5.7. v 9.00 refraktorkem 60/300, koukla se taky máma a prohlásila,že vypadá jako hlava sněhuláka. Dvě oči a uprostřed nos "z mrkve".
Takřka identicky jsem ji pozoroval 5.7. v 9.00 refraktorkem 60/300, koukla se taky máma a prohlásila,že vypadá jako hlava sněhuláka. Dvě oči a uprostřed nos "z mrkve".
Slunce 2006
Ceres este doostril obrazok, viac z toho nedostaneme, ale som spokojny vzhladom na velky seeing je to slusne. Zato teraz je na Slnku akosi pusto...
Vacsi obrazok www.szaa.sk/forum/sun/898_060706_0742UT_crop_rp.jpg
Vacsi obrazok www.szaa.sk/forum/sun/898_060706_0742UT_crop_rp.jpg
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D, Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Slunce 2006
Jo, včera jsem se díval a byla tam jen jedna maličká skvrnka, sotva postřehnutelná při 200 násobném zvětšení.
Jinak ten snímek je perfektní ;D
Jinak ten snímek je perfektní ;D
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Slunce 2006
Oblast 0900 a její dvě "skvrnky" viditelné v triedru. Dnes jsem se díval s 15x70 a pak mrknul na SOHO. Jsou sice slabší, ale uvidíme co dál ...
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Slunce 2006
Co jsem kdysi zjistil z jednoho zdroje.
Vědci z Max Planck Institute zrekonstruovali aktivitu za posl. 11 tisíc let. Zjistili, že současná aktivita dosahuje vrcholu, a prý se významně sníží v průběhu několika příštích dekád.
Tak doufejme, že nám Slunce naskytne v dalším cyklu pořádně co pozorovat, ať pak neremcáme za 50 let. Třeba dopadneme jako v 50. letech 17. století?! ;D
Vědci z Max Planck Institute zrekonstruovali aktivitu za posl. 11 tisíc let. Zjistili, že současná aktivita dosahuje vrcholu, a prý se významně sníží v průběhu několika příštích dekád.
Tak doufejme, že nám Slunce naskytne v dalším cyklu pořádně co pozorovat, ať pak neremcáme za 50 let. Třeba dopadneme jako v 50. letech 17. století?! ;D
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Slunce 2006
No, já nevím ...
Dělat rekonstrukci sluneční aktivity za posledních 11 tisíc let je jistě možné a v rámci statistických chyb to má i význam, ale dělat z toho prognózy na dekády ???
Ale nechci shazovat práci vědců, asi by to chtělo přečíst si tu práci.
Dělat rekonstrukci sluneční aktivity za posledních 11 tisíc let je jistě možné a v rámci statistických chyb to má i význam, ale dělat z toho prognózy na dekády ???
Ale nechci shazovat práci vědců, asi by to chtělo přečíst si tu práci.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Slunce 2006
Na Sluníčku je pěkná skupina s označením 904. Dnes jsem se na ní podíval v 11:00 SELČ, refraktorem 102/1000mm. Hezky byla vidět granulace a náherné tvary penumber a umber!! Když jsem pořizoval kresbu, seeing se rapidně zhoršil. Foťák jsem u sebe bohužel neměl.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Slunce 2006
Že jsi neměl foťák, nemusí být na závadu. Pokud jsi použil zaokulárovou projekci, může být kresba velmi přesná.
V. K.
V. K.
Slunce 2006
VK napsal: Že jsi neměl foťák, nemusí být na závadu. Pokud jsi použil zaokulárovou projekci, může být kresba velmi přesná.
V. K.
No, bohužel, pozoroval jsem přes BAADER Astro Solar. Ale snažil jsem se co nejpřesněji zachytit situaci ... ;)
V. K.
No, bohužel, pozoroval jsem přes BAADER Astro Solar. Ale snažil jsem se co nejpřesněji zachytit situaci ... ;)
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Slunce 2006
Není to taková tragédie.
Té kresbě by hlavně pomohl přesný záznam orientace obrazu.
V. K.
Té kresbě by hlavně pomohl přesný záznam orientace obrazu.
V. K.
Slunce 2006
Slunce 12.08.2006 v 05:55 UT
S-W ED 80/600+ Barlow 2,27x + Baader fólie.
200%
S-W ED 80/600+ Barlow 2,27x + Baader fólie.
200%
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Slunce 2006
Vsetko nasvedcuje tomu, ze 31. jula sa zacal novy cyklus slnecnej aktivity Viac tu: http://science.nasa.gov/headlines/y2006 ... list184420
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Slunce 2006
Tak jsem dnes opět koukl na skupinku 904 v době od 11:10 do 11:25 SELČ.
(R102/1000, 50x, 111x, BAADER Astro Solar).
Obraz byl naprosto špičkový, protože seeing byl vyjímečně klidný. A tak jsem spatřil granulaci, ale opravdu hezky!! Co ale předvedla skupina 904? ...nemám slov...
"Levá" skvrna (na kresbě) - nádherná umbra, pozorovatelné paprsky nebo výtrysky nebo jak bych to nazval, krásné detaily, penumbra měla rozličný tvar, to je nepopsatelné a nenakreslitelné. Předkládám zde kresbu, ale opravdu jsem nebyl schopen nakreslit ty jemné detaily, a že jich tam bylo!!! Foťák bohužel nemám u sebe.
Chtěl bych nějakou fotku z dnešního dne, nemáte někdo? Nebo neznáte odkaz na nějaký sluneční dalekohled?
(R102/1000, 50x, 111x, BAADER Astro Solar).
Obraz byl naprosto špičkový, protože seeing byl vyjímečně klidný. A tak jsem spatřil granulaci, ale opravdu hezky!! Co ale předvedla skupina 904? ...nemám slov...
"Levá" skvrna (na kresbě) - nádherná umbra, pozorovatelné paprsky nebo výtrysky nebo jak bych to nazval, krásné detaily, penumbra měla rozličný tvar, to je nepopsatelné a nenakreslitelné. Předkládám zde kresbu, ale opravdu jsem nebyl schopen nakreslit ty jemné detaily, a že jich tam bylo!!! Foťák bohužel nemám u sebe.
Chtěl bych nějakou fotku z dnešního dne, nemáte někdo? Nebo neznáte odkaz na nějaký sluneční dalekohled?
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40