Slunce 2005

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Slunce 2005

#31

Příspěvek od MMys »

Tak jsem polaboroval se snímky, co jsem pořídil na Skymasteru. Vizuálně je to nádhera. Při ohnisku 2.8m (dosaženo speciálním Barlowem) má kotouč v ohnisku kolem 23mm a pohled na něj ve 40mm okuláru (70x) byl fascinující. Díky seeingu se dalo jít tak do zv. 120-140x, na detaily protuberancí, pak už to nebylo ono.

Fotografování ale není vůbec žádná sranda. Představoval jsem si to jednodušší. Předně je značný rozdíl mezi jasem slunečního disku a protuberancí na okraji, takže foťák (a to je Canon EOS 20D) má s dynamikou co dělat. Do JPG to je bez šance. Foťák neví, jak to převést, obraz jen v jednom kanálu ho značně mate a i při manuálním nastavení expozice převede data ze senzoru na JPG blbě, buď je OK kotouč a protuberance skoro nevidět, nebo kotouč přepálený a protuberance OK.

Fotil jsem tedy samozřejmě do RAWu a konverzi udělal tak, že jsem vzal červený kanál v polovičním rozlišení, bez interpolace, jako černobílý, v lineárním podání a nelineární korekci strmosti udělal manuálně v Photoshopu. To pomohlo. Vybral jsem snímek nejméně poškozený seeingem. Takhle to dopadlo (plné rozlišení je na kliknutí):



Dalším nepříjemným zjištěním je, že při světelnosti kolem f/30 je na snímku vidět naprosto veškerý i velmi nepatrný prach lemovaný čímsi jako difrakčními kroužky. Přesto, že mám senzor velmi čistý, pár smítek bylo nutno vyretušovat.

No, a aby toho nebylo málo, tak se k tomu ještě přidalo šestatřicetistupňové vedro, takže po celou dobu laborování mi tekly čůrky potu po zádech i po čele, a musel jsem se chodit chladit do blízkého bazénu ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Slunce 2005

#32

Příspěvek od SKYMASTER »

PRO A.K. :

:-) pokud neco nevim nebojim se to priznat, na Slunicko zadny odbornik nejsem porad si nejsem uplne jisty.

PRO ALL:

Tzn. ze Erupce ja v dalekohledu nevidim?

PRO MMYS:

Super Martine, na prvni pokus docela slusne. Pokud to porovname co kolegove zatim dostali z Coronada 40



viz server ASTRO.CZ

je rozdil zretelny. Samozrejme i cena ale jsem rad, ze ten rozdil je videt nejen ocima, ale i na fotce.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25302
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Slunce 2005

#33

Příspěvek od MilAN »

Erupce taky uvidíš, budou bílé a budou na diskui.Ale není to to jako s protubeancemi, které tam jsou prakticky pořád (alespoń ty klidné)
Je trochu rozdíll u Coronada mezi provedením  P.S.T. ( s kterým to srovnáváš) a s ostatními, a to v šířce pásma filtru.  P.S.T. je trochu kompropis
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Slunce 2005

#34

Příspěvek od SKYMASTER »

No ja jsem se koukal i normalnim Coronadem 40 na DsD. Taky byl obraz podle mne vyrazne vizualne horsi. Navic 40mm se projevi pri zvetseni. Proste neni svetlo. I u mych 100mm se pri velkych zvetsenich kolem 350x projevuje nedostatek svetla. Rekl bych ze je to jeste slusne u 240x.

U Coronada 60 (to ma Jirka Lev) mam jen zprostredkovane informace, ze by to v nasem dalekohledu melo byt lepsi (Honza a Jirka), ale ne uz o tolik. Ja to nevidel. Coronada vetsi napr. 90 jsem jeste nepotkal. Ale to uz je snad drazsi nez reseni, ktere mam.

Zase jsou Coronada hezky malinky a to moje to uz je hezky dlouha trubka pripadam si jak kdyz se pres 100 lety koukalo temi super dlouhymi dalekohledy. Jen trochu mensi.

I slunecni dalekohled beru s sebou i na letosni DsD, pokud tam bude Jirka Lev, muzeme to porovnat primo vedle sebe. I kdyby tam nebyl tak se tim aspon vsichni nabazime Slunicka, protoze tady u nas je seeing vetsinou velky, tam by nemusel a obraz by mohl byt jeste lepsi.

Slunecni dalekohledy pro H alfa se pomalu mnozi. Slunce je fak hezky objekt a v H alfe obvzlaste. Pak existuje jeste nejaka cara Vapniku, kde bych to taky rad videl. Mohlo by to byt vice nez zajimave.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Slunce 2005

#35

Příspěvek od lubomir »

ako je dlhy ten tvoj dalekohlad?
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Slunce 2005

#36

Příspěvek od SKYMASTER »

:-) neni to tak hrozny, je to 100/700 ale zatim jsou nejake nastavce, filtr atd. nemam presne smereno, ale kolem 1,5m

Spise ta delka je proste vyrazne vetsi proti Coronadum.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Slunce 2005

#37

Příspěvek od lubomir »

a mas to na akej montazi?
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Slunce 2005

#38

Příspěvek od SKYMASTER »

HEQ-5 bohate staci na tyto ucely, pokud by nestacilo kvulit nejakym detailum mohu to dat na CGE
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Slunce 2005

#39

Příspěvek od TomasN »

SKYMASTER napsal:
PRO ALL:

Tzn. ze Erupce ja v dalekohledu nevidim?

