Slunce 2006

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Slunce 2006

#31

Příspěvek od ivanmsk »

Pridavam jeden obrazok skupiny NOAA0898, snimkovane v Rimavskej Sobote 7.7.2006 v ramci mojej kratkej astrodovolenky, 08:24UT, refraktor 180/2450+telekonvertor 2x, CCD kamera astropix 1.4, spracovane v astroart 3.0, vyrez,


Vycsi obrazok www.szaa.sk/forum/sun/898_060707_082419UT_crop.jpg
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Slunce 2006

#32

Příspěvek od ivanmsk »

A este jeden obrazok skvrny NOAA0898, tentokrat z 6.7.2006



A vacsi obrazok www.szaa.sk/forum/sun/898_060706_0742UT_crop.jpg
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 418
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 64

Slunce 2006

#33

Příspěvek od Mates »

[quote author=ivanmsk link=board=soustava;num=1115878845;start=135#144 date=07/11/06 - 12:50:51]A este jeden obrazok skvrny NOAA0898, tentokrat z 6.7.2006



Takřka identicky jsem ji pozoroval 5.7. v 9.00 refraktorkem 60/300, koukla se taky máma a prohlásila,že vypadá jako hlava sněhuláka. Dvě oči a uprostřed nos "z mrkve".
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Slunce 2006

#34

Příspěvek od ivanmsk »

Ceres este doostril obrazok, viac z toho nedostaneme, ale som spokojny vzhladom na velky seeing je to slusne. Zato teraz je na Slnku akosi pusto...


Vacsi obrazok www.szaa.sk/forum/sun/898_060706_0742UT_crop_rp.jpg
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Slunce 2006

#35

Příspěvek od voko »

Jo, včera jsem se díval a byla tam jen jedna maličká skvrnka, sotva postřehnutelná při 200 násobném zvětšení.
Jinak ten snímek je perfektní ;D
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Slunce 2006

#36

Příspěvek od A.K. »

Oblast 0900 a její dvě "skvrnky" viditelné v triedru. Dnes jsem se díval s 15x70 a pak mrknul na SOHO. Jsou sice slabší, ale uvidíme co dál ...
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Slunce 2006

#37

Příspěvek od Tomek »

Co jsem kdysi zjistil z jednoho zdroje.

Vědci z Max Planck Institute zrekonstruovali aktivitu za posl. 11 tisíc let. Zjistili, že současná aktivita dosahuje vrcholu, a prý se významně sníží v průběhu několika příštích dekád.

Tak doufejme, že nám Slunce naskytne v dalším cyklu pořádně co pozorovat, ať pak neremcáme za 50 let. Třeba dopadneme jako v 50. letech 17. století?! ;D
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Slunce 2006

#38

Příspěvek od voko »

No, já nevím ...
Dělat rekonstrukci sluneční aktivity za posledních 11 tisíc let je jistě možné a v rámci statistických chyb to má i význam, ale dělat z toho prognózy na dekády ???

Ale nechci shazovat práci vědců, asi by to chtělo přečíst si tu práci.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Slunce 2006

#39

Příspěvek od SKLP »

Na Sluníčku je pěkná skupina s označením 904. Dnes jsem se na ní podíval v 11:00 SELČ, refraktorem 102/1000mm. Hezky byla vidět granulace a náherné tvary penumber a umber!! Když jsem pořizoval kresbu, seeing se rapidně zhoršil. Foťák jsem u sebe bohužel neměl.



Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Slunce 2006

#40

Příspěvek od VK »

Že jsi neměl foťák, nemusí být na závadu. Pokud jsi použil zaokulárovou projekci, může být kresba velmi přesná.

V. K.
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Slunce 2006

#41

Příspěvek od SKLP »

VK napsal: Že jsi neměl foťák, nemusí být na závadu. Pokud jsi použil zaokulárovou projekci, může být kresba velmi přesná.

V. K.
No, bohužel, pozoroval jsem přes BAADER Astro Solar. Ale snažil jsem se co nejpřesněji zachytit situaci ...  ;)
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Slunce 2006

#42

Příspěvek od VK »

Není to taková tragédie.

Té kresbě by hlavně pomohl přesný záznam orientace obrazu.

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25304
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Slunce 2006

#43

Příspěvek od MilAN »

Slunce 12.08.2006 v 05:55 UT
S-W ED 80/600+ Barlow 2,27x + Baader fólie.
200%


lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Slunce 2006

#44

Příspěvek od ceres »

Vsetko nasvedcuje tomu, ze 31. jula sa zacal novy cyklus slnecnej aktivity Viac tu: http://science.nasa.gov/headlines/y2006 ... list184420
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Slunce 2006

#45

Příspěvek od SKLP »

Tak jsem dnes opět koukl na skupinku 904 v době od 11:10 do 11:25 SELČ.
(R102/1000, 50x, 111x, BAADER Astro Solar).
Obraz byl naprosto špičkový, protože seeing byl vyjímečně klidný. A tak jsem spatřil granulaci, ale opravdu hezky!! Co ale předvedla skupina 904? ...nemám slov...
"Levá" skvrna (na kresbě) - nádherná umbra, pozorovatelné paprsky nebo výtrysky nebo jak bych to nazval, krásné detaily, penumbra měla rozličný tvar,  to je nepopsatelné a nenakreslitelné. Předkládám zde kresbu, ale opravdu jsem nebyl schopen nakreslit ty jemné detaily, a že jich tam bylo!!!  Foťák bohužel nemám u sebe.
Chtěl bych nějakou fotku z dnešního dne, nemáte někdo? Nebo neznáte odkaz na nějaký sluneční dalekohled?

Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Odpovědět