poraďte prosím

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

poraďte prosím

#31

Příspěvek od psmolly »

Keramx napsal:
Ta EQ2 postačuje, ale zkoušel jsi EQ1? Já se díval 111/nevím (cca 700-900) NWT na EQ1 a to opravdu bylo tak 2:1 rozklepáno:klid. To s tou EQ2 jsme na tom o dost lépe. Já jí ještě dotáhl a opravdu se chová dobře. Za ty peníze a při té hmotnosti je to dobrý.

EQ1 jsem nezkoušel. Ale EQ2 fakt není až tak hrozná. Při troše šikovnosti s ní jde krásně pozorovat. Otázka je, do jaké míry se s ní dá něco vyfotit. Profi to jistě nebude, ale třeba sussudio má na svých stránkách z toho samého N130 docela povedené fotky ;)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Keramx
Příspěvky: 125
Registrován: 12. 04. 2005, 13:37

poraďte prosím

#32

Příspěvek od Keramx »

MaG napsal: Ctirade, chápu, že ti jde o praktické zkušenosti. Jen nevím, zda ti tahle smršť názorů bude stačit na to abys v tom něco našel. "Kluci" co sem psali jsou někteří také začátečníci, tudíž jejich názory mohou odrážet pocit člověka, co také nedávno řešil podobný problém a teď ví, už trochu, zda vybral dobře. To je můj případ. Po otřesných zkušenostech s plastovou vidlicovovou montáží dalekohledu Bushnell 50/750, se kterou šlo pohybovat jen skokově a z hodiny poskakování u dalkohledu jsem něco pozoroval cca 5 minut jsem si vyhlédl Meade ETX 90  s autoguiderem za tehdy cca 46.000,-. Zcela jasnou prioritou bylo, abych zlepšil ten poměr doby strávené u dalekohledu / doba pozrování. Tehdy z koupě naštěstí sešlo (nebyl na skladě) a pak jsem snad rok vybíral, neb mi kamarád - astronom poradil, ať jdu po větším průměru, místo doprovodné elektroniky. Dobsonů jsem se po zkušenostech s vidlicovou montáží Bushnell bál (zbytečně), prioritou pro mě bylo, aby když už jednou něco najdu, tak mi to nezdrhlo. Mezitím se ceny dalekohledů snižovaly (ten Meade klesnul na 24.000,-) a pak jsem narazil na NWT 130/900 na EQ2 za 6.900,- a mám ho.
Po tom co jsem viděl a četl bych rád sestavu Dobson 250/1200 a CG5AGT s nějakým ED na focení. Kdybych tehdy při koupi dal na radu pana Zahajského, tak jsem mohl ten Dobson mít místo té 130/900 a dnes po koupi té CG5 jsem byl spokojen. (asi teda...). Teď řeším kompromisní řešení a k té CG5 patrně koupím NWT 200/1000 pro pozorování i foto. Pak mě ale čeká řešení problému, na jakou montáž umístit ten NWT, až si koupím ED na focení? Nebo budu radikální a začnu "od začátku" od Dobsona. Toť otázka. V každém případě ať se rozhodnu pro ED na CG5 + NWT Dobson a nebo NWT na CG5, nebo jen Dobson, ten 130/900 mi "přebyde", protože v každém případě chci větší Newton a ten menší není použitelný ani jako lehký cestovní přístroj, ani pro foto, takže ho asi se ztrátou prodám či obdaruji příbuzenstvo.
Takže MaGovo shrnutí bylo myslím velmi přesné a jím zmíněný triedr bych vůbec nezatracoval, už z důvodu ekonomických. Je prostě nevýhodné investovat dvakrát do stejného typu přístroje, zůstane-li ten první (menší a lacinější) po koupi většího "na odpis".
Pokud se ale člověk, ani výhledově, nechystá utrácet desetitisíce za astrotechniku, tak zase ten můj 130/900 na EQ2 (dnes tuším okolo 6.800) s hodinovým strojkem, dvěma okuláry a Barlow (zvětšení 36x, 72x, 90x, 180x) mi pro začátek nepřijde, jako tak špatná volba. Do prvního upgrade ;D. Kompromisy jsou ale nakonec dražší...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

poraďte prosím

#33

Příspěvek od Pavuk_ »

FunTomas napsal:
No trocha svetelnejsi dalekohlad s vynikajucou optikou ponukam aj ja v sekcii bazar. Mozes k tomu mat aj dobsonovu montaz za rovnaku cenu. Pohlad cezen ti moze popisat Pavuk. Ten ma oci ako orol a neujde mu ziadna drobnost.tady vorel, tady vorel: pred Tatrami si davam Betakaroten, tabletku 1xdenne po jedle ;D

K tomu dalekohladu asi tolko: mechanicke vyhotovenie velmi precizne (u Funthomasa si ani ine neviem predstavit, kto videl jeho 400mm dobson vie o com hovorim), drziak pavuka je typu obluk (optimalizujuci difrakcny obraz), ale pochval si zrkadlo sam, podla merani je to prakticky dokonala parabola - excelentny kusok, ktory sa tak casto nevidi (ak dobre si pamatam tak lambda/17 ?)
kto hlada 15cm newton, dal by som mu prednost pred GSO
Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 181
Registrován: 28. 08. 2007, 04:07

poraďte prosím

#34

Příspěvek od Richi »

psmolly napsal:

EQ1 jsem nezkoušel. Ale EQ2 fakt není až tak hrozná. Při troše šikovnosti s ní jde krásně pozorovat. Otázka je, do jaké míry se s ní dá něco vyfotit. Profi to jistě nebude, ale třeba sussudio má na svých stránkách z toho samého N130 docela povedené fotky  ;)
ach jaj, ale Jirka má EQ-6...