Erupce i protuberance jsou sice obojí (jak už tady někdo uváděl) projevem magnetických polí na povrchu Slunce, ale je mezi nimi "podstatný" rozdíl. Zatímco protuberance (filamenty) bývá dlouhodobým jevem, kdy se skoro nic neděje, erupce je krátkodobé intenzivní uvolnění energie.

V H-alfě je tedy možné pozorovat samozřejmě obojí: protuberance pěkně čekají, až si je každý prohléhne, na erupce musí mít člověk štěstí.

Aha, Milan to už psal.
MilAN napsal: Erupce taky uvidíš, budou bílé a budou na disku. Ale není to to jako s protubeancemi, které tam jsou prakticky pořád (alespoń ty klidné)
ALE,
pokud myslíš tím, že budou bílé, že jsou vidět v bílém světle, tak takových erupcí je pomálu.
A na okraji je erupce v H-alfě vidět taky, takže nejen na disku.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Slunce 2005

#40

Příspěvek od MMys »

Tak jsem se probral veškerým materiálem nafoceným u Skymastera s cílem zjistit, jak se dělají ty známé červenooranžové snímky Slunce v H-alfa. Podotýkám, že takto to nevypadá, Slunce je v okuláru opravdu jen v odstínech té konkrétní červené, nicméně jsem zjistil, že ty to snímky mají celkem reálný důvod.

Pokud si nechcete komplikovat život dvojnásobnou expozicí (krátkým a dlouhým časem) dá se využít následujícího jevu. Při vhodně zvolené délce expozice se v červeném kanálu snímku naexponují protuberance a tenká linka chromosféry na okraji kotouče korektně, a zbytek disku je téměř nebo úplně nadoraz dynamiky senzoru. V zeleném kanálu, kde by naopak nemělo být vůbec nic, je díky nedokonalosti filtrů na barevném senzoru celkem správně naexponovaný obraz kotouče. Propustnost zeleného filtru v HA není zřejmě úplně nulová, a díky přeexpozici to stačí. V modrém kanálu pak není samozřejmě nic (nebo opravdu nepatrné úrovně). Vhodným smícháním R a G kanálu vznikne takovýto pěkný obrázek, s WEB-kamerou to lze realizovat přímo, jen stačí nastavit vhodně citlivost v červené a zelené. S digitálním foťákem je to na delší laborování, bez korekce v PC je snímek více dočervena. Po separování červeného a zeleného kanálu a složení ve "správném" poměru vyjde to, co je na snímku níže.

U něj bylo ještě pro eliminaci seeingu a zvýšení ostrosti provedeno následující zpracování:

Z RAW formátu byly vytaženy pomocí upravené verze SW SubRAW, co tvoří HonzaS (podle mých rad) R a G složky od šesti manuálně vybraných nejostřejších snímků. Ty byly pomocí Registaxu složeny, následně provedeno sloučení zpět do RGB snímku a ten nakonec doostřen opět v registaxu pomocí Waveletového doostřování (velmi decentně).

Všimněte si na snímku v plném rozlišení tenkých vláken hmoty okolo protuberancí. Na předchozím jednotlivém snímku nebyla, nebo daleko méně výrazná.



http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 25302
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 77

Slunce 2005

#41

Příspěvek od MilAN »

TomasN napsal:
ALE,
pokud myslíš tím, že budou bílé, že jsou vidět v bílém světle, tak takových erupcí je pomálu.
Ne, o tom nebyla řeč, jde přeci o pozorování s H-alfa filtrem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Slunce 2005

#42

Příspěvek od MaG »

MMys: Úchvatné dílo. Ty to prostě musíš dovést k dokonalosti, kam až to jde, ať už ve dne nebo v noci. Jen tak dál, ostatní se snad něco naučí ;)

Jinak doporučuji koukat i nadále, snímek z 30. 7. je od D. Favreho.


http://spaceweather.com/swpod2005/30jul05/favre.jpg

Jo a měli jsme tam X1, tak se těšme. Škoda že červencové polární záře bývají vzácné (lépe je totiž orientováno zemské mag. pole vůči poli slun. větru na podzim a na jaře..)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 899
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 62

Slunce 2005

#43

Příspěvek od Janek »

Martinovi tedy rozhodně konkurovat nemohu, obzvláště s jeho zkušenostmi s úpravou snímků, nicméně sobotní dopoledne mě vyprovokovalo k nějaké činnosti viz pár fotek:

http://www.celestron.cz/POJMY/SLUNCE/sp_solarobs.htm
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Slunce 2005

#44

Příspěvek od MMys »

Ale jo, je to pěkné i bez toho speciálního dvoubarevného zpracování. Tak nějak to skutečně vypadá v okuláru. Koukám, že máš konečně využití pro tu barevnou MINTRON-ku, co nešla použít na pointaci.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Slunce 2005

#45

Příspěvek od SKYMASTER »

Janek napsal: Martinovi tedy rozhodně konkurovat nemohu, obzvláště s jeho zkušenostmi s úpravou snímků, nicméně sobotní dopoledne mě vyprovokovalo k nějaké činnosti viz pár fotek:

http://www.celestron.cz/POJMY/SLUNCE/sp_solarobs.htm

Jsou moc hezký Honzo. Už se těším až na DsD se naučíme všichni do hromady z těch našich přístroju vydolovat co nejvíce i se zpracováním.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Odpovědět