Keď som videl ten 130/900 na EQ2 pripadalo my to fakt komicky a fotiť stým ? ...nie som masochista.
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

poraďte prosím

#35

Příspěvek od psmolly »

No jo....moc se omlouvám a beru zpět. A Jirkovi se tímto omlouvám, že jsem "povýšil" jeho EQ-6 na EQ2 :)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

poraďte prosím

#36

Příspěvek od GaN »

Annonce on -line, a pokuď je to pravda..!!?:
prodam triedr znaceny zeiss 30x70!! (na 2 oci) kvalitni optika v cernem provedeni a ve vynikajicin stavu jen za 4800 kc. praha. Tel.: 776 047 296
Uživatelský avatar
ctirad1
Příspěvky: 20
Registrován: 01. 07. 2005, 01:14

poraďte prosím

#37

Příspěvek od ctirad1 »

Pánové co říkte na ten za 5411,-
http://web.quick.cz/atc-astro/Meade/Ds-ngc/
má s tím někdo zkušenosti....
chjo já jsem z toho ještě větší jelen než na začátku :)
romi
Příspěvky: 45
Registrován: 04. 12. 2004, 00:15

poraďte prosím

#38

Příspěvek od romi »

ctirad1 napsal: Pánové co říkte na ten za 5411,-
http://web.quick.cz/atc-astro/Meade/Ds-ngc/
má s tím někdo zkušenosti....
chjo já jsem z toho ještě větší jelen než na začátku :)
Ja mam DS-2070AT , coz je neco podobneho. Co k tomu muzu rici??? Pokud jsi zrucny kutil ,tak si ho kup. Napr. okularovy vytah fungoval 1/2 hodiny, potom vypadaly plastove zuby......
RoMi
Uživatelský avatar
ctirad1
Příspěvky: 20
Registrován: 01. 07. 2005, 01:14

poraďte prosím

#39

Příspěvek od ctirad1 »

co reklamace? uznali ti to?
Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 181
Registrován: 28. 08. 2007, 04:07

poraďte prosím

#40

Příspěvek od Richi »

To Ctirad1:
Vidím, že na ten triéder ťa asi nepresvedčím. Skús teda porozmýšlať nad niečím takýmto :


- Celestron refraktor 102/500mm. Mohol by si ho použiť aj na pozemné pozorovanie. Cena 6000,-. Musel by si ale dokúpiť fotografický statív (ak ho nemáš).

Alebo Sky-Watcher 100/500 :


5000,-
Uživatelský avatar
ctirad1
Příspěvky: 20
Registrován: 01. 07. 2005, 01:14

poraďte prosím

#41

Příspěvek od ctirad1 »

Ahoj Richit, musim uznat ze cim vic se v tom motam, tim vic se priklanim k nazoru ze bude lepsi si poridit nejaky ten Trieder nebo nejaky pozorovaci dalekohled jako Spektar 20-60x60... a radeji nasetrit penize a koupit pak opravdu neco kvalitniho...


ano na to jsem se taky dival, jenze namam zadny stativ.. tzn. dalsi investice.. :(
KoMar
Příspěvky: 609
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

poraďte prosím

#42

Příspěvek od KoMar »

ctirad1 napsal: Pánové co říkte na ten za 5411,-
http://web.quick.cz/atc-astro/Meade/Ds-ngc/
má s tím někdo zkušenosti....
chjo já jsem z toho ještě větší jelen než na začátku :)
Myslím, že tímhle dalekohledem neuvidíš o mnoho víc než dobrým triedrem. Výhoda je, že můžeš použít různá zvětšení a taky, pokud se na obloze moc neorientuješ, pomůže navigační systém.

Při tvém finančním limitu bych asi volil SkyWatcher Maksutov-Cassegrain 90/1250mm bez montáže (OTA) a k tomu nějaký pevnější fotografický stativ. Výhoda téhle sestavy je, že je lehká, snadno přenosná, vejde se do malého batohu. Nevýhoda bude menší zorné pole a asi tě to donutí brzo dokoupit okulár s delším ohniskem než jsou dodávané s dalekohledem.
Pokud bys chtěl za každou cenu paralaktickou montáž, pak asi SkyWatcher refraktor 90/900 na EQ-2, cenově lehce nad 6000,-Kč (možná by šel objednat i na azimutální montáži AZ-3 a pak by byl určitě ještě levnější). Přenositelnost na výlety do přírody ale bude podstatně horší.
romi
Příspěvky: 45
Registrován: 04. 12. 2004, 00:15

poraďte prosím

#43

Příspěvek od romi »

ctirad1 napsal: co reklamace? uznali ti to?
Vadu jsem nereklamoval, u techto vyrobku to nema cenu, protoze ozubeny hreben by byl opet z plastu. Radeji jsem vyrobil novy sam a od te doby mam castecny klid.
RoMi
Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 181
Registrován: 28. 08. 2007, 04:07

poraďte prosím

#44

Příspěvek od Richi »

ctirad1 napsal:
ano na to jsem se taky dival, jenze namam zadny stativ.. tzn. dalsi investice.. :(
Tak potom spomýnaný Celestron 100/500 a jednoduchý stativ napr. Velbon CX-440 :

Cena 1000,-

Ale opakujem, ak nemáš triéder tak práve binokulár bude lepšou voľbou. Napr. za 3000,- :


Uživatelský avatar
ctirad1
Příspěvky: 20
Registrován: 01. 07. 2005, 01:14

poraďte prosím

#45

Příspěvek od ctirad1 »

richit:
a to jako do sebe bude pasovat ?
Odpovědět